MIDDELBURGSCHE COURANT. Ijt 111. Woensdag 1871. 10 Mei. föinimtliifiïr. SCHOOLWEKEN. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, doen te weten dat door den raad dier gemeente in zijne vegadering van den 31 Maart 1871, is vastgesteld de volgende ver ordening VERORDENING tot wijziging van die op het het lagcrjmderwijs in de gemeente Vlissingen. De gemeenteraad van Vlissingen; v Gezien het voorstel van de plaatselijke schoolcom missie; Gelet op zijne verordening op het lager onderwijs van den 24 Januari 1859, gewijzigd bij die van den 28 Octo ber 1868; Besluit: Artikel 4 der verordening op het lager onderwijs in de geraeenJ^^VRssingenwordt gelezen als volgt: „Op de burgerscholen wordt het geheele jaar door, viermaal in de week, gedurende twee avonduren, her haling-onderwijs gegeven. „Tot dit onderwijs worden zoowel zijdie de dagschool bezoekenals zij die ze reeds hebben verlaten toege laten. „Dit herhaling-onderwijs wordt op de school voor on- en minvermogenden alleen gegeven gedurende de maanden October, November, December, Januari,'Fe bruari en Maart, uitsluitend voor hen, die de school reeds hebben verlaten. „Op laatstgenoemde school wordt buitendien in de maanden April, Mei, Juni, Juli, Augustus en September gedurende 6 uren's weeks, des avonds onderwijs gege ven aan de leerlingen der beide afdeelingen van de hoogste klasse, voor wie dit onderwijs verplichtend wordt gesteld." Aldus vastgesteld door den gemeenteraad van Vlissingen, den 31 Maart 1871. De Voorzitter, WINKELMAN. De Secretaris, P. FORBES WELS. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 3 April 1871. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, WINKELMAN. De Secretaris P. FORBES WELS. Middelburg 9 Mei. Aan de heden gehouden verkiezing van leden voor de provinciale staten van Zeeland is in deze gemeente door 254 van de 481 kiezers deelgenomen. Bij de voortgezette behandeling van hoofdstuk V (binnenlandsche zaken) der slaatsbegrooting voor 1871 zijn, in de zitting der tweede kamer op heden, dediscus- siën aangevangen over de waterstaatswerken; lang is geduscuteerd over de werken betreffende de nieuwe Merwede. De rapporteurs over het wetsontwerp betreffende den oosterspoorweg zijn van oordeel, dat het gewijzigd wets ontwerp aan een tweede onderzoek inde afdeelingen zal moeten woiden onderworpen. De vroeger aan de heeren Verwey c. s. verleende con cessie voor een stoomvaartdienst, is in dien zin gewijzigd, dat zij voortaau alleen strekt tot de vergunning van het vervoer van goederen en vee en vaneen stoomsleepdienst op de Maas cn de Zecuwsche stroomen. In de Staats-courant van heden is opgenomen het verslag betrcffonde het rijks-museum van oudheden en het rijks-ethnographisch museum te Leiden gedu rende het jaar 1870. De heer P. Groen is, onder de gewone bepalingen van onderhoorigheiderkend en toegelaten als consulair agent van Rusland te Helder. {Slauts-cour). Benoemingen en besluiten. notarissen. Vergund aan A. Lorié, om zijn notarieele standplaats over te breagen van de gemeente Rotterdam naar de gemeente Kralingen. Onderwijs. Aan elke der rijkskweekscholen te 's-Hertogenbosch, Haarlem en GroAngea zal met I Sept. a. gelegenheid zijn tot plaatsing van tien kweekelingen geboren tus- scben 1 Januari 1855 en 15 Maart 1857, teneinde daar op kosten van het rijk opleiding tot hulponderwijzer te ontvangen. De leénrw^de^QavVol'den kosteloos aan dekweekelingen verstrekt. ^AiiöbielI6r hunner, met uitzondering van hen, wier ouders^irTde gemeente wonen waar de kweek school gevèsïigcT'is, wordt te Haarlem een rijkstoelage van f280, te 's Hertogenbosch f a te Groningen eene rijkstoelage van f 250 'sjaars toegekend. De stukken moeten voor 10 Juni a. vrachtvrij worden toegezonden aan den directeur der kweekschool bij welke men geplaatst wen scht t worden. De verdere voorwaarden zijn in de Staal;-coorant van heden opgenomen. -fV..' Kerknieuw. Eergisteren had te Nieuwe; terk in Duiveland de bevestiging en intrede plaats van den heer W. J. Rama ker als predikant der Nederduitsche hervormde gemeente van Baarland derwaarts overgek >men. De bevestiging geschiedde door den heer F. predikant te Wol- faartsdijk, met eene rede naar aan ding van Hcbr. 13:17. De tekst der intreerede was Roi^.6. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeefand heeft gisteren de volgende arresten uitgesproken. Jan Wolfert, oud 33 jarenfactoor in beesten te Nooten onder Zaamslag, was beklaagd ter zake dat hij in Februari jl. bedelende is gevonden te Hoek aan de woningen van C. de Jong, P. van den Broeckc, M. de Regt, M. Tollenaar. II. "Wolfert, allen aldaar wonende. Bij vonnis der arrondissements rechtbank te Goes dd°. 20 Maart jl. is hij schuldig verklaard aan bedelarij in eene plaats, voor welke eene openbare inrichting ter voorko ming van bedelarij bestaat, cn te dier zake veroordeel!, onder verzachtende omstandigheden, tot eene gevange nisstraf van drie dagen, in eenzame opsluiting te onder gaan, en in de kosten van het rechtsgeding. Op het door den officier van justitie ingesteld hooger beroep, heeft het hot, rechtdoende bij verstek, bovenge meld vonnis bevestigd met veroordeeling van den geïn timeerde in de kosten op het hooger beroep gevallen. Pieter Sies, oud 49 jaren, en Jacobus Sies, oud 19 jaren, beide wonende teZierikzeewaren beklaagd ter zake dat zij in den voormiddag van 26 Februari jl. omstreeks balf elf uur, gezamenlijk en in vereeniging, in een bosch onder Noordgouwe, toebehoorende aan den landbouwer G. Gakeer, te Dreischor, en ten diens na- deele, ieder eene hoeveelheid aldaar gehakt liggende zoogenaamde boonstaken arglistig hebben weggenomen en zich toegeëigenden eerstgenoemde bovendien, dat hij zich 'feitelijk en gewelddadig heeft verzet tegen den rijksveldwachter M. Engelman, die hem op heetcr daad betrapte, door te trachten het hout dat die be ambte ter in beslagneming vastgreep met geweld uit zijne banden los terukken, hem daarna tot tweemaal toe bij de borst heeft gegrepen onder het uiten der woor den: „laat los of ik sla u in de duif," en werkelijk heeft getracht hem inde „duit" [sloot] testooten, en eindelijk na dat hij hem losgelaten had hem heeft beieedigd, door hem toe t.e voegen: „Gij hebt mij nu tweemaal bekeurd,maar ik waarschuw u voor de derde maal, want dan zal het zoo niet met u aüoopen, schobbert, ik moest u in de duif hebben geslagen, dat gij er nooit uitkomt." Bij vonnis der arrondissements-rechtbankte Zierikzee, dd°. 24Maart jl., is de eerste schuldig verklaard aan: 1° eenvoudigen diefstal van groen gehakt hout; 2° wederspannigheid door een persoon zonder geweer of wapenen gepleegd; 3° het zonder wapenen en zonder dat er kwetsuren uit ontstaan zijn, slaan van een bedienend beambte onder het waarnemen van zijn dienst, en 49 bcleediging met woorden en dreigementen aan een bedie nend beambte in de waarneming zijner bediening gedaan, en te dier zake veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van drie weken, eene geldboete van f 8, met subsidiaire gevangenisstraf van een dag cellulair en in de kosten der procedure ten zijnen aanzien gevallen; en de tweede be klaagde vrijgesproken als zijnde zijne schuld niet bewe zen, de kosten ten zijnen aanzien gevallen te dragen door den staat. Op het door den veroordeelde en den officier van justitie, voor zooveel den eersten veroordeelde betreft, ingesteld hooger beroep, heeft het hof bovengenoemd vonnis, voor zoover daarvan is geappelleerd, bevestigd, met veroord eel i tig van den geïntimeerde en mede-appel lant in de kosten op het hooger beroep gevallen. Gemengde berichten. Het Vaderland deelt mede dat het huwelijk van prinses Maria met Z. D. H. prins von Wied op den 1SCU Juli a. zou zijn bepaald. In de laatste drie dagen der vorige week is depok- ken-epidemie te Leiden zeer afgenomen, daar slechts 13 personen zijn aangetast tegen 44 in de eerste drie dagen dier week. De „Vereeniging tot verbetering der volksge zondheid," te Leiden heeft eenige- welsprekende cijfers bekend gemaakt ten aanzien van de thans daar heerschende pokziekte. In de eerste drie maanden van dit jaar werden 383 personen door pokken aangetast, waarvan 85 stierven; 214 er van waren wèl, 133 niet ingeënt. Van de 214 ingeënten stierven er 11 dus omstreeks 5 van elke 100; van de 155niet-ingeënten 70, dus 45 van de 100. Hieruit blijkt ten duidelijkste dat de hevigheid der ziekte en het daaraan verbonden gevaar door de inenting aanzienlijk afneemt. Het sterftecijfer der ingeënten zou zeker nog kleiner geweest zijn wan neer meer algemeen ook voor herinenting ware zorg gedragen. Vrijdag is met goed gevolg de achtste spanning op de pijlers van de spoorwegbrug over het Hollaudsch Diep geplaatst. Omtrent het treurig uiteinde van de drie heeren uit Steendam, die op hun terugtocht van Appingedam naar Helium met een zeilboot hun leven hebben verloren, verneemt men dat de justitie, met behulp van twee geheeskundigeneen plaatselijk onderzoek heeft inge steld, waarbij gebleken moet zijn, dat de tweeper sonen, die Maandag morgen in de boot werden gevonden, tengevolge van verdrinking zijn gestorven. Hoe zich dit evenwel heeft toegedragen blijft onopgelost. Het laatste dat men iets van de verongelukten vernomen heeftwas Zondag nacht omstreeks 2 uur, toen de waar man bij de Groeve de zeilboot heeft zien voorbijvaren. Het lijk van den derden persoon was nog niet gevonden. Jl. Vrijdag zijn aan het Britsche ministerie van buitenlandsche zaken depêches ontvangen van dr. Kirk, Britsch consul te Zanzibar, waarin bet bericht der veiligheid van d<\ Livingstone in October wordt beves tigd. De doctor was toen te Manakozo, in afwachting van de h.era toegezonden pioviand. De Arabieren sche nen hem van het noodigste te hebben voorzien. De berichten over den gezondheidstoestand te St. Petersburg luiden treurig; de cholera rukt dage lijks 100 tot 120 offers weg, en typhus en pokken beginnen eveneens een epidemisch karakter aan te nemen. Th er m ometer stand 8 Mei 'sav. 11 n. 49 gr. 9 'smorg. 7 u. 49 gr. 's midd. 1 n. 54gr. 's av. 11 u.51 gr.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1