ning, motiveeren zij de oprichting van een nieuwe anti-ministerieele liberale partij, die zich de bestrijding der ministerieele liberale partij ten doel stelt? Die vragen wil het blad door den heer van Houten doen beantwoorden, en indien hij de zekerheid heelt, dat hij een, naar zijne meeniug, verouderd en versleten liberalisme door een jong en nieuw niet enkel kan verdringen, maar ook vervangen, dan is zijne afscheiding en zijne oppositie geheel gerechtvaardigd en het logisch gevolg zijner niet-tevredenheid. Het is mogelijk dat de heer van Houten in vele opzich ten te voortvarend is, maar een angstvallig steunen van een party die men nog niet geheel kan vervangendoch met wier beginselen men zich niet geheel kan vereenigen en daardoor eigen beginselen tot zwijgen te doemen, is wel wat veel gevergd van iemand als de heer van Houten, terwijl men daardoor ook steeds op hetzelfde standpunt zou blijven staan. Onderwijs. De gemeenteraad van Amsterdam heeft, in de plaats van den heer E. A. J. Moddermantot hoogleeraar in het strafrecht en staatswetenschappen aan het athenaeum benoemd den heer C. M. J. Willeumier. Kerknieuws. Aan de eergisteren in de Nederduitsche hervormde gemeente alhier gehouden stemming, over de vraag of de beroeping van predikanten en de benoeming van ouderlingen en diakenen gedurende de eerst volgende tien jaren aan een kiescollege zal opgedragen blijven is door slechts 323 van de 1610stemgerechtigde leden deelgenomen. De uitslag der stemming is dat met 314 tegen 9 stemmen tot behoud van het kiescollege is beslo ten. Gemengde berichten. In den omtrek van Diepenveen heeft het gedu rende de laatste nachten zoo sterk gevroren dat de grond 's morgens geheel wit en de bloesems der kerse- boomen geheel zwart was. Sedert eenigen tijd sterven in den omtrek van Harderwijk veel varkens. De oorzaak hiervan schijnt gezocht te moeten worden in het voedsel dat deze dieren gedurende den laatsten tijd gebruikten. Vele boeren toch meenden een geschikt en vooral goedkoop middel tot mesting hunner varkens to vinden in den haring, die in groote hoeveelheid werd aangevoerd. Voor wei nige stuivers kon men duizend stuks dezer vischsoort koopen. Verscheidene boeren deden dan ook een groo- ten voorraad op en mestten hunne varkens er mede; doch spoedig zagen ze het verkeerde hiervan in, daar juist die dieren welke van genoemd voedsel gebruik ten, ziek worden en velen er aan sterven. Sedert eenige dagen worden te Zwolle uit Duitsch- land, alsook uit de boschrijke streken van ons vader land, jonge vossen aangevoerd, die van daar naar Harlingen en verder per stoomboot naar Engeland over gebracht worden, om te dienen tot bevolking der bosschenwaarintengevolge der groote liefhebberij van de Engelschen voor de vossenjachtdie dieren bijna niet meer te vinden zijn. Dinsdag ochtend vervoerde de stoomboot Rijn en Gouwe, gezagvoerder C. van der Linden, de recruten van verschillende plaatsen, naar Leiden. Eenige van henin beschonken toestand op het achterdek bezig zijnde met dansen en rumoer makenvielen tegen de verschansing aanwaardoor een hunner het ongeluk had overboord te geraken. Hoewel in beschonken toe stand verkeerende, zwom de drenkeling de boot na; de gezagvoerder liet terstond de machine achteruitwerken en het mocht hemmet behulp van een veerbootje, in middels toegesneld, gelukken den recruut weder aan boord te krijgen, die na zijn kleederen in de machine kamer gedroogd te hebben in den besten welstand te Leiden aankwam. Volgens offieieele opgaven bedraagt het aantal dooden en gewonden van de Duitsche legers in den laatsten oorlog 4990 officieren en 112,038 onderofficieren en manschappen. Het daarvoor vast te stellen invaliden- fonds moet voor de officieren bedragen 59,880,000 thalers en voor de onderofficieren en manschappen 179,260,800 thalers, te zamen 239,140,800 thalers. De bewoners van de Rijnprovinciën hebben aan von Bismarck eene bezending van verschillende soorten Rijnwijn gezonden, waarmede hij zeer schijnt te zijn in genomen. Hij heeft in een brief zijn dank uitgedrukt en tevens verklaard, „dat de Rijnlanden zich dapper ge houden hebben om hun stroom en hun wijn Duitsch te houden; de herinnering daaraan geeft nieuwe waarde aan ieder dropje van den kostelijken drank," Thermometerstand. 18 Mei 's av. 11 u. 44 gr. 19 'smorg. 7 u. 50 gr. 's midd. 1 u. 59 gr. 's av. 6 u. 56 gr. öuitenlanö. Algemeen overzicht. Een correspondent der Indépendance Beige uit Ver sailles verspreidt een eigenaardig licht over de treurige verdeeldheid, welke onder de leden der nationale ver gadering bestaat. Ofschoon men natuurlijk omtrent deze mededeelingen met de meeste omzichtigheid moet te werk gaan, is het echter niet onwaarschijnlijk, dat de intriges, door den correspondent medegedeeld, waar lijk bestaan. Door de krachtige houding van Thiers verrast, toen hij van de vergadering een votum van vertrouwen eischte, en nog niet gereed, om een ander aan het hoofd van het bestuur te kunnen plaatsenwas de rechterzijde tegen wil en dank genoodzaakt, dit votum nog eenmaal in gunstigen zin te geven. Haar wantrouwen tegenover Thiers, die reeds zoo menig maal het behoud der republiek verzekerdegroeit met den dag aan, en binnen eenige dagen zal zij zijn aftreden noodzakelijk trachten te maken, teneinde de troonsbeklimming van een der pretendenten voor te bereiden. Voor het interimair bestuur viel haar oog eerst op den president der nationale vergadering, Grévy, die echter evenals maarschalk Mac-Mahon het aanbod met verontwaardiging van de hand wees. Thans is haar hoop gevestigd op generaal Changar- nier, die reeds voor eenigen tijd met het hoofd van het uitvoerend bewind in twist geraakt is, en de rech terzijde verwacht stellig dat hij ofschoon meer soldaat dan staatsmanop zijn hoogen leeftijd de zware last aanvaarden zal. Ziet de monarchische partij deze ver wachting verwezenlijkt hetgeen nog aan zeer grootcn twijfel onderhevig is dan zou daarmede het huis Orleans Frankrijk's toekomstige heerscher zijn, daar Changarnier als vurig Orleanist en groot vriend van Join- ville bekend staat. Dezelfde correspondent knoopt hieraan de opmerking dat het voorstel van Peyrat, dat de vergadering zich voor de republiek als definitieven regeeringsvorm ver- klare, slechts aan deze omstandigheden zijn ontstaan te danken heeft, en dat de republikeinsche partij het plan koestert, om aan Thiers het bestuur voor minstens twee jaren op te dragen, teneinde dien tijd van de republiek zeker en van de woelingen der monarchalen eenigszins verschoond te zijn. In hoeverre al deze mededeelingen op juisten grondslag berusten, is moeilijk te bepalen, doch dat do positie van Thiers geheel veranderd is, hieraan valt niet te twijfe len. Eerst als Orleanist gesteund door de monarchale meerderheid, werd hij gewantrouwd door de republi keinsche partij thans, tengevolge van denbetreurenswaar- digen opstand, heeft deze partij zich bij hem aangesloten, en minacht de rechterzijde hem, omdat zij hem beschul digt zijne partij veriaten te hebbenslechts uit persoon lijke eerzucht, teneinde zelve de plaats van den monarch in Frankrijk in te nemen. Wanneer de toestand der na tionale vergadering zoodanig is, als de Belgische corres pondent dien beschrijft, dan laat het zich niet aanzien, dat, al is ook de opstand in Parijs ten onder gebracht, Frankrijk in den eersten tijd van binnenlandsche onlus ten bevrijd zal zijn. Van het tooneel des oorlogs valt heden zeer weinig mede te deelen. Uit Parijs wordt nog steeds bericht, dat alle aanvallen der regeeringstroepen glans rijk afgeslagen worden, en misschien spreken de insur- genten hierin volkomen de waarheid, om de eenvoudige reden, dat geen enkele aanval beproefd is. Uit Versailles ten minste wordt niet alleen van geen aanval gesproken, maar buitendien is uit de bewegingen en werkzaam heden der regeeringstroepen in geenen deele op te makendat reeds een aanval plaats gehad heeft of zeer na ophanden geacht wordt. Wel hebben voortdurend schermutselingen in en bij de loopgraven plaats, die reeds op enkele punten tot 200 meters van den ringmuur gevorderd zijn doch de batterijen beschieten voortdu rend de verschillende punten van den ringmuur, omdat nog geen enkele bres zoodanigen omvang heeft, dat met goed gevolg een algemeene aanval gewaagd kan worden. De commissie uit de nationale vergadering, in wier handen het ontwerp-vrëdcstractaat gesteld was, heeft zich in haar rapport gunstig gestemd verklaard voor het voorstel van den kanselier van het Duitsche rijk, om eenige gemeenten in Lotharingen aan de zijde van de Luxemburgsche grens in ruil over te dragen voor het geheele arrondissement van Belfort. Enkele leden had den zich hiertegen verklaard, omdat het grootste ge deelte der bewoners van het arrondissement van Belfort zich sedert het vaststellen der vredesvoorwaarden reeds met het denkbeeld vertrouwd gemaakt hadden, dat zij van nationaliteit moesten veranderen, doch dat de be woners dezer streken in Lotharingen thans met dub belen weemoed dit besluit der nationale vergadering zouden vernemen. De meerderheid scheen echter de strategische beteekenis van Belfort als grensvesting hooger te stellen dan deze patriotische gevoelens, ten minste verklaarde zij zich voor het voorstel tot ruiling. Heden zal de nationale vergadering moeten beslissen, daar morgen20 Mei, het tractaat door beide partijen ge ratificeerd moet zijn. Laatste berichten. Versailles. De nationale vergadering heeft het vredestractaat aan genomen, de eerste artikelen met algemeene stemmen de bepalingen aangaande de ruiling van grondgebied met 440 tegen 98 stemmen. Parijs. Het comité heeft een beroep gedaan op alle nationale garden, om hen te bewegen door gezamenlijke krachts inspanning mede te werken tot een definitieve zegepraal. De hoogten vanMontmartre worden door de batte rijen in en bij het kasteel Becon hevig gebombardeerd. De commune heeft represailles op de gevangen regeeringstroepen bevolen. Versailles. Het bombardement duurt voort. De bressen in den ringmuur zijn nog niet wijd genoeg om een algemeenen storm te ondernemen. Het fort Montrouge biedt zwakken tegenstand. Parijs. Men beweert, dat de aanvallen op Montrouge en het dorp Yanvres afgeslagen zijn. Correspondentie uit Parijs. Een correspondent van le Temps uit Parijs hangt een merkwaardig tafereel op van den toestand binnen Frank rijk's hoofdstad, gedateerd van den 14«> Mei: „Silencea la politique!" roept le Cri du peuple uit bij monde van den heer Pierre Denis, een oud-geëm- ploieerde van het kabinet van Jules Favre aan het ministerie van binnenlandsche zaken „ne pensons plus qü'a la lulte suprèmeDeze weinige woorden karakteri- seeren den toestand. Laat ons niet meer stil staan bij het een of ander beginselmaar laat ons trachten zoolang mogelijk tegenstand te bieden, om aan de meest gecom- promiteerden den noodigen tijd te geven, om langs lang voorbereide wegen te ontsnappen. Inderdaad op dit oogenblik, waarop ik u schrijfbe staat niets meer, ten minste zoo goed als niets. De commune komt niet bijeen, omdat zij slechts bijeen zou komen om zichzelve te arresteeren. Pyat zou het hoofd eischen van Delescluze, Delescluzehethoofd van Brunei, die, als komraandant van het dorp Issy, erkent dat zijne troepen op de vlucht sloegen, en zijn brief door Roche- fort laat publiceeren, die dezen aan het einde van zijn blad verbergt. Het comité central zou allen in hechtenis doen nemendie men nog vergeten had. Men moet het zien, om te kunnen gelooven, wat men hier dagelijks voor oogen heelt. Er zijn oogenblikken, dat 200 man regeeringstroepen zonder slag of stoot zcuden kunnen binnenkomen in deze stad, waar nog 9lechts orde heerscht, omdat eigenlijk niemand regeert. Neem ieder der personen die thans iets beteekenen en hij zalvan zijn buurman en diens ongeschiktheid sprekende, u toestemmen, dat alles verlorenis. Laat eens een ander komen die niet instemt met den roep: Vive la commune!" dezelfde zal u zeggen, dat de regeering te Versailles haar einde nadert, dat het geheele Zuiden in opstand is en dat de nationale vergadering reeds naar Tours vluchtte. Rossel, Delescluze en Pyat spelen feitelijk verstop pertje. Delescluze wil Rossel herstellen, Pyat wil hem doen gevangen nemen. Pyat heeft het comité vóór zich Delescluze de communeen Rossel houdt zich wijselijk op een goed verborgen plaats schuilomdat hij evenzeer hen vreest, die hem dictator willen maken, als hen die hem willen laten fusilleeren. En hoe i3 het bij dezen staat van zaken mogelijk, dat er nog verdedigers op de wallen gevonden worden Dit is een onderwerp van verwondering voor ben di e slecht eenigszins nadenken. De eenige reden kan gezocht worden in de pressie van het eene kwartier op de bewo ners van het andere. Het zuidelijke gedeelte is geheel onbewoonbaar ge-

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2