MIDDELBURGSCHE N°' 127. Maandag 1871. COURANT. 29 Mei. GRASGEWAS TE VEERE. Openbare Yerpachting VAN De Burgemeester en Wethouders van Vcere, zullen op Zaterdag 3 Juni as., des morgens te tien uren, op het Raadhuis, in het openbaar, bij inschrijvingen opbod, trachten te VERPACHTEN: Het Gfrasgewas van de binnen-omwal- lingden Singelde Begraafplaats de Zijkanten der Wegen en dammen, mitsgaders het Yischwater der Bin nengrachten, alles gelegen in de ge meente YEEHE. De voorwaarden van verpachting liggen van heden af ter lezing op de secretarie van het raadhuis en inlich tingen zijn verkrijgbaar bij den gemeente bouwmeester en opzichter aldaar, door wien op Woensdag31 Mei en Vrijdag 2 Juni a., telkens van des voormiddags 10—12 uur, te beginnen aan den Zandijkschen dam, aan wijzing in loco zal worden gedaan. Veere den 24 Mei 1871. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, SNIJDER, Burgemeester. J. P.' VAN DEN HEUVEL, Secretaris. fiHrtneitlaniX Middelburg 27 Mei. De leden der eerste kamer zijn ter vergadering bij eengeroepen tegen Maandag den 5cn Juni, des avonds te half acht uur. Het wetsontwerp op den Oosterspoorweg is, in de zit ting der tweede kamer van heden, aangenomen met 46 tegen 13 stemmen. Vervolgens werden de wetsontwerpen tot verandering der grens tusschen Dordrecht en Dubbeldam en tot in voering eener belasting op het gebruik van gedistilleerd in de kolonie Suriname, benevens eenige conclusiën van rapporten, aangenomen. De kamer is op reces gescheiden, en zal in strijd met ons bericht van gisteren bij hare terugkomst de ingediende tractaten en het wetsvoorstel van de heeren 's Jacob c. s, betreffende de stoomvaart tusschen Vlissin- gen en New-York, in behandeling nemen. De kiesvereeniging Burgerplicht te Amsterdam heeft uit de voorloopige candidaten voor het lidmaatschap der tweede kamer gisteren medegedeeldthans tot candidaten gekozen de heeren mr. O. Fockmr. A. S. van Nierop en J. P. de Bordes. De heeren Asser en Godefroi verlangden bij deze verkiezing niet in aan merking te komen. De heer Opzoomer had ook te ken nen gegeven dat hij, om particuliere redenen, op dit oogenblik geen candidatuur kon aannemen. De heer van Woudrichem van Vliet wilde alleen eene candidatuur aanvaarden indien eene vergadering van Grondwet en Burgerplicht beiden werd belegd en hij dan tot can- didaat werd gekozen. In de gisteren avond alhier gehouden vergadering van den geneeskundigen raad in Zeeland, onder voorzitter schap van den inspecteur voor het geneeskundig staats toezicht, werd in de eerste plaats mededeeling gedaan van ingekomen stukken. Daaronder kwam onder anderen voor een brief van den heer W. J. Jansente Renesse, die onder dankbetuiging mededeelt dat hij verplicht i3 ontslag te nemen als correspondeerend lid van den raad, uithoofde van het verlaten dezer provincie; alsmede een brief van gedeputeerde staten van Zeeland, houdende mededeeling dat bij besluit van 18 November jl., in over eenstemming met het advies van den geneeskundigen raad, is afgewezen het verzoek van den heer I. J. Massée, genees- en heelkundige teKruiningen, zoodat hij aldaar geen geneesmiddelen raag gereedmaken en afleveren. Uit de door den voorzitter medegedeelde handelingen van het geneeskundig staatstoezicht bleek onder meer het volgeji^e. De tf&mmis^ie—yooj^geneeskundige armverzorging is dilig^tgeWevén, in'afw^bhting van de algemeene maat regelen die te dien aanzien zullen genomen worden na de w^ziging van de wet op het armwezen. Daaromtrent werd medegedeeld dat de inspecteurs aan den minister van binnenlandsche zaken eene regeling hebben voor gesteld naar een vast planter aanbeveling aan de gemeentebesturen. Volgens ben zou dit moeten bestaan in: 1<> beperking van de geneeskundige armverzorging tot de werkelijk behoeftigenmet strenge controle hierop; 2° vast jaarlijksch honorarium in eens voor den geneeskundige; 3° vast jaarlijksch honorarium in eens voor het gereedmaken van de geneesmiddelen; 4<> leve ring van de geneesmiddelen volgens een tarief van schadeloosstelling. Hierbij ware het wenschelijk om de oprichting van ziekenfondsen voor mingegoeden zooveel doenlijk te bevorden. De minister heeft daaromtrent berichtdat het hem niet raadzaam voorkomt dat de regeering zich in deze aangelegenheid menge, en dat het niet ongepast zou zijn als de geneeskundige ambtenaren zich dienaangaande wendden tot de gemeentebesturen. Wat de inspecteurs doen zullen moet worden afgewacht. De mededeelingen omtrent het onderzoek naar de volksgezondheid hadden betrekking op de sterftestatis- tiek, de epidemische ziekten en het bezoek van ge meenten. Wat eerstgenoemde rubriek betreft blijkt uit het over 1870 opgemaakt verslag, dat ïu 'dat jaar 127 personen meer overleden zijn dan in 1869, in weerwil dat het ge tal zieken, naar het schijnt, alom een lager cijfer heeft opgeleverd. De sterfteverbouding was wederom en zon der in het oog loopende aanleiding, het ongunstigst te Arnemuiden, namelijk 1 op 18.95 inwoners, terwijl het gemiddelde voor Zeeland 1 op 34.91 inwoners bedroeg. De verhouding te Sint Jansteen was 1 op 22 inwoners, doch deze ontleende hare beteekenis aan de epidemie van kinderziekte. De sterfte is overigens weder betrek kelijk gunstiger geweestin de grootere gemeenten dan in de kleine landelijke, en slechts te Middelburg, wegens menigvuldig aldaar voorgekomen typhusiets meer dan het gemiddelde voor Zeeland, te weten 1 op 34.25 inwo ners. In het oog springend was echter weder het groot aantal levensloos aangegevcnen, die te Brouwershaven onder anderen een vierde der geheele sterfte vertegen woordigden. Wat de sterfte over de vier afgeloo- pen maanden van dit jaar aangaat, heeft zij geen kwaad aanzien. In Januari bleven van sterfte geheel bevrijd 14 gemeenten, in Februari zelfs 26, in Maart 15 en in April 14 gemeenten, terwijl te Serooskerke in Schouwen nog geen enkel persoon bezweek. Aangaande de epidemische ziekten vingen de mede deelingen aan met Januari van dit jaar, zijnde de morta liteit aan die ziekten in 1870 opgenomen in een afzon derlijk overgelegde tabel. Zij hadden betrekking op: a Variolae. Deze ziekte is, blijkens de ingezonden berichten, waargenomen in 29 gemeenten, te weten: Hoek, Neuzen, Kruiningen, Breskens, Axel, Zaamslag, Koewacht, Stoppeldyk, GoesTholen's Heer-Arends- kerke, Middelburg, Kattendljke, Yeere, Oost-Souburg, Hulst, Aardenburg, Ylissingen, Westdorpe, Grijpskerke, Oud-Vossemeer, Noordgouwe, Sas van Gent, Oostburg, Brouwershaven, Kapelle, St. Philipsland, Stavenisse en Hontenisse. Sterfte daaraan kwam tot 1° Mei voor, ten getale van 105 personen, in 11 gemeenten, namelijk Kruiningen, Tholen, Zaamslag, Neuzen, Iloek, Axel, Yeere, Vlissingen, Breskens, Middelburg en Brouwers haven. In de meeste dier 29 gemeenten zijn sporadische gevallen voorgekomen,met uitzondering van Neuzen, AxelZaamslag en Kruiningenwaaromtrent de vol gende cijfers zijn mede te deelen terwijl uit later inge komen opgaven blijkt dat de epidemie overal aan het dalen is. Van 1 tot 15 Mei werden aangetast te Neuzen 24 personenvan 1 tot 18 Mei te Axel 11in de eerste helft van Mei te Zaamslag 15; zijnde uit Kruiningen na 26 April geen nader bericht ingekomen. De toepassing van vaccinatie en vooral van revaccina- tie schijnt alom zeer levendig te hebben plaats gehad zelfs daar waar men gewoon was den grootsten tegen stand aan te treffen (Neuzen en Axel) is meer dan ge woonlijk gevaccineerd. De inspecteur is geneigd de be trekkelijk beperkte verwoestingen van de pokziekte in ons gewest in tegenstelling van andereplaatsen in ons rijk voor een deel daaraan toe te schryven. Het bureau van vaccinatie en revaccinatie te Middelburg zag dan ook zyne bemoeiingen op uitgebreide schaal ingeroepen. I) Scarlatina. Blijkens de berichten is deze ziekte waargenomen te Zierikzee Biggekerke, AxelNeuzen, zonder zich epidemisch te verbreidendaarentegen heeft zij eene epidemie gegeven te Koewacht, Zuiddorpe en Overslag. Sterfte daaraan kwam voor in de gemeenten; Zierikzee in Januari 1Oosterland in Maart 1Axel in April 1, Neuzen in April 1, Koewacht in Februari 2 en in April 7 Zuiddorpe in April 6, Overslag in April 2, totaal 21. c Mazelen. Blijkens bericht van Maart zijn deze waal genomen te Axelin Februari stierf een lijder daaraan te St. Laurensin April een te Oosterland. d Typhus en febris lyphoidea. Eikerzee, Clinge, Haam stede en Oudelande zijn gemeenten van waar geneeskun digen opgaven daarvan deden toekomenterwijl de sterftestaten van 28 gemeenten daarenboven die ziekten als doodsoorzaken vermelden. Naar het schijnt is febris lyphoidea in dezen winter epidemisch heerschende ge weest te Ylissingenbijzonder bij het personeel van het Belgisch loodswezen; ook nam men in Oudelande veel gevallen daarvan waar. Overigens heeft typhus hier en daar naar het schijnt eene huis-epidemie doen ontstaan. zooals op het gehucht Scharendijke, gemeente Eikerzee, en te St. Philipsland. Het totaal der sterfte in de eerste vier maanden aan typhus en febris lyphoidea bedroeg 45. e Angina diphtheritica. Deze gaf aanleiding tot berich ten uit Oostburg en Zuidzande, en tot den dood van 2 personen in Januari en Maart te Overslag en van 1 per soon in Januari te Neuzen. f Croup. Hieraan bezweken te Zuidzande's Heer Arendskerke, Kapelle, Sas van Gent, Nisse, Groede, Schoondijke 1 kindte Neuzen 2 kinderen. g Kinkhoest. Blijkens bericht van Maart scheen deze ziekte te heerschen te Zierikzee, waar zij 1 sterfgeval in Maart heeft opgeleverd; maar dat zij ook elders, en wel epidemischvoorkwam bewijzen de sterftelijsten onder anderen voor Biervliet en IJzendijke, in Januari ieder met 5 dooden wegens kinkhoest ingevuld. In 8 gemeen ten (Arnemuiden, Middelburg, Biervliet, IJzendijke, Vlissingen, Zierikzee, Aagtekerke en Wissekerke) stier ven daaraan in de eerste vier maanden van het jaar 22 personen. Bij de mededeeling van de handelingen ter bevorde ring der volksgezondheid werd het eerst melding gemaakt van de gevraagde adviezen. Door den minister van binnenlandsche zaken werd den inspecteur den 9e« Maart een adres in handen gesteld van den tandheelkundige I. L. Pinto betrekkelijk de bevoegdheid van een werktuigkundige om kunsttanden in te zetten. Het gevolg daarvan is geweest dat de minister den adressant heeft te kennen gegeven, dat het vervaardigen en inzetten van kunsttanden en gebitten niet behoort tot de genees- of heelkunde en dus aan ieder vrijstaat, mits hij zich onthoude van het verrichten van heelkundige bewerkingenzooals het trekken of afvijlen van tanden, en van het voorschrijven of aanbe velen van geneesmiddelen. Dezelfde minister vraagde-den 22« Februari 1871, of de gemeenteraad van Zoutelande van de verplichting zou kunnen ontheven worden tot den aanleg van een nieuwe begraafplaats, op grond dat de door den inspec teur afgekeurde oude begraafplaats volgens het gemeen tebestuur, wat het hooge gedeelte betreft, bij een gemid delde sterlte nog 10 jaren te gebruiken zou zijn. Het

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1