voor een groothandelaar in visch van Zuid-Holland met een paar visschers gekontrakteerd om, gedurende een bepaalden tijden tegen een vastgestelden prijs, geep voor hen te trekken; de visschers, zegt men, hielden zich ge trouw aan hun akkoordhoezeer de prijs der geep aan vankelijk veel hooger was. De kooper echter meende dezer dagen, om vooralsnog onbekende redenen, het akkoord ie kunnen opzeggen; de visschers echter bleven voortgaan met vangen cn af te leveren, en daar nu de kooper weigerde de visch in ontvangst te nemenwerd zijne woning schier gebarrikadeerd door wagens bij wa gens vol geep, terwijl er nog enkele vol geladen booten in de haven lagen. Vandaar ten laatste een allerondra- gelijkste stank. Gelukkig echter meende onze kommis- saris van politie aan die voor de gezondheid zoo hoogst nadeelige quaestie in zooverre een einde te moeten ma ken dat hij heden middag bevel gaf al de geep in zee te doen werpen, het aan de kontraktanten overlatende om de zaak verder in rechten te doen beslechten. Intus- schen gaan de bedoelde visschers voort met geep trek ken en af te leveren." (V. Rott. cour.) Per telegraaf wordt gemeld dat in een mijn te Pittston in Pensylvanië (Noord-Amerika) brand is ont staan, waarbij men vermoedt dat 45 personen zijn omgekomen. Te Leipzig bestaat het plan om een hoogere school voor boekdrukkunst op te richten. Eene school bestaat reeds sedert twee jarenen telde in het schooljaar 1870/71 217 kweekelingen, in 8 klassen verdeeld, en in 32 druk kerijen werkzaam. Het onderwijs omvat de Duitsche, Latijnsche en Grieksche talende encyclopedie, werk tuigkunde, lijnteekenen en het vaardig lezen van hand schriften en drukproeven. Het prachtige terras van het slot te Baden, met zijn eeuwenheugende lindenkan als reddeloos verloren beschouwd worden. Elk jaar zinkt het door een onder- aardsche werking, naar men vermoedt door een verbor gen warme bron een voet dieper weg. Tegenhouden kan men niet. De hei haalde aardbevingen van den laatsten tijd hebben die ramp zeer bevorderd. Den 26en Mei waren, volgens een bericht uit Versailles in Parijs de volgende gebouwen verbrand en toen woedde de brand nog hevig: de Tuilerien, de bibliotheek van het Louvre, het raadhuis, het ministerie van financiën, de hotels, gelegen tus- scben de Rue Castinglione en de Rue d' Alger, de hotels in de Rue Royale, naar de zijde van den Faubourg St. Honoré, de prefectuur van politie, het paleis van justi tie, het hotel van de depot- en consignatiekas, het Palais Royal (het gedeelte namelijk, dat door prins Napoleon bewoond was), het hotel van den raad van state, van de rekenkamervan de kanselarij van het legioen van eer, de kazerne op de Quai d'Orsay en de aangrenzende huizen, verscheidene huizen in den Fau bourg St. Germain, de groote magazijnen van het Louvre, het huis aan den hoek der Rue Rivoli en der Rue du Louvre, de militaire intendance in de Rue de Grenelle St. Germain, het ministerie van oorlog, destaats-rij school in de Rue de Grenelle, de Ecole des Mines, de bank van leening. Thermometerstand. 27 Mei 'sav. 11 u. 53 gr. 28 n 'smorg.7u. 56 gr.'sraidd. In. G5gr. 'sav.lln.61gr. 29 's morg. 7 u. 59 gr. 's midd. 1 n. 58 gr. 's av. 11 u. 51 gr. 30 'smorg.7u.54gr.'smidd.lu.63gr. 'sav. llu. 57gr. j ijkers kunnen toegelaten worden, te laag geseld, en hij stelt daarom als amendement voor om in art. 4 den leef tijd voor de benoembaarheid te stellen op 23 jaren. Dat amendement wordt verworpen met 45 tegen I 16 stemmen, en daarna het wetsontwerp aangenomen met 51 tegen 7 stemmen. Bij de beraadslaging over het wetsontwerp tot be krachtiging eener overdracht van eene suatiesluis en j sluiswachterswoning aan den polder deBreedewatering, verklaart de heer Sandberg zich tegen de daarbij ge- I maakte bepalingen dat de overdracht vrij zou zijn van registratierecht. De heer Vader zet uiteen de noodzakelijkheid om die overdracht te faciliteeren. De heer Sandberg stelt een amendement voor om de vrijstelling van rechten te doen vervallen, dat eehter I met 43 tegen 13 stemmen wordt verworpen. Daarop I wordt het wetsontwerp met eenparige stemmen aange nomen. Na een korte discusie worden eenige conelusiën van I rapporten aangenomen. Bij de behandeling van do wet houdende nadere bepa- j lingen omtrent den suiker accijns voor binnenlandsche fabricage, stelt de heer Tak een amendement voor om de i herziening van den aanslag volgens de wet der belasting- I schuldige fabrikanten te doen plaats hebben vóór 30 Juli 1875. Dat amendement wordt met 32 tegen 27 stemmen aangenomen. Daarna worden nog eenige wetsontwerpen van onder schikt belang en conelusiën aangenomen. Tegen Zaterdag 27 Mei wordt aan de orde gesteld de I wetsontwerpen voor de onteigening ten behoeve van den i ooster-spoorweg, de grensverandering van Dordt en Dubeldam, en de invoering eener belasting ophet gedis- teleerd in Suriname, alsmede eenige conelusiën. Zitting van Zaterdag 27 Mei. Ingekomen mededeeling van den heer Kalff dat hij ophoudt lid der kamer te zijn door zijne benoeming tot raadsheer in den hoogen raad. Tegen het wetsontwerp tot onteigening ten behoeve van den Ooster-spoorweg brengt de heer Stieltjes beden kingen in, met het oog op de belangen der verdediging. De heeren Hardenbroek, Insinger, van Wassenaer en van Loon verdedigen het ontwerp. De heer van der Linden en de heer van Houten heb ben bezwaren, omdat het plan voor de onteigening niet ter visie heeft gelegen. De ministers van binnenlandsche zaken en van oorlog verdedigen de verleende concessie. Voor de defensie is j dezenieuwewel eenigszius nadeeligmaar het algemeen j belang gaat voor. Vooral is volgens den heer Thorbecke J deze concessie gewenscht om eene concurrentie met den Rijnspoorweg in het leven te roepen. Het wetsontwerp wordt met 46 tegen 13 stemmen aan- genomen. Na eene korte discussie worden ook de wetsontwerpen tot grensverandering der gemeenten Dordrecht en Dub beldam, en tot invoering eener belasting op het gedis- teleerd in Suriname aangenomen. De heer van Kerkwijk verlangt dat de kamer zal voort- gaan met haren arbeid. De voorzitter stelt echter voor j om nu op reces te gaan en weder bijeen te komen om, I indien men de ontwerpen dertractaten met Engeland en het wetsvoorstel 'sJacob af te doen. Dienovereenkomstig wordt besloten. en de schatkist is ledig, vele hulpmiddelen zijn uitgeput, het volk is te arm om zware lasteu op te brengen. De middelen van gemeenschap zijn verbroken, de admini stratie grootendeels in de war, en de bevolking ontze nuwd en moedeloos. Frankrijk is éen groot tooneel van verwoesting en ellende, éen groot gast- en weeshuis, waar gewonden gebrekkigen, weduwen en weezen bij tienduizenden zullen worden geteld. Daarenboven een hoofdstad, de schoonste die de wereld kende, voor een groot gedeelte verwoest, met een verarmde onge lukkige bevolking. De regeeriog van zulk een land heeft de zwaarste taak die ooit eene regeering drukte. Jules Favre heeft tot de Fransche vertegenwoordigers bij de vreemde hoven eene circulaire'gericht, waarbij hun werd opgedragen aan de regeering waarbij zij geac crediteerd zijn, de uitlevering te vragen van de opstan delingen die mochten ontvluchten, en hen niet als politieke misdadigers te willen beschouwen. Spanje en België hebben zich terstond bereid verklaard om aan dat verzoek te voldoen. Engeland schijnt ieder geval afzonderlijk te willen onderzoeken. Het voorstel der commissie van onderzoek betreffende het wetsontwerp op de aangelegenheden van den Elzas en Lotharingen, waardoor een compromis wordt geslo ten tusschen de regeering en de voorstellers van het amendement, geeft aan deKölnische Zeitung aanleiding tot een prachtige redeneering tegen de tegenstanders van dat voorstel, die het amendement onvoorwaardelijk wilden behouden. De tegenstanders moeten volgens de Kölnische Zeitung, bedenken dat de verdiensten en de positie van von Bismarck zoo buitengewoon zijn dat nooit een ander minister het zal wagen om voor zich in toepassing te willen brengen wat men aan von Bismarck toestond. Welk eene redeneering om de aanneming of verwer ping van een wetsvoorstel afhankelijk te willen stellen van de positie van een minister! De wet staat dus niet boven den minister maar deze eigenlijk boven de wet. De positie van den minister moet dus volgens de Köl nische Zeitung invloed uitoefenen op het al of niet bestaan eener wet, in plaats dat de wet invloed zou uit oefenen over het al of niet bestaan van den minister. Inderdaad een nieuwe regel van staatkunde De behandeling van het adres aan den keizer om dezen, op de anti-constitutioneele bedoelingen van betministe- rie-Hohenwart opmerkzaam te maken, is Donderdag in de zitting van de Oostenrijksche kamer van afgevaar digden begonnen. De Neue Freie Presse is zeer ver toornd over de tegenstanders, die hij vijanden noemt van de Duitsche richting die alleen draagster van ont wikkeling, zedelijkheid en vrijheid is! Zaterdag is het adres aangenomen en daardoor de eerste openlijke breuk met het ministerie ontstaan. Wat nu de keizer zal doen wordt in gespannen verwachting tegemoet gezien. Het ministerie heeft van het oogenblik dat tot de behandeling van het adres werd besloten tot de aanne ming steeds de grootste kalmte getoond en eene houding aangenomen alsof het vooreerst nog niet zou aftreden. Een Czechisch blad heeft het vermoeden uitgesproken dat in den boezem van het ministerie zou zijn besloten den keizer te verzoeken om het adres niet aan te nemen, of het te beantwoorden met een strenge vermaning aan de kamer van afgevaardigden om zich met haar werk en vooral met de begrooting bezig te houden. In de Hongaarsche Lloyd verzekerde een afgevaardigde dat de keizer von Beust heeft ontboden om met zijne hulp een eventueele verandering van ministerie te regelen. Laatste berichten. Parijs. De regeeringstroepen zijn gedeeltelijk te Versailles teruggekeerd, slechts drie arrondissementen en de voor steden Belleville en Vilette blijven bezet. De Tuilerlën, het ministerie van financiën en het stadhuis branden inwendig nog. Versailles. De regeering heeft een dekreet uitgevaardigd tot ontwapening van Parijs en tot ontbinding der nationale garde van het departement van de Seine. In eene proclamatie van Mac Mahon zegt hij dat de, laatste posities ,van den vijand zijn veroverd en dat orde arbeid en veiligheid weldra weder zullen tcrugkeeren. Parijs. De stad is kalm. Een talrijke volksmenigte beweegt zich door de straten om de verwoesting te bezichtigen De soldaten worden door de menigte toegejuicht, terwijl huiszoekingen en arrestaties zonder tegenstand worden voortgezet. Brussel. Heden morgen is aan Victor Hugo een besluit bekend gemaakt dat hij het land moet verlaten. De senaat heeft Staten-generaal. TWEEDE KAMEB. Zitting van Vrijdag 26 Mei. Behandeling van verschillende wetsontwerpen en conelusiën. Na beantwoording van enkele bedenkingen omtrent het Oranje-kanaal wordt het wetsontwerp tot bekrachti ging eener provinciale belasting in Drenthe aangenomen. Ten aanzien van het wetsontwerp tot wijziging der wet van 1869 op de maten en gewichtenopperen de heeren van Eek, Sandberg, Vader en Stieltjes eenige bezwaren. De heer van Eek heeft vooral bezwaar tegen de toelating der ijkers en den ijk der gasmeters. Een inspecteur wordt noodig geacht om eenheid in den dienst te brengen. De minister van binnenlandsche zaken verklaart niet ingenomen geweest te zijn met de wet van 1869. Al de bezwaren aan de uitvoering verbonden komen nu voor zijne rekening. Hij moet echter de wet uitvoeren. Wat het bezwaar van den heer van Eek betreft, een besluit tot bet houden van een vergelijkend examen is bij den raad van state aanhangigdat besluit zal zeker in den geest van den heer van Eek vallen. Een inspecteur acht dc minister niet noodig. De heer Jonckbloet vindt den leeftijd waarop adjunct- öuitmlanü. Algemeen overzicht. Eindelijk is de opstand in Parijs onderdrukt na een 1 burgeroorlog waarin de grootste gruwelen zijn gepleegd die de wereld ooit heeft aanschouwd. De vrede is thans in Frankrijk hersteld en de tijd aangebroken om zooveel mogelijk de wonden die zijn gebracht te heelen of te verzachten. Aan de wettige regeering, die thans de macht geheel in handen heeftzijn reeds vele verkeerde handelingen verweten en velen van de rampen, die Frankrijk in den laatsten tijd troffen, werden daaraan toegeschrevendoch de tijd om een juist oordeel te vel- I len moet nog komen. Het zal thans eerst blijken wat de regeering van I Frankrijk is en wat zij kan, doch bij haar toekomstige handelingen mag wel in het oog worden gehouden, dat nog nimmer een gouvernement in een zoo moeilijken toestand heeft verkeerd als op dit oogenblik het Fran- j sche.. Terwijl debuitenlandsche vijaDd binnen de grenzen vertoeft moet recht worden gedaan over veel gevaarlijker I binnenlandsche vijanden. Zware schulden moeten binnen betrekkelijk korten tijd worden betaald, wil j men het land niet opnieuw aan den oorlog blootstellen,

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2