Uuitnüanïi. advies ln'dde dat bij ophooging en onder profilbrenging van het lage gedeelte, waartoe het gemeentebestuur gezind zou zijnde gevraagde ontheffing nog voor eenigen tijd zou kunnen verleend worden, hoezeer het wenschelijk blijft dat de gemeente Zoutelande binnen een niet al te lang tijdverloop in het bezit gerake van een aan de voorschriften der wet van 10 April 1869 voldoende begraafplaats. Naar gemeld wordt is de verlangde ontheffing niet toegestaan. De plannen voor den aanleg van een algemeene be graafplaats te Schoondijke werden den 10en Februari door gedeputeerde staten den inspecteur ter beoor deeling toegezonden en goedgekeurd. Gunstig werd door den inspecteur geadviseerd op een adres van het gemeentebestuur van Aagtekerke om ver gunning tot vergrooting zijner op de begraafplaats gele gen gemeenteschool, onder voorwaarde dat binnen een niet al te lang tjdsverloop een algemeene begraaf- plarts buiten de kom der gemeente worde aangelegd en van nu af gedurende dat tijdsverloop in geen geval een lijk worde begraven op het segment van het kerkhof waarop de gemeenteschool gelegen is. Gedeputeerde staten hebben in de vergrooting van het schoolgebouw bewilligd zonder de voorwaarde daaraan vast te knoo- pen, dat de begraafplaats binnen een zeker tijdsverloop moet gesloten worden, Bij brief van 16 Januari onderwierp een drogist aan den inspecteur de vraag, of het geoorloofd is dat een apotheker inschrijve bij aanbestedingen voor den open baren dienst van artikelen die niet in de apotheek, maar in drogistwinkels te huis behooren. Het antwoord luidde dat de apotheker mag handelen zooals hij goed vindt. Wil hij buiten zijne apotheek koopman zijn in een of ander artikeldan kan hem dit evenmin worden belet als een daaruit voortvloeiende deelname aan een openbare aanbesteding. De handel mag echter niet plaats hebben in de apotheek, tenzij de apotheker in het bezit zij van eene door den inspectenr gegeven vergun ning tot afwijking van art. 3 alinea 2 der wet op de uitoefening der artsenijbereidkunst. De door den inspecteur gegeven spontaneadviezen waren vele in getal. Voornamenlijk hadden zij betrek king op de heerschende epidemie van kinderziekteen hielden aanbevelingen in tot het nemen van voorzorgs maatregelen het inroepen van geneeskundige hulphet inenten en herinenten enz. Onder de rubriekhandhaving van wetten en veror deningen, werd onder anderen medegedeeld dat het vonnis, waarbij de heer W. J. Jansen den 14en October jl. door de rechtbank te Zierikzee ter zake van onvolledig heid van zijne lijst van geneesmiddelen van alle rechts vervolging is ontslagen, door den hoogen raad bij arrest van 28 December 1870 is bevestigd. De mededeelingen gaven geen aanleiding tot discussie. Alleen werd de vraag gedaan of de commissiën voor de winkelvisitatiën bij herhaling eener overtreding die door den hoogen raad buiten rechtsvervolging is gesteld, toch moeten voortgaan met het opmaken van proces-ver baal. Deze vraag werd door den voorzitter in bevesti genden zin beantwoord. De commissie voor topographie heeft zich in den afgeloopen winter, volgens het mondeling uitgebracht rapport, onledig gehouden met de samenstelling van het tweede hoofdstuk der geneeskundigeplaatsbeschrijving, bevattende den maatsehappelijken toestand der bevol king. Zij hoopt in den loop van dit jaar haren arbeid voort te zetten. Het krediet van f 100 is haar ook voor het volgende jaar toegestaan. De bibliotheek is weder met eenige werken vermeer derd. Op voorstel der commissie is besloten, de lijst der boekwerken ook toe te zenden aan de correspondeerende ledenteneinde hen gelegenheid te geven om bij aan vraag en tegen afgifte van repu, van de boeken uit de bibliotheek gebruik te maken. Door de commissie, welke in de vorige vergadering van den geneeskundigen raad is benoemd, om te over wegen: „in hoeverre het wenschelijk moet geacht worden om vanwege den raad de vorming van vroedvrouwen in Zeeland te bevorderen en aan te moedigen, en zoo ja, dan tevens de middelen tot bereiking van dit doel aan te wijzen," is een uitvoerig rapport uitgebracht. Dit rapport, gedrukt aan de leden toegezonden, bevat als conclusie het volgende voorstel: 1° meerdere publiciteit te geven aan de voorwaarden welke de school voor vroed vrouwen te Amsterdam aan de kweekelingen stelt; 2" toezending dezer voorwaarden aan de besturen dier gemeenten, waar dringende behoefte aan vrouwelijke verloskundige hulp bestaat, met begeleidend schrijven, waarin die besturen worden opgewekt een salaris aan de vestiging eener vroedvrouw in hunne gemeente te verbinden." Door den heer Cornelis werd een amendement voor gesteld, namelijk om de in het tweede Jid der conclusie bedoelde toezending uit te strekken tot al le gemeente besturen. Met deze wyziging is de geheele conclusie aangenomen. De opwekking tot het geven van salaris zal geschieden voor zoover dit noodig wordt geacht. Gelijktijdig kan ook worden gewezen op het vooruitzicht dat de positie der vroedvrouwen zal verbeteren, daar het getal geneeskundigen zal verminderen. Uit het rapport van het bureau van vaccinatie bleek dat ruim gebruik is gemaakt van de gelegenheid tot vac cinatie zoowel hier als bij het lid van het bureau te Ylis- singen. Ook hebben vele verzendingen van koepokstof plaats gehad en zijn geen aanvragen afgewezen moeten worden. Het bureau wenscht evenwel dat bij de genees kundigen worde aangedrongen, om te trachten de be zwaren te overwinnen die bij vele ouders bestaan tegen het uitenten hunner kinderen, teneindegebrekaangoede stof zooveel mogelijk worde voorkomen. Daar dit jaar de werkzaamheden van het bureau reeds drie maal verdubbeld zijn en de uitgaven dientengevolge minstens verdubbeldis besloten aan het bureau voor dit jaar een krediet van f 100 uit de fondsen van den raad te verleenen boven het krediet van gelijk bedrag door het rijk toegestaan. Tot correspondeerende leden zijn benoemd de heeren C. Mazure, te Zierikzee; J. C. Kegelaer, te Hulst; H. E, Kleijnhens, te Vlissingen; J. J. van de.Repe, te Noordwelle; F. P. I. Was, te Oosterland; T. Snoep, te Kapelle; en C. A. P. van Mui)en, teIJzendijke, Op voorstel van den inspecteur is ouder anderen nog besloten, om een onderzoek te doen instellen naar de vermoedelijke redenen van het groot aantal levenloos aangegevenen in deze provincie. Dit onderzoek is opge dragen aan eene commissie, bestaande uit de heeren de Man, Vogelvanger, Goemans en Hazenberg, met toevoe ging van den secretaris. Uit het verslag van den president en de commissaris sen der Nederlandsche bank over 1870/71uitgebracht in de algemeene vergadering van stemgerechtigde aan deelhouders op den 17-in dezer, blijkt dat genoemd boek jaar voor de Nederlandsche bank bij uitstek gunstig is geweest, niet alleen wegens de winsten die het beeft afgeworpen, maar ook met het oog op de ontwikkeling van krachten die de bank getoond heeft te bezitten. Het gemiddeld bedrag van het opereerend kapitaal was f 95,209,244 zijnde 5,800,000 meer dan in het vorige jaar en het bootste cijfer der laatste tien jaren. Behalve op het hooge middelcijfer wordt ook gewezen op de sterke en snelle afwisselingen van het opereerend kapitaal. Het laagste bedrag was f 83,173,961, het hoogste f 119,657,470. Dit hoogste cijfer viel samen met het uitbreken van den oorlog. Op 8 Juli was het f 87,721,887, op 6 Augustus 119,657,470 en zulks niette genstaande de metaal voorraad gedurende dat tijdsver loop van eene maand met 10,300,000 verminderde. Tot het gemiddeld opereerend kapitaal is bijgedragen: door de hoofdbank 53 pet.door de bijbank 21 pet. en door de agentschappen 26 pet. De gemiddelde rentestand is genoegzaam gelijk ge weest aan dien van het vorige jaar. Dedisconteering van wisselbrieven en ander handelspa pier beliep f 327,646,509.78) of f 30,362,405 meer dan in het vorige jaar, toen het hoogste cijfer van vroeger was bereikt. Het gemiddeld bedrag der geheele disconto portefeuille was f 59,561,942, zijnde 6,080,585 hooger dan in het jaar te voren. Bet slotcijfer der disconto-rekening bedroeg ƒ52,744,519, of slechts 2,300,000 meer dan het cijfer waarmede het boekjaar begonnen was. Op 5 Augustus was de hoogste stand f 75,334,919, doch na dat tijdstip tot in October had gestadige vermindering plaats, zoo dat, hoewel in het najaar zich de vraag verlevendigde, meer dan het daardoor aangewonnene in de laatste drie maanden van het boekjaar weder verloren werd. In het genoemde slotcijfer van 52,744,519 was het agentschap Middelburg vertegenwoordigd door 721,598.91. De effectenbeleeningen hadden over het algemeen geen bijzondere uitgebreidheid. De gesloten posten be droegen samen 115,638,578, dat is omstreeks 8,000,000 minder dan in het vorige jaar. De goederenbeleeningen daarentegen waren betrekkelijk uitgebreid. De gesloten posten hadden samen een bedrag van 39,948,684, of ongeveer 3,700,000 meer dan in het voorafgaande jaar. De beleeningen van muntmateriaalbijna uitsluitend vreemde speciën, had den tengevolge van den oorlog eenigen meerderen omvang. De gesloten posten beliepen samen 878,700, zijnde 550,000 meer dan in het jaar te voren. De metaalbandel was zeer aanzienlijk, maar bepaalde zich tot zilver. De omzettingen, in het vorige jaar 22,363,065, bedroegen thans 51,815,892. De speciekas is, niettegenstaande de sterke aanmun ting van 16,571,976, van 32,168,784 op f 30,087,245 gedaald. Aan specie is door de bank 18,554,429 meer uitgegeven dan ontvangen. De omloop van bankbiljetten was grooter dan ooit vroeger. Het slotcijfer van 145,339,470 overschreed met 19,147,375 dat van den aanvang van het boekjaar. De gezamenlijke kassen in Nederland, in specie, munt- en bankbiljetten, waren ongeveer f 24,000,000 grooter dan een jaar geleden. De omvang der verwisseling van bankbiljetten tegen specie of andere bankbiljetten, of ook van specie tegen bankbiljetten, bedroeg in het geheel 171,841,960, waaraan te Middelburg 3,768,915. De renten van disconteering waren te Middelburg f 30,090.57 van de f 2,655,039.61 gezamenlijke renten der bank; die van beleening te Middelburg f 63,205.38 van de f 1,852,482.99.) gezamenlijke renten der bank. Het bedrag van het zuivere winstcijfer, ter beschik king der algemeene vergadering, is 2,885,528.99. In de Staats-courant van heden is opgenomen het koninklijk besluit van den 18c° dezertot wijzi ging van het bij koninklijk besluit van 29 December 1867 (Staatsblad n°. 170) vastgestelde reglement voor den loods- en bakendienst op den Rju enz. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan L. B, Gom- pertz, te Amsterdam, tot het aannemen en dragen der versierselen van kommandeur der orde van Karei III hem door Z. M. den koning van Spanje geschonken. rechterlijke macht. Benoemd tot raadsheer in het provinciaal gerechtshof! in Overijsel mr. H. E. C. van Kerckhof, thans rechter in de arrondissements-recht- bank te Zwolle. Gemengde berichten. In den nacht van 25 op 26 dezer is te Zierikzee we der diefstal met inbraak gepleegd en wel in bet kantoor van den rijksontvanger uitkomende in de Hoogenmolen- straat. Daar de ontvanger zijne kas aldaar des nachts niet bewaart, heeft de dief maar een schrale vangst ge had. In de lessenaar, die met een sleutel is geopend was plus minus f 9 aanwezig. Men vermoedt dat de dief door een openstaande achterdeur van een der naastbij gelegen woningen was gekomen en over een paar heiningen was geklommen, zoo het kantoor aan de binnenzijde heeft be reikt en door het uitsnijden van een vensterruit zich daarna toegang heeft weten te verschaffen. Ongeveer 14 dagen geleden was des nachts uit het kantoor derZierik- zeesche stoomboot op de Nieuwebaven het daar aanwe zige geld ontvreemd. Jl. Woensdagen Donderdag is te Utrecht öen geval van pokken aangegeven. De officier te Arnhem, die jl. Maandag door een pistoolschot werd gewond, is Donderdag aan de gevol gen overleden. Woensdag is te Ommerschans de boerenhuizing van deu rijks-hoevenaar Klaver, met afzonderlijk staan- den hooiberg, dorschschuur enz. verbrand. Naar men verneemt is een der verpleegden gevat, die de bekente nis zou hebben afgelegd dat hij den brand met lucifers iu het stroo heeft aangestoken. Zijn doel zou daarbij geweest zijn om weder in de gevangenis te geraken, waaruit hij pas ontslagen was. De sneltrein die eergisteren ochtend te 9 uren 30 minuten van Utrecht naar Boxtel vertrok", is door den verkeerden stand van een wissel bij het station Schalk wijk op een spoor geloopen dat op eene ladingsplaats voor vee uitliep. Bij de daardoor ontstane botsing moe ten de locomotief en een goederenwagen verbrijzeld of ten minste zwaar beschadigd zijn; van de passagiers heeft niemand letsel bekomen, doch de stoker is dood en de machinist gewond. Thermometerstand. 26 Mei 'sav. 11 u. 53 gr. 27 'smorg. 7 u. 57 gr. 'smidd. 1 u. 60gr. 'sav. 6 u.57 gr. Algemeen overzicht. In het Engelsche lagerhuis heeft lord Enfield de verklaring afgelegd dat de regeering niet zal inter- venieeren tusschen de Franscbe regeering en de op standelingen van Parijs eene verklaring die volkomen in overeenstemming is met het stelsel van onzijdig heid door het Engelsche gouvernement in den laat- sten tijd gehuldigd. Doch indien het gouvernement dat stelsel zou willen laten varen dan zou bet nog geen recht hebben om zich te bemoeien met den strijd

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2