MIDDELBURGSCHE COURANT. r i2i. Maandag 1871. 22 Mei. Middelburg 20 Mei. Het amendement van den heer de Casembroot, om art. 33 der begrooting van marine te vermeerderen met f 600, is in de zitting der tweede kamer van heden door hem ingetrokken. Die begrooting is aangenomen met 45 tegen 6 stemmen. Na korte algemeene beraadslagingen en bespreking van sommige artikelen, is daarna ook hoofdstuk Vlló (financiën^pd^staatsbegrooting voor 1871 aangenomen met algemeérie~stèmmen. De kiesvereeniging Eensgezindheid, te Westkapelle, heeft bij de aanstaande herstemming voor een lid van de provinciale staten in Zeeland tot candidaat gekozen jonkheer mr. J. "W. M. Schorer. Volgeu&jaen heden ontvangen telegram uit Londen is het eergisteren vanNieuwediep vertrokken stoomschip Willem III, van de Amsterdamsche maatschappij Neder land, op reis naar Java verbrand. Van de 350 zich aan boord bevindende personen zijn 134 te Portsmouth aangebracht; ook de overigen zijnnaar men verze kert, op andere stoombooten gered. De passagiers zijn: de heeren H. van Heijningen, kapi tein der infanterie, detachements-kommandant; O. F. W J. F. von Lindonfels, luitenant der cavalerie, echtgenoot kind en gouvernante; E. K. A. de Neve en H. Ovink luitenants der infanterie; M. L. Ritsema, officier van ge zondheid; Harting en echtgenoot, Pahud met 2 dames en 1 kind, Roser en echtgenoot, Henckel en zoon, Breg- man en dochter, v. d. Velden Erdbrink, Wille en echtge noot, v. d. Kleij, Schmidt auf Altenstadt en dochter, Dcrks, Dijkstra, vanOldcn, de Groot, heeren Ruijs,Blume en echtgenoot, de Wendt, Kempe, Wijnmalen, Wesse- link, Lucardi, Tadema, Mohr, Gants, van Pabst, echtge noot en 4 kinderen, ter LindeD, Saesman, Maks, echtge noot en kinderen, Hubert, mevrouw Blankert, 4 kinderen en bonne, twee dames Roser, mevrouw de Smidt geb. Poulviquet, mejufvrouwen Willink en van Geuns, benevens een detachement suppletietroe pen, sterk 125 manwaaronder 6 onderofficieren. Bij ministerieele beschikking van den 16en dezer is aan B. Hanenberg, te Wageningentot wederopzeg ging vergunning verleend voor een stoomsleepdienst in de provinciën Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Hollandj Noord-Holland, Zeeland, Overijsel en Limburg. In het kiesdistrict Alkmaar heeft de Centrale liberale kiesvereeniging te Schagen met algemeene stemmen tot candidaat voor het lidmaatschap der tweede kamer gekozen het aftredend lid mr. J. L. de Bruijn Kops. De verkiezing van leden voor de tweede kamer der staten-generaal, welke den 13cn Juni a. moet plaats heb ben heeft betrekking op de volgende kiesdistricten en de daarachter genoemde aan de beurt van aftreding zijnde leden Groningen, mr. S. van Houten; Appingedam, mr. D. de Ruiter Zylker; Assen; mr. H. J. Smidt Leeuwarden, J. K. H. de Roo van Alderwerelt Sneek, A. Moens, Dokkum, mr. Ph. van Blom Steen wijk, jonkheer C. M. Storm van 's Gravesande Zwolle, mr. A. van Naamen van Eemnes; Almelo mr. J. Kal ff; Deventer, mr. A. van Delden; Zutfen, mr. J. Dam; Arnhem, mr. L. A. J. W. baron Sloet van de Beele; Nijmegen, jonkheer J. A. C. A. van Nispen van Sevenaer; Ti el, mr. C. T. baron van Lijnden van Sandenburg; Amersfoort, mr. E. L. baron van Hardenbroek van Lokhorst; Utrecht mr. N. P. J. Kien; Hoorn, mr. W. baron van Golt stein; Alkmaar, mr. L. J. de Bruijn Kops; Haar lem, G. L. J. van der Hucht; Haarlemmermeer jonkheer mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg; A m s t er dam, H. A. Insinger, mr. G. C. J. van Reenen mr. E. H. s'Jacob; Leiden, 0. baron van Wassenaer van Catwijck; Gouda, M. A. F. H. Hoffman; Delft, mr. J. van Kuijk; Rotterdam, I. D. Fransen van de Putte; Br ie lie, dr. K. A.R'ömbach'sGravenhage, jonkheer F. de Casembroot (die niet weder in aanmer king wenscht te komen)Dordrecht, mr. M. Bichon van IJsselmonde; Gorinchem, W. C. M. Begram; Middelburg, mr. J. P. Roetert Tak; Goes mr. P. H. Saaijmans Vader; Breda, N. R. H. Guljé, Tilburg, F. H. H. Borret; Eindhoven, mr. P. J. A. Smitz; Maastrich^ii A. baron de Bieberstein Rogalla Zawadt&y^TtVepmond, J. H. Arnoldts; Boxmeer, H.C. F. Kerstens; 's Her togenbosch, mr. J. M.B. J. van der Does de Willebois. In de kiesdistricten Zuidhorn, Winschoten en Zierik- zee heeft dit jaar geen aftreding plaats. Benoemingen en besluiten. burgemeesters. Vrijstelling verleend aan C. J. J. A. van Teylingenburgemeester van Nieuw- en St. Joos- land, van de verplichting tot inwoning binnen die ge meente. leger. Op pensioen gesteld, ten bedrage van f 1080 'sjaars, de kapitein D. J. Jordens, van het korps in genieurs, mineurs en sappeurs. Onderwijs. IJ. Donderdag heeft in de bijzondere school voor christelijk onderwijs, in de Palingstraat te Vlissingen, eene openbare zanguitvoering plaats gehad door de kinderen, die aan de zanglessen van den hoofdonder wijzer, den heer H. F. van Rosmalen, deelnemen. De uitvoering geschiedde op „vriendelijk verzoek", ver moedelijk ter eere van den stichter der school, den predikant J. J. van Toorenehbergen, die zich te Vlis singen bevond. De uitvoering van de verschillende nom- mers van het programma, vooral van „lm wald" van von Weber, „Die Wacht am Rhein" van H. Langer, „Ge zang 114" door Serné, „de Paaschhymne" van Frans Abt, en het „Abendlied" van Kreutzer, wordt alge meen zeer geroemd. Dit zangonderwijs wordt, buiten het programma der school, door den hoofdonderwijzer belangloos gegeven; de kinderen leveren een onbeduidende bijdrage tot aankoop van muziek enz. Mejufvrouw Sara Bekker, van Vlissingen, kwee- kelinge van de koninklijke muziekschool in den Haag, is benoemd tot onderwijzeres piano-onderwijs aan de muziekschool te Leiden. Kerknieuws. De jaarlijksche vergadering der afgevaardigden van de Waalsche kerken, die den 8^ Juni te Middelburg zou samenkomen, is een week uitgesteld. Te Stavenisse is door de meerderheid van stembe voegde manslidmaten het kiescollege voor 10 jaren op geheven, en de leiding der kerkelijke zaken aan den kerkeraad alsmede den amtbachtsheer toevertrouwd. Beroepen tot predikant bij de Nederduitsche her vormde gemeente te Serooskerke (Walcheren) de h eer J. J. A. Ploos van Amstelpredikant te Groningen. Marine en leger. Naar het Utrechtsch dagblad verneemt, zou de kapi tein der infanterie Janssen, die dezer dagen in genoemd blad een ingezonden stuk deed plaatsen ter bestrijding van „het gedwongen kerkgaan der militairen," daarover zoozeer zijn bemoeilijkt geworden, dat zelfs zijne gezond heid er door is aangetast. Hij heeft zich verplicht gezien het oordeel van een krijgsraad in te roepen. Zijn batal- jons-komtnandant zou hem verboden hebbeij, zich voor taan in 't openbaar zoo uit te laten. Nu zou hij zich tot de tweede kamer der staten-generaal hebben gewend, omdat hij meent dat dit verbod hem in zijne rechten als Nederlander verkort. De kapitein-luitenant ter zee A. Dronkers, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indië en van daar den ll«n dezer in Nederland teruggekeerd, wordt met dien datum op nonactiviteit gesteld. De luitenant ter zee 2e klasse jonkheer 8. F. T. de Vaynes van Brakell, dienende op Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met den 25cn dezer op nonactivï- teit gesteld, en met den 26en dezer vervangen door den luitenant ter zee 2e klasse A. E. Arkenbout Schokker. Gemengde berichten. In de week van 7 tot 13 dezer zijn te Amsterdam 68 personen aan pokken gestorvenwaaronder 45 kin deren. De gemeenteraad van Rotterdam heeft zich gisteren vereenigd met het voorstel van burgemeester en wethouders, om de kermis, wegens de pokkenepide mie, dit jaar niet te doen plaats hebben. Dinsdag-avond is een oppassend matroos, J. v. d. Kolk, die thuis afscheid genomen had om met de Wil lem III naar de Oost te gaan, te Nieuwediep verdronken bij het doen van pogingen om zijn pet, die in het Hel- dersch kanaal gewaaid was, terug te krijgen. De plannen voor een nieuwe koopmans- of korenbeurs te Amsterdam zijn thans in behandeling bij het technisch bureau van publieke werken, nadat in een bijeenkomst, op het raadhuis gehouden, gebleken is dat de kamer van koop handel en de commissarissen van de graanmarkt unaniem de verbouwing van het thans bestaande beursgebouw afkeurden eu hunne goedkeuring hechtten aan hetvoor- gestelde emplacement,voorgevel uitkomende in de Dam straat, doch vijf a tien meters achter de rooilijn der oude bebouwing dier straat. De noodige oppervlakte voor den beursbouw zou te verkrijgen zijn door de ont eigening van perceelen in de Nes O. Z. Voorburgwal Pier-Jacobstraat enz. De koopmansbeurs zou eene op pervlakte verkrijgen van p. m. 3000 M2 eu de de koren beurs p. m. 1000 Ms. Het Russische blad Le Caucase deelt het volgende voorbeeld van ouderdom en sterke gezondheid mede. In Novo-Stcherbanovka leeft nog een van de eerste kolo nisten aan de Zwarte zeeoevers uit den tijd van Katha- rina II. Deze man, genaamd Hobetzkoï, is meer dan 100jaren oud, volkomen gezond en sterk, en bezit een buitengewone geestkracht, die hem in staat stelde om zelf zeven amputaties aan zijn rechter been te bewerk stelligen. Op den leeftijd van 70 jaren viel hij uit een rijtuig en brak zijn rechter been kort bij den voet. Ten gevolge van de slechte geneeskundige hulp vertoonde zich weldra koudvuur en hij besloot zijn voet zelf af te zetten, wat hij met een gewoon mes volbracht. De kwaal vertoonde zich opnieuw en binnen zeven jaren deed Hobetzkoï zevenmaal een amputatie de laatste maal op de hoogte van de dij. Hobetzkoï heeft twee zonen en twee dochters. De oudste zoon is 70 jaren en heefteen ouder voorkomen dan zijn vader. Thermoineterstand. 19 Mei 'sav. 11 u. 52 gr. 20 'smorg. 7u.54gr. 'smidd.lu.61gr. 'sav. 6 u. 57gr. Staten-generaal. tweede kamer. Zitting"vau Vrijdag 19 Mei. Behandeling der staatsbe groting voor 1871. De beraadslaging over de begrooting van marine wordt voortgezet; en wel over art 19 ten bedrage van f 1,473,805 voor aanbouw en verbetering van schepen en het daarop door den heer de Casembroot voorgestelde amendement om dien post met f 50,000 te verminderen. De heer de Casembroot licht zijn amendement toe. Hij acht eene beslissing over de type der stoomschepen, die men in Indië zal aanwenden voor de kustverdediging, bij deze gelegenheid ontijdig. Daarom wenscht hij ook eerst eene beslissing na de benoeming der kamer uit te lokken, of wettelijke,regeling van het materieel der marine noodig is. De heer Nierstrasz is van tegenovergestelde meening; na al hetgeen vroeger gebeurd is moet nu eene beslis sing vallen.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1