maakt door het kanonen thans verhui9t die bevolking naar het noordelijk deelwaar b. v. gisteren weder het 9e arrondissement in de macht van het comité central overge leverd werd. Men moest de straten zienvol oproerige nationale garden, die de huizen plunderden en de ver scholen onwilligen gevangen namen en naar de Notre- Dame de Lorette brachten. Zoo vreesachtig de eene er uit zagen, zoo onbeschaamd en onbeschaafd deden de anderen zich voor. lederen morgen verheug ik mijdat ik in den nacht niet gearresteerd ben. Nu dit ook heden weder niet geschied was wanneer men mijn brief eens las! ging ik eens wandelen, en daar er weinig gescho ten werd, wendde ik mijne schreden naar de Champs- Elysées. Alles wat ik ontmoette waren drie honden. Toen ik de Rue de Morny inzag, bemerkte ikeenigestuk- ken geschut achter de Barrière de 1' étoile. Eenige ver scholen artilleristen wenkten mij heen te gaan. Als alle Parijzenaars begin ik met bommen vertrouwd te worden. Ik steek de straat over, en midden op den weg valt een bom, weldra een tweede. Ik nader een huis en druk mij tegen den muurmijne aandacht vestigende op een stuk van een aanplakbiljet gedateerd 5 September 1870, weder een bom. Van seconde tot seconde volgen die nu elkander op en springen op den grond. liet huis waarbij ik stond wordt hevig beschadigd. Ik keer zoo spoedig mogelijk terug, verdiept in beschouwingen over de onaangenaamheden van het buskruit. Ik ga de Rue Fran cois 1" in, meenende daar meer rust te vinden. Reeds weder een bom, en van onder tot boven wordt ik met stof bedekt. Niets is zoo gezond als een ochtendwande ling, doch men moet die niet te ver uitstrekken. Ik kom in mijne wijk en lees op de muren dat alle mannen onder 40 jaren zullen gearresteerd worden, wanneer zij weigeren de wapens te dragen. Gij ziet het, het is niet mogelijk, dat men zich een oogenblik verveelt. Wat is er heden avond? De Parijzenaar denkt aan den Zondag. Parijs en het stadhuis wachten op het einde ,en waar lijk hec is hoog tijd, dat het ten einde kome. Ieder, die nog eenig gezond verstand heeft, gelooft dat de repu bliek ook onder Thiers mogelijk is. Men is minder onge rust dan voor eenigeutijd, en wanneer de verlossing komt, moge men dan burgers vinden, die niet tot strijd en wraakzucht, maar tot het herstel van recht en recht vaardigheid medewerken Uit Italië. De Italiaansche senaat heeft het wetsontwerp op de waar borgen voordenpaus met de daarop ten zijnen gunste voor gestelde wijzigingen aangenomen met 105 tegen 20 stem men. Alleen een amendement van Vigliani, waardoor belangrijke vrijheden aan het kerkelijk onderwijs zou den worden toegestaan en iedere tusschenkomst van den staat voor de inbezitneming van kerkelijke inkomsten zou worden verboden is verworpen. De aanneming van het amendement Vigliani zou, naar men verwacht, een hevige storm in de kamer van afge vaardigden hebben opgewekt, die nu is bezworen. De verwerping van de voorstellen van Peruzzi in de kamer van afgevaardigden en van Vigliani in den senaat kun nen voor gewichtige manifestaties gelden voor de alge- heele scheiding van kerk en staat, de volkomen vrijheid van de kerk en hare gelijkstelling, wat het onderwijs betreftmet de leeken, enz. Hoewel de handelingen daarover minder uitmunten door redekunstig effect, door schitterendeimprovisatie's en groote welsprekendheid, erkent men algemeen, dat de debatten door groote helderheid en degelijke kennis door schoonheid van gedachte, juiste ontleding van quaesties, de logica der gevolgtrekkingen zeer belang rijk waren en een gewichtige plaats in de parlementaire geschiedenis innemen. Dit geldt vooral voor de debatten over de betrekkingen tusschcn kerk en staat. Ot met de aanneming van de wet op de waarborgen voor den paus en het katholicisme alle moeilijkheden uilen zijn weggeruimd betwijfelt men zelfs in Italië, omdat het een internationale quaestie betreftdie door de beslissing van hetltaliaansche gouvernement bezwaar lijk in eens kan worden opgelost. In de zitting van 21 April sprak Visconti Vcnosta daaromtrent: „De regeeringen zullen de onmogelijkheid inzien om op het gebeurde terug te komen. Zij zullen begrijpen dat de moeilijkheden die door een dweepachtige partij wor den opgeworpen, minder bezwarend zijn dan een tus schenkomst ia de Italiaansche aangelegenheden. Wij zon den ons echter onvermijdelijk moeilijkheden op den hals halen indien wij niet erkenden dat de katholieke regee- ringen cn naties bij deze quaestie godsdienstige belan gen hebben die wij niet mogen voorbijzien." Hij besloot zijne rede met do verzekering dat „de gods dienstige belangen der katholieke vreemdelingen zoowel als van de katholieke Italianen zijn geplaatst onder de hoede van een volk en van eene regeering, die gema tigdheid, rechtvaardigheid en vrijheid liefhebben." Of echter de katholieken overal met deze hoede genoegen zullen nemen en er vrede mede zullen hebben wordt wel eens betwijfeld. Tegen den 30e" April werd een groote manifestatie van de zijde der anti-Franschgezinden en anti-regeerings- gezinden georganiseerd ter gedachtenis van het ver trekken der Romeinsche expeditie op den 30e" April 1849. Deze feestviering zou uitgaan van Mazzinisten en daar de regeering wel begreep dat achter het vaderlandslievend voorgeven een politieke beteekenis verscholen was en vreesde voor ongeregeldheden, gaf zij bevel dat de mani festatie niet mocht plaats hebben. Op den 30en was dan ook een voldoende militaire macht op de been om de orde te handhaven. Echter waren toch nog verscheidene afgevaardigden van de linkerzijde uit Florence naar Rome gekomen om aan de demonstratie deel te nemen, doch na een verblijl van twee dagen zijn zij vertrokken, daar door de maatregelen der regeering en de kalmte der bevolking het onmogelijk was eene beweging van eenig belang te organiseeren. In Rome heeft het grootste gedeelte van het publiek en van de bladen evenveel sympathie voor de commune te Parijs als voor de regeering te Versailles. Vandaar dat Pius IX onlangs in een gesprek kon zeggen: „Een van de bladen, dat ge mij onlangs als een gematigd blad hebt laten lezenstelt zich partij voor de wanorde in Frank rijk." Het betrof het blad della Liberta, een inderdaad gematigd regeeringsorgaan. Het woord van Pius IX werd natuurlijk verbreid en de Liberta aangevallen, ver dedigd en besproken. In het nommer van den len Mei zei het blad nog „Indien Parijs de overwinning behaalt is het erg; indien Versailles overwint nog veel erger." Mazzini verfoeit den Franschen geest onder alle vormen en spreekt in de Roma del Popoio zijne verachting uit over de federalistische beginselen van de commune van Parijs. Op den lcn2" en 3^ Mei hebben te Rome eene reeks van kerkelijke plechtigheden plaats gehad ten gunste van het herstel van den vrede in Frankrijk. De vereeni- ging voor de katholieke belangen heeft onder goedkeu ring van den paus en den yicaris-generaal die plech tigheden geregeld. De pater jezuïet Curci heeft daarbij de eerste redevoering gehouden. Hij is tegenwoordig de gezochtste redenaar en spreekt stoutmoedig, vrijscherp en geestig. Hoewel nog jong, oefent hij door zijn blonde haren, mager en streng voorkomen een grooten invloed uit op zijn gehoor. Met groote vaardigheid sprak hij over Frankrijk en bracht zijn gehoor, waaronder de Fransche gezant en andere hooggeplaatste personeD, in bewondering, terwijl hij het in lachen deed uitbarsten toen hij zijn geestige taal tegen Italië richtte. De laatste rede werd gehouden door den abt Degiovanni, die ver klaarde, dat er voor Frankrijk geen redding mogelijk was dan door de aanneming van den syllabus en de onfeilbaarheid! Het officieuse blad la Liberta verzekert dat de Fran sche regeering zou hebben besloten om in de Italiaansche aangelegenheden niet tusschenbeide te komen dan alleen ten gunste van de kerkelijke onafhankelijkheid van den paus. Dit is over bet algemeen de meenig van de Itali aansche pers, terwijl in de pauselijke kringen te Rome niet meer het vertrouweu in de Fransche regeering wordt gesteld dat voor een week of drie nog zoo leven dig was. Toch geven de pausgezinden den moed niet op, en brengen hunne visitekaartjes naar den Franschen ge zant. De Correspondance de Rome verzekert dat er reeds 40,000 op de tafel van den heer d'Harcourt liggen, doch dit getal schijnt eenigszins overdreven te zijn, daar uit zeer goede bron door een Fransch correspondent wordt medegedeeld, dat het slechts 120C bedraagt, zeker een gering getal voor eene stad als Rome, terwijl de waarde nog aanzienlijk verminderd wordt door de omstandig heid dat er vele van vrouwen bij zijn, die bij een plebiscit niet in aanmerking komen. Bij gelegenheid van het feest van Pius V, den patroon van Pius IX, op den 5cn dezerkwam een hondertal voormalige pauselijke soldaten en ambtenaren hem een adres overhandigen met ongeveer 1500 handteekenin- gen. Dergelijke ovaties, waarvan Pi us IX een groot minnaar is, geven hem eenige afleiding. Vijfentwintig hoogleeraren van de universiteit te Rome hebben een adres aan Döllinger geteekenddat op den 6'° dezer aan den Beierschen professor is gezonden. A.1 de ondertee kenaars echter zijn leeken en geen hunner is met eenig godsdienstonderwijs belast. De kerk van de universiteit zou ter beschikkingzijn gesteld van Hyacinthe die aldaar zal preken. Jertijömgm. In de haven van Vlissingen is gekomen de Nederland- sche schooner Adriana Wilhelminagezagv. C. Reijn- hout, geladen met steenkolen, komende van Engeland, met bestemming voor Vlissingen. ïfranörlsbcricljtm. Graanmarkten enz. Gent 19 Mei. Door den feestdag van gisteren was de markt onbeduidend. Roode en witte tarwe fr. 33.00; rogge fr.—gerst fr. haver fr. 12.00, opslag; boekweit fr. 23.09; paardenboonen fr. 22.50; koolzaad fr. 52.00; lijnzaad fr. 41.50; koolzaadkoeken fr. 30.50; lijnkoeken fr. 21.00; boter per kilogram fr. 3.00; eieren fr. 1.55 per 26 stuks. Vlissingen, 19 Mei. Boter f 1.20 a f 1.00 per kilo gram. Amsterdam, 19 Mei. Raapolie op 6 weken 48^. Lijnolie op 6 weken /34fr. Prijzen van effecten. Amsterdam 19 Mei 1871. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld. 2fr pet. 53ff *dito dito dito 3 62ft ♦dito dito dito 4 83f ♦Aand. Handelmaatschappij 4fr dito exploitatie Ned. staatssp. 106 België. *Certificaten bij Rothschild 2fr 58 Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 „96 ♦Certific. adm. Hamburg 5 67A ♦dito Hope O. 1855, 6e serie 5 78 fr ♦Cert. f 1000 1864 5 92 fr ♦dito 1000 1866 5 92fr ♦Loten 1866 5 ♦Oblig. Hope Co.Leening 1860 4fr 84 ♦Certific. dito4 67fr ♦Inscript,Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 67 ♦Obligatiën 1867 4 68 fr *Obl. 1869 4 68 ♦Certificaten 6 42f ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 2l8f ♦Oblig. dito 4 ♦dito dito 4fr Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 dito dito Jelez Orel 5 dito dito Charkow Azow. 5 84f Polen. ♦Schatkistobligatiën5 66fr Pruisen. '^Obligatiën 4 Oostenrijk. ♦Oblig. metall. in zilver Jan.Juli 5 53f ♦dito dito April/Oct. 5 54f ♦dito in papier Mei/Nov. 5 46fr ♦dito dito Febr./Aug. 5 „46^ Italië. Leeuing 18615 *Certific. bij Lamaison c. s.5 Spanje. ♦Obligatiën2f thans 3 32 ♦dito 1867 3 32 ♦dito Binnenlandsche3 26fr Portugal. ♦Obl. 1856—1862 3 33 fr ♦d ito 1867 3 33 fr Turkije. dito (binnenl.)5 43fr Griekenl. dito (.blauwe)5 8fr Egypte Obl. 1868 7 76fr Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 93f ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 96£ ♦dito dito dito (1885) 6 96fr ♦Obl. Illinois 7 ♦dito dito Redemtion 6 Oblig.Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(7p) 99fr dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures 8 Obl St.Paul &Pac.Spw. lesec. 7 dito dito dito 2<\sec. 7 69fr dito dito 1869 dito 7 70fr Brazilië. ♦Obl. 1863 4fr 81fr ♦dito 1865 5 9lfr Mexico. dito 18513 13fr Grenada. dito afgestempeld6 Ecuador. dito1 Venezuela, dito3 2Urorrtmttcn. Ondertrouwd: Jonkheer JOHAN WILLEM PASPOORT en FRANQOISE ANTOINETTE DE VRIESE. Leiden, 18 Mei 1871. Eenige en algemeene kennisgeving. Ondertrouwd: C. FREMOUW Vlissingenen den 19 Mei 1871. M. BOONE. Eenige en algemeene kennisgeving.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3