opportuniteit omtrent zaken van ondergeschikt belang. Wijziging van de besluiten tot uitvoering deragrariscde wet genomen zal misschien wenschelijk zijn. De minis ter kan zich ook in sommige opzichten niet met die uitvoering van zijn voorganger vereenigen. Hij is echter nog de adviesen uit Indië hieromtrent inwachtende. Dat hij geen specialiteit is acht hij geen nadeel voor het beheer van zijn departement; hij kan nu des te onpartij diger de zaken onderzoekenwaarmede hij zich boven dien sedert jaren beeft bezig gehouden. Een debat over de Kust van Guinea wenscht deminis- ter thans nog zoo veel mogelijk te vermijden. Er heb ben tot zijn leedwezen voorbarige handelingen van amb tenaren plaats gehad, die daarover ook zijn terecht ge wezen. Daardoor wordt echter niet gepraejndicieerd op de beslissing der kamer over de aanhangige tractaten. Ten slotte bestrijdt de minister de meening van den heer van Kuyk, dat de regeering bij de examina voor Indisch ambtenaar, de leerlingen van de rijksinrichting zou voortrekken. Het tegendeel zal uit de feiten blij ken. Omtrent de tarieven is onderzoek hangende. De minister meent echter dat men nu geen bescherming meer noodig heeft. De begrooting van koloniën wordt na repliek aangenomen met 55 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de heeren InsingerHas3elman, NLerstrasz, van Amerongen, van Foreest, Kien van Kuijk en Begram. Gemeenteraad Tan Middelburg. Zitting van Woensdag 24 Mei. Becediging raads leden; resumtie notulen; missives gedeputeerde staten; bezwaren ingezeteuen opheffing passage Havcnbarrière; adres concessionarissen gasfabmk; wijziging verordening openen en sluiten der poorten cn barrières; voorstel aanleg riool; ontheffing aaunemer verdere uitdieping Zoutegraclit; gratificatie buitengewone agenten van poli tie; benoemingen. Waarnemend voorzitter de heer de Jonge. Later komen de heeren Lambrechtsen van Ritthem, van Visvliet, Verbruggc en van Diggelen. De onlangs benoemde raadsleden j on kheer ra'. J. W. M. Scborer en J. F. W. Conrad, door den secretaris bin nengeleid zijnde, leggen de voorgeschreven eeden af en nemen de voor hen bestemde plaatsen in. De heer Schorer vervangt den heer de Jonge dienten gevolge als voorzitter. De notulen vau het verhandelde in de zitting van den 3en dezer worden gelezen ea goedgekeurd. De heeren Lambrechtsen van Ritthem en van Vis vliet verschijnen inmiddels ter vergadering. Voor kennisgeving worden aangenomen vier missives van gedeputeerde staten dezer pro vincie, houdende bericht der goedkeuring van de raadsbesluiten van den 3™ dezer tot overdracht van eenige gronden aan het rijk; tot ver koop van een gedeelte sloot aan M. Wanjon; tot onder- handsche verhuring van gemeentegrond aan Freeman; alsmede van de door den raad voorloopig vastgestelde rekening der dienstdoende schutterij. Do heer Verbrugge komt ter vergadering. Geschiedt voorlezing van een adres van de heeren M. H. Broederen 28 andere handeldrijvende inwoners van Middelburg,en wel van datgedeelre hetwelk minofmeer in de nabijheid der r.n weg te nemen Havenbarriörc is gele gen, die in hoofdzaak het volgende te kennen gevendat de buitenlieden uit Arnemuiden Kleverskerke en Niéuw- land deze gemeente steeds bezoeken door de no? be staande Havenbarrière en meestal langs de door adres santen bewoonde wijken de gemeente in-en uitgaan, hetgeen voor hun handel steeds voordeel ig en voor velen zelfs een voornaam middel van bestaan is geweest, ter wijl naar deze gunstige ligging bij de raeesten de waarde hunner panden bij den aankoop is berekend geworden. Zij vreezen dat door de wegneming der Ilavenbarriö.e ten behoeve der spoorweg- en kanaalwerkende stroom van in- en uitgangers zich zal verleggen en de meesten van deze hunne winkels, uithoofde van den grooten omweg, niet meer zullen bezoeken. Adressanten heb ben dit wel van den beginne ingezien, maar zich verla ten op het gerucht dat ter plaatse van genoemde barrière eene pont tot overzetting van personen en rijtuigen zou worden geplaatst, waardoor het uitzicht op verlies voor hen aanmerkelijk zou verminderd worden. Nu is bun evenwel weder verzekerd dat die pont alleen in ge val van nool,.bij „indispositie" van de kanaalbrug zou worden gebruikt, zoodat zjj weder in het onzekere ver- keeren. Hoewel adressanten weten dat persoonlijke belangen moeten wijken voor het algemeen belang, zijn zij toch van oordeel dat buiten ben nog zeer velen belang heb ben bij het gemakkelijk bezoeken cf verlaten der stad, en dat dit laatste, door het van rijkswege wegnemen van drie uitgangen en in de plaats stelling van éen, wel wat te wenschen overlaat; dan toch kan een voor naam gedeelte der bewoners van het eiland Walcheren deze gemeente slechts over öene brug bezoeken en omgekeerd dat gedeelte van het eiland bezocht worden. Mocht die brug nu door een of ander toeval defect wor den, hetgeen door de ijzeren bruggen te Leeuwarden onlangs bewezen is te kunnen gebeurendan moeten velen die door het kanaal van de stad gescheiden zijn een reisje over Oost- en West-Souburg maken, om met rij- of voertuig de stad te bezoeken of er hunne goede ren af te leveren. Zoowel in hun belang als in dat van anderen zouden adressanten alzoo gaarne zien, dat de staat een tweeden ge- regelden overgang over het kanaal tot stand bracht. Zij ver zoeken daarom den raad,zijn veelvermogende» invloed bij den minister van binnenlandsche zaken te willen aanwen den ter verkr^ging eener tweede brug over het kanaal, ter plaatseder tegenwoordige Havenbarrière; en zoohier- van de noodzakelijkheid niet rrocht worden ingezien, of om andere redenen daaraan geen gevolg mocht kunnen worden gegeven, alsdan te willen bewerken dat de op genoemde plaats te leggen pont elk oogenblik van den dag tot kosteloos overzetten van een ieder gereed zij. Zij stellen zich van dergelijke poging veel goeds voor omdat gebleken is dat de staat bij den aanleg der wer ken waar het in 't belang der ingezetenen nuttig en noodig is, zich zeer loijaal betoontgetuige de fraaie ijzeren brug, die over de geheele breedte van het stati ons-terrein alhier, enkel ten gerieve van de weinige bewoners van den St.-Gecrtruidsweg, vervaardigd wordt. De heer van Diggelen verschijnt ter vergadering. De voorzitter deelt mede, dat reeds een paar jaren geleden sprake is geweest van het aanwenden van pogingen om een tweede brug over het kanaal te ver krijgen, doch gebleken is dat zoovele bezwaren daartegen bestaandat voldoening aan het verzoek van adressanten omtrent dit punt ten eenemale vruchteloos zou zijn. Iets anders is het evenwel wat de pont betreft. Met leedwezen hebben burgemeester en wethouders opge merkt dat in het bestek daaromtrent niets wordt aange troffen, en daar zij het groot nut eener zoodanige pont inzienhebben zij dan ook reeds pogingen aangewend om dienaangaande eene wijziging vau het bestek te ver krijgen. In afwachting van het besluit des ministers hieromtrent, stellen zij voor, de beslissing op het adres van ingezetenen voorloopig aan te hondenenbij afwij zing van het verzoek van burgemeester en wethouders, zoo noodig nog krachtiger op het belang der ingezetenen bij de regeering aan te dringen. De voorzitter leest een adres voor van de heeren Wolterbeek van Baggen cif., concessionarissen der straatverlichting alhier, die, te kennen geven dat zij uit het extract-besluit van den gemeenteraad van den 3en dezer maand hebben gezien dat de hun opgelegde boete van f 1530 tot f 500 is verminderd, op grond dat geene verhouding bestaat tusscben de overtreding en de volgens de letter van het contract der aanneming voorgeschreven straf. Erkentelijk voor de hun reeds betoonde inschikkelijkheid, verzieken zij echtermet het oog op die verklaring van den raaddat deze het zoo geheel buiten hunne schuld gebeurde nogmaals bespreke en onderzoeke, daar zij niet kunnen nalaten te ver klaren dat ook het bedrag van f 5C0 nog in geen de minste verhouding staat met het minder geleverde gas ten bedrage van 8, te meer daar de bij oorzaken allen in hun voordeel pleiten. Zij vertrouwen daarom dat deiaad, daarop lettende, zal besluiten om (1e voor hen zoo onge lukkige quaestie nogmaals grondig te onderzoeken en de boete slechts tot een zeer gering bedrag toe te passen. Daar dit adres eerst Dinsdag avond is ingekomen, hebben burgemeester en wethouders nog geene gelegen heid gehad om een bepaald voorstel te doen. Op voor stel des voorzitters wordt daarom besloten de behande ling van het adres aan te houden en het stuk inmiddels te stellen in handen van burgemeester en wethouders en definancieele commissie. Vervolgens wordt goedgekeurd het voorstel van bur gemeester en wethouders om tengevolge van het vervallen der Havenbarrière en de openstelling der kanaalbrug voor de passage naar Vlissingen, ter wijl de Vlissingsche barrière alleen toegang geeft tot den singel aldaar art. 3 der verordening op het openen en sluiten der poorten en barrièresvan 2 December 1851nader, gewijzigd den 21«> Novem ber 18G6, te wijzigen als volgt „De poortenen barrières zullen nog na de sluiting tot elf urenen de Noord poort, Langevijle- en Vcorsche barrières gedurende den geheelen nacht toegankelijk zijn." Blijkens een door den secretaris voorgelezen voorstel van burgemeester en wethouders is, bij de verbouwing van den bekleedingsmuur langs den Beenhouwerssingel, tusschende VlissingrchebrugendeRoosterstraatde ouaft muur op vele plaatsen tot de volle diepte uitgebroken moeten worden. Daardoor is de achtergrond belangrijk afgeschoven en zijn de riolen die aldaar in de zoute graclit uitloozen met den afgeschoven grond medegegaan, derhalve bij het optrekken van den mnnr weder daarin opgenomen en voor een betrekkelijk groot gedeelte vernieuwd moeten worden. Niet minder dan twaalf stuks rioolmondingen wachten op vernieuwing, en daar zij op den ingeaarden grond zonder gevaar van wegzakken niet kunnen aangelegd worden, is het noodig ze van houten fundeeringen te voorzien. Aangezien het wenschelijk is, de riolen zooveel mogelijk van de grachten te verwijderen en in dit geval hiertoe zeer goed de gelegenheid bestaat, roeenen bur gemeester en wethoudersook met het oog op de kosten die aan de opneming der riolen in den nieuwen mnnr verbonden zijn te moeten voorstellen: van de riool monding achter perceel wijk K n°. G9 tot die achter per ceel wijk K n°. 58 een riool aan te leggen van aarden buizen en van daar tot beoosten de Vlissingsche brug een te metselen daarin de verschillende spruiten op tp nemen en tegelijk met het bestaande aan de brug voor- alsnpg in de gracht te doen loozenom het later door te trekken tot de stads-werkschuur en het daar liggend hoofdriool. De onkosten van het opnemen der rioolmon dingen in den bekleedingsmuur zullen bedragen /"2G4; terwijl het voorgestelde riool zou kosten Gó0. De commissie van fabricage heeft geen bedenkingen tegen dit voorstel, hetwelk alsnu zonder beraadslaging door den raad wordt aangenomen. Voor de leden heeft ter inzage gelegen een voorstel van burgemeester en wethouders met betrekking tot den aannemer van het uitdiepen der Zontegracht van de Vlissingsche tot de 8eis-binnenbrug. De aannemer P. Sandée is met dat werk gevorderd tot even voorbij den Molenberg. Toen werd hem de verdere uitvoering onmogelijk gemaakt doordien die gracht op ren laagwa- terpeil gehouden moest wordenteneinde de bekleedings- muren langs den Beenhouwerssingel te kunnen vernieu wen. Volgens gehouden peilingen zou hij nog ICOGsteres naar achter de Noordbrug moeten overbrengen. In dien hij het weik na het eindigen van het metselen aan de bekleedingsmuren in het aanstaande najaar weder moest opvatten, zou hij ongetwijfeld veel schade onder vinden aan zijne vaartuigen en gereedschappen, die dan den ganschen zomer ongebruikt big ven liggen en daar door veel in waarde verminderen, waarom genoemde aannemer dan ook verzocht heeft van de verdere uitvoe ring te worden ontslagen. De voltooiing van het werk zal nog f 750 kostenper stere berekend tegen 40 cent voor transport per schuit en 35 cent voor het verder opschuieren vau het terrein. Daar de aannemer reeds 1785 als de helft zijner ainnc- mingsom heeft ontvangen, zal de overige helft, na aftrek der in te houden som, 1035 bedragen Burgemeester en wethouders stellen voorgenoemden aannemer van de verdere voltooiing van zijn werk te ont slaan, terwijl zij later eene voordracht zullen doen om trent de verdere uitvoering van het werk, in verband met andere in de grachten te verrichten werkzaamheden. Ook dit voorstelwaartegen door dc coramissio van fabricage geen bedenkingen zijn gemaakt, wordt zonder beraadslaging aangenomen. Vervolgens komt in behandeling een voorstel van burgemeester en wethouders, om de buitengewone agen ten van politie J. C. Straater en C. Voet ieder eene gra tificatie van f 25 te verleenen. Voor deleden heeft ter inzage gelegen een adres van Straatey, die eene gratifi catie vraagt op grond zijuer geringe bezoldiging. Dc voorzitter herinnert dat bij de behandeling der ge- meer.tebgrootinge ten vorigen jare een voorstel is ver worpen om het traktement van de buitengewone agenten van politie van f 75 tot 1C0 te verboogen. Het is even wel gebleken dat voor zoodanig traktement niet alleen geen geschikte, maar zelfs geen ongeschikte pe:Soncn voor die betrekking kunnen worden gevonden. De tegen woordige geschikte beambten worden in liet geringe van dat ti aktemen t tegemoet gekomen door pensioenenmaar van Straater is dit laatste zóo gering, dat hij van zijne inkomsten niet kan leven. Daar nu de tegenwoordige toestand tot vermeerdering van weikzaamlieden heeft ge leid, en op de begrooting f 300 beschikbaar zijn geble ven, stellen burgemeesters en wethouders voor Straater en Voet ieder eene gratificatie te geven. Dit voorstel wordt zonder beraadslaging aangenomen. Aan de orde zijn alsnu_ verschillende benoemingen, waai bij worden gekozen: Tot ambtenaar van den burgerlijken stand, in do plaats van den heer Bijleveld van Serooskeike, dc heer Schcrer met 15 stemmen, zijnde 1 stem op den heer Lambrechtsen van Ritthem uitgebracht.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2