minste zullen de Fransche bisschoppen aan de nationale vergadering eene petitie richten, om krachtige maatre gelen ten gunste van's pausen gezag te beramen. Zij deden beter, wanneer zij verzochten deze maatregelen tegen den vijand in hun eigen land te nemen, dan te midden der vreeselijke rampen, die Frankrijk treffen, hun ultramontanisme hooger te stellen dan hun vaderland. En nog kunnen enkelen beweren, dat de invloed der clericalen niet schadelijk zijn zou voor de vrije ontwik keling van den staat, wanneer men zulke verregaande minachting van het vaderland ten voordeele van het geestelijk gezag waarneemt. Laatste berichten. Parijs. De regeeringstroepen hebben de opstandelingen terug gedrongen en weder bezit genomen van het park en dorp Issy. Voortdurend wordt te Asnières, Neuilly en Issy gevochten. De vrijmetselaars hebben besloten met de nationale garde uit te trekken tot verdediging van de commune. Uit Frankrijk en DuitseMand. Volgens officieele bronnen bedroeg den 26 Februari jl. het getal Fransche krijgsgevangenen in Duitsch- land 11,669 officieren en 363,632 manschappen. Door uitlevering aan Frankrijk is dit getal thans reeds tot 1500 officieren en 198,000 man verminderd. De Russische dagbladen melden, dat de groot vorst-troonopvolger naar Berlijn zal vertrekkenom den intocht der zegevierende troepen aldaar bij te wonen. De prins zelf zou aan zijn vader de vergunning daartoe gevraagd hebben met het doel om aan de geruchten een einde te maken volgéns welke hij niet bijzonder Pruis- sisch- ot Duitschgezind zou zijn. Volgens de Ost-Dentsche Zeitung heeft zich een troep ontvluchte krijgsgevangenen in het bosch van Owinsk (Posen) genesteld en oefent daar formeel het roovershandsverk uit. Geen rijtuig of voetganger is voor hun aanslagen veilig. De vreeselijkste verhalen zijn omtrent de door hen gepleegde gewelddadigheden in omloop. Een detachement soldaten, bestaande uit infanterie en cavalerie, is jl. Vrijdag afgezonden om het woud in alle richtingen te doorkruisen en de misda digers op te sporen. De regeering van Baden heeft aan die van Oos tenrijk officieel kennis gegeven, dat het gezantschap te Weenen met 1 November wordt opgeheven. Uit de bevolkingsstatistiek van Berlijn over de week van 21 tot 27 April blijkt, dat aldaar in dien tijd 6 gevallen van zelfmoord hebben plaats gehad. De „burger" Gaillard is door den nieuwen gedele geerde voor oorlog der commune te Parijs, den kolonel Rosselbelast met de samenstelling van barricades die achter de vestingwerken een tweeden wal rapeten vor men. Onder zijne bevelen zullen in de verschillende arrondissementen ingenieurs worden geplaatst om voor de uitvoering van zijne bevelen te zorgen. Behalve dien tweeden ringmuur van barricades moeten nog drie afzon derlijke vestingwerken worden vervaardigd op het Trocadéro, de hoogten van Montmartre en het Panthéon. De omvang van die vestingwerken of citadellen zal door Rossel zelf op het terrein worden afgebakend. Aan generaal Wroblewski is het bevel opgedragen over de troepen op den linkeroever der Seine tusschen Issy en Ivry. Tot hoe vreeselijke toestanden de burgeroorlog in Frankrijk aanleiding kan geven blijkt uit het volgende. Een rijk handelaar te Parijs heeft twee zonen, waar van de oudste bij het uitbreken van den oorlog tegen Duitschland dienst nam in een linieregiment. Hij werd bij Sedan gevangen genomen, bracht vier maanden in Fransche krijgsgevangenschap door en werd daarna met zijn regiment naar Versailles gezonden. De jongere zoon, die op het kantoor van zijn vader werkzaam bleefwerd gedwongen om dienst te doen bij de nationalen en werd ingelijfd bij de troepen der commune. De ongelukkige vader had twee zonen in den strijd, die ieder oogenblik gevaar liepen om elkander dood te schieten, daar het op een afstand van 400 meters niet mogelijk is elkander te herkennen. Deze toestand was niet te dulden. Daar de jongste zoon niet uit Parijs kon ontsnappen ging de vader naar Versailles tot zijn zoon aldaar, aan wien hij 10,000 fran ken gaf om mede naar Amerika te ontsnappen. De vader zag zich genoodzaakt om zijn zoon-tot desertie aan te manen en de wetten van zijn land te schenden, teneinde de wet der natuur geen geweld aan te doen. Een vloot gepantseidckannoneerbooten, om deel te nemen aan den strijd tegen Parijs, is door de regeering te Versailles georganiseerd. De Alerte en de Mitrailleuse 7 bevinden zich te Poissy en zullen weldra te Sèvres komen om mede Parijs te bestoken. De Vendóme-zuil, die de commune van Parijs wil doen afbreken (maar tot nog toe heeft laten staan) is, ter herinnering aan den slag van Austerlitz, gegoten uit 1200 op den vijand veroverde kanonnen. Zij werd in '1810 ingewijdis 44 meters hoog, weegt 251,367 kilo's en heeft 1,975,417 franken gekost, met inbegrip der onzui vere waarde van het b.vons, 628,417 franken. De bronzen basreliëfs stellen de gebeurtenissen uit den veldslag van 1805 voor. Het eerste beelddat op de kolom geplaatst werdstelde Napoleon I voor als Romeinsche keizer. Na de inneming van Parijs trachtten ijverige royalisten het beeld omver le werpen, maar dit gelukte hun niet. Eenigen tijd later werd het van zijn verhevenheid geno men en door een witte vlag vervangen. In 1833 nam een nieuw beeld, door den heer Seurre vervaardigd, en Na poleon voorstellende in den bekenden jas met de beroemd geworden kleine hoed, de plaats van het oude in, dat hergoten werd om er het standbeeld van te maken van Hendrik IV op den Pont Neuf. In 1835 werd het voetstuk veranderd door granietblokkenafkomstig uit Corsica. Eindelijk heeft men in 1865 den Romeinschen keizer weder op zijn voetstuk liersteld en het beeld met den grijzen jas naar Courbevoie verplaatst, waar de Parijze- naars het gedurende het beleg een bad hebben doen ne men in de Seine. kabinet nietmeer populair maken, doch het zal nïetmeer de gevolgen daarvan te duchten hebben. Voor de eerste tien jaren is het overwicht der katholieke partij, dank zij de combinatiën dezer wet en de buitenlandsche om standigheden, definitief gevestigd. De discussiën over deze wet in de kamer zullen deze partij niet doen wankelen. Integendeel zal de liberale partij nog meer verzwakt uit dezen strijd te voorschijn treden. Het blad le Peuple Beige, dat met la Liberté de wei nig eervolle taak deelt, van de commune te verdedigen, vraagt nu reeds of het Belgische gouvernement de hoof den der commune uit het land zou verjagen, indien zij naar België kwamen vluchten. De zaken schijnen daar dus niet zoo goed te gaan als het Journal offieiel het doet voorkomen. Maar wat de toekomstige vluchtelingen der commune betreft, zij kunnen zeker zijn, dat men ze zelfs niet bin nen de grenzen zou laten. De vreemdelingen-wet bestaat niet voor niets, en zoo ooit de toepassing daarvan noodzakelijk is, dan zou het tegenoverdeze mannen wezendie de bewerkers zijn der algemeene anarchie en oplossing van alle maatschappo lijke banden. ijrtnï)rl$bmcl]trn. Belgische brieven. Brussel3 Mei. Waaraan mijn langdurig stilzwijgen toegeschreven moet worden, zult gij vragen? Ik wachtte tot de discussiën in de kamer van afgevaardigden over de hervorming van het kiesrecht een bepaalde wending genomen hadden, doch ik ben als zuster Anna in het sprookje: ik zie nog niets komen. Het debat doet zich geheel en al voor als een duo tusschen de doctrinairen en de geavanceerde partij, terwijl de katholieke en regeeringspartij niet meer tusschenbeiden komt dan om aan den strijdenden eenige uren rust te verschaffen en om het gevecht opnieuw aan te wakkeren door eenige toespelingen op de ver deeldheid der liberale partij, ter juister plaatse in het debat geworpen. De politieke twisten of liever de prineipieele quaes- tiën, die de liberale partij verdeeld houden, zijn au fond niet zoo groot, dat zij niet op te lossen zouden zijn. Een nauwkeurige beschouwing van het debat toont duidelijk aan, dat het slechts een verschil van nuan ceering, van het meerdere of mindere is. Maar wat aan de twist een treurig karakter geeft, wat haar gevaarlijk maakt, dat is de gevoeligheid en de rancune van de doctrinaire partij of liever van haar hoofd, den heer Frère-Orban. Hij vergeeft den radicalen niet, dat zij ook tot de nederlaag medegewerkt hebben, die hij het vorige jaar tot tweemalen toe geleden heeft, en die hem van het gezag beroofd en de katholieken aan het roer gebracht heeft. Heden is de zitting nog eens geheel ingenomen geworden door uitleggingen tusschen den heer Frère- Orban en den heer Couvreur, afgevaardigde voor Brus sel, en lid der geavanceerde linkerzijde. Volgens de verklaring van den heer Frère-Orban houdt alleen de quaestie der kiesbevoegdheid de pro gressisten en liberalen verdeeld, en hij betreurt het niet, voegde hij er bij, dat dit debat plaats vindt, opdat het land tusschen beide partijen kunne be slissen. De heer Frère-Orban vergeet éene zaak, namelijk dat het laud reeds beslist heeft, dat het zijne politiek als te stationair veroordeeld heeft; en al wat hij hopen kan is, dat het land eenmaal dit vonnis in revisie behandelen zal. Zou dit onmogelijk zijn? Onder den indruk der ellendige gebeurtenissen te Parijs zekerlijk niet. Een uitgebreide reactie openbaart zich in het land tegen het algemeen stemrecht. Wat mij betreft, geloof ik, dat men zich bedriegt, dat men verschillende zakeu Jmet elkander verwart, en dat men het verschil over het hoofd ziettusschen hem, die het middel geeft en hem, die er zich van bedient.1' Ik geloof en constateer bet met smart, want ik sympathiseer met Frankrijk, de eerste onder de natiën, dat hetgeen te Parijs voorvalt niet is het gevolg van hec algemeen stemrecht, maar van Frank- rijk's geheele achteruitgang. Frankrijk, vrees ik, zal zich nooit weder op dezelfde hoogte verheffen, als waarop het vroeger- stond. Als getrouw berichtgever moet ik dit bijna eenstemmig gevoelen van geheel België raededeelen. De wijziging der kiesbevoegdheid, waarover waar schijnlijk nog deze week gestemd zal worden, zal het Op de gisteren te Neuzen gehouden voorjaars paarden- en veemarkt waren aangebracht 16 paarden, 25 runderen en 32 varkens. In rundvee en varkens was eenigen handel. Van gemeentewege werden premiën toegekend aan: J. Lensen, te Neuzen, voorliet schoonste paard, als ook voor het grootste getal aangevoerde paarden A. de Feijter, aldaar, voor het schoonste stuk rundvee uit de kantons Axel en Hulst; E. J. Levie, aldaarvoor het schoonste stuk rundvee van buiten die kantons als mede ook voor het grootste getal aangevoerd rundvee, en wed. de Bruijkere, te Zaamslag, voor het grootste getal aangevoerde varkens. Graanmarkten enz. Oostburg, 3 Mei. De aanvoer van granen was heden, weder ruimdoch de kooplust al zeer beperkt. De en kele koopers loofden veel lager prijzen uiten daaraan werd weinig toegegeven, zoodat het verhandelde van weinig beteekenis was. Eenige weinige monsters tarwe brachten /12a/ 12.25 op. Voorts 11.75 a 10 naar qualiteit. Rogge op /8.50 gehouden /8a/ 7.50 waard. Wintergerst 7.60, 7.25 a 7. Zomergerst /7a/ 6.75. Haver 5 a 3.50. Paardeboonen 9, 8.50 a f8. Erw ten niet getoond. St. Nicolaas, 4 Mei. Tarwe fr. 30.40; rogge fr. 21.00, boekweit ir. 23.50: haver fr. 11.00; gerst fr. 16.60: boonen fr. 23.50; lijnzaad fr. 30.70. Middelburg, 4 Mei. De aanvoer uit Walcheren en van buiten ons eiland waren klein. Houders van tarwe eischten vorige prijzen waardoor de handel zeer loom was en zich bijna geheel tot de consumtic bepaalde. De volgende prijzen ziju betaald of werden genoteerd: Zeeuwsche tarwe 12.50; puike Walchersche dito 13; rogge bij uitslijting 9; wintergerst 7.10 a 7.40; Walcheische zomergerst 6.75 a 6.50; Zeeuwsche dito 6.40; Walchersche witteboonen 18dito bruine- boonen 15.50; dito groene erwten op de kook 10.50; dito paardenboonen 9.50 met graagte gekocht. De prijzen der olieën en koeken zijn onveranderd. gemiddelde marktprijzen. Middelprijzen van bakbare tarwe 12.75 en rogge 8.75. Aardappelen 2.90 a /3.—per hektoliter. Ver- sche boter f 1:10 a 1.20 per kilogram. Prijzen van effecten. Amsterdam 4 Mei 1871. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld. 2j- pet. 52} *dito dito dito 3 62J- *dito dito dito 4 83J- *Aand. Handelmaatschappij 4^ dito exploitatie Ned. staatssp. 101| België. *Certificat.en bij Rothschild 2-j- Rusland. *Obligatiën 1798/1816 5 95 *Certific. adm. Hamburg. 5 67 *dito Hope O. 1855, 6* serie 5 77| ♦Cert. 1000 1864 5 92£ *dito 1000 1866 5 r 22 *Loten 1866 5 *Oblig. Hope Co. Leening 1360 4J- 83 *Certific. dito4 67 ♦Inscript.Stiegl itz Co. 2C a 4e L. 4 67^ *Obligatiën 1867 -4 68§ *Obl. 1869 4 68 *Certificaten 6 43j. *Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 220 *Oblig. dito 4 160 r *dito dito4^

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3