MIDDELRURGSCHE COURANT. Woensdag 17 Mei. ÉHnnrnUmö. S°- 117. 1871. Bij dit nommer ontvangen onze geabonneer- den het eerste gedeelte van het Verslag van het verhandelde in de openbare vergaderingen van de staten van Zeeland, gedurende de buitengewone bijeenkomst van 1871. De Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, maakt bekend, dat de staten van dit gewest eene openbare vergadering zullen houden op Woensdag den 17 dezer, des avonds te 9 uren. Middelburg, 16 Mei 1871. De Commissaris des Konings voornoemd, S. W. VAN LIJNDEN. Middelburg 16 Mei. De beraadslagingen over het lager onderwijs zijn, in de zitting der tweede kamer van heden, afgeloopen. De minister heeft daarbij geen aanduidingen gedaan omtrent de voorgenomen wijziging der wet op het lager onderwijs. De begrooting van binnenlandsche zaken voor 1871 is tot art. 161 aangenomen. De buitengewone vergadering der provinciale staten van Zeeland is gisteren avond door den commissaris des konings geopend 34 leden waren tegenwoordig. De geloofsbrieven van de gekozen nieuwe leden in de kiesdistricten Hulst, Goes en Tnolen deheeren A. L. J. van Waesberghe, jonkheer m®. J. J. Pompe van Meerder- voort en J. Sipkeszijn onderzocht en in orde bevonden, zoodat tot toelating dier leden is besloten. De heeren van Waesberghe en Pompe van Meerdervoort hebben na de vereischte eedsaflegging zitting genomen. De heer Sipkes was niet tegenwoordig. De stukken, ter welker behandeling deze buitenge wone vergadering is belegd, zijn naar de afdeelingen verzonden, te weten: het oiitwerp-regleuient voor de ca- lamiteuze waterschappen met daartoe behoorende be scheiden; eene mededeeliug van gedeputeerde staten omtrent het geschil over het onderhoud van den straat weg, die gelegen is in de gemeente Kloetingc en 's Gra venpolder en strekt van den rijks-weg 1® klasse naar het dorp 's Gravenpolder, door welke mededeeliug de zaak aan de beslissing der provinciale staten wordt onderwor pen; en een voorstel van gedeputeerde staten tot het verkoopen der provinciale stoomboot Zeeland. Overigens in de vergadering in atdeelingen gesplitst. De heer F. de Casemhroot brengt in eene missive aan de kiezers in het kiesdistrict 's-Gravenhage ter kennis, dat hij bij de aanstaande verkiezingen van leden voor de tweede kamer niet meer in aanmerking verlangt te komen. De kiesvereenigiug Burgerplicht te Sneek heeft voor- loopig tot candidaat voor de tweede kamer der staten- generaal gesteld den heer A. Moens, aftredend lid. Door het overlijden van mr. C. M. Wintgens, te 's-Gra- venhage, is weder eene vacature van raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden ontstaan. Door het ministerie van binnenlandsche zaken wor den in de Sta^s-courant van heden medegedeeld de voorwaarden van concessie voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Zevenbergen naar Zwaluwe. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan den Oost- Indischen ambtenaar mr. C. P. K. Winckelthans met verlof hier te lande, tot het aannemen der ver sierselen van ridder der tweede klasse van de herto gelijk Saksische Ernestinische huisorde, hem door Z. M. den hertog van Saksen-Coburg Gotha geschonken. sciiuiTER13en. Op verzoek eervol ontslag verleend als kapitein-kommandant der dienstdoende schutterij te Zierikzee aan H. G. Mulock Houw*er, onder dankbe tuiging voor de door hem bewezen langdurige en goede dienstenen als zoodanig benoemd rar. J. M. I. Moens, thans I® luitenant. landmeters. Bevorderd tot landmeter le klasse bij het kadaster, de heer A. J. Knaap, thans landmeter 2e klasse. Rechtzaken. Op den 20®n dezer zal voor bet provinciaal gerechts hof in Zeeland terecht staan Johan Wehnke, oud 32 jaren, geboren te Philadelphia, matroos op het Ameri- kaansche schip William Trottingkara, thans gedetineerd alhier ter zake van: pogingtot moedwilligen manslag, ge volgd door drie misdrijven van moedwillige mishande ling, welke poging door uiterlijk bedrijf gebleken en tot een begin van uitvoering overgeslagen, niet dan door toevallige en van des daders wil onafhankelijke omstandigheden hare uitwerking heeft gemist, en niet gestrekt heeft om het plegen van die misdrijven voor te bereiden, gemakkelijk te maken of de ontdekking daar van voor te komen. In deze zaak zijn 9 getuigen, waaronder 1 tevens als deskundige, door den procureur-generaal opgeroepen. De advocaat jonkheer mr. D. G.vrn Teijlingen is ambts halve als raadsman aan den beschuldigde toegevoegd. Het verhoor van den beschuldigde zal door middel van een tolk geschieden. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft gisteren het volgende arrest in hooger beroep uitgesproken. Izak Leendert de Vrieze, oud 14 jaren, wonende te Drieschorwas beklaagd ter zake dat hij in den namid dag van 8 Januari jl. tusschen 1 en 2 urenna op de toon bank in den winkel van Cornells Eijk, te Dreischor, te zijn gesprongen, een ongeslotene schuiflade aan de binnenzijde der toonbank, waarin zich geld bevond, beeft geopend, zijne hand daarin heeft gebracht en arglistig eenige geldstukken daaruit heeft ge grepen, die hij, toen de huisvrouw van Eijk voor noemd plotseling in den winkel kwam, weder in die lade heeft laten vallen. Bij vonnis der arrondissements rechtbank te Zierikzee dd°. 8 Maart jl. is hij schuldig verklaard aan een door uiterlijk gebleken bedrijf en tevens tot eenig begin van uitvoering overgeslagen poging tot eenvoudigen diefstal, die niet dan door toevallige omstandigheden hare uitwerking gemist heeft, gepleegd met oordeel des onderscheidsen veroordeeld tot eene gevangenisstraf van eene maand en in de kos ten der procedure. Op het door den veroordeelde en den offieier van justitie ingesteld hooger beroep, heeft het hof bovenge meld vonnis bevestigdmet veroordeeling van den be klaagde in de kosten op het hooger beroep gevallen. Koloniën. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indiëheeft de volgende beschikkingen genomen, (Javasche courant van den 4®n April.) civiel detartement. Ontslagen: eervol, uit 'slands dienst, de tijdelijke klerk bij den controleur belast met het gezag in de afdeeling Komering-, Ogan-oeloe en Enin M. E. Westhoff; uit 's lands dienst, de gewezen klerk op bet residentie-kantoor te Pasoeroean, tevens buitengewoon deurwaarder bij den raad van justitie te Soerabaija voor de zaken te PasoerocaD, F. Mon- nereau; benoemd: tot commies op het bureau van den adsistent-resident van Sampang (residentie Madnra) de 2® commies bij het departement van binuenlandsch bestuur D. Mulder. departement van oorlog. V e i' l e e n deen tweejarig verlof naar Nederland, aan den ridmeester bij het regi ment Oost-Indische cavalerie jonkheer H. W. L. de Koek. Ontslagen: op verzoekeervoluit Z®. Ms. dienst wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pensioen, de dirigeerende officier van gezondheid 1® klasse J, J. Lindgreen. Geplaatst: infanterie,bijhetgarnizoens-bataljon van Sumatra's Westkust en onderhoorigheden, de le luite nant C. Miseroy, onlangs in activiteit hersteld. Overgeplaatst: geneeskundigen dienst, bij den ge neeskundigen dienst in delemilitaire afdeeling op Java, de dirigeerende officier van gezondheid le klasse B. E. J. H. Becking, van den geneeskundigen dienst in de 2® militaire afdeeling op Java; gewestelijke en plaat selijke staf, als kommandant der 1® militaire afdeeling op Java, de kolonel A. J. F. Diemon, kommandant der infanterie te Willem 1; militaire administratieals onder-intendant 2® klasse, de kapitein-kwartiermeester K. F. Gerth van Wijk; infanterie, bij het 5® bataljon, de kapitein W. C. H. Eichholtz, van het 7® bataljon bij het 7e bataljon, de kapitein F. J. H Duvergé van het 5e bataljon; bij het subsistenkader te Samarang de le luitenant H. L. J. F. Smeets, van het 6® bataljon. Hersteld in activiteitartilleriede majoor op non activiteit F. R. K. Peyer im Hoff. Gemengde berichten. Uit Kuilenburg wordt gemeld dat in die gemeente, ongeveer 6000 inwoners tellendein de laatste weken door een der geneesheeren omstreeks 1000 per sonen zijn gerevaccineerd. Gedurende dien tijd heeft de pokziekte daar vrij sterk geheersebt, maar tot dusver is onder dat duizendtal gerevaccineerden nog geen enkel geval voorgekomen. Jl. Zondag is te Groningen de tentoonstelling van schilderijen van levende Nederlandsche meesters ge opend. Er zijn, blijkens den catalogus191 nommers De bekende componist Auber is jl. Zaterdag te Parijs overleden. Hij werd den 29en Januari 1784 te Caen in Norraaudië geboren en had dus den hoogen leeftijd van 87 jaren bereikt. Op eene in Februari jl. te Antwerpen gehouden verkooping van boeken nagelaten door een voormal igen beambte dier stad, den heer Bosschaerts, is een oud boekske, van niet meer dan 52 blijdzijden, voor de som van 1683 franken toegewezen aan den Amsterdamschen boekhandelaar Fred. Muller. Hetgeen aan dit werkje, hetwelk uit een kleine verzameling oude brochures be stond, zulk eene hooge waarde bijzette, was een zich daarin bevindende brief van 8 bladzijden druksin 1498 door Amerigo Vespucci aan Pietro de Medici II over de ontdekking van Amerika geschreven. De titel van het vlugschrift luidde aldus: „Van der nieuwer wereld oft landscap nieuwelicx ghevonden van den doorlugtighen coninc van Portugael door den besten pylaet ofte zee kender der werelt. Gheprint Thantwerpen aen dyseren wage by Jan van Doesberch." De brief, welken dit ge schrift bevatte was eene Vlaamsche vertaling van het oorspronkelijke. Naar het zeggen van „de Vlaamsche school" waaraan dit bericht ontleend iskende men van dezen brief tot dusver enkel eene latijusche uitgave,, waarvan eenige jaren geleden een exemplaar voor 2000 franken verkocht is. Het Dagblad van Zuid-Holland en 's-Gravenhage meldt dat de grond achter de Van den Bosch-straat in den Haag is aangekocht, om daarop een in Gothischen stijl opgetrokken Engelsche kerk te doen bouwen, ge heel voor rekening van den heer John Tinne te Liver pool, die daartoe voorloopig f 25,000 beschikbaar heeft gesteld. De kerk moet binnen een jaar opgeleverd wor den. Verder zou, eveneens in Gothischen stijl, aan weerszijden van de kerk een villa worden gebouwd^^

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1