OÜHANT. Woensdag ©imtrnlanö. 1871. 31 Mei. i\°- 128. Rij ilcze courant behoort een bijvoegsel. X_,EE!KrEïlSr. Burgemeester en Wethouders van Franekeradeel, Provisoren van het „Heere Godfreids of St. Jans" en daarmede verbonden „Heere Gerrits of Klein leen" onder Ried en Burgwerdroepen bij deze op de Collatoren van dat Leen tegen Zaturdag den 1 Julij 1871,'s voormid dags elf uurin het Logement van den heer J. J. Vx\N HAAGEN te Franeker, teneinde alsdan in behandeling te nemen en vast te stellen een reglement. De belanghebbenden kunnen op franco aanvrage drie weken vóór den oproepingsdag een exemplaar van het concept-reglement bekomen, en worden hierbij nog ge- informeert dat later eene oproeping tot stemming van twee beneficianten zal volgen, nadat het op 1 Julij e. k. vast te stellen reglement door H.ff. Gedeputeerde Sta ten van Friesland zal zijn goedgekeurd. Franeker, den 15 Mei 1871. Burgemeester en Wethouders van Franekeradeel, Provisoren van voornoemd Leen, HEERMA v. BEIJMA TIIOE KINGMA, Burgem. C. WIJ BERG ASecr. Middelburg 29 Mei. Met grooten spoed worden de werken voor de afdam ming van het Sloe sedert eenige weken voortgezet. Aan den Zuid-Bevelandschen wal wordt een gedeelte van den dam opgewerkt, terwijl men in de vaargeul met zinken voortgaat. Men is daarmede vrij ver gevorderd, en tot heden zijn al de zinkstukken, met uitzondering van een enkel, uitmuntend terecht gekomen. Het 11. Zaterdag ge zonken stuk was des middags bij laag water even zicht baar. Niet onwaarschijnlijk is het, dat men met het werk nog in deze week zoo ver zal gekomen zijn, dat het mogelijk zal wezen bij laag water om van den eenen wal te voet den anderen te bereiken. Ondervindt men voorts geen bijzonderen tegenspoed dan zalnaar men onder stelt, vóór het einde van de maand Juni e. k. het werk zoo ver gevorderd zijn dat de dam bij hoogwater zicht baar en de afsluiting van deu stroom dus over degeheele breedte volbracht is. De kiesvereeniging de Unie, te Utrecht, heeft voor het lidmaatschap der tweede kamer candidaat gesteld mr. W. K. Boer. De kiezersvereeniging Arnhem heeft het aftredende lid mr. L. A. J. W. baron Sloet van de Beele tot candi daat gekozen. De koninklijke toelagen aan verdienstelijke jonge toonkunstenaars tot verdere opleiding buitenslands zijn, naar wij vernemenop voordracht der daartoe door Z. M. benoemde commissie door Z. M. den koning verleend aan de dames Kiehl en Meijsemheim te 's Gravenhage, mejufvrouw Chastel te Rotterdam, den heer Goudal, mede te 's Gravenhage, de heeren Petri te UtrechtKwast te Dordrecht, Hollander te Amsterdam, Holman te Maas tricht en Dado te Breda. Het Vaderland). Benoemingen en besluiten. leger. Op de meest eervolle wijze ontheven de kolo nel S. H. Mossel, van het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs, uit zijne tegenwoordige betrekking van chef van het bureau materieel der genie bij het departement van oorlog, onder dankbetuiging tevens voor de goede diensten door hem in die betrekking bewezen; en met ingang van den lcn der volgende maand benoemd tot chef van gemeld bureau, de majoor J. P. Holtzschue, mede van het korps ingenieurs, mineurs en sappeurs, thans tijdelijk werkzaam bij het departement van oorlog. Kerknieuws. Ter voldoening aan art. 6 van het synodaal reglement op de benoeming van ouderlingen en diakenen en de beroeping van predikanten, is aan de stemgerechtigde leden der Engclsche hervormde gemeente alhier de vraag voorgelegd of zij verlangen dat die benoemin gen gedaan worden op de bestaande wijze, dan wel door de kiesgerechtigden zclven. Bij de stemming op 28 dezer is met algemeenc stemmen tot voortduring der bestaande wijze besloten. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Nederduitsclie hervormde gemeente te Nieuw- en Sint Joosland door den heer I. van Dijk, candidaat tot den predikdienst. Beroepen tot predikant bij de Doopsgezinde ge meente te Vlissingen de heer dr. H. D. Tjeenk Willink, van Tjallebird. Het kiescollege der Nederduitsche hervormde gemeente tc Amersfoort heeft dc navolgende predikan ten op het drietal geplaatst: dc heeren M. P. Graswin kel te Zierikzee, M. A. Goozen te Veendam, en A. Adriani te Ilarlingcn, de laatste bij herstemming met M. A. van Regteren Altena te Nigtevecht. Marine en leger. Jl. Zondag is teNieuwediep aangekomen deNederland- sche oorlogstoomboot de Yalk, kommandant Clifford Cocq van Breugel, medebrengende de koloniale troepen afkomstig vau het bij Wight verbrande stoomschip Willem III, gezagv. Oort. Die troepen zijn gisteren naar Harderwijk gezonden. Koloniën. De heden per mail uit Oost-Indië alhier aangebrachte berichten loopen tot 19 April, doch behelzen geen mel denswaardig nieuws. Rechtzaken. Bij bevelschrift der arrondissements-rechtbank alhier is naar den procureur-generaal bij het provinciaal ge rechtshof in Zeeland verwezen Sara Johanna Siltberg, oud 22 jaren, geboren en wonende te Middelburg, keukenmeidthans gedetineerd ter zake dat zijongehuwd zijnde en voor de eerste maal moeder wordende, in den nacht van 5 op 6 Maart jl. op een privaat bevallen zynde van een levend kind van het vrouwelijk geslacht, dit kind, onmiddellijk na de ge boorte, moedwillig van het leven heeft beroofd. Hetprovinciaal gerechtshof in Zeeland heeftjl. Vrijdag het volgende arrest uitgesproken Dina Pieters, huisvrouw van Pieter van Leersem, oud 31 jaren, geboren te Oost- eu West-Souburg, wonende te Vlissingen, was beklaagd als zou zij in het begin der maaud Januari te Vlissingen onder een onderhandsche schuldbekentenis, waarbij Pieter van Leersem, arbeider, wonende te Vlissingenverklaart schuldig te zijn aan het departement Middelburg der Maatschappij tot nut van 'talgemeen dc som van ƒ30, en waarbij Hendrik van Leersem te St. Laurens en Jacobus Louwerse te Oost-Souburg verklaren zich ten behoeve van voormeld departement hoofdelijk te stellen tot borgen voor de stipte terugbetaling dier sombedriegelijk en opzettelijk de namen van P. van LeersemH. vau Leersem en J. Louwerse hebben geschreven, om die als de bandteeke- ningen te doen doorgaan van den eerste als hoofdschulde naar en van de beide anderen als borgen. De handteeke- ningen zoowel van den hoofdschuldenaar als van de borgen onder de schuldbekentenis zijn volgens het reglement van de hulpbank te Middelburg een vereischte om de in de schuldbekentenis vermelde som van 30 te kunnen erlangen. En .voprts als zou de beklaagde tevens dit valsche stuk door tusschenkomst van Johannes de Plaa, commissionnair tusschen Middelburg en Vlis singen, op dön' 7cn Januari jl. hebben doen bezorgen bij de commissie van de hulpbankzitting houdende op het raadhuis te Middelburgteneinde daarop de som van 30 te ontvangen. Het hof heeft haar schuldig verklaard aan valschheid in onderhandsch geschrift door het namaken van handteekeningenalsmede het des- bewust gebruik maken van het valsche stuk, en te dier zake, onder aanneming van verzachtende omstandig heden, veroordeeld tot een correctioneelegevangenis straf van drie maanden en twee geldboeten ieder van 50, met subsidiaire gevangenisstraf van 2 dagen voor elke boetealsmede in de kosten der procedure. Jl. Zaterdag heeft het provinciaal gerechtshof in Zee land de volgende arresten in hooger beroep uitge sproken. Geliaan van Bunderen, oud 36 jaren, arbeider, wonende op het Zaamslagsche Veer onder Zaamslag, was beklaagd ter zake dat hij op 23 Januari jl. te Grauw, door zich valschelijk te noemen Adrianus Strobbe en voor te wenden dat bij derde kantounier was aan den grindweg van Hulst naar Grauw en dat hij in bet huis van Seine Buijsrogge te Grauw zou komen wonen, onder belofte van betaling, zich bedriegelijk heeft doen ter hand stellen door V. J. d'Haens 3.50 aan meel en door Louis Staal 1.69^ aan winkelwaren. Bij vonnis der arrondissements rechtbank to Goes dd. 15 April jl. is hij bij vers'tek vrijgesprokenals zijnde het hem ten laste gelegde feit niet bewezen, de kosten te dragen door den staat. Op het door den officier van justitie ingesteld hooger beroep heeft het hot bovenge meld vonnis bevestigd, de ko9ten op het hooger beroep gevallen te dragen door den staat. Stephanus Franciscus Tournois, oud 14 jaren, wonende te Retranchement, was beklaagd dat hij |in den namiddag van 2 Januari jl. uit eene ongesloten kist, staande in de woning van Maria Sophia Vincent, weduwe van Adriaan Zonnevijlle te Retranchement, en ten haren nadeele arglistig heeft weggenomen en zich toegeëigend eenige appelen; zulks na zich den toegang tot het ont vreemde verschaft tc hebben, door zoo lang met de voeten tegen de buitendeur der woning te trappen tot het grendelslot, waarmede die deur gesloten was, losge broken was. Bij vonnis der arrondissements rechtbank te Middel burg dd. 29 Maart jl. is hij vrijgesproken, als zijnde het aan hem bij dagvaard ten laste gelegde feit niet bewe zen, de kosten te dragen door den staat. Op het door den officier van justitie ingesteld hooger beroep heeft het hof, met vernietiging van het bovengemeld vonnis, den beklaagde schuldig verklaard aan diefstal gepleegd in een bewoond huis, met behulp van buitenbraak, en bij verstek veroordeeld tot eene gevangenisstraf van acht dagenalsmede in de kosten der procedure in beide instantiën gevallen. Gemengde berichten In de week van 21 tot 27 dezer zijn te'sGravenhage 44 gevallen van pokken aangegeven, waarvan 38 te Scheveningen. De week te voren bedroeg het cijfer der aangetasten 33, waarvan 14 te Scheveningen. Overleden aan die ziekte zijn in de week van 21 tot 27 dezer 15^ waarvan 10 te Scheveningen. In de daaraan voorafgaande week telde het doodencijfer 8waarvan 4 te Scheveningen. De deelneming in de uitgeschreven premieleening tot instandhouding der Duitsche opera te Rotterdam is onvoldoende geweestzoodat de zaak voor het vol gende seizoen gevallen is. Jl. Zondag ochtend is een koe onder den sneltrein geraakt, die te ruim 9 uren uit Utrecht naar Rotter dam vertrok. De koe werd vermorseld en de trein ondervond een hevigen schok, maar derailleerde niet. Uit Nieuwediep wordt van 25 Mei het volgende gemeld„Gedurende de laatste drie dagen werden de reukorganen van de bewoners der hoofdgracht en van de schepelingen in de buitenhaven alleronaangenaamst aangedaan door eene massa gevangen geep, een visch, die door de visschers voor aas wordt gebruikt, en die, door de heetezonnestralen beschenen, een verpestende lucht verspreidde. De oorzaak was de volgende. Een in gezeten alhier had gedeeltelijk voor zich en gedeeltelijk

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1