Zaterdag Openbare Aanbesteding. 1871. OÜRANT. 13 Mei. 114. De Burgemeester en Wethouders van de gemeente Aagteltcrke, en Kerkvoogden der Nederduitsche hervormde gemeente aldaar, zullen onder nadere goed keuring, op Dinsdag den 30 Mei 1871'des namiddags te twee uren, in het gemeentehuis aldaar, in het open baar bij enkele inschrijving aanbesteden: Het afbreken der tegenwoordige en bet bouwen eener nieuwe school en con sistoriekamer, met de levering van alle daartoe benoodigde materialen. Bestek en teekeningen liggen van af den 19 dezer in de raadkamer aldaar ter inzage. Aanwijzing in loco zal geschieden op Vrijdag den 26 dezer maanddes namiddags te twee urenterwijl nadere inlichtingen zijn te bekomen bij dc-n timmerman L. BOSSELAAR Jr.te Grijpskerke. Aagtekerke, den elfden Mei 1871. De Burgemeester en Wethou- Kerkvoogden voornA ders voornoemd, A. VAN DER VATE. J. DE VISSER. P. J. ARENTS. De Secretaris, P. WISSE Gz. II. P. VAN DE GRAFT. P. WISSE Sz. Chnnntlimti. Middelburg 12 Mei. Het amendement van den heer van Kuyk om het trak tement van professor Kaiser te Leiden met f 700 te ver- hoogen is, in de zitting der tweede kamer van heden met 39 tegen 33 steramen aangenomen. Daarna zijn breedvoerige discussion aangevangen over het amendement van de heeren Jonckbloet en van Kerk wijk om den post van art. 138 der begrooting van bin- nenlandsche zaken met 7500 te verhoogen ter subsi- dieering van middelbare scholen voor meisjes. De beraadslagingen daarover zullen morgen worden voortge zet. De Catholieke kiesvereeniging te Breda heeft nr. G, van Nispen tot Sevenaer candidaat gesteld voor het lid maatschap van de tweede kamer der staten-generaal, in plaats van den heer Guljé. Benoemingen en besluiten. belastingen. Benoemd tot ontvanger der directe be. lastingen en accijnsen te Woerden c. a. J. F. Schyff thans ontvanger derzelfde midddelen te Iloogeveen c. a. registratie. Benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Alkmaar H. L. Grave, thans ontvanger der registratie en domeinen te Bolsward. Onderwijs. De gemeenteraad van Zaandam heeft gisterenuit het in 'tvorig nommer door ons medegedeelde viertal, tot leeraar in de oudo talen aan de hoogere burgerschool (tevens Latijnsche school) benoemd den heer A. E. Beuzekamp, doctorandus in de letteren, thans aan het instituut te Noordheij. üïarine en leger. De luitenant ter zee le klasse jonkheer T. E. de Brauw de luitenant ter zee 2e klasse G. C. Sterkde officier van' gezondheid 2C klasse G. Karssen en de officier van admi nistratie 2e klasse F. Hora Adema, allen dienende-op Zr. Ms. schroefstoomschip Schouwen, worden met den 15cn dezer op nonactiviteit gesteld. Rechtzaken. De rechtbank te Rotterdam deed eergisteren uit spraak in de zaak van den gezagvoerder van het En- gelsche schip Prins Rupert, die van eene te Rotterdam gevestigde firma, als agenten van het Peruaansch gou vernement, de vracht vorderde van eene aan haar geconsigneerde lading guanobenevens vergoeding van schade, aan hem veroorzaakt, door het onwettig ophouden van het vaartug te Callao. De gedaagde firma beweerde daarentegen, dat het oponthoud door de schuld van den schipper zeiven was veroorzaakt. De rechtbank heeft de gedaagde firma veroordeeld, om aan den eischer te betalen1°. /"70,926.35 voor vracht-, 2«. /"2496 voor 16 ligdagen, en 3«. f53,417.85 voor onrechtmatige detentie van het schip des eischers en verschuldigde foutvracht, en voorts de gedaagden veroordeeld in al de kosten van het proces. Dit vonnis is uitvoerbaar verklaard by lijfsdwang op al de leden der gedaagde firma. Gemengde berichten. Z. K. II. de prins van Oranje is gisteren van zijn buitenlandsche reis in den Haag teruggekeerd. Van Willemsdorp wordt gemeld dat eergisteren mor gen de negende spanning van de paaljukken op de pijlers 9 en 10 van de spoorwegbrug over het Hollandsch diep is geplaatst. Jl. Zaterdag heeft in eene woning te Tilburgbij het zoeken naar een lek tusschen een plafond en de zol dering eene gasontploffing plaats gehadwaardoor het plafond naar beneden stortte, de glasruiten der ramen aan stukken geslagen en de meubelen erg beschadigd werden. De zoon des huizes is vrij hevig gewond; zijne moeder bekwam ook verwondingen, doch in mindere mate. De gevangenis voor veroordeelde vrouwen te Woer den zal nu bepaald opgeheven worden. Z. M. de koning heeft aan ecnige ingezetenendie een verzoekschrift tot behoud der inrichting hadden ingediend, doen antwoor den dat aan dat verzoek geen gunstig gevolg kan gege ven worden. ProoOoertfsclscJie cour.) Nadat op de hofstede van Gijsbrecht van Campen in den Willem Hendriks-polder reeds twee paarden aan lendentyphus waren bezweken; is thaus ook een derde paard tengevolge vain die ziekte moeten afgemaakt wor den. Meldden wij voor eenigen tijd het overzeilen van het schip Bellamygezagvoerder A. van Driesten q. q. door een Engelsch stoomschip op de rivier bij Londen waarbij alleen de gezagvoerder van Driesten het leven ver loor, thans bericht men,.dat het Engelsche admirali teitshof, op een vordering tot schadeloosstelling, door bemiddeling van den Nederlandscken consul ingesteld, heeft beslist dat aan de vrouw van gemelden gezag voerder een schadevergoeding moet worden uitgekeerd ten bedrage van f 8000 en tevens het volle bedrag der verzekering van schip en lading van de assuradeurs. Men zal zich herinneren dat de werklieden van verscheidene sigaren-fabrieken te Antwerpen voor eeni gen tijd den arbeid hebben gestaakt. De patroons willen nog steeds niet toegeven en hebben nu uit Metz en Rijssel vrouwelijke werklieden ontboden, waarvan er reeds eenige zijn aangekomen. Vele werklieden hebben zich toen dadelijk tot hunnepatroons gewend en zich bereid verklaard het werk te hervattenmaar toen was het te laat. De Fransche sigarenmaaksters zien er met hare hoeden, handschoenen en parasols keurig uit, en men zou schrijft de Opinion d'An vers -r- haar veel eer rekenen tot den gezeten burgerstand dan tot de werklieden. De benoeming van een niet-militair tot le luitenant a la suile bij de infanterie is ongetwijfeld iets zeer buiten gewoons. Die eer nu is te beurt gevallen aan den uitge ver-redacteur van de te Darmstadt verschijnende Alge- meine Militar-Zeitung,een civiel persoon, ter erkenning van de voortreffelijkheid van dit blad, sedert het onder zijne leiding verschijnt. De oudste boom, die zijn ontstaan aan een vre defeest te danken heeft, is wellicht de zoogenaamde „ritraeestersbeuk" op den Oldendolfer berg bij Grönen- berg in Hannover. Deze, in 1648 bij gelegenheid van den Munsterschen vrede geplant, is thans nog krach tig en groen, en heeft een omvang van 14 voet. In de nabijheid van Soissons heeft Zondag eene botsing plaats gehad tusschen een personen- en een goe derentrein. De bijzonderheden over de porzaken zoowel als over de gevolgen ontbreken nog, doch men spreekt van 60 dooden en gewonden. Bij de wetgevende macht der Yereenigde staten is thans een wetsontwerp ingediend om over de huizen van New-York een spoorweg aan te leggen teneinde ketover- dvukkft vftviieer op de straten te vermindeven. Een der invloedrijkste bewoners, Alexander T. Stewart, die zich reeds 6 a 7 jaren met deze vraag heeft beziggehouden ondersteunt het ontwerp. De viaduct zal de breedte van éen spoor hebben, maar uit twee verdiepingen bestaan voor vertrekkende en aankomende treinen zoodat dit wel de eerste Amerikaansche spoorweglijn zal wezen waarop geen botsingen plaats kunnen hebben. Bij het ontwerp wordt een bijzondere vrachtprijs voor arbeiders aangegeven en tevens bepaald dat voor minstens 19 millioen gulden aan het kapitaal moet deelgenomen zijn, voordat de bouw een aanvang mag nemen. Stu ten-ge n er a al. tweede kamer. Zitting van Donderdag 11 Mei. Behandeling der staats- begrooting voor 1871. Onder de ingekomen stukken is een adres van den_ gemeenteraad van Zuidzande, houdende adhaesie aan het wetsvoorstel van*de heeren 's Jacob c.s. betreffende eene stoomvaartverbinding Vlissingen—New-York. De beraadslagingen over de begrooting van binnen- landsche zaken worden voortgezet. De heer Storm van 's Gravesande wederlegt als commissaris van het rijk voor het toezicht op de spoor wegdiensten eenige bedenkingen, tegen de exploitatie maatschappij aangevoerd. De heer van Kerkwijk wenscht dat de regeering ver andering brenge in de willekeurige handelingen der Rijn- enHollandsche spoorwegmaatschappijenen dringt aan op toepassing der wetkrachtens welke de lijn van eene maatschappij ook voor den dienst der andere mag gebezigd worden. Bij de verlenging van den spoorweg tot Vlissingen zal dan ook een regelrecht verkeer van die haven met Duitschlana kunnen verkregen worden. De minister van binnenlandsche zaken acht vele klachten overdreven; maar het plan bestaat om wijziging te brengen in enkele bepalingen omtrent de spoorweg- directiën. Na beantwoording op verschillende detail-^wn- ten en repliek van verschillende sprekers omtrent be paalde liberale belangen, worden de artikelen betreffende de kosten van waterstaat en spoorwegen aangenomen. Op voorstel des voorzitters wordt besloten over de verschillende soorten van onderwijs het hooger, mid delbaar en lager onderwijs, gelegenheid te geven afzon derlijke algemeene discussiën te voeren. Over het hooger onderwijs wordt geen algemeene be raadslaging gehouden, maar bij art. 118 (kosten der Leidsche academie) verklaart de heer van Kuyk, dat het hem vreemd is voorgekomen dat de minister den post van verhooging van het traktement van den hoogleeraar Kaiser, op de primitieve begrooting voorkomende, heeft ge schrapt. Het organiek besluit van 1815 kent eene verkooging van bezoldiging toe voor 30jarigen dienst van een gewoon hoogleeraar, en nu mocht men, volgens spreker, niet 'sministers beweren laten geldendat door denbewusten professor eenige jaren als buitengewoon hoogleeraar aan de academie was gedoceerd. De heer van Wassenaer is het daarmede eens maar de heer Jonckbloet en de minister meenen dat de letter van het besluit die traktementsverkooging niet ge- doogen. De heeren van Kuyk en van Reenen meenen dat er antecedenten zijn, die aanleiding geven om in deze ook eene uitzondering te maken. De heer Verheije verlaugt eerst onderzoek naar die antecedenten, waarop de vergadering tot den volgenden dag geschorst wordt, zullendete lluren het wetsontwerp- omtrent den oosterspoorweg in de sectiën nader onder zocht worden.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1