OÜRANT. N° 120. Zaterdag Uithoofde van de Pinksteren zal laandag avond geen nommer der courant worden uitgegeven. Openbare Aanbesteding. öinnenlarïr. 1871. 27 Mei. De Commissaris des Konings in de provincie Zeeland maakt bekend, dat de staten van deze provincie eene openbare vergadering zullen houden op Dingsdag den 30 dezer, des avonds ten half acht ure. Middelburg den 26 Mei 1871 De Commissaris des Konings voornoemd R W. VAN LIJNDEN. De Burgemeester en "Wethouders van de gemeente Aagtekerkeen Kerkvoogden der Nederduitsche hervormde gemeente aldaar, zullen onder nadere goed keuring, op Dinsdag den 30 Mei 1871, des namiddags te twee urenin het gemeentehuis aldaar in het open baar bij enkele inschrijving aanbesteden: Het afbreken der tegenwoordige en het houwen eener nieuwe school en con sistoriekamer, met de levering van alle daartoe benoodigde materialen. Bestek en teekeningen liggen van af den 19 dezer in de raadkamer aldaar ter inzage. Aanwijzing in loco zal geschieden op Vrijdag den 26 dezer maand, des namiddags te twee uren, terwijl nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den timmerman L. BOSSELAAR Jp.te Grijpskerke. De inschrijvingsbiljetten moeten op den dag der besteding des namiddags ten een uur, in de daarvoor bestemde bus op de gemeentekamer aanwe zig zijn. Aagtekerko, den elfden Mei 1871. De Burgemeester en Wethou- Kerkvoogden voornA ders voornoemde, P. J. ARENS, Pres. J. DE VISSER. A. VAN DER VATE. De Secretaris, P. WISSE Sz. H. P. VAN DE GRAPT. Middelburg 20 Mei. In de zitting der tweede kamer van heden werden verscheidene wetsontwerpenwaaronder die tot wijzi ging van de wet op den ijk, tot overdracht van eene suatiesluis te Wemeldinge, en tot wijziging van de accijns op de binncnlandscbe suiker, voorts eenige natu- ralisatiewetten en eenige conclusiën van rapporten aan genomen. Tegen morgen is de behandeling van den Ooster spoorweg aan de orde gesteld. Naar wij vernemen bestaat bij de tweede kamer het plan om het wetsvoorstel betrekkelijk de stoomvaart op Amerika niet in deze zitting in behandeling te nemen. Door de kiezersvereeniging Burgerpligt te Amster dam zijn als candidaten gesteld, voor de tweede kamer: m<\ T. M. C. Asser, J. P. de Bordes, nw. C. Fock, mr. M. H. Godefroi, mr. C. van Heukelom, mr. A. S. van Nierop, mr. C. W. Opzoomer en L. van Woudrichem van Vliet. Naar het Utrechtsch dagblad verneemt is door mr- J. P. J. A. graaf van Zuylen van Nyevelt, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Nederland bij het Russische hol, eervol ontslag uit deze betrekking ge vraagd en verkregen. Reeds in den loop dezer week zou bij Petersburg verlaten. In het dezer dagen rondgezonden zesde verslag van de Vereeniging „Uit het volk voor het volk" te Mid delburg wordt, als naar gewoonte, een overzicht gegeven van hetgeen in het laatste jaar door die vereeniging is verricht. Enkele punten uit dat verslag werden in de eergisteren avond gehouden jaarlij kschealgemeene verga dering welke door slechts weinige leden werd bijge woond door den voorzitter nader toegelicht. Door geen der aanwezigen werd op hetgeen door het bestuur is gedaan aanmerking gemaakt, welk stilzwijgenvol gens de opmerking van een lidals bewijs mocht worden beschouwd dat de handelingen van het bestuur werden goedgekeurd. Het ledental nam in den laatsten tijd niet toe. Ware dit andersdan zou veel van hetgeen nu ongedaan moet blijven kunnen verricht worden. Eene zaak echter geeft reden tot tevredenheid, de vooruitgang namelijk dei- leerlingen van de volks-zangschooldie verleden jaar door de vereeniging is opgericht en in het najaar een tweeden cursus heeft aangevangen. De ter vergadering tegenwoordige leden waren in de gelegenheid eenige liederen, door de leerlingen dezer zangschool onder lei dingvan hunnen onderwijzer den heer Hemmes gezongen, te hoorendaar in hetzelfde gebouw waarin de vergade ring gehouden werd juist les aan de leerlingen gegeven werd. De contributie, die nu slechts f 2.50 'sjaars per leerling bedraagt, zal nog verminderd worden zoodra het aantal leden toeneemt. Ten zeerste werd dan ook op toenemende belangstelling en deelneming aange drongen. Onder de plannen van het bestuur voor dit jaar werd genoemd het geven eener buitengewone soiree in een der wintermaanden, uitsluitend voor de leden met dames der vereeniging. Door de vergadering werd het besluit genomenom de statuten zoodanig te wijzigen dat, wanneer de voor zitter, eerste secretaris en penuingmeester aan de beurt van aftreding zijn, zij dadelijk weder verkiesbaar zijn, in tegenstelling van de overige bestuursledendie niet dadelijk mogen herkozen worden. Na dit besluit werden de secretaris en penningmeester, de heeren W. Appel en G. Knoldie thans moesten aftredenopnieuw gekozen en verklaarden zij zich be reid die benoeming weder aan te nemen. Uit Zierikzee schrijft men ons van 24 dezer: „Gisteren werd alhier eene vergadering gehouden van de ingelanden van den polder Schouwen, waarin is be handeld het ontwerp-reglement op het bestuur van bet waterschap Schouwen, opgemaakt door de centrale directie van, dien polder, krachtens de bepalingen dei- grondwet. In eene vergadering van ingelanden van II Mei jl. was dit ontwerp reeds ter tafel gebracht, maar is toentengevolge van een voorstel van een der inge landen in handen eener commissie gesteld en die ver gadering verdaagd tot 23 Mei jl. „Volgens dit reglement, dat ter goedkeuring aan ge deputeerde staten dezer provincie zal worden opgezon den, zal het bestuur worden uitgeoefend door een al gemeene vergadering, bestaande uit een voorzitter, 4 heemraden en 18 hoofdingelanden. Een der ingelanden meende dat in plaats van 18 hoofdingelanden een getal van 12 voldoende zou zijn, doch dat het wenschelijk ware dat bij voordrachten en benoemingen dit getal op 24 werd gebracht. MetUeze meening hebben ingelanden zich vereenigd, en deze aanmerking is opgenomen in be- proces-verbaal dat aan gedeputeerde staten zal worden medegedeeld. „Het bestuur wordt bijgestaan door een ontvanger griffier, een waterbouwkundig ambtenaar en zooveel be ambten en bedienden als verder noodig zijn. „Het college van dagelijkscb bestuurbestaande uit voorzitter en heemraden wordt op voordracht der ver gadering van hoofdingelanden door den koning voor den tijd van 5 jaren benoemd. De hoofdingelanden worden verkozen door de stemgerechtigde ingelanden, voor den tijd van 6 jaren. Onder de vereischten van hoofdinge landen behoort ook, dat zij in het waterschap in eigen dom bezitten minstens 10 hektaren grond. De ingelanden hebben wenschelijk geacht dat het grondbezit van 10 hektaren grond, ook als vereischte werd gesteld voor den voorzitter en de heemraden. „De ontvanger-griffier en de waterbouwkundige amb tenaar worden benoemd door de algemeene vergadering op voordracht van het college van bet dagelijksch be stuur. „De voorzitter, de heemraden, de hoofd-ingelanden, de ontvanger-griffier en de waterbouwkundige genieten de jaarwedden en schadeloosstellingen welke door de algemeene vergadering zullen worden bepaald, onder goedkeuring van gedeputeerde staten. „De algemeene vergadering bepaalt jaarlijks het bedrag van het te heffen gewoon en zoo noodig ook buitenge wone dijkgeschot. Van dijkgeschot zijn bevrijd, de gronden die volstrekt onvruchtbaar zijn, zoolang zij dit blijven. De bestaande onderscheiding' in dijkersland, vroonland en vrijland blijft behouden. De remissiën van het dijkgeschot voor sommige gronden van ouds ver eend blijven gehandhaafd. Jaarlijks in de maand Sep tember wordt door de algemeene vergadering het bedrag van het gewoon dijkgeschot voor het volgende jaar vast gesteld." In eene gisteren gehouden vergadering van ingelan den der polders Amelia, Helena, Groot- en Klein-Zonte en Geertmida, is de.heer J. L. I. de Bats, tot ontvanger griffier van genoemde polders benoemd. Omtrent het stoomschip Willem III wordt aan the Times nog het volgende ontleend: „Het comité van Lloyds, daartoe bevoegdheeft last gegeven de gaten, die in de romp vanhetschipgeboord waren dicht te maken het water uit te pompenen het casco in de haven van Portsmouth te sleepen, zoodra het vuur, dat Maandag tegen zonsondergang nog smeulde, geheel zal gebluscht zijn. Dit alles zal geschieden met goedkeuring en adsistentie van den haven admiraal en overige autoriteiten. In de haven zullen de overblijfsels van het vuur worden weggeruimd;alles van waarde, wat nog niet vernield is, zal worden aan wal gebracht, en naar den toestand van de machine en van de ijzeren romp beneden de waterlijn een onderzoek worden ingesteld. Men beschouwt 't als mogelijk, dat een aanzienlijke hoe veelheid passagiersgoederendie mede in het ruim van het vaartuig geborgen zijn geweest, zal kunnen behou den worden zonder andere schade dan die het water er aan kan hebben veroorzaakt. Een groot deel van de aan boord zijnde specie (ter waarde van 18.000p. st.) isreeds uit de speciekamer gehaald en gedepoueerd op het kan toor der inkomende rechten te Portsmouthen ontwij felbaar zal het geheele bedrag der specie voor den dag komen, wanneer het water zal zijn uitgepompt. „Eenparig hoort men de passagiers met den grootsten lof gewagen van de energie en de tegenwoordigheid van geest des gezagvoerderders E. Oort, zoowel toen de brand pas ontdekt was, als lav,er, toen het bleek dat aan blusschen niet te denken viel, en de meest geschikte maatregelen moesten genomen worden tot behoud der passagiers. Aan den anderen kant verklaart kapitein Oort, dat de aanwezigheid van het detachement mili tairen veel tot redding der passagiers heeft bijgedragen. De bemanning was eerst drie dagen aan boord; het vaar tuig en zijn tuigage waren geheel nieuwen'tzou on mogelijk zijn geweest, de zes nieuwe en zware booten, van een met menschen opgevuld schip, vóór en achter

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1