MIDDELRURGSCHE COURANT. 1871. Woensdag 3 Mei. N° 105. Middelburg 2 Mei. De Staats-courant van heden bevat de wet van den 3™ April jl., houd ende definitieve vaststelling der kolo niale huishoudelijke begrooting van Curasao voor het dienstjaar 1781. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan mr. J. F. A. Leesberg, notaris te 's-Gravenhage, president van den bijzonderen raad der Vereeniging van den Heiligen Vincentius van Paulo aldaar, tot het aannemen en dra gen der versierselen van ridder der orde van den Heili gen Gregorius den Grootehem door Z. H. den paus geschonken. marine. Bepaald dat in dit jaar de bij art. 29 van het reglement voor het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord bedoelde commissie tot het afnemen van het eindexamen van de adelborsten 2e klasse bij het instituut zal bestaan uit: J. M. Obreen, president der commissie tot hetexamineeren der zee officiereu enz.als voorzitter; den kapitein ter zee F. L. Geerling, non- actief; de kapitein luitenants ter zee G. H.Bakker, kom- mandeerende Zr. M>. transportschip met stoom vermogen Java, en A. N. L. Koops le officier op Z°. M».wachtschip te Willemsoord; en den luitenant ter zee lcklasseIï.van Goens, lid der commissie tot het examineeren der zee officieren enz., als leden. leger. Op verzoek op pensioen gesteld, ten bedrage van f 1005 'sjaarsmet toekenning van den rang van majoor, de kapitein A, Suy, van het regiment veld artillerie. Benoemd bij het wapen der artilleriebij den staf van het wapen, tot generaal-majoordirecteur voor het mate rieel der artillerieden kolonel F. A. T. Delprat, kom- mandant van het lc regiment vesting-artillerie; tot majoor, toegevoegd aak den directeur voornoemd, de kapitein F. K. H. M. van der Vugt, van het 2« regiment vesting-artillerie; tot majoor, de kapiteins A. E. Reu- ther, van genoemden staf, voorzitter der commissie van proefneming, en J. H. Lux, L. Vetzo en A. G. Kempers, magazijnmeesters der artillerie 1° klasse respectievelijk te Grave, Groningen en Delft; bij het regiment veld artillerie, tot i™ luitenant (naar ouderdom van rang) de 2C luitenant R. M. A Spengler, van het korps; bij het regiment vesting-artillerie, tot kommandant van het korps, de luitenant kolonel E. J. Jacobs, van het korps: tot luitenant-kolonel de majoor H. J. R. Beijenvan het 3e regiment vesting-artillerie; bij het 3e regiment ves ting-artillerie, tot kapitein 3e klasse (naar ouderdom van rang)de lc luitenant jonkheer T. O, Calkoen van het 2e regiment vesting-artillerie; bij bet korps pontonniers, tot luitenant-kolonelde majoor W. M. Camp, komman dant van het korps Eervol van zijn tegenwoordige functiën ontheven en in rang overgeplaatst bij het 3°. regiment vesting-artil- leriè de majoor O. W. C. de Brauwvan den staf der artillerie, toegevoegd aan den generaal-majoor, direc teur voor het materieel der artillerie. KOLONiëN. Op verzoek eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, met toekenning van pensioen, aan den Oost-Indischen ambtenaar S. S. de Vries, laatstelijk secretaris der residentie Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo, thans met verlof hier te laude. Marine en leger. Het personeel van de normaal schietschool,bestaande nit officierenonderofficierenkorporaals en soldaten van de verschillende regimenten infanterie en van het korps mariniers, is Zaterdag te 's-Gravenhage aangekomen. Van de 37 jongelingen die tot dienstname bij het instructie-bataljon te Kampen waren opgeroepen, zijn 30 opgekomen. Van dezen is er éen afgekeurd zoodat er 29 zijn in dienst gesteld. Tegen het begin van Jnni a. s. verwacht men weder eene oproepiug. In de maanden Juli, Augustus en September zullen eenigecompagniën vesting-artillerie, de artillerie instructie-compagnie, een compagnie van het bataljon mineurs en sappeurs en de onderofficieren die bij het wapen der artillerie het wetenschappelijk onderwijs bijwonen, in de legerplaats van Zeist en eenige compagniën vesting-artillerie in de legerplaats bij Teteringen worden vereenigd. Het bevel over het kamp van Zeist, van 1 Augustus tot 12 September, wordt opgedragen aan den kolonel Delprat, van het le regiment vesting-artillerie, en het bevel over het kamp te Teteringen, gedurende den zelfden tijd aan den InitenanL-kolonel Knoop van het 2e regiment vesting-artillerie. De commissie belast met het afnemen van het eind examen aan de militaire academie, dat den 20c" Mei een aanvang neemt, bestaat uit den majoor van der Star, voorzitter, de kapiteins Dommers, Pompe, van Thiel, SimonHojel, Boele Baud, den ridmeester Teding van Berkhout, de hoogleeraren van Heusden en de Hollander en den i™ luitenant van Pesch als secretaris, allen van de academie. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft Maandag 11. de volgende arrestenin hooger beroep uitgesproken. Pieter Willemseoud 28 jaren arbeider te Ouwerkerk was beklaagd, dat hij op drie verschillende tijdstippen in de maanden December en Januari jl. 9 stuks schapen vellen, afkomstig van gestorven schapen, behoorende bij eeue kudde, toebehoorende aan J. van der Have te Ouwerkerk, in wiens dienst bij als schaapherder daar over het toezicht hadbuiten diens weten of toestem ming heeft verkocht, en de opbrengst daarvanzijnde vier gulden, te diens nadeel voor zich heeft behou den. Hij is bij vonnis der arrondissements-rechtbank te Zierikzee dd°. 24 Maart 1871 schuldig verklaard aan diefstal door een loonbediende, gepleegd ten nadeele van zijn meester, en onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 3 wekenin eenzame opsluiting te ondergaanals mede in de kosten der procedure. Op het door den veroordeelde en den officier van justi tie ingesteld hooger ffieroep, is door het hof bovengemeld vonnis bevestigd, met veroordeeling van den geïnti meerde en mede appel-lant in de kosten op het hooger beroep gevallen. Lambertus Martsen, oud 30 jarendaglooner, wonende te Ossenisse, thans gedetineerd te Middelburg, was beklaagd, dat hij den 23cn Februari 1871 onder de gemeente Koudekeike heeft rondgezworven zonder vaste woonplaats, zonder middelen van bestaan en zon der dat hij eenig beroep of ambacht kan uitoefenenals mede dat hij toen aan Pieternella Maas wonende onder Koudekerke, bedelend om een boterham heeft ge vraagd. Hij is bij vonnis der arrondissements-rechtbank te Middelburg dd. 23 Maart 1871 schuldig verklaard: 1°. aan bedelarij in eene plaatsin welke een open bare inrichting tot voorkoming van bedelarij bestaat en 2°. aan landlooperij en te dier zake veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie maanden en in de kosten der procedure. Op het door den veroordeelde en den tfficier van justi tie ingesteld booger beroep, is door bet bot bovengemeld vonnis bevestigd met veroordeeling van den geïnti meerde en mede appellant in de kosten op het hooger beroep gevallen. Gemengde berichten. Z. D. H. de prins von Wied is jl. Zaterdag in den Haag aangekomen en onmiddellijk naar het Huis de Pauw vertrokken. In de vorige week hebben zich de pokken te Delft in 38gezinnen geopenbaard. Erzijnin datzelfde tijdsver loop 19 personen aan die ziekte overleden. Gisteren morgen is het nieuwe gebouw voor de bureaux der maatschappij tot explotatie van staatsspoor wegen in de Moreelse-laan te Utrecht op eenvoudige wijze in gebruik gesteld, met een toespraak van den directeur-generaal der maatschappijden heer F.'s Jacob. Het voorstel van burgemeester en wethouders van Maastricht om wegens de pokziekte de St. Servatins- kermis niet te houden werd door den gemeenteraad ver worpen. Op den 24™, 25™ en 26« Juni zal in het Paleis van volksvlijt te Amsterdam een internationaal concours met den handboog plaats hebbeD. Daarvoor hebben zich reeu ongeveer een 50tal corporatiën aangegeven, welke plan hebben daaraan deel te nemen. Eenige Amsterdamsche liedertafels zullen het feest door hunne medewerking opluisteren, en door het orebest van het Paleis van volksvlijt zullen matinées en soirées worden gegeven. De ontvangst der corporatiën zal op de beurs plaats hebbenvan daaruit zal eene optocht met muziek korpsen gehouden worden, begeleid door kavalerie. Bij de commissie bestaat het denkbeeld om de costumen der onderscheidene tijdperken van de handboogschutterijen voor te stellen. Dit internationale feest wordt georgani seerd op een zoo groote schaal als nog nimmer het geval was. Professor Döllinger ontvangt steeds een menigte bewijzen van sympathie vooral ook van wetenschappe lijke zijde. De rechtsgeleerde faculteit aan de hooge- school te Marburg heeft hem honoris causa bevorderd tot doctor in de rechten „zoowel om zijn reeds lang bekende en uitstekende verdiensten ten opzichten van hetkano- niek reebt als om zijn laatst gevoerde vrijzinnige, moe dige en standvastige verdediging van de rechten van den staat niet minder dan van de katholieke kerk." De studenten van verschillende universiteiten, vooral van die te München, overstelpen hem telkens met bewij zen van hoogachting en genegenheid. De Schlesische Zeitung verhaalt het volgendeIn een hospitaal voor Parijs lag een grenadier van het 10e regiment infanterie, met een wond in de borst. Op eene verkenning trof hem een vijandelijke kogel. Doch hij wil voort en niettegenstaande zijn doo- delijke woDd zich op zijn vijand wreken. Een tweede kogel treft hem in de zijde, een bloedstroom vloeit uit zijn wond en terwijl hij het geweer krampachtig vast houdt, stort hij neêr. In het hospitaal wordt zijn wond onderzocht. Verscheidene zijner ribben waren verbrij zeld, zijn lever beschadigd en het borstbeen doorboord, zoodat de geneesheer weinig hoop gaf. „Dan nog een verzoek", zeide de gewonde met matte stem. „Schrijf achter mijn naam in de verlieslijst licht gewond en niet zwaar gewond. Wat zouden mijne goede ouders treuren, wanneer zij dit lazen. Ben ik eenmaal dood dan weten zij tevens, dat ik niet meer lijd. Waarom zou ik hun kommer vergrooten, terwijl hunne liefde mij toch geen uitkomst brengen kaD." De wensch van den zwaar gewonden krijger werd vervuld. Tegen verwachting echter genas de dappere held. Dagelyks werd een guttapercha buis door zijne borst getrokkendoch in alle brieven die hij naar huis zenden liet, stonden de woorden: „Ik lijd geen pijn." Met het ijzeren kruis versierd werd hij naar een klooster te Breslau getransporteerdwaar hii thans zijne gebeele genezing te gemoet ziet en in de teedere zorgen zijner moeder ruimschoots voor zijne kinderliefde beloond wordt. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 30™ April. J. P. Ilmer, jm. 32 j. met M. B. Buijs, jd. 29 j. H. P. Siegers, jm. 21 j. met M. M. B. Tevis, jd. 23j. L. J. Visser, jm. 25 j. met A. H. Moens,jd. 24 j. J. H. Peeman, jm. 31 j. met G. H. Beckers, jd. 21 j. P. J. Maas, jm. 25 j. met G. Akkermanjd. 27 j. K. Kraak, jm. 25 j. metC.Hendrikse jd.20J. P. M. W. Voerman, jm. 22j. met A. Verhage, jd. 29 j. J. Maljers, jm. 26 j. met M. Koene, jd. 24 j. H. F. van Strijp Jm. 32 j. met A. C. den Broeder, wede. van P. Robart, 32 j. P. J. Reijnhoudt, jm. 27 j. met D. J. Vos, wed0, van F. J. Deulij, 39 j. J. C. deBree, jm. 20 j. met A. Cornelissenjd. IS j. C. A. Koulon, jm. 27 j. met C. 0. Hurcis, jd. 23 j. O. L. Freuks,jm. 25j. met C. Versluijs, jd. :9j. J. de Plaa, wed0, van D. van Lier49 j. met A. K. Hulssenjd. 32 j.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1