MIDDELBURGSCHE r 122. 1871. Dinsdag COURANT. 23 Mei. Middelburg 22 Mei. Bij de algemeene beraadslagingen over de begrooting van oorlog, die inde zitting der tweede kamer van heden een aanvang hebben genomenheeft de minister van oorlog de vroegere bedenkingen wederlcgd. Hij werd bestreden door de heeren de Roo van Alderwerelt, Stieltjes en van Sijpesteijn,en verdedigd door de heeren de Bieberstein, Nierstrasz en Storm van 's Gravesande. Wij herinneren onze kiesbevoegde lezers in de kies districten Middelburg en Hulst dat morgen (Dinsdag) tusschen 9 en 5 uren de inlevering moet geschieden van de stembiljetten voor de verkiezing bij herstemming van leden voor de provinciale staten. Zooals men weet moet in het kiesdistrict Middelburg éen lid worden gekozen uit de heeren uf. J. Snijder en jonkheer mr. J. W. M. Schorer; en in het kiesdistrict Hulst twee leden uit de heeren C. C. P. Pierssens, H.A.A. baron Collotd'Eseury, J. Kroon en P. F. Dierick. De gemeenteraad alhier zal op Woensdag a., des na middags te half2 uur, een openbare zitting houden ter be handeling der volgende zaken: beëediging nieuw ge kozen raadsledenadres ingezetenen bezwaar nopens de opheffing der passage door de ïïa venbarrière; voorstel burgemeester en wethouders: a wijziging verordening op het openen en sluiten der poorten en barrières: b aan leg riool aan de Vlissingsche binnenbrug; c ontheffing van den aannemer Sandee van de verplichting tot ver dere uitdieping van de zoute grachtd gratificatie aan de buitengewone agenten van politie Straater en Voet; benoeming: a ambtenaar burgerlijken stand; Heden com missie van toezicht wisselbank; c lid commissie vau bestuur rijwegen Vlissingen en Veere; d leden vaste commissiën financiën en fabricagee leden commissie schutterij en stembureau. De ramp aan het stoomschip Willem III overkomen wordt door verschillende telegrammen bevestigd. Bij zonderheden zijn echter nog weinig bekend. Volgens bericht van den gezagvoerder van Oort uit Portsmouth aan de Stoomvaartmaatschappij Nederland, is het 8chiptotde waterlijn verbrand en op de bank gesleept. Het brandde toen Zaterdag avond 6 uren, nog voort. Men was bezig gaten in de romp te maken. Alle opvarenden waren gered en men hoopte de specie nog te redden. Te Rotterdam is van een der passagiers der boot bericht ontvangendat wel alle passagiers gereddoch de lading en bagage totaal verloren zijn. De brand zou op de hoogte van Wight ontstaan en de boot brandende te Spitbead binnengebracht zijn. Van regeeringswege bevond zichnaar men meldt, veel waarde aan boordzoowel in opium als geld. De boot was voor f 800,000, de lading voor 1,400,000 verzekerd; bijna alle Amsterdamscbe assuradeurs zijn bij het onheil betrokken. In eene te Leiden gehouden vergadering van liberale kiezers, op uitnoodiging van de kiesvereeniging Het algemeen belangonder voorzitterschap van den hoog leeraar Vissering, is jonkheer mr. H. A. Steengracht van Duivenvoordete Voorschoten gekozen tot candi- daat voor het lidmaatschap der tweede kamer ter ver vanging van het aftredende lid O. baron van Wassenaer van Catwjjck. Volgens het Handelsblad is sedert eenige dagen in den Haag algemeen het gerucht in omloop dat de heer mr. J. Loudon, vroeger minister van koloniën, thans commissaris des konings in de provincie Zuid-Hol land, nu werkelijk benoemd zou zijn tot gouverneur- generaal van Nederlandscb-Indië. Benoemingen en besluiten. rechterlijke macht. Benoemd tot raadsheeren in den hoogen raad mrs. J. Kaiff, president der arrondis sementsrechtbank te Almelo, en J. J. van Meerbeke, raadsheer in bet provinciaal gerechtshof inNoord-Holland. Eervol ontslag verleend aan mr. C. de Witt Hamer als procureur te Goes. legeR^_Renoemd tot generaal-majoor bij het leger in Nederf^dJcli In^ï'ë.Zr. Ms. adjudantG. E. Tolsma, thans kolon'ePlinj het regiment cavalerie, gedetacheerd van gemeld leger. Onderwijs. In de vorige week had het eindexamen aan de burger avondschool alhier plaats. Zes candidatenallen leerlin gen der 2e klasse dier school, hadden zich voor genoemd examen aangemeld; aan vijf hunnernl. A. W. Broeder, C. G. van fleuven, L. Kuiler, J. J. van Nieukerken en C. J. W. Nuijs, werd bet getuigschrift, volgens art. 55 der wet tot regeling van het middelbaar onderwijs, we gens voldoend examenuitgereikt. In de algemeene vergadering van bet Schoolver bond den 2cn Juni a. te Zwolle te houden, zal moeten voorzien worden i n drie vacatures welke in de hoofd- comissie bestaan. Daarvoor zijn de volgende drietallen voorgedragen. Ter vervanging van den aftredenden alge- meenen penningmeester de heeren: F. C. Delfos te Rot terdam jonkheer mr. J. Roëll te Utrecht en G. P. van Vladeracken te Hoorn. Ter vervanging van den beer van Nispen tot Sevenaerdie bedankt heeft, de heeren G. van Milligen te Groningend<\ P. Romeijn te Middel burg en Armand Sassen te Breda. Ter vervanging van den heer dr. M. P. Lindo, die aan de beurt van aftreding is, de heeren Ph. H. Nahuijs te Zeist, J. W. Gefken te 's-Gravenhage en jonkheer mr. G. L. Schorer te Zie- rikzee. Kerknieuws. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland is eer vol ontslag verleend aan den heer J. H. Calkoen predi kant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te St. Laurensin te gaan 1 October a. VERB ETERING. In het nommer van Dinsdag der vorige week werd een zestal van predikanten (waaronder de heer Graswinkel te Zierikzee) medegedeeld ter beroeping van een predi kant bij de Nederduitsche hervormde gemeente te Utrecht: dit moest zijn te Amersfoort. Marine en leger. De monitor de Haai is eergisteren te Fijenoord met gunstig gevolg te water gelaten. Gemengde berichten. In een der fabrieksgebouwen van de heeren Salo- monson en comp. te Rotterdam, gelegen tusschen Kra lingen en Capelle aan den IJselis Zaterdag ochtend brand ontstaan. De vlammen namen snel de overhand, doch het gelukte aan de brandweer, het vuur te beper ken tot de meekrapfabriek (de zoogenaamde meekrap- stoven). Deze en de daar aanwezige goederen zijn ge heel vernield. In 1869 brandden de gebouwen af, waarin de garaneiue-fabriek gevestigd is. Omtrent de oorzaak van den tegenwoordigen brand verkeert men nog in on zekerheid. De geheele fabriek was bij de Rotterdamsche assuradeurs verzekerd. De tiende spanning der spoorwegbrug over het Hollandsch Diep is met goed gevolg op de paaljukken Het lijk van den laatsten der drie heeren uit Ap- pingadam die op zulk een raadselachtige wijze het leyen verlorenis nu ook gevonden. Een kleischipper vond hetlijkreeds gedeeltelijk met groen bewassen, drijvende op den rug in het Schildmeer. De beroemde Duitsche tooneelspeelster Niemann- Seebach is te Washington van al haar decoraties beroofd, souvenirs van vorstelijke p<rsonen: de dief is nog niet gevangen. Dezer dagen zijn in den Zoülogischen tuin te 's-Gravenhage twee volwassen Afrikaansebestruisvogels aangekomen. Nadat de zaak van het stoffelijk overschot der ver dedigers van de citadel van Antwerpen, die aldaar vóór 40 jaren sneuvelden en begraven zijn, door den heer J. W. Vader te Cortgene ter sprake gebracht isnaar aanleiding van de plannen tot slooping der citadel, waar bij het te vreezen zou zijn, dat, tenzij daarentegen van Nederlandsche zijde worde gewaakt, die graven van onze dapperen onkenbaar gemaakt zullen wordenwordt thans door den heer Doorman te 's-Gravenhage het denkbeeld aan de hand gedaanom op staatskosten die overblijfselen van Nederlandsche strijders naar Nedeiland over te brengen en hun hier een eervol graf te bestellen. Het Vaderland De gemeenteraad van Amsterdam heeft het voor stel tot geleidelijke afschaffing der kermis aangenomen. Gedurende de jaren 1872, '73, '74 en '75 wordt dien tengevolge de duur der kermis tot éen week beperkt, en na 1875 geen kermis meer gehouden. De gemeenteraad van Haarlem heeft in beginsel met groote meerderheid van stemmen beslotenover een jaar of vijf, na afloop van het contract met de be staande gasfabriek, een eigen gasfabriek op te richten. Te Utrecht neemt de pokken-epidemie belangrijk af, doch vertoonen zich gevallen van mazelen. In de vorige week is bij burgemeester en wethou ders van 's-Gravenbage opgave gedaan van 33 gevallen van pokken, waarvan 14 te Scheveningen. Het getal overledenen, hetwelk in de week van 7 tot 13 dezer 29 bedroeg, was van 14 tot 20 dezer slechts 8, waarvan 4 te Scheveningen. Blijkens berichten uit Curasao werd den 31en Maart jl. op Bonaire een uitgestrekte vlakte grasland door brand, waarschijnlijk door onvoorzichtigheid van kolenbranders ontstaan, vernield. Zeven en twintig woonhuizen (stroohutten) en op die vlakte al de boomen en veldgewassen werden een prooi der vlammen. Geduchte regenbuien en overstroomingen hebben in de Zuidelijke staten van Amerika in het einde van April veel schade toegebracht. Twaalf mijlen spoorweg nabij New- Orleans zij n geheel weggeslagende suikeroogst is bijna totaal vernield, de Alabama-Ohatauooga-spoor- wegmaatschappijdie niet veel financieele onheilen lijden kanheeft 100,000 dollars schade. Tliermometerstand. 20 Mei 'sav. 11 u. 53 gr. 21 'smorg.7u.54gr.'smidd.lu.58gr. 'sav. llu. 48gr. 22 '8morg.7u. 50 gr.'smidd. lu. C2gr. 'sav. 6 u.62 gr. Staten-generaal. tweede kamer. Zitting van Zaterdag 20 Mei. Behandeling der staatsbe- grooting voor 1871. Ingekomen eeD adres van den heer Doorman te 's-Gra venhage, verzoekende om, op kosten van de Nederland sche schatkist, de overblijfselen van de op de citadel te Antwerpen gestorven Nederlandsche krijgers naar Nederland te laten overbrengen. De discussiën over de begrooting van marine worden voortgezet. De heer de Casembroot verdedigt zijn amendement, waarbij hij een verhooging van art. 33 met 600 heeft voorgesteld om aan matrozen die de zilveren medaille wegens 24jarigen dienst verkregen hebben, later bij bun pensioen de helft der daaraan ver-bonden gratificatie van f 24 's jaars voortdurend als toelage te laten ge nieten. De minister van marine acht het onbillijk dat dan ook niet voorde militairen bij de landmacht zou gezorgd worden. Behalve dat deze verhoogde toelage f 9000 's jaais zou kosten, meent de minister ook dat de kamer de bevoegdheid niet heeftom bij eene begrootingswet bepaalde toelagen te verzekeren. De heer de Casembroot trekt zijn amendement in, waarna hoofdstuk VI wordt aangenomen met 45 tegen 6 stemmen.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1