Maandag Doqt de jury, in de vorige vergadering benoemd ter beoordeeling van de ingezonden voorwerpen voor den wedstrijd- van werklieden uit Walcherenis rapport uit gebracht. In overleg met hetbestuur werden de volgende bekroningen toegekend en met het daarbij behoorende diploma door den voorzitter uitgereikt: aan W. de Keij- ser, bediende bij den heer I. J. Milborn, als eerste prijs f 10 met bijzonder loffelijke vermelding, voor een dames werkdoos in den vorm van een klein buffet; aan P. L. Zoomers, bediende bij de firma We«i. Doesburg Zoon, als eerste prijs 7.50 voor eene schrijftafel; aauE.J.Pey, bediende bij de firma F. M. Beunke Zoon, als tweede prijs ƒ5, voor een fauteuil; aan A. I. Bos, bediende bij den heer I. de Broekert, als tweede prijs 5, voor hout schildering; aan J. J. van do Vijver en A. Lahr, beide bedienden bij de firma W. Munters Zoon, ieder een loffelijke vermeldingde eerste voor een looden pomp, de tweede voor een schoorsteenkap. 1871. OÜRANT. 15 Mei. N°' 115. Middelburg 14 Mei. De beraadslaging over het amendement van de heeren Jonckbloet en van Kerkwijktot verhooging van art. 186 'der begrooting van bin nenlandsche zaken met 7500, J^rjftflpKBeering van middelbare scholen voor meisjes, C_zgn, zitting der tweede kamer van heden, niet ten einde' gebracht. Maandag zal de minister aan het woord zijn. De provinciale staten van Drenthe hebben gisteren met 20 van de 29 stemmen mr. W. J. Tonckens opnieuw tot lid van de eerste kamer der staten-generaal gekozen. Aan het besluit in de vorige vergadering der afdeeling Middelburg van de Vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland genomen, om bij de concessionarissen der gasfabriek, de firma Wolterbeek, van Baggen &Cie., pogingen aan te wen den tot het verkrijgen van beter gas voor minderen prijs dan thans geleverd wordt, is door de daartoe be noemde commissie, in vereeniging met het bestuur, voldaan, door het schrijven eener missive aan de conces sionarissen te Amsterdam en het zenden van afschrift daarvan aan den directeur der fabriek alhier. In de gisteren avond gehouden vergadering der genoemde afdeeling is van die missive mededeeling gedaan. Moge de onzuiverheid van het gas zegt de commissie reeds onaangenaam zijn bij het gebruik maken daarvan als lichtstof, daar het, bij een minder lichtgevend ver mogen alle meubelen door het verspreiden van vlokken besmet, sterker komt die oazuiverheid uit wanneer men het gebruikt tot het uitoefenen van eenig bedrijf; alsdan verspreidt het in het daartoe gebezigde lokaal een ondragelijke reuk en bedekt de voorwerpen die boven de gasvlam gehouden worden in een zeer korten tijd met een Lijna onuitwischbare laag roet. Van de juist heid dezer klacht heeft de commissie zich persoonlijk overtuigd. Wat het tweede punt betreft, wordt opge merkt dat de prijs van 15 cent per kub. meter gas hooger is dan in verreweg de meeste gemeenten van ons rijk zoodat verscheidene leden der afdeeling hun bepaald voornemen te kennen gaven, om in plaats van gas petro leum te gaan branden, daar dit voor hen een belangrijk geldelijk voordeel zou zijn. De beslissing of prijsvermin dering de ficanciecle krachten der onderneming al of niet te boven gaat, is moeilijk te beoordeelen maar zeker is het, volgens de commissie, dat, als men het ver bruik verlangt te vermeerderen, zuiverheid van het licht met een redelijken prijs hand aan hand dienen te gaan, daar in het tegenovergesteld geval het verbruikend publiek schade lijdt, maar de fabriek zelve den weerslag van die schade in een alnemend debiet zal ondervinden. Op deze missive was tot dusver geen schriftelijk ant woord ontvangen, doch de heer Kampers uit Amsterdam, ter vergadering tegenwoordig, antwoordde namens con cessionarissen mondeling op de ingebrachte klacht. De beweerde onzuiverheid van het gas noemde hij een be paalde onwaarheid. Hij heeft zich na de ontvangst van den voor de firma onaangenamen brief in betrekking gesteld met een deskundige en deze heeft verklaard dat het bewijs voor de onzuiverheid van het gas te Mid delburg aangevoerd,juist een bewijs is voor de zuiver heid daarvan. Roet toch kan alleen ontstaan bij de aanwezigheid van veel koolstof en die aanwezigheid pleit voor de deugdelijkheid van hetgas. Daar deze zaak echter voor de fabriek van groot belang is, noodigdehij den voorzitter uit, om aan de vergadering voor te stel len het gas alhier door deskundigen te doen onderzoe ken teneinde geconstateerd worde of de hoedanigheid daarvan voldoende is of niet. Den prijs wilde hij voor het oogenblik in het midden laten, onder opmerking evenwel dat goede waar natuurlijk goed betaald moet worden. De heer Blindenbach beriep zich op de uitspraak van den diricteur der gasfabriek te Praag, Jahn, die schrijft: „Een goed en zorgvuldig gereinigd steenkooigas brandt in goede branders met een heldere, witte, eenigszins geelachtige vlam, die geen roet afzet." Hierdoor wordt alzoo het gevoelen van den eenen deskundige door een anderen deskundige bestreden. Het verzoek van den heer Kampers, om het gas door deskundigen te doen onderzoekeu, werd door den voor zitter als voorstel overgenomen en door de vergadering goedgekeurd. De voorzitter beval concessionarissen der gasfabriek inmiddels de overweging van prijsverminde ring aan, waaromtrent door den heer Blindenbach spoe dig antwoord werd verlangd; dit werd door den heer Kampers afhankelijk gesteld van den meerderen of min deren spoed der expertise. Van de gelegenheid tot ge- dachtenwisseling over deze zaak werd overigens geen ge bruik gemaakt. Aan de verschillende, zoowel bekroonde als niet be kroonde, inzenders is gelegenheid gegeven om desver- kiezende de door hen vervaardigde voorwerpen op te zenden naar de tentoonstelling te 's-Gravenhage. De gemeenteraad van Utrecht heeft eergisteren met 21 stemmen tegen 1 besloten, dat de kermis aldaar dit jaar niet zal gehouden worden. Vooraf was met 15 tegen 7 stemmen verworpen eene motie van den heer Pabst, om de beslissing minstens drie weken uit te stellen. Genoemde heer betoogde dat wanneer over drie weken de toestand onveranderd was, men met meer gerustheid zou kunnen besluiten tot het niet houden der kermis, terwijl dan nog, zoo noodig, de belanghebbenden toch de gelegenheid zouden hebben tot het doen hunner inkoopen. Ook wees hij op de vele, ook indirecte, be langen die door het niet houden der kermis zouden geschaad wordenen vooral verklaarde hij zich tegen het nemen van een besluit onder zekere pressie. Een adres van het Utrechtsch departement der Maat schappij 'tot nut van 't algemeen, houdende verzoek om de kermis door betere volksvermaken te vervangenis in handen eener commissie gesteld. Met 16 tegen 6 stem men werd daartoe besloteD,nadat eene woordenwisseling was voorafgegaan over de meening van den heer van Doorn, dat de Maatschappij tot nut van 'talgemeen vol gens de grondwet niet bevoegd zou ziju om te petition- neeren, daar dit laatste niet tot hare bepaalde werkzaam heden behoort. Eene door dien heer voorgestelde motie, om het adres als in strijd met de grondwet, niet aan te nemen, werd echter met 15 tegen 9 stemmen verworpen. Benoemingen en besluiten. lager onderwijs. Pensioen ten laste van den staat verleend, ten bedrage van ƒ460 'sjaars, aan J. van der Bel, gewezen hoofdonderwijzer te Poortvliet. leger. Op verzoek eervol ontslag uit den militairen dienst verleend aan den 2e» luitenant J. W. deJonghvan het le regiment infanterie. Onderwijs. Op de bij den gemeenteraad van Rotterdam ingekomen aanbeveling voor de benoeming van een directeur der zeevaartkundige school zijn geplaatst de heeren F. J. Kaiser, doctor in de wis- en natuurkunde, adjunct-veri ficateur bij 's-rijks zeevaartkundige instrumentenen A. Sissingh, hoofdonderwijzer der zeevaartkundige school te Harlingen. Marine en leger. Zoowel door den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Gelderland en Utrecht, als door den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, zijn, met het oog op het heerschen van pokken en andere besmettelijke ziekten, bedenkingen kenbaar gemaakt tegen het vereenigen van groote massa's troepen in kampementen, uithoofde het samenbrengen eener men- echenmassa uit alle oorden van het rijk, waar niet alleen pokziekte, maar ook roodvonk en mazelen heerschen, als een gelegenheid gevende oorzaak tot uitbreiding dezer ziekten is aan te nemen. Op grond van deze bezwarenacht de regeering het raadzaam om het kampeeren der troepen, dat in de maan den Juni, Juli en Augustus zou geschiedenniette doen plaats hebben en als een gevolg daarvan de mili ciens van de lichtingen van 1867 en 1868 niet onder de wapenen te doen opkomen tot het bijwonen der najaars oefeningen. Gemengde berichten. Naar men verneemt zullen de examens voor jeug dige toonkunstenaars, die dingen naar de door Z. M. den koning ingestelde beurzen, a. Maandag aanvangen en de geheele week voortduren. Een vijftigtal adspiranten heeft zich aangemeld. Bij den aanleg van het werk voor den staatsspoor weg aan de Willemspoort te Amsterdam hebben de heiwerkers Dinsdag het werk gestaaktomdat zij 17 in plaats van 15 cent per paal en extra loon voor het ver stellen van de heistelling eischten. De ondernemer heeft, daar hij het laatste deel van dien eisch niet wilde toe staan heiers uit de Zaanstreek ontboden, die bij hunne aankomst per spoortrein door sommige werkstakers ge welddadig zijn aangerand. Het nieuw; ontboden werk volk is den volgenden morgen, onder bescherming der politie, aan het werk gegaan. De werkstakers zijn daar tegen wel niet in verzet gekomen, maar detusschenkomst van een sterke politiemacht is toch noodig, om de Zaan- sche heiers, die werken willen, te beschermen tegen de Amsterdamsche heiers, die niet willen dat hunne con currenten het door hen begonnen werk tegen lager loon voortzetten. Nu het vereischte waarborgkapitaal van 20,000 tot instandhouding der floogduitsche opera te Rotterdam volteekeud is, zal eene verloting van coupons worden gehouden, bestaande in 4000 loten. Men meldt uit Schiedam dat aldaar gebrek is aan werklieden. Jongens dienen voor opperlieden, en branderijen moeten telkens stilstaan uit gebrek aan pompers, die daar een weekgeld van 9 a 10 gulden kunnen verdienen. Voorde kaarsenfabriek worden zelfè vrouwen tegen 7 gulden 's weeks gevraagd. Waarlijk, krachtige, ijverige mannen behoeven het land niet te verlaten, om een broodwinning te zoeken Het werk in de branderijen is niet licht, maar het wordt goed betaald. Meesterknechts verdiénen 13 a 14 gulden, en dat kan iedere brandersknecht worden. Duitschers, die vroeger zich veel aanboden, ook voor de haringvloot, ziet men niet meer. Dinsdag is het gelukt om, niettegenstaande de waakzaamheid van de ambtenaren te St. Denis, een groo- ten trein met levensmiddelen naar Parijs te krijgen. Twee en dertig wagens, geladen met visch, boter en groenten, werden te St. Deni3 tegengehoudenmaar de boeren die daardoor in hunne hoop op goede zaken te maken werden teleurgesteldverzetten zich cu werden met do gendarmen handgemeen. De vertegenwoordigers van de Fransche wet konden zich niet handhaven en riepen de hulp der Duitschers in. Deze weigerden om zich met de zaak te bemoeien: de trein vertrok en werd te Parijs met groote blijdschap begroet.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1