3ïruertcntteit. 25jarige Eelitvereeniging telijke ziekten, 2° onder welke voorwaarden kunnen zij zich ontwikkelen3° welke maatregelen zijn door de Westcrsche mogendheden genomen om de versprei ding te voorkomen. Men is tot de conclusie gekomen dat, niettegenstaande de uitmuntende administratie van den Duitschen ge neeskundigen dienst, er groote leemten bestaan in de zorg voor de gezondheid van de troepen te velde. In het rapport wordt vervolgens uiteengezet welke epidemiën achtereenvolgens in de Duitsche legers hebben ge- heerscht en hoe het ontstaan en de verbreiding daarvan grootendeels is te wijten aan gebreken in den sanitairen dienst, het niet voldoende gebruik maken van desin- fectiemiddelen, opeenhooping van ziekenhet vervoer in wagons zonder die te zuiveren enz. Metz en Parijs worden beschouwd als do groote kweekplaatsen van typhus en pokken. Het rapport wijst ook op het heerschen der pokken in Nederland en België en op de krachtige maatregelen die door de regceringen van die landen zijn genomen, om de verspreiding van besmettelijke ziekten te voorkomen. Hoe die verspreiding op verschillende wijzen is bevor derd wordt uitvoerig uiteengezet: door de menigte lijken van menschcn en paarden op de groote slagveldenhet bijeenbrengen van groote troepcnafdeelingen vooral gevangenen, die door hunne ontberingen cn vermoeie nissen in een slechten staat van gezondheid verkeerden, het vervoer van die massa's met verschillende gelegen heden, het vervoer van zieken en gewondende ver deeling van die gevangenen, zieken en gewonden over zoovele plaatsen, de ellende onder de bevolking der plaatsen waar de oorlog werd gevoerd. De besmette lucht, hospitalen, ambulances, barakken, wagons, rijtuigen en huizen, linnen, beddengoed, kleedingstukkenuniformen waren allen zoovele mid delen om de ontwikkeling der besmettelijke ziekten te bevorderen. Na dergelijke belangrijke beschouwingen wordt onderzocht wat gedaan wordt om den verderen voortgang der ziekte te stuiten, en medegedeeld hoe men in Frankrijk de slagvelden desinfecteertterwijl in Duitschland de kazernen enz., worden gereinigd. Door de spoorwegondernemingen zijn de wagons der le en 2e klasse met zwavelzuur en dio der 3« klasse met chloorkalk en carbolzuur gedesinfecteerd, terwijl van de wagons die voor het transport van zieken hebben gediend de bekleedsels zijn afgenomen en verbrand. Het blijkt dat over het algemeen de maatregelen door de verschillende regeeringen genomen ter bestrijding der besmettelijke ziekten voldoende zijnen men mag onderstellen, dat zij spoedig zullen ophouden, nude krachtig werkende Oorzaken voor de ontwikkeling van besmettelijke ziekten, die een oorlog altijd met zich voert, niet meer bestaan of langzamerhand worden weg geruimd. Omtrent de hervorming van het Russisch leger deelt de Golos mede, dat het leger zal zijn samengesteld uit 85 percent Russische soldaten en 15 percent uit andere volksstammen tot het Russische rijk behoorende, en daaronder 2 percent Duitschers. Van de officieren zou den 58 percent Russen zijn en 42 percent tot andere stammen behoorende, waaronder 24 percent Duitschers. Bij de generaals zou de verhouding voor de Rassen het ongunstigst wezen, daar men onder hen slechts 18 per cept van dien stam zon vinden en 82 percent van andere stammen; onder dezen zou men 74 percent Duitschers tellen. Bij de 'gewone groote voorjaarswapenschouwing die ter eere van den prins van Oranje, bij zijn bezoek te St. Petersburg, eenige dagen vroeger plaats hadzijn aanzienlijke militaire krachten vereenigd geweest. Op het Champ de Mars waren niet minder dan 44 bataljons infanterie, 42 eskadrons cavalerie en een artillerie van 1061 kanonnen vereenigd. Aan het hootd der cavalerie, waarvan de eerste linien bestonden uit de prachtige regimenten kurassiers van de garde, bevond zich de grootvorst troonopvolger. Belgische brieven. Brussel11 Af ei. De commune te Parijs nadert haar einde, morgen zal zij gestorven zijn. Wat zal baar opvolgen, welke orde van zaken tot stand komen? Wat zal morgen weder aller aandacht tot zich trekken Niets anders dan de tegen- revolutie. Na Parijs Versailles, na het korte bewipd van den miraculeusen raad op het stadhuis zal te Versailles bet bleeke en angstwekkende spook ecner hevige en onverzoenlijke reactie opstaan. Parijs, tegen Versailles! De steden tegen het platte land! Zij zijn als de Siameesche tweelingbroeders tenzelfden dage ter wereld gebracht en het bestaan van den een is aan dat van den ander onafscheidelijk ver bonden; zij volgen elkander na en leveren achtereenvol gens hetzelfde schouwspel, op hunne beurt zijn zij beide afwisselend oorzaak en gevolg en verafschuwen beide hetzelfde dreigende vooruitzicht: de tyrannie. Hunne systemen zijn het terrorisme,terreur rouge terreur hlanche! Hunne middelen zijn geheel dezelfde, slechts is de laatste noodlottiger en doodelijker. Het roode terrorism.) is opgewonden, woest, brutaal er. woordenrijk. Metijdel gezwets en pochen verheft het zijne onrechtvaardigheden boven de dakenberoemt er zich op en verheerlijkt zijn daden willens en wetens. Het maakt zich half dronken over het genoegendat de ver woestingen opleveren, die het aanricht en zich verbeeldt aan te richten. Zijn tegenvoeter is daarentegen stil en bedaard. Twee malen heeft dit terrorisme sedert 1793 een vree- 8elijken oogst van slachtoffers gemaaid Hoe vre.ese- lijk veel bloed!.... Niemand heeft nog ooit zelfs bij benadering het aantal zijner offers kunnen opgeven. Het heeft niet gevonnisd en gestraftdoch steeds gedoodIn 1871 zal dit vreeselijk terrorisme niet weder dooden. Iudien De Maistre leefde en heden zijn werk schreef zou hij het niet wagen om zooals hij gedaan heefthet schavot te verheerlijken en den hechtsten band der sociale orde te noemen. De reaction blanche zal evenmin als haar vreeselijk alter ego tot moord en doodslag haar toevlucht durven nemen. De rooden moesten gedoogen, dat het volk handelende naar zijn bewonderenswaardig instinct, de guillotine verbrandde, opdat die niet weder opgericht zou worden. De reactie zal misschien, zij het ook uit huichelarij en slechts uit voorzichtigheid en voor eigen behoudde afschaffing van de doodstraf voor politieke misdrijven moeten bekrachtigen en uitvaardigen. Waartoe de lichamen dooden? Slechts de schavotten zullen zich afmatten, en zal men iets verder gekomen zijn? Dan is het beter den geest te dooden. Wat de commune aangevangen heeft zal Versailles vol einden. De commune heeft aan justitie en recht het stil zwijgen opgelegd, Versailles zal beide verworgen en verstikken. Het lichaam zal geëerbiedigd, maar de ziel gedood Worden. Zonder vrijheid is Frankrijüeen lichaam zonder ziel; Versailles wil er een lijk van maken. 1789, 1793, 1830, 1848, 1849 en de 4e September 1870 herin neren aan vele gebeurtenissen waarvoor even zooveel revanche genomen moet worden. En Europa? Europa zal daarin behulpzaam zijn. Reeds wordt een zekere lust tot wraak duidelijk, gegrond op zijne vrijheid doodende wenschen. Wrj zullen alle krach tige regeeringen in liefderijke overeenstemming elkan der de hand zien reiken en een groot Det. van ondoor dringbare mazen over geheel Europa zien spannen. Laat ons van de gelegenheid gebruik makenmompelt men reeds in de geheime samenkomsten te Wccnen, Berlijn en St. Petersburg. Europa ziet door schrik be vangen de vreeselijke sociale en politieke verwoesting, die in slechts weinige dagen door de Internationale te Parijs en in Frankrijk aangericht is. Het uur is daar om den vijand te overrompelen. Onder het voorwendsel van een voorzorgsmaatregel sluite men zich aan bij den koning van het militairisme! De groote staande legers zullen de gieren zijn, die zich aan de lever van den onsterfelijken Pxomotheus hechten zij zullen hem materieel en physiek uitputtengestrenge wetten op de drukpers en het recht van vereeniging en vergadering, en bepalingen op spionage en streng toe zicht zullen zijn wil en zedclijken moed verlammen, om de ketenen af te schudden, gelijk Samson dc boeien ver brijzelde, die men hem in zijn slaap had aangelegd. Men zal eene nieuwe, herziene en verbeterde uitgave van resolutiën te Carlsbad bewerken. Men zal ze over geheel Europa uitbreiden, dat slechts een uitgestrekt kerkhof zijn zal tot op het oogenblik dat de ware vrij heid zegevierend door de wolken breekt, die vrijheid, welke haar licht zoowel over den onderdrukte als over den onderdrukker laat schijnen. Doch hoeveel bange dagen, hoeveel lijdenhoeveel wanhoop en hoeveel tranen staan der wereld nog te wachten. Laat ons het beeld der vrijheid zoolang be dekken en geduldig den tijd der reactie laten voorbij gaan! ijünöcislicric!)tcn. 1* rij ze n van effecten. Amsterdam 13 Mei 1871. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld. 2$ pet. 52 ♦dito dito dito 3 62^ ♦dito dito dito 4 83 Nederland. *Aand. Handelmaatschappij 4$ pet. dito exploitatie Ned. staatssp. 104 België. ♦Certificaten bij Rothschild 2$ 58iV Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 96 ♦Certific. adm. Hamburg 5 ♦dito Hope C°. 1855, 6« serie 5 77$ ♦Cert. 1000 1864 5 92$ ♦dito 1000 1866 5 „92$ ♦Loten 1866 5 „224 ♦Oblig. Hope&Co.Leening 1S60 4$ r 83$ ♦Certific. dito4 *Inscript.StiegIitz&Co.2ca4eL. 4 67$ ♦Obligation 1867 4 68$ *Obl. 1869 4 68$ ♦Certificaten 6 43$ ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 220 ♦Oblig. dito 4 ♦dito dito 4} Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 86$ dito dito Jelez Orel 5 86$ dito dito Charkow Azow. 5 84 Polen. *Sehatkistob]igatiën5 Pruisen. ♦Obligatiën 4 Oostenrijk. *Oblig. metall. in zilver Jan.Juli 5 54$ ♦dito dito April/Oct. 5 54& ♦dito in papier Mei/Nov. 5 „46$$ ♦dito dito Febr./Aug. 5 46$ Italië. Leening 18615 ♦Certific. bij Lamaison c. s.5 Spanje. ♦Obligation2$ thans 3 32$ ♦dito 1867 3 32$ ♦dito Binnenlandsche3 26$ Portugal. ♦Obl. 1856—1862 3 33$$ ♦dito 1867 3 34 Turkije. dito (binnenl.)5 44$ Griekenl. dito (blauwe)5 r 8$ Egypte Obl. 1868 7 76$ Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 93$ ♦dito dito dito (1904) 5 94$ ♦dito dito dito (1882) 6 „96$ ♦dito dito dito (1885) 6 96$ ♦Obl. Illinois 7 ♦dito dito Redemtion 6 Oblig. Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(7p) 98$ dito dito geconsolideerde .7 dito dito debentures 8 44$ Obl St.Paul Pac.Spw. lesec. 7 70$ dito dito dito 2esec. 7 70$ dito dito 1869 dito 7 70$ Brazilië. ♦Obl. 1863 4$ ♦dito 1865 5 92$ Mexico. dito 18513 13 Grenada. dito afgestempeld6 24$ Ecuador. dito1 Venezuela, dito3 Prijzen van coupons. Amsterdam, 12 Mei Metall. 19.80; Dito zilver /24.25. Dito Eng. per 11.87$- Eng.Russen per fEng. Portugal per /T1.87$: Fransebe f Belg. /56$: Pruis, f 34$; Hamb. Russen 30$; Russen in 7. R. /30jj Pools, in Fl. f per Z.R. fSpaans fAraeril?. Dollars 2.391dito papier 2.14; Spaans, in 11.871Piasters 2.24. van M. C. J. FIEGEN en J. M. STENGER. Middelburg, 15 Mei 1871. hdnne dankbare kinderen. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden mijner geliefde echtgenoote, betuig ik mijnen harte'.ijken dank. Middelburg, 13 Mei IS71. C. A. BAALE. KIEZERSVEREENTGIFGr EVANGELIE EN VRIJHEID In de vergadering der Vereeniging van Vrijdag 12 Mei 1871, is het vvcnsclielijke uitgesproken der voortduring van het bestaan van het Kiescollege bij de Ned. herv. gemeente te Middelburg, en dientengevolge aanbevolen, bij de aanstaande stemming, de vraag be treffende de voortduring van een Kiescollege met ja te beantwoorden. Middelburg, 13 Mei 1871. NAGTGLASVoorzitter. F. ERMERINS, Perxningm. W. ALTORFFER, Secretaris. Premieleening der Vereeniging tot bevor dering van 's Lands Weerbaarheid. Aandeden in deze leening :v f2.59 te bekomen bij ALEX. HENDRIX, Gortstraat.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3