OÜRANT. H Vrijdag öhmrnlanö. 1871. 12 Mei. S°- 113. AAÏBESTEDIBf O. Burgemeester en Wethouders van de gemeente 's Gra venpolder, zullen op Woensdag den 17 Mei 1871, des voormiddags ten 12 ure, in het gemeente huis aldaar in het openbaar bij enkele inschrijving trachten aan te besteden Het bouwen van een schoollokaal met onder wij y.ers no ning. De aanwijzing in loco zal geschieden op Maandag den 8 Mei e. k.des voormiddags ten 9ure, terwijl inmiddels inlichtingen kunnen verkregen worden bij den heer J. H. HANNINK te Goes. Het bestek met daarbij behoorende tcekeniogen, zul len van af heden ter inzageliggen in voornoemd gemeen tehuis tot op den dag der besteding. 'SGRAVENPOLDER, den 20 April 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, O. P. LENSHOEK VAN ZWAKE, Burgemeester. 0. M. DE BLINDE, Secretaris. Middelburg 11 Mei. De beraadslagingen over art. 112 van hoofdstuk V (binnenlandsche zaken) der staatsbegrooting voor 1871, betreffende het toezicht op de spoorwegdienstenzijn in de zitting der tweede kamer van heden voortgezet en vervolgens de artt. 112 tot 116 aangenomen. Bij de daarna aangevangen discussion over het booger onderwijs is door den beer van Kuyk een amendement voorgesteld tot verhooging van het traktement van professor Kaiser, te Leiden, met 700. De minister van financiën vestigt in deStaats courant van gisteren dc aandacht der belanghebbenden op de bestaande gelegenheid tot verzending van brieven, ge drukte stukken en monsters van koopwaren naarNeder- laqdsch Indië, door middel van de stoomschepen van de maatschappij „Nederland", varendd tusschen het Nieu- wediep en Batavia, door het kanaal van Suez. Het eerste vertrek van het Nieuwediep zal plaats vinden op den 15CQ Mei a. en verder van zes tot zes weken. De overvaart moet binnen vijftig dagen geschieden. De brieven en verdere stukken die het publiek met de gemelde gelegenheid wenscht te verzender.moeten voorzien zijn van een bepaalde aanwijzing op het adres waaruit van dat verlangen blijkt. Het port der brieven van 15 grammen en minder is twintig cent, met toepassing op do zwaardere brieven van de schaal van opklimming die voor de binnenland- sche brieven is vastgesteld. Voor gedrukte stukken en monsters van koopwaren is een port verschuldigd van vijfcent voor elke 40 gram men of gedeelten van 40 gramipen. Volgens mededeeling van de Fransche regeering zul len vooruan geene vreemdelingen in Frankrijk worden toegelaten d.ia voorzien van een behoorlijk paspoort, geviseerd door een daartoe bevoegde Fransche autori teit en tegen betaling van het daarop gestelde recht. Staats-cour Met ingang van 1 Mei }1. ziju bij den aanleg van staatsspoorwegen bevorderd tot opzichters le klasse; A. J. Yorage, W. M. O. Gastel; iars en H. K. van der Lek; tot opzichters 2" klasse: J. L. Terneden, P. J. Huibers J. Schol te, P Scheffelanr Klots, D. Ilarting, J. W. M. Huygens, II. W. Swijser en W. P. Verbeek. Benoemingen en besluiten. burgemeester?. Benoemd tot burgemeester van Zuid- dorpe A. A. van Haelst, wethouder aldaar. ecuutiemjen. Benoemd tot 2cn luitenant bij het 4« bataljon der rustende schutterij in Zeeland P. Barent- 8en thans sergeant en J. W. van de Plassche. consulaten. Ingetrokken met ultimo Juni a. het Nederlandsch consulaat-generaal te Mannheim en eervol ontslag verleend aan mr. R. W. J. C. de Menthon Bake als consul-generaal en]als commissaris van Nederland bij de centrale commissie voorde Rijnvaart, en benoemd tot Nederlandsch commissaris voorde Rijn-vaart, buiten be zwaar van 's-rijks schatkist, rar. W. A. P. Verkerk Pistorins, referendaris bij het departement van financiën. Verleend de persoueele titel van consul-generaal aan W. H. Read, Nederlandsch consul te Singapore. rechteulktke macht. Benoemd tot rechtèrs in de arrondissements-rechtbank te Gorinchem, mr. J. C. J. Arriëns, thans rechter iü de arrondissements-rechtbank te Assen, en ra"\ II. W. Staff ken, thans griffier bij het kantongerecht te Noordwijk. Benoemd tot raadsheer in het provinciaal gerechtshof in Drenthe m<\ J. van derFeen, thans president der arrondissements-rechtbank te Brielle, en tot president van laatstgenoemde rechtbank mr. W. F. van Deinse, thans kantonrechter te Vlaardingen. Onderwijs. Door burgemeester en wethouders van Zaandam zijn voor leeraar in de oude talen aan de hoogere burger school (tevens Latijnsche school) aldaar, voorgedragen: de heeren A. Beusekamp, te Nooithey; J. S. Speijer, te Arasterdam; W. F. A. van Dam, te Rotterdam, en H. P. Meijer te Amsterdam. Kerknieuws. Te Neuzen is^door stemgerechtigde manslidmaten der Nederduitsche hervormde gemeente met 54 van de 61 uitgebrachte stemmen besloten, om het beroep van predikanten en het benoemen van ouderlingen en dia kenen aan den kerkeraad te blijven opdragen. To Zaamslag is het bestaande kiescollege bij de Nederduitsche hervormde gemeente thans met groote meerderheid van stemmen afgestemd, en zullen aldaar dus voortaan beroepen en benoemingenals voorheen, door den kerkeraad geschieden. Te Hoek is mede besloten, voortaan de werkzaam heden van beroep enz. weder aan den kerkeraad op te dragen, en is dus aldaar ook het bestaande kiescollege vervallen. Marine en leger. De luitenant ter zee 2« klasse P. Crans, thans op non activiteit, wordt met 1 Junia. geplaatst op Zr. Ms. wacht schip te Hellevoetsluis. De officier van gezondheid 2e klasse G. A. M. van Evvijk, thans gedetacheerd bij het hospitaal der marine te Willemsoord, wordt met 15 Mei a. op nonactiviteit gesteld. De officier van gezondheid 2e klasse J. J. Borstthans gedetacheerd bij het hospitaal der marine te Willems oord, wordt met 16 Mei a. geplaatst op Zr.Ms. wachtschip te Willemsoord. De officier van gezondheid 2e klasse P. J. Feitkamp, thans op nonactiviteit, wordt met 1 Juni a. gedetacheerd bij het hospitaal der marine te Willemsoord. De officier van gezondheid 2* klasse J. B. Coomans de Ruiter, thans op nonactiviteitwordt met 1 Junia. ge detacheerd bij het hospitaal der marine te Willemsoord. De officier van gezondheid 2* klasse M. B. Buyze, thans geplaatst op Zr. Ms. monitor Ileiligerleewordt met i Juni a. gedetacheerd bij het hospitaal der marine te Willemsoord. De officier van gezondheid 2e klasse C. J. van Stockum, thans op nonactiviteit, wordt met 1 Juni a. geplaatst op Zr. M*. monitor Heiligcrlee. De officier van gezondheid 3e klasse A. W. van Ren- tergem, thans op nonactiviteit, wordt met 1 Juni a. ge plaatst op Zr. M\ wachtschip te Willemsoord. Rechtzaken. De arrondissements-rechtbank alhier heeft gisteren de volgende vonnissen uitgesproken. Coruclis Johannes Vergouwe, oud 35 jarentimmerman alhier, was beklaagd dat hij in de maand April jl. zich heeft schuldig gemaakt aan bedelarij, alsmede aan dieistal van een bed van zeegras en een schop, ten nadeele van zijn zwager J. B. Willerps, en zulks na bij vonnis der rechtbank van 23 December 1864 wegens oplichterij eenvoudigen diefstal en landlooperij tot een jaar gevangenisstraf en f 25 boete veroordeeld te zijn geweest. Hij is schuldig verklaard aan bedelarij, in eene plaats waarvoor een inrichting bestaat ter voorkoming van bedelarij, en aan eenvoudigen diefstal, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 3 maanden en in de kostenmet bevel dat hij na het einde der straf zal worden opgezonden naar een bedelaarsgesticht of werkhuis. Jannetje Joossen, weduwe C. Leendertse, oud 52jaren, werkster te Arnemuiden, was beklaagd dat zij den 17cn April jl. in het openbaar beleedigend tot Klaas van Belzen gezegd heeft: „je bent een h....jager en een andermans vent! voor jou is er geen recht!" Zij is schuldig verklaard aan het in 't openbaar uiten van smaad- en scheldwoorden, en veroordeeld tot eene geldboete van fS en in de kosten. Jacoininavan Belzenvrouw van Klaas van Belzen, oud 23 jaren, te Arnemuiden, was beklaagd dat zij den 17en April Jozina Leendertse beleedigend heeft uitgescholden voor „hslechte stDe rechtbank heeft haar bij verstek vrijgesproken van het eerste haar ten laste gelegde feit, maar haar voor het tweede feit schuldig verklaard aan het uiten van scheldwoorden zonder daartoe te ziju geprovoceerd en haar veroordeeld tot een boete van 2.50 ten behoeve der gemeente Arnemuiden, en in de kosten. Jan Bommel jé, oud 34 jaren, arbeider onder Koudekerke, was beklaagd dat hij van het strand te Koudekerke arglistig een dreg meteen touw weggenomen en zich toegeëigend heeft. Hij is schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld tot een gevangenisstraf van 14 dagen in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede in de kosten. Jannis Jonkman, oud 41 jaren, arbeider onder Vlissingen, was beklaagd dat hij in den avond van 15 April jl. zich arglistig eenig hout heeft toegeëigend ten nadeele van de aannemers Kampschreurvan Dartelen en van Maurik, bij wie hij in dienst was. Hij is schuldig verklaard aan diefstal door een loonbediende ten nadeele van zijn meester, enmet aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 3 dagen en in de koster.. Engelbertus de Clcrck, oud 22 jaien, werkman te Aardenburg, was beklaagd dat hij den 10«i April jl. ten nadeele van II. Schoolmeester, met wien hij in dienst was bij den landbouwer P. Tas, arglistig heeft weggenomen en zich toegeëigend een lOfrankstuk uit eeu portemonnaie, welke zich bevond in den rechterzak van den op een kapstok in het gemeenschappelijk „convent" hangende broek van den bestolene. De beklaagde heeft later het geld teruggegeven. Hij is schuldig verklaard aan diefstal door een loonbediende ten nadeele van iemand met wien hij zich in bet huis zijns meesters bevond, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 14 dagen, in eenzame opsluiting te ondergaan, en in dc kosten. Elizabeth van den Broeke, arbeidster te Breskens, was beklaagd dat zij den 3<n April jl. uit eene ongesloten schuur ten nadeele van A. Luteijn arglistig circa twee emmers aardappelen ontvreemd en zich toegeëigend heeft. Zij is schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene gevangengen isstraf van 6 dagen en in de kosteD. Gemengde berichten. Morgen avond te zeven uren zal, bij gunstig weder, op bet Molenwater alhier eene muziekuitvoering door het muziekkorps der schutterij gehouden worden. Eergisteren zijn te Utrecht 3 piklijders aange geven.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1