öuttmlcmö. te verleenen, met ingang van 1 Januari jl. Dit voorstel is met 14 stemmen tegen 1 aangenomen. De rekeningen van den schuttersraad en van de com missie van bestuur over de bank van leening, alsmede de in de vorige zitting door het burgerlijk armbestuur en het bestuur der godshuizen gedane voordrachten be treffende de regeling hnnner comptabiliteit, zijn goed gekeurd. Door de financieels commissie en burgemeester en ■wethouders is rapport uitgebracht, omtrent het onlangs door den raad in hunne handen gesteld verzoek dei- firma Wolterbeek, van Baggen compie., concessiona rissen der gasverlichting alhier, om kwijtschelding of vermindering der haar door burgemeester en wethouders opgelegde boete van f 1530 wegens het te vroeg blus- schen van het licht in 310 straatlantarens in den nacht tusschen 10 en 11 Februari jl. en in 200 straatlantaarns in den daarop volgenden nacht. De conclusie van dit rapport strekt om, op verschillende daarvoor aange voerde gronden, de boete met/1030 te verminderen en alzoo te stellen op f 500. Deze conclusie is aangenomen met 11 tegen 4 stemmen nadat vooraf met 12 tegen 3 stemmen was verworpen een amendement van den heer Snijders, strekkende om de boete voor de eerste over treding te stellen op f 3 en voor de tweede overtreding op tien maal f 3 samen alzoo f 33. Het kohier der plaatselijke directe belasting op de in komsten voor 1871 is vastgesteld. Tengevolge van inge komen reclamatiën is de aanslag van den heer P. de Zeeuw teruggebracht van de 4° tot de 3" klasse en die van mejuffrouw wed». H. J. Brouwer van de 2e tot de le klasse, terwijl de heer F. J. M.Bourdrez van het kohier is geroieerd. De verder ingediende bezwaren hebben tot geene verandering van aanslag geleid. Tot leden van het stembureau voor de op 9 dezer te houden verkiezing van leden voor de provinciale staten van Zeeland zijn benoemd de heeren Dronkers en Sifflé, en tot hunne plaatsvervangers de heeren van Visvliet; Rekker en Dobbelaer de Wind. Gisteren avond werd in eene vergadering der leden van het schoolverbond (afdeeling Middelburg) in plaats van jonkheer mr. J. W. M. Schorer tot lid van het be stuur benoemd de heer P. de Maret Tak. Het jaarverslag over 1870 hield o. a. in, dat behalve tot het bezoeken der ouders van schoolverzuimende kinderen, de afdeeling zich in gewenschte medewerking van Middelburgs ingezetenen mocht verheugen. Zij telt 190 leden265 mannen en vrouwen hadden zich verbon den geen kinderen beneden den leeftijd van 12 jaren in dienst te nemen. Uit het door bestuursleden ingesteld onderzoek bleek, dat hier alleen zeer gewone, geen bijzondere redenen van schoolverzuim bestaandat dit in deze gemeente niet meer of minder is dan dooreen in gansch Nederland dat 12-i pet. der bevolking hier school gaat, d. i. 51 pet. minder dan in de ten dezen opzichte meest bevoorrechte streken van Europa. Ouderwijs. In Zeeland zullen de eindexamens der hoogere burger scholen dit jaar gehouden worden te Middelburg. De commissaris des konings heeft benoemd tot voorzitter den heer mr. G. N. de Stoppelaar, secretarisdercommis- sie van toezicht op het middelbaar onderwijs te Middel burg; tot leden de heeren mr. P. Romeijn, directeur, dr.G. van Hennekeler, dr. F. Seelheim, dr. H. van Hallen J. C. van der Meer Mohr, leeraars aan de hoogere burger school te Middelburg, G. Kok Jr. directeuren C. Hofman, leeraar aan de hoogere burgerschool te Zierikzee en mr. M. J. de Witt Hamer en P. Conradi, leeraren aan de hoogere burgerschool te Goes. Kerknieuws. De jaarlijksche reünie der afgevaardigden van de Waalsche kerken zal dit jaar te Middelburg gehouden worden en bijeenkomen den 8" Juni a. De werkzaam heden zullen aanvangen met een godsdienstoefening, waarbij als voorganger zal optreden de heer Faure, pre dikant te Zwolle, hiertoe aangewezen door de vorige reünie. Het presidium zal worden waargenomen door de voorzitter der Waalsche commissie de heer F. C. J. van Goens, predikant te Leiden. Gemengde berichten. Te 's-Gravenhage zijn van Maandag tot Dinsdagnamid dag 4 uren acht nieuwe gevallen van pokziekte aange geven. De gemeenteraad van Groningen heeft een adres aan de regeering gericht met verzoek om in het wets ontwerp tot regeling der defensie de vesting Groningen niet op te nemen, doch het daarheen te leiden, dat zij 1 als zoodanig worde opgeheven, of, mocht het belang des vaderlands blijken dit te verbieden, ia dat geval de verdedigingswerken voor Groningen zóo in te richten, dat door vooruitgeschoven forten de stelling verdedig baar worde gemaakten de vestingwerken, die thans de stad omgevenworden geslecht. De hooge waterstand heeft in Noord-Braband be langrijke schade aangericht. De Berensteijnsche dijk bij Yucht is bezweken; te Alem, Maren en Kessel zijn door braken gevallenterwijl Zondag nacht de rechter Dieze- dijk is doorgebrokenwaardoor onder Ortben groote nadeelen worden aangericht. De stroom werkte zoo hevig naar binnendat een schipper die het gat wilde voorbij varen naar binnen werd medegevoerd en met zijn schip tegen den grooten rijweg werd geslagen. De hooge stelling die reeds zoo geruimen tijd tot restauratie van de St. Janstoren der kathedraal te 's Hertogenbosch, die toren omgeeft, is eergisteren met een vervaarlijk gekraak naar beneden gestort. Eenige oogenblikken te voren waren er nog vier werklieden op geweest. Gelukkig zijn geen menschenlevens te betreu ren. Blijkens verslag van de 's-Gravenhaagsche wasch- en badinrichting zijn in het afgeloopenjaar 17,961 baden genomen, 300 meer dan in het vorige jaar. Wegens droogte moest de badinrichting 9, het waschhuis 56 da gen gesloten worden. Men is voornemens te beproeven zulks voortaan door een Norton-pomp te voorkomen. De uitdeeling is f 9 per aandeel. Het Amsterdamsch comité van Het roode kruis bericht, dat het onder de zinspreuk „Concordia res par vae crescunt" ingekomen antwoord op de uitgeschreven prijsvraag niet der bekroning is waardig gekeurd. Dezelfde prijsvraag is thans uitgeschreven, de beloo ning bepaald op 400. Jl. Vrijdag is voor den dam, die het eiland Ame land met den vasten wal zal verbinden, de eerste scheeps lading zand op het Wad gelost door den schipper Jitse Post, van Moddergat. Overigens is er met de eigenlijke werkzaamheden der droogmaking nog geen aanvang ge maakt, maar het vullen der geulen, met rijs en zink- stukken zal eerstdaags beginnen. De rijsvlechters zijn reeds naar het eiland vertrokken. Twee der onderofficiers, in garnizoen te 's-Herto- genbosch, die gedeserteerd zijn, om zich bij de francs- tireurs in Frankrijk te voegen en later arm en berooid terugkwamen, zijn door het hoog militair gerechtshof veroordeeld, de eeneen sergeant van het 3* regiment infanterie, tot vervallenverklaring van den militairen stand en drie jaren kruiwagensrafde ander, een ser geant van het 6e regiment, tot degradatie, gemis der kokarde gedurende 6 maanden en 3 maanden detentie. Een van de correspondenten der Daily News vermeldt het gerucht dat koning Victor Emmanuel gewetensbezwaren koestert en liever afstand zou doen van den troon van Italië dan den zetel zijner regee ring naar Rome over te brengen. De minister Lanza zou in die bezwaren deelen, terwijl de heer Sella op de overbrenging aandringt. De houding van den heer Thiers schijnt op die gezindheden niet zonder invloed gebleven te zijn. De Italiaansche regeering wijst er echter op dat het katholieke Spanje, hetwelk meer recht zoii hebben om bezwaren in te brengende in zichten van Florence deelt. Door acht werklieden te 's-Gravenhage,J. J.Otters, P. de Witt, A. F. van der KruyffH. Wagenaar, J. van der Spek, G. A. TapJ. H. Wagenaar en J. van Gunne- linghuisenis eene circulaire verspreid met het doel om eene vereeniging van werklieden samen te stellen om een arbeiderskapitaal tot zelf-hulp te stichten. Werk manswoningen met kleine moestuinen zouden door dat kapitaal allereerst aan den werkman moeten worden ver schaft terwijl voorts het kapitaal zou moeten strekken tot het vestigen van industrïeele ondernemingen door de arbeiders zelve en van een werkman-bazarwaar de werkman hetgeen hij in zijn ledige tijd vervaardigt met vrucht te koop zou kunnen aanbieden. Zij achten beter en goedkooper woning, beter en goedkooper voedsel en hooger loon noodigmaar erken nen dat de loonen niet achteruitgaan. Zij beschouwen daarom loonsverhooging niet als een afdoend hulpmid del tot verbetering van den toestrfbd der werklieden en meenen, dat verhooging van loon veeleer een middel zou worden om de prijzen der levensmiddelen opnieuw te doen stijgen. Deze zinsnede verdient vooral de aandacht: „De stij ging der loonendie allengs heeft plaats gehadis een bewijs dat er veel arbeid bestaat en wordt ondernomen, daarom moet vooral de werkman helpen zorgendat de orde blijft bewaard, want anders houden de oorzaken op te werken, waardoor thans zijne loonen rijzende zijn." Thermometerstand. 2 Mei 's av. 11 u. 48 gr. 3 'smorg.7u.50gr. 'smidd.lu.61gr.'sav.llu.61gr. Staten-generaal. Het wetsontwerp tot wijziging der wet van 7 April 1869 op de maten, gewichten en weegwerktuigen gaf in de afdeelingen, volgens het voorloopig verslag, aanleiding tot verschillende bedenkingen. Algemeen wenschte men omtrent de toepassing der wet nader te worden ingelicht daar men meende dat er geen eenheid was in de toepas sing. Sommige leden betwijfelden of van regeeringswege wel voldoende gelegenheid bestaat voor practische en theoretische opleiding van aanstaande ijkers. In verband met door de industrie geuite klachten gaf men in beden king om de gasmeterfabrikanten in staat te stellen om de gasmeters aan de fabrieken zeiven in een door hen in te richten lokaal te doen ijken. Van verschillende zijden werd ook de ongelijkheid van de heffing der ijkrechten tusschen drooge en natte meters ter sprake gebracht. De strekking der voordracht om door wijziging der wet in de behoeften aan personeel te kunnen voorzien werd goedgekeurd maar de voorgedragen middelen ontmoetten vrij algemeen tegenstand. Men verlangde als waarborg minstens een 23jarigen leeftijd voor een ijker bepaald te zien. Men gaf in overweging de ijkers in klassen te verdoelen en surnumerairs aan te stellen. Algemeen overzicht. De Engelsche minister van financiën, die in de voor gaande week met zijn voorstellen tot heffing eener be lasting op de lucifers en van een recht op erfenissen en legaten in het lagerhuis de nederlaag leed, heeft thans om het deficit, tengevolge van de nieuwe mili taire organisatie in het budget ontstaante dekken uitsluitend zijn toevlucht genomen tot de verhooging van den income-taxnamelijk van op 2 pence. Reeds werd Zaterdag eene hevige bestrijding van dit voor stel zoowel door de tory-partij als door de radicalen aangekondigd, en Maandag en gisteren hield dan ook het debat over deze quaestie aan. De heer Smith had een motie voorgesteldwaarbij hij die verhooging ontijdig en onbillijk noemde, omdat zij hoofdzakelijk op de arme klasse drukt. De voorstanders der regeering verdedigden het voorstel en wezen er op dat deze maatregel slechts voorbijgaand was en men binnen eenige jaren weder eene. vermindering tegemoet kon zien. Deze voorspiegeling moge sommige voorkomen een ijdele belofte te zijn, in Engeland echter behoort eene vermindering der lasten die op de bevolking drukken, volstrekt niet tot de uitzonderingen, en de minister Gladstone verdedigde bet voorstel o. a. ook op dezen grond, dat men toch niet vergeten zou, dat juist de liberalen de belastingen met 6 millioen en de schuld men 10 millioen verminderd hebben. Ten slotte werd eindelijk gisteren de motie van den heer Smith met 335 tegen 250 stemmen verworpenen de verhoo ging van den income-tax door het lagerhuis in beginsel aangenomen. Deze stemming is voor de regeering veel gunstiger dan de laatste, die ook over de budget-quaestie in de voor gaande week uitgebracht werd, en schijnt dus de meer derheid in het Engelsche parlement voor dit ministerie nog niet zoo ongunstig te zijn, als men den laatsten tijd zou kunnen meenen. Het ministerieele blad, the Times, geeft echter eene beschouwing over de stemming van gisteren, die, wanneer zij juist is, belet, om daaruit de de ware verhouding der partijen op te maken. „De meer derheid," zegt het blad, „heeft de motie van den heer Smith verworpen, niet omdat zij zakelijk niet daarmede instemde, maar om het ministerie te sparen. Over het regeerings-voorstel zelf is niet veel gedebatteerd, omdat het in beginsel door iedereen afgekeurd wordt. Zoodanig was gisteren de stemming. Deze uitslag is een slécht voorteeken voor de toekomst, doch laat ons hopen, dat het nooit een antecedent zijn zal." Het bericht, dat wij reeds gisteren opnamen, door Daily Telegraph gemeld, dat in een krijgsraad te Ber lijn tot een Duitsche interventie zou besloten zijn, ingeval de opstandelingen zich niet binnen een be paalden termijn onderwierpen, wordt tot dusverre niet bevestigd, hetgeen dan ook niet waarschijnlijk was. Terwijl uit Berlijn thans uit officieele bron verzekerd wordt, dat de achterstallige termijnen der onderhouds kosten door het Fransche gouvernement betaald zijn en er buitendien voor de Duitschers geen meerdere reden dan vroeger bestaat om te interyenieeren, zou men

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2