mm pijlers rust, welke op steenen voetstukken staan. De pijlers zijn 150 voet hoog, ieder uit vier stukken van gegoten ijzer samengesteld en door een sierlijke ijzeren trap omgeven. De viaduct voert over het Iglawadal. Professor Michaelis, die in den ban is gedaan, heeft te Aken geen lokaal kunnen vinden om voorlezingen te houden, daar men vreesde voor ongeregeldheden, die de politie zelf verklaarde niet bij machte te zullen zijn om te bedwingen. Waarlijk geen bewijs voor den goe den geest der Akensche burgerij, noch voor de goede inrichting der politie De oudste eik van den Elzas en misschien de oud ste boom van de wereld bevindt zich in het bosch van Hagenau. Vol? ens de overlevering zou de heilige Arbo- gart in de 8« eeuw zijn hut of kapel reeds onder het lom mer van dezen boom hebben opgeslagen. De boschbe woners stellen de waarschijnlijke ouderdom van den boom op 1300 jaren, terwijl hij in een staat verkeert die hem een nog veel booger leeftijd kan doen bereiken, daar hij op een zeer gunstige plaats staat en volkomen gezond schijnt te zijn. Uit Frankrijk. Volgens le Mot d'Ordre heeft het comité de salut public weder zes dagbladen opgeheven. Deze opheffing schijnt zonder eenige opgave van redenen plaats te hebbentenminste ontving le Siècle de volgende korte mededeeling: „De gedelegeerde voor de algemeene veiligheid be paalt, op requisitoir van den procureur der commune, als volgt „Het dagblad le Siècle is en blijft opgeheven. Geteekend Ferrk." In la Verité leest men eenige bijzonderheden nopens het afbreken van het huis van Thiers op de Place St. Georges, die waarlijk niet het bewijs leveren van overdreven kieschheidder revolutionaire bestuurders van Parijs. „Men zet thans de verwoesting van het huis van Thiers voort, die vertraagd was door den grooten om vang van het meubilair, dat elders gebracht worden moest. Men heeft onder andere zaken van belang de brandkast van het hoofd van het uitvoerend bewind gevonden, die men met geweld heeft geopend. Daarin bevonden zich vele eigendomsbewijzen en papieren van waarde van verschillende industrieele ondernemingen voornamelijk actiën in de mijnen van Anzin. Men heeft er ook h#t kasboek van Thiers in gevonden, dat uitste kend en zorgvuldig gehouden is, en waaruit blijkt, dat maandelijks zijne uitgaven 25,000 francs beliepen." Twee en twintig leden der commune hebben dezer dagen de volgende verklaring bekend gemaakt, om zich tegenover het besluit der meerderheid aangaande de instelling van het comité de salut public te verdedigen. Wanneer men de namen nagaat, waaronder Jourde, Le- fran$ais, Vermorel, Clémence, J. Vallés, Varlin, Conr- bet en anderen voorkomen, dan ziet men dat juist niet de onbeteekenendste mannen zich aan het bestuur onttrok ken hebben. „Bij afzonderlijke stemming", zegt het stuk, „heeft de commune van Parijs zijn macht neergelegd in handen eener dictatuur, waaraan zij den naam van Salut public gegeven heeft. „De meerderheid der commune heeft zich daardoor onverantwoordelijk verklaard en a*n dit comité alle verantwoordelijkheid voor onzen toestand overgegeven. „De minderheidwaartoe wij behoorenstaat integen deel het denkbeeld voor dat de commune aan de revolu tionaire, politieke en sociale beweging verschuldigd is alle verantwoordelijkheid op zich te nemen en er geen enkele van over te dragen, hoe waardig de handen ook zijn mogen, waarin men die zou willen leggen. „Wat ons betreft, wij willen evenals de meerderheid de voltooiing der politieke en sociale hervormingen, maar in strijd met hare meening, cischen wij, in naam der kiezers die wij vertegenwoordigenhet recht om alleen voor onze handelingen in te staan, zon der ons te verschuilen achter een hooge dictatuur, welke ons mandaat ons niet veroorlooft te benoemen en te erkennen. „Wij zullen ons dus niet meer in de vergadering ver- toonen dan op den dag, dat zij zich zal constitueeren als jury om een barer leden te vonnissen. „Met hart en ziel aan de groote belangen der ge meente Parijs verknocht, waarvoor zooveel burgers dagelijks sterven, keeren wij in onze misschien reeds te veel verwaarloosde arrondissementen terug. Overigens overtuigd, dat de oorlogsquaestie op dit oogenblik alle anderen verdringt, zullen wij den tijd,die niet door onze stedelijke functiën ingenomen wordt, te midden van onze broeders der nationale garde doorbrengen en deel nemen aan den decisieven strijd, weike in naam van de rechten van het volk aangevangen is. „Daar ook nog zullen wij onze overtuiging kunnen dienen en wij zullen tegelijkertijd vermijden, dat in den schoot der commune scheuring ontstaat, die wij allen afkeuren, overtuigd dat wij, meerderheid of minder heid, trots ons verschil van politieke opinie, een gemeen schappelijk doel najagen: „De politieke vrijheid. „De emancipatie van den arbeidersstand. „Leve de sociale republiek! „Leve de commune Een Parij8ck correspondent verhaalt „dat het stad huis voor een dag of drie, evenals in den nacht van den 31cn October bijna door een handvol mannen was inge nomen. Onder de mannen van het hoofdcomité is er thans een, met name Block, die een korps matrozen heeft gevormd.Watmatrozen Nu ja, matrozen. Die zooge naamde matrozen waren in openlijken tegenstand tegen den minister van marine en legerden op de Place Ven- döme. In den volgenden nacht heeft men hen verrast juist toen zij van de zijde der Place Vendöme onder inhet stadhuis wilden dringen; zij werden gevolgd en het stad huis bleef behouden. De aanval is misluktmaar het grappigste is dat de burger Block en zijn matrozen in vrijheid zijn." De Fransche gezanten in Amerika schijnen zeer ongelukkig te zijn. De vorige gezant Prévost Paradol heeft zich in een vlaag van krankzinnigheid door een pistoolschot het leven benomen en zijn opvolger Treil hard is, zooals thans wordt gemeld, krankzinnig gewor den, naar men verzekert tengevolge van allerlei verwij tingen van de zijde der regeering te Versailles over den aankoop van wapenen en munitie. Le Père Duchêne heeft weer een krachtig woordje tegen zijn vrienden van de commune gesproken. Hij be handelt hen als onverlaten omdat zij het schrikbewind niet uitstellen. Hij scheldt ze bij name uit. „Gij vreest voor uw hoofd?" zoo spreekt hij, „wat kan ons ons hoofd schelen? fusilleert, guilliotineert en de revolutie zal gered zijn! Het schrikbewind alzoo? zal men zeggen. Ja, het schrikbewind, gekken, die ge zijt! Wie het doel wil moet ook de middelen wil len en 500 hoofden zullen voldoende zijn, om 500,000 zielen te redden!" Verder wendt hij zich tot eenige leden van de commune in 't bijzonder en zegt: „Gij Clement had verver moeten blijven! Gij Pindy had schrijnwerker, gij Amouroux had hoedenmaker moeten blijven en gij Arnouldeen ezel In de laatste vijf eeuwen heeft Frankrijk in de vol gende jaren oorlog gevoerd. Inde 14eeeuw telt Frankrijk 43oorlogsjaren, waarvan in 5 burgeroorlogen in 13jaren werd de oorlog buiten en in 25 jaren binnen de grenzen gevoerd. Er hadden 14 groote veldslagen plaats waar onder die van Courtray, Crécy en Poitiers. De I5eeeuw leverde voor Frankrijk 71 oorlogsjaren, in 18 jaren burger oorlog, in 15 jaren buiten en in 43 jaren binnen de gren zen gevoerde oorlogen, 11 groote veldslagen waaronder die bij A.zincourtCastillon, Montlhéry, Guinegate. Het aantal oorlogsjaren in de 16e eeuw bedraagt 85, in 33 burgeroorlog, in 44 buitenin 8 binnen de grenzen oor log het aantal groote veldslagen 27, daaronder die van Marignan, Pavia, St. Quentin. In de 17e eeuw bedroeg het getal oorlogsjaren 69, in 17 jaren burgeroorlogin 52 oorlog buiten de grenzen, en 39 groote veldslagen. In de 18e eeuw 58 oorlogsjaren, in 7 burgeroorlog in 51 oorlog buiten de grenzen; groote veldslagen93. Tezamen gedurende 500 jaren in 75 jaren burgeroorlog, in 76 jaren oorlog binnen de grenzen, in 175 jaren oorlog bui ten de grenzentotaal 326 oorlogsjaren met 184 groote veldslagen. Een Duitscher over Yon Bismarck. Eene correspondentie van de Neue freie Presse bevat o. a. de volgende van Duitsch standpunt niet onbelang rijke beschouwingen over von Bismarck: „Toen von Bismarck voor ongeveer 9 jaren het hoofd der Pruisische regeering werd en van geen graven- of prinsenkroon droomde, stelde hij zich voor om óf onder te gaan óf de populairste man in Duitschland te worden. Vijf jaren waren ongeveer na zijn optreden verstreken toen hem het gunstigste vooruitzicht geopend werd om zijn doel te bereiken. „Bij zijn laatste bezoek in Frankfort was hij het voor werp van de schitterendste ovaties, en te Berlijn tracht hij tevergeefs het paleis van den keizer door een achter deurtje in de Bchrenstrasse te verlaten om zich adn de juichende menigte te onttrekken. Doch evenals ten tijde toen hij in Yarzin verkeerde heeft hij ook tegenwoordig met zekeren tegenstand in de hoogere kringen te kampen en vandaar zijn somstijds vurig verlangen naar de haven der rust, een verlangen dat hij in den kring van ver trouwde vrienden meermalen krachtig uitspreekt, en dat te meer verbazing wekt naarmate hij tegenwoordig in de diplomatieke wereld de gevierde man is. „Het schijnt dat hij tusschen den aanvang der vredes onderhandelingen te Brussel en zijn vertrek naar Frank - fort een diplomatieke nederlaag heeft geleden, waar over echter thans nog niets met zekerheid bekend is, en misschien ook niet zal worden. In de diplomatieke krin gen maakt men er zich echter vrij groote voorstellingen van, want eenparig noemt men het feit dat zijn optre den te Frankfort voldoende was om alle bezwaren op te ruimen en den vrede te sluiten een veel grooter over winning dan alle die hij tot nogtoe heeft behaald. „Men erkent echter dat hij slechts een tweeden preli- minairen vrede heeft geslotenomdat over de uitvoering nog belangrijke en uitvoerige onderhandelingen moeten plaats hebben. Dit heeft in de hoogere kringen zekere verwondering gebaard, vooral wat betreft den lan- geren duur van de bezetting der forten en dergelijke quaesties. Men lochent in onze officieele kringen gaarne dat von Bismarck tegenstand zou ondervinden, en toch ontbreekt het hier en daar niet aan duidelijke teekenen daarvan. Dat b. v. bij de behandeling van de wet op de invaliden in den rijksdag ook de verzorging van de invaliden uit den Elzas en Lotharingen ter sprake werd gebracht, heeft men algemeen als afgesproken werk beschouwd, wat op betere wijze had behandeld kun nen worden dan door den heer Miquel is geschied. De minister van oorlog, von Bismarck's alter ego, toonde zich voor de zaak zeer genegen, terwyl von Moltke daarentegen de vraag deed„of men ook voornemens was om de franc-lireurs uit den Elzas, die invalieden waren geworden, te verzorgen." Het is algemeen bekend dat von Bismarck aan de Elzassers eenig vooruitzicht op de verzorging van hunne invalieden had geopend, en de vraag aan von Moltke had een afkeurend hoofdschud den van von Bismarck ten gevolge. Dit voorval beschouwt men als een goede illustratie voor de veelbesproken ontevredene stemming van von Birmarck. „Niet minder dan von Bismarck zijn de afgevaardig den ontevredenomdat hun verlangen om de zitting van den rijksdag; voor Pinksteren te eindigen, niet zal kunnen worden vervuld, daar het onmogelijk is alle noodzakelijke zaken voor dien tijd af te handelen. In de regeeringskringen wordt den afgevaardigden hunne ontevredenheid zeer kwalijk genomen en meent men dat deze door aanneming van hun mandaat het recht hebben verloren om bezwaren tegen meer werk in te bren gen. Daarenboven schijnt men de leden van den rijksdag tot den intocht der troepen hier te willen houden. „Op eene soirée bij von Bismarck werd dezer dagen verzekerddat de intocht der troepen van de garde in Berlijn reeds in de eerste week van Juni zal plaats heb ben. Men schijnt voornemens te zijn om, zoodra de vredesvoorwaarden zijn aangenomen, de Pruisische garde en de Beiersche en Saksische troepen terug te roepen. Om financieele redenen wilde men alleen het gardekorps in Berlijn doen binnenrukken en de troöpen uit de provinciën rechtstreeks naar huis laten gaan, doch in den rijksdag verlangt men dat een korps zal gevormd worden, waarin alle troepenafdeelingen vertegenwoor digd zullen zijn, en dat den intocht in Berlijn zou mede maken. „Algemeene verbazing heeft de willekeurige handel wijze van den postdirecteur Stephan omtrent de Ham burger postambtenaren verwekt. Hoewel men zijn talent om teorganiseeren erkent, veroordeelt men zijne eigen dunkelijkheid en heeft hem den bijnaam gegeven „Post- Bisinarck." tjanöflebcricl)trn. Prijzen van effecten. Amsterdam 20 Mei 1871. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld 2\ pet. 52 J ♦dito dito dito 3 62 j ♦dito dito dito 4 ♦Aand. Handelmaatschappij 4| dito exploitatie Ned. staatssp. 106 België. *Certificaten bij Rothschild 2J- Rusland. *Obligatiën 1798/1816 5 96^ *Certific. adm. Hamburg. 5 671 ♦dito Hope O. 1855, 6<= serie 5 78 *Cert. 1000 1864 5 921 ♦dito 1000 1866 5 92£ ♦Loten 1866 5 223£- ♦Oblig. Hope&Co.Leening 1S60 4.^ 84 ♦Certific. dito4 *Inscript.Stieglitz&Co.2ca4eL. 4

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3