Tot lid der commissie van toezicht over de wisselbank de heer Schorcr roet 15 stemmen, terwijl de heeren •Snouck Hurgronje en Matbon ieder 1 stem verkregen. Tot lid der commissie van bestuur over den straatweg ftusschen Middelburg en Vlissingen, de heer Schorermet 16 stemmen. De heer Lambrechtsen van Kitthem kreeg 1 stem. Tot lid der commissie van bestuur over den straat weg tussckcn Middelburg en Veere, de heer Schorer, met 15 stemmen. De heeren de Jongo en Lambreehtsen van Ritthein ontvingen ieder 1 stem. Tot voorzitter der financiecle commissie, in de plaats van den heer Bijleveld van Seiooskerke, de heer Scho rer, met 10 stemmen. De heer Snouck Hurgronje bekwam 5 steramen, de heer de Jonge 1 stem, terwyl 1 biljet oningevuld was. Tot lid der fianancieele commissie, in de plaats van den heer Lantsheerde beer Matbon 'met 12 stemmen. Van de overige stemmen werden uitgebracht 4 op den heer Snijders en 1 op den heer Dronkers. De beer Matbon verklaarde zich bereiddie betrek king aan te nemen en zijn beste pogingen aan te wenden om aan het in hem gestelde vertrouwen te beantwoorden. Maar daar bij reeds deel uitmaakt van een andere belang rijke commissie, die van fabricage, vreest hij dat zijne krachten vermoedelijk zullen te kort schieten voor de werkzaamheden der beide eomraissiën. Hij verzoekt daarom dat de raad hem ontsla als lid der commissie van fabricage, te meer daar voor de vervulling van die be trekking zeer bekwame leden in den raad aanwezig zijn. Tegen dit verlangen wordengcene bezwaren aangevoerd, zoodat de heer Mathon ophoudt lid dier commissie te zijn. Tot voorzitter der commissie van fabricage de heer Schorer met 0 stemmen, terwijl de heeren de Jonge en Snouck Hurgronje respectievelijk 5 en 2 stommen bekwamen en 1 biljet niet was ingevuld. Tot lid der commissie van fabricage, de heer Conrad ■met 16 stemmen. De heer Snijders kreeg 1 stem. Tot leden der commissie voor de schutterij de heeren de Jonge en Lambrechtsen van Ritthem en tot plaatsver vangers de heeren Fokker en van Visvliet, allen met 15 van de 17 stemmen. Tot leden van het stembureau voor de op 13 Juni a. te houden verkeizing van een lid voor de tweede kamer der staten -generaal, de heeren de Wind en Fokker en tot plaatsvervangers de heeren Siffié, Vorbrugge en Lambrechtsen van Ritthem, allen met 16 van de 17 stemmen. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de zitting gesloten. öuitriüiinïi. Algemoen overzicht. Demannen der revolutie van 18 Maart hebben er zorg voor gedragen, dat hunne daden aan de vergetelheid ontnikt zullen blijven. Aan hunne onbeteekenende bal dadigheden, om een monument van Frankrijk's groot- beid en het huis van het hoofd der wettige regeering te vernietigen hebben zij de kroon opgezet door het in brand steken van de prachtigste gebouwen en de heer lijkste kunstschatten, waarop Parijs trotscb kon zijn. Het paleis van het Legion d'honneur en van den Conseil d'etat op deQuai d'Orsay, de Tuileiiën en liet prachtige Louvre zijn door de moderne barbaren door middel van petroleum in brand gestoken, terwijl men nog geen zekeiheid heeft of niet andere kunststukken hetzelfde lot ondergaan hebben. Wat men ook van het streven en de handelingen der revolutionairen zegge, de laatste daden der insurgenten, die geen de minste sociale of politieke beteeken is hebben en niet anders dan aan ver regaande baldadigheid toegeschreven kunnen worden, brandmerken deze revolutie als de meest barbaarsche en onwaardige, welke ooit op Franschen bodem uitge broken is. De laatste berichten bevestigen, belaas! al te zeer het vermoeden, dat de baldadigheden van het schuim der Parijsche bevolking zich niet tot het verbranden der vier bovengenoemde gebouwen bepalen zouden. Er zijn ook bevige branden uitgebarsten op verschillende plaat sen in de Rue de Rivoliin het Quartier de la Madeleine en de Rue Boissy d'Anglas, terwijl ontploffingen en dikke rookwolken dergelijke onheilen op andere plaatsen maar al te duidelijk aanwijzen. Onder de vernielde ge bouwen rekent men ook liet stadhuis, dat men vermoedt gisteren middag te éen uur in de lucht gesprongen te zijn Volgens bericht uit Versailles van heden nacht te 3 uren zijn de Tuileriën geheel veibtand, doch had men gegronde hoop, dat een groot gedeelte der galerijen van liet Louvre behouden had kunnen worden. De regeeringstroepen dringen steeds zegevierend voor waarts en reeds vermoedde mendat alles gisteren avond afgeloopen zou zijn. Wanneer men echter de ver schillende berichten nagaat en ziet welk groot gedeelte van Parijs nog in de handen der opstandelingen isdan kan men gerust aannemendat deze hoop gisteren avond gebleken zal wezen ijdel geweest te zijn. De barrikades op de Place Vendöme en de Place de la Concorde wor den nog steeds met wanhopigen moed verdedigd, of schoon zij van alle zijden door do regeeringstroepen in- gesloten zijn, en ook de bariikades in Belleville en die op den Faubourg St. Germain hebben eeu langen en hardnekkigon tegenstand geboden, die volgens Parijsche berichten aan de regeeringstroepen zware ve: liezen toegebracht heeft. Uit het overige Europa valt zeer weinig belangrijks mede te deelen en aller oogen zijn op het vreeselijk bloedbad en de ergerlijke verwoestingen te Parijs ge richt. Slechts verdient bijzondere vermelding de verbe tering van den toestand in Rumenië. Zoowel voor do landsvertogenwoordiging als voor de gemeentebesturen zijn de verkiezingen aldaar zeer gunstig voor de regee ring uitgevallen en is op de meeste plaatsen de revolu tionaire partij totaal geslagen Op den gedenkdig van de aanvaarding der regeering door vorst Karei (22 Mei) hebben groote feesten plaats gehad, waaraan op bijna alle plaatsen door het volk met geestdrift deelgenomen is. Yan verschillende zijden ontving de vorst op dien dag adressen van toegenegenheid en adhaesie, zoodat men verwachten kan, dat voor gernimen tijd de drei gende gevaren voor wanorde en oproer aldaar gewe ken zijn. Laatste berichten. Versailles. Het Palais du Luxembourg is gedeeltelijk in de lucht gesprongen, het Palais Royal verbrand. Mengelooit, dat een derde gedeelte van het Louvre gered is. De militaire operatiën duren voort. Parijs. Er zijn verschrikkelijke branden. Vele dooden en ge wonden blijven hulpeloos liggen. Versailles. Thiers beeft in de nationale vergadering verklaard dat de opstand gedempt is. De hotels van financiën, van den staatsraad, van de rekenkamer en het stadhuis staan in brand. De vlam men worden door petroleumboinmen gevoed. De Tuileriën zijn een puinhoop. De pctroleumbommen werden ook op de soldaten geworpen. Versailles. Thiers heeft eene depêche verzonden, dat de troepen met uitzondering van een klein gedeelte meester zijn van Parijs. De paleizen op de Quai d'Orsay zijn verbrand. Er zijn 12000 gevangenen gemaakt. De dagbladen zeggen, dat Pyat, Delescluze en Cluseret onder de gevangenen zijn. De troepen hebben het stadhuis bezet. Uit Parijs. Aan het voornemen om de boetkapel van Lodewijk XVI en Marie Antoinette af te breken hebben de opstan delingen te Parijs althans een begin van uitvoering ge geven. De traliewerken waren in het begin van de week weggenomen, benevens eenige Las reliefs die zich in de kapel bevonden. Het voornemen bestond om die kunst werken in een der museums te bewaren. Het afbreken der woning vau Thiers vorderde zoo langzaam dat Zaterdag de-bovenste verdieping slechts was weggebroken en tocli waren de tuin en de straat reeds met puinhoopen bedekt. De verschijning van le Mot d' Ordre is Zaterdag vrijwillig gestaakt. Rochefort maakte in andere bladen bekend dat hij dit met het oog op de bestaande omstan digheden wenschelijk achtte. Armaud Lévy en Gtierry, de chefs der militaire in tendance, zijn Zaterdag avond op bevel van bet comité de solui public gearresteerd en vervolgens op het verlangen van het hoofdcomité ook cenige andere ambtenaren van de intendance. Volgens lc Tribun werd in de vorige week een lid der commune, Emile Clement, gearresteerd en in Ma/.as ge vangen gezet onder beschuldiging van een spion van Napoleon te zijn. Hij was op zijn verlangen bij het co mité voor openbare veiligheid geplaatst en trachtte de papieren die voor de vorige keizerlijke politie en vooral voor Piëtri belecdigend waren te verbergen, doch door zijne onvoorzichtige vragen om inlichtingen en aanwij zingen werd hij ontdekt. De correspondent van the Morning advertiser werd verleden Dinsdag met een drietal vr«enden zonder eenige aanleiding in een koffiehuis gearresteerd, terwyl op een bovenzaal eenige leden der commune met roode sjerpen en gouden franjes in gezelschap van eenige vrouwen hun avondeten gebruikten. Toen de gevange nen vroegen wanneer zij weder in vrijheid werden ge steld, werd hun geantwoord dat zij moesten wachten tot dat de heeren burgers gereed waren. Toen de leden der commune vertrokken gaven zij bevel om ieder dood te schieten die pogingen tot ontvluchting zoude aanwen den. De gevangenen werden naar het stadhuis gebiacht en toen zij iu den morgen weder vroegen of zij spoedig in vrijheid zouden worden gesteld heette het„de heeren burgers dejeuneerden." Eindelijk werden zij geroepen en werd hun gevraagd waarom ze niet liever in lain land bleven dan zich in I'aiijs aan losbandigheid te komen overgeven. Do correspondent antwoordde dat zij bedaard een sigaar hadden zitten rooken en niet eens in gezel schap van vrouwen waren geweest, waarop de burger toornig werd, en daar de correspondent het volstrekt niet begrepen had op heeren burgers die zoo stevig hadden gesoupeerd en gedejeuneerd en van revolvers waren voorzien, maakte hij zich snel uit de voeten, toen zijne papieren in orde waren bevonden. Zaterdag waren vier werklieden bezig om het ruiter-standbeeld van Henri IV, dat den hoofdingang van het stadhuis versierde, weg te nemen. Zaterdag morgen trok onder aanvoering van een blondlokkig officier een regiment burgeressen doorde stad, voorafgegaan door een muziekkorps. Zondag middag tegen een uur is Henri Rochefort die gearresteerd was, te Versailles aangekomen. Reeds van des morgens vroeg was een groote menigte op de been om zijne komst af te wachten. De regeering had de noodige maatregelen genomen om eene manifestatie te voorkomen. Het rijtuig vau Rochefort werd door een honderdtal ruiters vergezeld en de gevangene werd ter stond naar het huis van arrest in de ltue des chantiera gebracht. De politie was talrijk vertegeuwooidigd. La Vérité klaagt er over dat verscheidene kom mandanten van de troepen der commune hunne maitres- sen tot officieren hebben benoemd en haar het bevel over flinke en moedige mannen gegeven, alleen om zich niet van haar te behoeven te scheiden. Bij de ontploffing der patronenfabriek van Rapp op den 17f dezer, zijn, volgens het bulletin du jour, niet minder dan 600 personen gedood of gewond. In de ambulance op de Champs Elysées achter het Palais de 1'industrie waren niet minder dan 2U0 vrouwen en kinderen gebracht die gewond waren. Bij de plundering van de Notre Dame hebben de nationalen de grootste scbanddaleu bedreven. Een gees telij keen eenige burgers die zich tegen hunne handelingeu wilden verzetten, werden terstond gearresteerd en opge sloten, terwyl men hen toe» iep dat men de graven ging onderzoeken. De nationalen eigenden zich de schatkist der kerk met 250,000 iranken toe, benevens een menigte kostbaarheden en sieraden, waarmede zij vier wagens vulden. Zj brachten den nacht in dronkenschap en dansende in de kerk door, terwyl de geiaamten uit de voormalige begraafplaatsen werden gehaald. Een voorstel van Jules Siuion iu de nationale vergadering, om dekolom op de place Vendóme weder op te richten met een standbeeld van Frankrijk en om »le boetkapel vauLodewijk XVI te herstellen is ter - stond aangenomen. tjantnisbcricl]tcn. Graanmarkten enz. Oostburg 24 Mei. De markt was heden goed voorzien van tarwe en gerst, doch van de overige artikelen bij zonder schaars. Voor bijna alle artikelen bestond levendige vraag, doch alleen in gerst had een goede omzet plaats doordien de overige artikelen, en vooral de tarwe, verre boven de waarde weiden gehouden. Men bood voor deze graansoort f 12.50 a 13 en voor enkele puike qualitciten f 13.25, doch er werd vrij alge meen f 13.50 gevra-igd. Rogue alleen tot dadelijk ge bruik gekocht 9.25. Win tergerst f 8, /7.75 a 7.60. Zomer dito f 7.50 a f 7. Haver f 4.75, f 4.50, f 425 a 4. Paardenbooneu f 9 50, f 9 25 a f 9. St. Nicola as, 25 Mei. Tarwe fr. 33.10 rogge fr. 21.50; boekweit fr. 24.00: haver fr. 11.30; gerst fr. 17.00: boonen fr. 25.50; lijnzaad fr. 31.40. Middelburg, 25 Mei. Puike Walcherschc tarwe f 14.80 n f 15 betaald> Zecuivsche dito 13.75 a 14 verkocht. Rogge tot 9.50 aan comsumtie. Wintergevst/7.40 af-

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3