Het voorstel van burgemeester en wethouders wordt aangenomen, evenzeer als een ander betreffende het ver- leenen van vergunning aan R. R. Freeman om achter zijne woning een plankier aan te leggen. Burgemeester en wethouders merken hierbij op dat dit slechts eene uitbreiding van een vroeger verleende vergunning is, zoodat daartegen geen bezwaar kan bestaan, onder voor waarde dat het plankier steeds kan worden weggeno men als het gemeentebestuur dat noodig acht en dat voor het gebruik van den grond aan de gemeente wor&e betaald een jaarlijksche huurprijs van 40 cent. Burgemeester en wethouders worden gemachtigd om de vereischte contracten aan te gaan. Een verzoek van M. Wanjon om een woonhuis te mogen bouwen op den buitensingel tusschen den Noordweg en den Nadorst vindt bij het dagelij ksch bestuur geene be zwaren, doch de adressant wenscht den gevel van zijn te bouwen woning te plaatsen op de sloot, die gedeelte lijk aan de gemeente in eigendom behoort en die hij tot dat einde wenscht te dempen. Burgemeester en wet houders stellen voor, om dat gedeelte van de sloot met de daarop staande boomen aan den adressant te ver- koopen voor f 14 en te besluiten dat die sloot niet meer voor den publieken dienst noodzakelijk is. Met dit voor stel veréenigt zich de vergadering en machtigt burge meester en wethouders tot sluiting van het'contract. De heer van Diggelen kómt ter vergadering. Aan de orde is het voorstel van burgemeester en wethouders om, naar aanleiding van het besluit ge nomen tijdens de behandeling dér gèmëentebegïöotihg voor 1871, hét wachtgeld toegekend aan den heer L. F. Krijger te veranderen in een pensioen, ten bedrage van 350 'sjaars, te rekenen van 1 Januari 1871. Burgemeester en wethouders deelen hierbij mede dat de heer Krijger niet meer in staat is om een gemeentebëtrekking te bekleeden. De heer Snijders motiveert zijne stem die hij tegen het voorstel van burgemeester en wethouders zal uitbrengen. Hij acht den heer Krijger, die nog in de kracht van zijn leven is, zeer wel in staat om eene betrekking te vervullenbij voorbeeld die van assistent- waagmeester, welke nog niet is vervuld. De beer Fokker merkt op dat men de betrekking van assistent waagmeester niet aan den beer Krijger kan opdragen, omdat daaraan geen gemeente jaar wedde is verbonden, maar .de bezoldiging door den waagmeester geschiedt, zoodat er geen reden kan bestaan om den heer Krijger met die betrekking te belasten. Nadat de heer de Jonge heeft te kennen gegeven dat het aangevoerde door den heer Fokker ook bij burgemeester en wethouders heeft gegolden en dat de heer Krijger reeds den ouderdom vau 60 jaren heeft bereikt, zoodat hij niet geacht kan worden nog in de kracht des levens te zijn, wordt het voorstel van burgemeester en wethouders in stemming gebracht en aangenomen met 14 stemmen tegen 1, die van den heer Snijders. De rekening van den schuttersraad over 1871 is door de financieele commissie onderzochtdie geene bezwa ren hecft'ingebracht, zoodat burgemeester en wethouders adviseeren tot voorloopige goedkeuring der rekening om die vervolgens ter definitieve goedkeuring op te zenden naar gedeputeerde staten. Overeenkomstig dat voorstel wordt besloten. Eveneens zijn door de fiuantieele commissie onderzocht en geen bezwaren ingebracht tegen de in de vorige vergadering ingediende voordrachten van het burgerlijk armbestuur en van het bestuur der godshui zen tot regeling hunner comptabiliteit. Op voorstel van burgemeester en wethouders worden die voordrachten goedgekeurd. Door de financieéle commissie en burgemeester en wethouders wordt rapport uitgebracht omtrent het in hunne banden gestelde verzoek van de firma Wolter- beek, van Baggen en O. concessionarissen der gasver lichting alhier om kwijtschelding of vermindering van de hun opgelegde boete van 1530, wegens het te vroeg blusschen van straatverlichting. Het is gebleken dat in den nacht tusschen 10 en II Februari 310 straatslantarens en den volgenden nacht 200 lantarens te vroeg zijn uitgedraaid alzoo te zamen 510 overtredingen, ieder beboet met f 3. Adressanten hebben de wettigheid der boete erkend, doch verzoe ken vrijstelling of vermindering op grond dat de over treding geheel buiten hun weten is gepleegd en omdat door die overtreding geene schade is toegebracht. Éen lid der commissie had zich streng willen houden aan de bepalingen vervat in het contract met de conces- sionarrissen der gasfabriek en dus geene vermindering der Loete wilien toéstaan, dóch de groote meerder heid der commissie meende dat er ^èene verhouding bestond tusschen de overtreding en den omvang der i straf. Andere grieven die tegen de directie der gasfa- briek mochten kunnen ingebracht worden, stonden, naar men meende, met de aanhangige qnaestie in geen ver band en konden daarbij dus niet in aanmerking komen, terwijl de begane overtreding geheel te wijten was aan subalterne ambtenaren. De conclusie van het rapport strekte daarom tot een aanzienlijke vermindering der boete en wel met/1030, dus tot een bedrag van /500; waartóe burgemeester en wethouders dèn raad voor stellen te besluiten. Een amendement van den heer Snijders om voor de eerste overtreding in het geheel eene boete op te leg gen van 3 en voor dè tweede overtreding tien maal 3 of 30, en dus te zamen f 33, wordt völdóénde ondersteund en de discussies daarover en over het voorstel van burgemeester en wethouders geopend. De heer Snijders begint met de opmerking dat een zoo uitgebreide onderneming als eene gasfabriek wel door een hoofdbestuurder kan worden bestuurd, doch dat die persoon echter afhankelijk is van zijne be dienden, en ieder die met bedienden omgaat weet boe- zeer zij aan vergissingen blootstaan. Daarenboven verkeerde de persoon die hier de overtreding heeft begaan eii geen normalen toestand wegens een zeer evh- stige ziekte zijner vrouw. De hoofdbestuurder der gasfabriek had van de eerste overtreding geen kennis gekregen voordat de tweede overtreding was gepleegd.' Toen de opzichter der gasfabriek, de heer de Haan, op het stadhuis was geroepen had hij oogenblikkelijk er zijn werk van gemaakt om een herhaling te voorkomen, doch toen was reeds weer een gedeelte der lichten gebluscht. Schade is aan de gemeente niet toegebracht en van verrijking kan hier evenmin quaestie zijn. Daarom stelt hij voor, om de geheele over treding op den eersten avond als éen feit te beschou wen alsof er een lantaren was uitgedraaid, en de twééde overtreding tienmaal zwaarder te straffen, en dus in het geheel eene boete van 33 op te leggen. De heer Sifflé is volkomen overtuigd dat de over treding volstrekt niet met kwade bedoelingen heeft plaats gehad en bij erkent dar de gemeente geen materieele schade heeft geleden, maar men kan niet ontkennen dat aan de andere zijde een groot voordeel is behaald, want hoe minder gas wordt verbrand zooveel te meer voordeel voor de gasfabriek. Als de boete op f 33 werd bepaald, dan zouden de conces sionarissen der gasfabriek door de overtreding bepaald voordeel hebben behaald. De heer Fokker kan zich noch met het voorstel van burgemeester en wethouders, noch met het amendement van den heer Snijders vereenigen. De beboeting steunt op eene overtreding bij vrijwillige overeenkomst be paald, want het contract met de gasfabriek is niet opgedrongen, maar geheel vrijwillig aangegaan. Dat moet gehandhaafd worden. Als na eene overtreding eene waarschuwing plaats heeft en een tweeden dag wordt de overtreding herhaald, dan komen de conces sionarissen hunne verplichtingen zeer slecht na en geven het bewijs van groote achteloosheid. Er zijn gelukkigerwijs geen ongelukken gebeurd, maar men moet zorgen dat de put gedempt wordt voordat het kalf verdronken is. Hij wenscht daarom dat de bepa lingen van het contract zullen worden gehandhaafd. De aanneming van het amendement van den heer Snijders zou slechts voordeel opleveren aan de gasfabriek. De voorzitter ziet zich verplicht om op te merken dat de kennisgeving der overtreding aan een der ambtenaren dèr gasfabriek en des morgens van den 2cn dag te tien uren heeft plaats gehad en dat dooi den gemeente-ambtenaar te 12 uren schriftelijk is kennis gegeven aan het bureau der gasfabriek. De heer Snijders vraagt of er ook een dagregister of brievenboek bestaat waaruit kan blijlcen wanneer de kennisgeving heeft plaats gehad, want de verklaring van den gemeenteambtenaar is in strijd met die welke hij van den directeur der gasfabriek heeft gekregen. De beejj Snouck Hurgronje zou, indien de voorzitter het woord straks niet hadopgevatbetzelfdein hetmidden hebben gebracht. Hij doet echter opmerken dat wat door den heer Kenensaan den heer Snijders ismedegedeeld door hem niet aan burgemeester en wethouders is te kennen gegeven bij zijne vele bezoeken op het raadhuis ter ver krijging van vrijstelling. Hij meent dat alles moet worden toegeschreven aan overdreven zuinigheid. Vroeger was bij de gasfabriek een opzichter in dienst uitsluitend be last met het toezicht op de verlichting. Die bestaat nu niet meer en de directie der gasfabriek heeft zich ge heel gewend om te vertrouwen op het toezicht dat van gemeentewege wordt uitgeoefend. Misschien zal deze boete er toe leiden dat voortaan ook vanwege de gasfa- i briek een betere contröle wordé gehouden. De voorzitter antwoordt den heer Snijders dat aan het bureau van politie wel een brievenboek is, doch dat dit niet voor uren maar wel voor dagen is ingericht, zoodat men wel kan zien op welken dag, maar niet op welk uur de ingescheven brief is verzonden. In den regel toch mag men onderstellen dat aan een brief terstond gevolg zal worden gegeven. De mededeelingen der ambtenaren staan hier tegenover elkander, maar men mag niet voor- bijzien j dat de gemeente ambtenaar beëedigd is, die dus tegenover burgemeester en wethouders het meeste ge loof verdient. De heer Snijders begrijpt zeer goed dat men de uren niet kan aanteekenen in het brievenboek, maar de direc tie der gasfabriek had gezegd eerst den volgenden Maandag de kennisgeving te hebben ontvangen. Hoewel bij erkent, dat een beëedigd ambtenaar geloot verdient is het toch ook waar dat zoo iemand zich kan vergissen, hetwelk hij door een feit staaft. Daarom is hij voor ge- De heer van Eekelen kan niet inzien dat zuinigheid hier aanleiding is tot de overtredingen gelooft niet dat het bestaan van een opzichter van de gasfabriek voor de ver- lichtingdieovertreding zou hebben voorkomen. Hij kan ook niet toegeven dat het een bewijs van achteloosheid is indien eene overtreding op den tweeden dag wordt herhaald, want men weet zeer wel dat indien eene administratie gedesorganiseerd is, die op den volgenden dag nog niet geheel in orde is. Indien de overtreding acht dagen later weder had plaats gehad zou daardoor een veel grootér bewijs van achteloosheid zijn" gele verd. Hij zal stemmen voor het amendement van den heer Snijders. Dat amendement in stemming gebracht zijnde, tfordt verworpen met 12 tegen 3 stemmen. Voor hebben gestemd dé heëren Snijders, Dronkers en van Eekelen. Hét voorstel van burgemeester en wethouders wordt daarna aangenomen met 11 tegen 4 stemmen, die van de höéren Snijders,. Fokker, Dronkers en van Eekelen. Dè zitting gaat nu over in eene met gesloten deuren. Na heropening der openbare zitting wordt aan de orde tot gesteldeen voorstel van burgemeester en wethouders tot wijziging van het kohier der plaatselijke directe belas ting op de inkomsten, en wel om den aanslag van deD heer P. de Zeeuw van de 4« klasse terug te brengen tot de 3e, dien van mejuf vrouw de weduwe H. J. Brouwer vau dc2e klasse te brengen tot de le, die van den heer F. J. M. Bourdrez te roieeren, en op eenige andere reclamaties geen acht te slaan. De vergadering vereenigt zich daar mede zonder hoofdelijke stemming, zoodat het kohier aldus wordt vastgesteld. Overgaande tot de aangehouden benoemingen, worden door den voorzitter de heeren van Eekelea en Dronkers uitgenoodïgd ora met hem het stembureau uit te maken. Tot lid van de plaatselijke schoolcommissie wordt be noemd de heer m<\ J. W. Th. Swaters vau Schaumburg met 7 van de 15 uitgebrachte stemmen; 6stemmen waren op den heer J. de Kanter vereenigd en 2 briefjes waren oningevuld. Met 10 van de 15 uitgebrachte stemmen werd daarna jonkheer mr. D. G. van Teijlingen gekozen tot lid van het bestuur der godshuizen, terwijl 4 steramen op den heer J. Fak Brouwer Mz. werden uitgebracht en een stem op den heer Swaters van Schaumburg. Tot hulponderwijzer aan school C voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs werd, met 14 van de 15 uitgebrachte ster:uen, benoemd de heer J. H. Marx hulponderwijzer op de bijzondere school voor christelijk uitgebreid lager onderwijs (hoofdonderwijzer de heer K. H. Klein) alhier. Op den heer J. Hogerlaud werd éen stem uitgebracht. Tot leden vau het stembureau voor de verkiezing van leden der provinciale staten op Dinsdag den 9cn dezer worden verkozen de heer Dronkers met 14 stemmen, terwijl een briefje niet is ingevuld en de heer Sifflé met een gelijk aantal stemmen; de heer van Eekelen verkreeg een stem. Tot plaatsvervangers werden benoemd de beer van Visvliet met 14 stemmen, terwijl 2 oningevulde briefjes in debus werden gevondende heer Rekker met 14 stem men, terwijl een stem op den heer Lambrechtsen werd uitgebracht en een briefje oningevuld werd gevonden en de heer Dobbelaer de Wind met 14 stemmen, terwijl een briefje niet was ingevuld. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering gesloten. GEDRUKT BIJ DE GEBROEDERS ABRAHAMS TE MIDDELBURG.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 6