bevat of dat het volgens gewoonte door een vergroot glas gezien en slechts een voorpostengevecht geweest is, laat zich bij het volkomen stilzwijgen der regee ring niet met zekerheid bepalen. De inwendige toestand van Parijs brengt nog voort durend er toe bij om de zegepraal der regeeringstroepen te verhaasten. Over de uitoefening van het gezag door de commune en de verschillende comité's heerscht nog steeds de grootste verdeeldheid. Vrijdag avond heeft de commune na langdurige discus3iën besluiten genomen, die de onbeperkte macht fcran het comité de salui public ten gevolge hebben. Hierin kan zij onmogelijk berusten, nu dit besluit niet met de ontbinding van haar eigen regeeringslichaam gepaard ging. Waartoe anders zou zij zelve in wezen blijven, dan om na korten tijd weder op haar besluit terug te komen en de macht door haar tijdelijk afgestaan andermaal te hernemen? Duurt deze oneeaigheid tusschen de leden der revolutionaire regee- ïing voort en geeft Hossel aan zijne bedreiging gevolg, om verzet tegen de commune uit te lokken, dan kan niet anders dan de regeeringspartij daarbij winnen. Wanneer men voorstander van het tegenwoordig Parijsche bewind en in die mate rood-republikein isdat men door de gematigd republikeinen in den regel voor gevaarlijk uitgekreten wordt, dan schijnt men nog steeds menschen te kunnen vin den, in wier oogen men reactionair is. Tijdens het beleg door de Duitschers ofschoon toen de republikein- sche regeeringsvorm volstrekt niet in gevaar was was het bewind der nationale verdediging nietrepublikeinsch genoeg, en beproefden de rooden tot tweemalen toe eene revolutie; nu zij zelve sedert 18 Maart aan het bewind zijn, staan voortdurend nieuwe mannen op, die de reactionaire rooden weder verdringen. Hoevelen waren in dit korte tijdsbestek niet reeds met gezag bekleed, en hoe weinigen zijn er'nog, die niet reeds voor anderen plaats maakten? Felix Pyat karakteriseerde onwillens den opstand op juiste wijze, toen hij in zijn blad Le Vengeur voor eenige weken uitriep: Nous ne voulons pas la forme républicainece que nous voulons e'est V utopie Het nieuwe Duitsche rijk heeft weder een staaltje van zijn „constitutioneelen zin" gegeven. Ofschoon men bijna niet anders verwachten konis het toch waarlijk te be treuren, dat de Duitsche rijksdag, die er roem op draagt het volk te vertegenwoordigen en uithet algemeen stem recht voortgesproten te zijn, zich voortdurend door den bondsraad een klap in het aangezicht laat geven. Of ook al die volksvertegenwoordiging met groote meerderheid in beginsel tot het verleenen van reis-en verblijfkosten aan de leden besloten had, de bondsraad schijnt zich daaraan niet te storen, ten minste hij verwierp metalge- meene stemmen het door den rijksdag aangenomen voorstel. Een feest te Parijs. Ten behoeve van de gewonden der n ationale garde is in de Tuileriën een concert gegevendat een aanzien lijke som heeft opgebracht. De Parijzenaars, blijde dat zich eene gelegenheid tot afleiding voordeed, waren in grooten getale opgekomen. Een groote menigte drong door den particulieren tuin naar de vertrekken die vóór eenige maanden nog door den ex-keizer en zijne gemalin bewoond werden. Op de uitnoodigingeu om aan het feest deel te nemen was bekend gemaakt, dat men voor de geringe som van 50 centimes de vertrekken van den vroegeren „tyran" kon bezichtigen, maar dat men ze gratis kon zien als men een toegangsbiljet voor het concert nam. Tal van kooplieden waren met hunne vrouwen en dochters aan wezig en overal zag men de heeren nationalen in hun uniform-broeken en blauwe kielen. Menige huismoeder stond met open mond de muurschilderingen te bewon deren; terwijl schoone vrouwen met bespottelijke hoeden en japonnen vol strooken hare afkeuring te kennen gaven over de verkleurde gordijnen en de verflenste draperiën. Op de leuning van de groote trap lagen eenige iuvalieden met lachend gelaat en spottende blikken naar de dienstdoende nationalen te kijken die beneden al rookende heen en weer wandelden. Beddengoed en keukengereedschap lag overal op de treden der trap; op de vergulde leuningen was onder- dergoed om te drogen opgehangen, terwijl op de portalen banken en planken waren geborgen. De natio nalen vormden wel schilderachtige groepen, maar hun vuil en verwaarloosd voorkomen vormde een scherpe tegenstelling met de marmeren en vergulde sieraden die men overal zag. In de prachtige Salie de la paix die versierd is met een plafond van Nicolaas Loir, voorstellende Apollo, de god van den dag, zijn loopbaan beginnende, was vol vrouwen die de bekleedsels van de stoelen oplichtten. Deze zaal heeft zijn naam te danken aan de groote zinnebeeldige voorstelling van den vrede door Chaudet. Hoewel prachtig gemeubileerd met rijk vergulde beel den en vaatwerk, ontbreekt er eenheid, die de schoon heid zeer zou verhoogen. In de Salie des maréchaux, waarin men de portretten van Frankrijk's maarschalken ziet, hadhetconcertplaats. De met trijp bekleede stoelen waren allen bezet door oude vrouwen met witte mutsen op en voorzien van mandjes met eetwaren. De portretten der maarschalken waren alle metroode draperiën bedekt. De beelden van de generaals van Napoleon waren in witte kleeden gehuld, waarschijnlijk uit vrees dat men deze herin neringen aan Frankrijk's roem zou vernietigen. Allen waren verbaasddat er zoo weinig meubels waren. Er waren geen kasten, gordijnen of andere meubels meer, slechts stoelen voor het concert, en men vroeg zich af waar toch alles gebleven was; velen meenden dat de heeren communisten hadden goedge vonden er hunne woningen wat mede te verfraaien. De slaapkamer der keizerin werd vooral bewonderd om de keurige decoraties van Chaplin en de volko men afwezigheid van alle meubels. De spiegels, die te voorschijn komen door op een springveer te drukken, trokken vooral de aandacht van de naaisters, die het mechanisme zorgvuldig opnamen, „teneinde het in toepassing te brengen als Parijs weder tot zijn vroe gere orde zou zijn teruggekeerd." Op een der wanden was een biljet aangeplakt om het publiek opmerkzaam te maken op een toestel in een klein kabinet waardoor de keizerin uit een zich op een hoogere verdieping bevindende werk plaats hare kleedingstukken kreeg. Aan de deur van dat kabinet was een schildwacht geplaatst die het publiek opmerkzaam maakte op de vrouwen por tretten van de gunstelingen der keizerin; zij her innerden aan den tijd van de Montespan. En deze dames dienden tot modellen niet alleen voor de vrouwen van Frankrijk, maar van geheel Europa! Het publiek vermaakte zich uitmuntend en gaf dooi de talrijke toespelingen en aardigheden blijken van haat tegen het keizerrijk en van zorgeloosheid te mid den van den treurigen toestand waarin Frankrijk ver keert. anö cis berichten. Portugal. ♦Obl. 1856—1862 3 pet. 33$ ♦dito 1867 33} Turkije. Griekenl. dito (blauwe) 5 Egypte Obl. 1868 7 TCl Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 *dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 97 *dito dito dito (1885) 6 96J *Obl. Illinois 7 ♦dito dito Hedemtion 6 Oblig. Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(7p) 99 dito dito geconsolideerde .7 «42 dito dito debentures 8 45 Obl St.Paul &Pac.Spw. lesec. 7 dito dito dito 2esec. 7 70 dito dito 1869 dito 7 70£ Brazilië. *Obl. 1863 41 811 ♦dito 1865 5 92| Mexico. dito 18513 13T9B Grenada. dito afgestempeld6 24i Ecuador. dito1 7j Venezuela, dito3 Prijzen van coupons, Amsterdam, 13 Mei. Metall. 19.80; Dito zilver 24.25. Dito Eng. per 11.87p Eng.Hussen per Eng. Portugal per /11.87.V; Fransche Belg. /56|; Pruis,/'34ij; Harab. Russen 30jj; Russen in Z. R. 30jjPools, in F1per Z.R. f Spaans Amerik. Dollars /2.39 jdito papier 2.14; Spaans, in £j 11.87.J Piasters /2.24. 2löucvtcnticn. Getrouwd JACOBUS LEPOETER Driewegenen 12 Mei 1871. ANNA JOHANNA NIJSSE. Heden overleedna eene aanhoudende ongesteldheid van 10 maanden, ons geliefd jongste zoontje WILLEM FREDERIK, in den aanvalligen leeftijd van 22 maanden. Vlissingen, J. C. TIELROOIJ. 14 Mei 1871. M. TIELROOIJ—Nobels. Eenige kennisgeving. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden mijner geliefde echtgenoote, betuig ik mijnen hartelijken dank. Middelburg, 13 Mei 1871. C. H. BAALE. Rotterdam, 15 Mei. Tarwe met middelmatigen aan voer 50 cent hoogerpuike 12.50 a 13, mindere 10.75 allj'roggebij beperkten handel 20 cent hooger; Zeeuw- sche en Vlaawsche f 8.50 a /9; Noord-B rabantsehe fl.To a ƒ8; gerst met kleinen aanvoerprijshoudend, winter 6.50 a ƒ6.80; zomer f 6.40 a 6.60haver goed te plaatsen, lange /4a 4.75; korte 4.50a 5. Overige artikelen werden tot vorige prijzen verkocht. Amsterdam, 15 Mei. Raapolie op 6 weken 49. Lijnolie op 6 weken 34j. Prijzen van effecten. Amsterdam 15 Mei 1871. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld. 2^ pet. 52 ♦dito dito dito 3 62| *dito dito dito 4 83$ *Aand. Handelmaatschappij 4£ dito exploitatie Ned. staatssp. 105 België. *Certificaten bij Rothschild 2-1 58$ Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 95? ♦Certific. adm. Hamburg 5 68 ♦dito Hope C°. 1855, 6e serie 5 781 ♦Cert. 1000 1864 5 92| ♦dito 1000 1866 5 „921 ♦Loten 1866 5 223 J ♦Oblig. Hope&Co.Leening 1860 41 84$ *Certific. dito4 67$ *Inscript.Stieglitz&Co.2ea4cL. 4 ♦Obligatiën 1867 4 68 ♦Obl. 1869 4 681 ♦Certificaten 6 43$ ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 2201 ♦Oblig. dito 4 164-1 ♦dito dito 4^ Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 861 dito dito Jelez Orel 5 86 dito dito Charkow Azow. 5 84$ Polen. *Schatkistobligatiën5 Pruisen. ♦Obligatiën 4 Oostenrijk. ♦Oblig. metall. in zilver Jan.Juli 5 54 j ♦dito dito April/Oct. 5 54 ♦dito in papier Mei/Nov. 5 „47 ♦dito dito Febr./Aug. 5 46 Italië. Leening 1861 5 51§ *Certific. bij Lamaison c. s.5 Spanje. ♦Obligation2J thans 3 324 ♦dito 1867 3 32$ ♦dito Binnenlandsche3 26 }-g De ondergeteekende betuigt zijnen welmeenenden dank voor de vele bewijzen van belangstelling, op den 13c" dezer door hem ontvangen. Oost-Souburg, 15 Mei 1871. DE SMIDT VAN DEN BROECKE. Allen die iets te vorderen hebben van of verschul digd zijn aan den boedel van wijlen Mejufvrouw Wede. A. VAN DER HARST, worden verzocht voor het^einde dezer maand daarvan opgaaf of betaling te doen bij J. G. VAN DER HARST, Groenmarkt, C 87. VER&ADERIKt van de KAMER VAN KOOP- HANDEL, op Dinsdag den 1© dezer, des namid dags te 2 uren, Dam F no. 97. Middelburg, 13 Mei 1871. KIEZERSYEREENIGING EVANGELIE JEIV VRIJHEID. In de vergadering der Vereoniging van Vrijdag 12 Mei 1871, is het wcnsclielijke uitgesproken der voortduring van het bestaan van het Kiescollege bij de Ned. herv. gemeente te Middelburg, en dientengevolge aanbevolen,, bij de aanstaande stemming, de vraag be treffende de voortduring van een Kiescollege met ja te beantwoorden. Tevens wordt herinnerd dat de afgifte der stembil jetten nog plaats zal hebben op Dinsdag 1© Mei a. s., des avonds van zeven tot negen uren, in de consistoriekamer der Koorkerk, en de inlevering aldaar op Woensdag 17 Mei a. s des avonds van zes tot negen uren. Middelburg, 15 Mei 1871. NAGTGLAS, Voorzitter. F. ERMERINS, Penningra. W. ALTORFFER, Secretaris. De DIRECTEUR der gasfabriek alhier geeft kennis dat gedurende deze maand, wegens vertimmering van het Ornamenten-magazijn aan hunne fabriek, de voor banden 6ÏAS1LAMPE1V verre beneden fabrieksprijzen zullen worden opgeruimd.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3