in Frankrijk, daar het geheel iets anders is tusschen- beide te komen Wanneer twee mogendheden oorlog voeren, dan zich te mengen in de bijzondere zaken van een land waar twee partijen worstelen om de macht. Dit schijnt ook het gevoelen van Robert Peel te zijn geweest, die voorstelde om, indien de opstand in Parijs zal zijn bedwongen, de sympathie van Engeland voor Frankrijk uit te drukken, zonder daarbij het oog te hebben op eenigen regeeringsvorm. Gladstone oordeelde dat men daarméde moest wachten totdat het officieele bericht van de onderdrukking van den opstand zou zijn ontvangen. Op dat bericht zal men waarschijnlijk niet lang meer behoeven te wachten, want de toestand der opstande lingen wordt steeds hopeloozer. Reeds Donderdag deelde Ernest Pieard in de nationale vergadering mede dat de opstandelingen nog slechts in éen punt waren geconcen treerd, dat men spoedig hoopte te vermeesteren. Vrijdag werd de opstand in het Quartier Mouffetard beteugeld en werden daarbij door de regeeringstroepen 6000 gevangenen gemaakt, terwijl (1e communisten in Belle ville en op de hoogten van Chaumont, die echter ook reeds veroverd zijn, waren samengedrongen vanwaar zij voortdurend petroleumbommen op Parijs wierpen die steeds nieuwe branden veroorzaakten. Gisteren morgen was dekanonnade uit Belleville nog allerhevigst. In den afgeloopen nacht wa3 geheel de omtrek verlicht geweest door de vlammen van de in Parijs woedende brandendoch tegen den morgen scheen het vuur in kracht te verminderen. Om te beletten dat de opstandelingen niet aan de zijde van Aubervilliers zouden ontsnappen zijn de stellingen derDuitsehers aan die zijde met drie batterijen en eenige troepenafdeelin- gen versterkt. De gemeenschap met Parijs is voor per sonen nog niet heropendhoewel de noorder-spoorweg weder hersteld is; alleen treinen met levensmiddelen ten behoeve van de regeeringstroepen mogen de stad binnenkomen, doch personen worden niet toegelaten. Aan vrouwen en kinderen uit de gedeelten der stad die in brand staan vergunnen de Duitschers den door tocht, teneinde elders een onderkomen te zoeken. Nadat gisteren middag een hevig gevecht tusschen de troepen van Versailles en de opstandelingen in de rich ting van Pantin en op de Place de la bastille heeft plaats gehad, zijn des namiddags de regeeringstroepen van de oostzijde der stad krachtig op de vijanden aangedrongen die nu van drie zijden worden bestookt. Allertreurigst zijn de tijdingen die gisteren avond te tien uren uit Saint Denis zijn verzonden. Overal zag men in Parijs hevige branden woeden, waarvan de vlam men hoog opstegen en geheel het omliggende land zoo helder verlichten alsof het dag ware. Indien men des nachts geen windstilte had vreesde men dat alles ver loren zou gaan, daar menschelijke hulp in dat geval niets zou kunnen redden. De brandweer van Compiègne en verscheidene andere plaatsen is de stad binnenge trokken terwijl de verwachte hulp uit Londen nog niet was aangekomen, wel die uit Brussel en Antwerpen. Opstandelingendie in de richting van Aubervil liers wilden ontvluchten, zijn gisteren door het vuur dat door de Duitschers onmiddellijk op hen werd geopend teruggedreven, waarna de kanonnade terstond werd ge staakt. Hoe wenschelijk het ook moge zijn dat de opstan delingen hun straf niet ontgaan is toch deze handeling der Duitschers een ongepaste inmenging in zaken die' hun niet aangaan. Reeds zijn verscheidene hoofden van den opstand gevangen. Jules Valès, Amouroux, Brunet, Rigault, Parisel, Dombrowski, Lefrangais en Bosquet zijn ge fusilleerd. Het bericht der gevangenneming van Félix Pyat, Delesclaze, Ranvier en Cluseret is nog niet beves tigd. Hoewel gisteren het gerucht liep dat de gijzelaars gered waren, en dat de aartsbisschop Darboy in vrijheid was gesteld, is met zekerheid nog niets daaromtrent bekend. Generaal Le Flö heeft gisteren in de natio nale vergadering medegedeeld dat de opstandelingen een aantal gijzelaars hadden gefusilleerd, doch dat men hoopte dat de aartsbisschop gered zou zijn. Van andere zijde werd gemeld dat de gijzelaars uit Mazas naar Moquette waren gebracht. In den Duitschen rijksdag heeft de Pruisische pre. tnier zich weder eens doen gelden om ongehoorzame afge vaardigden tot rede te brengen. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot aanhechting van den Elzas en Lotharingen aan het Duitsche rijk, werdentijdens de reisvan den rijkskanselier naar Frankfort, tweeamende menten voorgesteld .waarvan eer, op art. 3 werd aangeno men, volgens hetwelk voor wetten waarbij leeningen of andere geldelijke lasten voorden Elzas en Lotharingen worden aangegaan, de keizer de toestemming van den rijksraad behoeft. In de zitting van 25 Mei verklaarde von Bismarck in die amendementen wantrouwen tegen de regeering te zien, en de regeering bad behoefte aan het volle vertrou wen der vertegenwoordiging. Indien de rijksdag bij het amendement mocht blijven volharden zou bij van den rijksraad een nieuw voorstel trachten te verkrijgen, waarbij do medewerking van den rijkskanselier in de regeeringszaken van de geannexeerde landen zou zijn uitgesloten; dan kon de keizer een verantwoordelijk minister voor den Elzas en Lotharingen benoemen. Hoewel de heer Lasker, een der voorstellers van het amendement, verklaarde geen votum van wantrouwen te hebben bedoeld, bleef echter von Bismarck in zijn voor nemen volharden, waarna een voorstel van prins Hohen- lohe om het wetsontwerp naar de commissie van onder zoek terug te zenden werd aangenomen. De afgevaardig den, die evenals ondeugende jongens tijdens de afwezig heid van den schoolmeester, eens naar eigen goedvinden hadden gehandeld, keerden op de eerste bedreiging gedwee tot de orde terug. Dit is eerst parlemeutaire en politieke vrijheid De commissie heeft met toestemming van von Bismarck eene overeenkomst voorgesteld, volgens welke de dic tatuur over den Elzas en Lotharingen tot 1 Februari 1873 zal duren en de toestemming van den rijksraad voor leeningen of belastingen in den Elzas en Lotharin gen niet zal worden vereischt dan wanneer het geldt eene belasting voor het Duitsche rijk. Het bericht dat het Alabama-traktaat met Engeland geratificeerd is, is door de Amerikaansehe pers met groote blijdschap ontvangen, waarvan zij op levendige wijze blijken geeft, evenzeer als zij, de vandalistische handelingen der Parijsche communisten hevig afkeurt. Laatste berichten. Saint Denis. De branden zijn heden te Parijs minder hevig. La Vilette is nog niet door de regeeringstroepen bemachtigd. Versailles De regeeringstroepen hebbben de Place de la bastille bezet. Yinoy manoeuvreert tegen de barrière du TrÓae. Saint Denis. Aan de noordzijde van Parijs wordt minder hevig ge vochten, terwijl de Duitschers het terrein tot kort bij den ringmuur hebben ingesloten. De operaties der regeeringstroepen vorderen veel langzamer dan men verwacht had en de opstandelingen bieden nog steeds een hardnekkigen tegenstand zoodat het zich laat aanzien dat de strijd nog eenige dagen kan aanhouden. Versailles. Het is thans zeker dat het Louvre geheel ongeschon den is, uitgezonderd bet paviljoen Richelieu. Men verzekert dat de opstandelingen te Ménilmon- tant en Belleville geheel zijn omsingeld. Uit Parijs. Tot de gebouwen in Parijs die geheel zijn verbrand behooren de Tuilerien, de gebouwen van de ministeries van financiën, de prefectuur van politie, de rekenkamer, het paleis van Het legioen van eerde kazerne op de Quaï d'Orsay, het stadhuis en den Mont de piété. Ouder de gespaarde gebouwen behooren die voor de ministeries van marine, van binnenlandsche zaken, van buitenlandsche zaken, van landbouw, het Panthéon, de heilige kapel, de school voor schoone kunsten, de bank van Frankrijk, het Credit foncier, en alle kerken. 'The Times heeft eene correspondentie uit Parijs van Woensdag waarin o. a. het volgende voorkomt: „Gij weet dat de opstandelingen behalve andere gebou wen ook de Tuilerien in brand, hebben gestoken. Ik heb nog verscheidene uren in die prachtige plaats, een stad op zich zelve, doorgebracht, die door vlammen en bom men in een puinhoop wordt veranderd. Zulk een schouw spel beeft de wereld sedert Moscou niet weder gezieir. Overal dreunt het kanon, ratelen de mitrailleuses, sprin gen bommen; de geweersalvo's zijn oorverdoovend. Het is vreeselijk! „Bij dat alles is het prachtig weder, de lucht is helder: geen koeltje rimpelt het watervlak der Seine. Op een zestal punten aan beide oevers der rivier stijgen zware kolommen rook en vlammen tot onmetelijke hoogten op en verduisteren het zonlicht. Ik schrijf op het Troeadéro. Het gebouw der Invalieden wordt dooreen helderder licht dan ooit beschenen. Het plein van de militaire schoöl is bedekt met militairen, kanonnen en paarden. „De bommen uit de stellingoa van generaal Cissey te Montrouge vallen onophoudelijk op den koepel van het Panthéon. Dit schoone monument en het naburige Yal de Grace schijnen door de bommen te zullen worden verwoest. Saint Sulpice staat in een rookwolk waar de vlammen beginnen door te breken; de beide torens zijn schitterender verlicht dan ooit te voren door electrisch licht In de nabijheid staat een ander groot gebouw in branddoch niemand weet met zekerheid te zeggen welk bet is. Brandende 9tukken papier vliegen omboog en men vreest dat de Sorbonne en haar bibliotheek een prooi der vlammen zijn geworden. Tusschen de Sorbonne en de rivier bemerkt men een twaalftal andere branden. Niemand twijfelt er aan dat het paleis van justitie niet het lot van de Tuilerien en het Louvre zal ondergaan. „Het paleis der Tuilerien is reeds een puinhoop gewor den. Inwendig brandt het nog en de vlammen slaan naar alle richtingen uit. Van het Louvre hoopt men dat nog enkele gedeelten behouden zullen blijven. Voor zoover men kan oordeelen door de vlammen en rook die boven de Tuilerien hangen is het Palais Royal ook getroffen. Iedereen verzekert dat het begint te branden. De Nötre Dame en het Hotel Dieu knnnen wij niet zien. Ieder oogenblik hoort men eene ontploffing. De boomen zelfs vatten vuur. „Tot nogtoe is het nieuwe operagebouw niet getrof fen, maar het vuur woedt in de nabijheid, het zou een wonder zijn als het behouden bleef. Wij kunnen duide lijk zien dat het paleis van justitie, de heilige kapel, de prefectuur van politie en het stadhuis in brand staan, en er is geen hoop op redding. Indien het zoo voortgaat zal er van de monumenten van Parijs niets overblijven." fcjanöelsbmcljtcn. Prijzen van effecten. Amsterdam 27 Mei 1871. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld 2! pet. 53 ♦dito dito dito 3 62! ♦dito dito dito 4 83 ♦Aand. Handelmaatschappij 4! dito exploitatie Ned. staatssp. 104] België. ♦Certificaten bij Rothschild 2! 58} Rusland. ♦Obligatiën 1798/18165 96 ♦Certific. adm. Hamburg 5 *dito Hope C°. 1855, 6e serie 5 78! ♦Cert. f 1000 1864 5 93! ♦dito f 1000 1866 5 „931 ♦Loten 1866 5 223! ♦Oblig. Hope&Co.Leening 1360 4! 85! ♦Certifie. dito4 67] *Inscript.Stieglitz&Co.2ca4pL. 4 ♦Obligatiën 1867 4 68$ ♦Obl. 1869 4 68T35 ♦Certificaten 6 43} ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 220] ♦Oblig. dito 4 ♦dito dito 4! Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 87! dito dito Jelez Orel 5 87 dito dito Charkow Azow. 5 841 Polen. ♦Schatkistobligatiën5 67 Pruisen. ♦Obligatiën 4 Oostenrijk. *Oblig. inetall. in zilver Jan.Juli 5 541 ♦dito dito April/Oct. 5 54| ♦dito in papier Mei/Nov. 5 47 ♦dito dito Febr./Aug. 5 „461 Italië. Leening 18615 5l| ^Certific. bij Lamaison c. s.5 Spanje. ♦Obligatiën2]- thans 3 321 ♦dito 1867 3 321 ♦dito Binnenlandsche3 261 Portugal. ♦Obl. 1856—1862 3 ♦dito 1867 3 33} Turkije. dito (binnenl.)5 431 Griekenl. dito (blauwe)5 Egypte Obl. 1868 7 76] Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 93 ♦dito dito dito (1904) 5 „94 ♦dito dito dito (1882) 6 96 H ♦dito dito dito (1885) 6 „96} ♦Obl. Illinois 7 ♦dito dito Redemtion 6 84 J Oblig. Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(7p) dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures 8 44] Obl St.Paul Pac.Spw. lcsec. 7 dito dito dito 2«,sec. 7 70 dito dito 1869 dito 7 711 Brazilië. ♦Obl. 1863 41 81! ♦dito 1865 5 91 Mexico. dito 18513 Grenada. dito afgestempeld6 24! Venezuela, dito3 Ecuador. dito1 Prijzen van coupons. Amsterdam, 26 Mei. Metall. f 19.82}; Dito zilver 24.27}. Dito Eng. per f 11.87]: Eng. Russen per fEng. Portugal per 11.871; Fransche Belg. /56!; Pruis, f 34$; Hamb. Russen f 30f; Rassen in Z. R. 30 J Pools, in Yl. f per Z.R. fSpaans fAmerik. Dollars 2.39]dito papier 2.14; Spaans, in £j 11.87!Piasters f—.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3