©uitmlartïr. Algemeen overzicht. De aigeloopen week is noodlottig geweest voor de insurgenten en wel in zóo groote matedat hunne op perbevelhebbers het zelfs niet wagen konden, om door het bekend maken van hoogdravende zegetijdingen den moed der Parijsche ingezeten op te wekken. De gedele geerde voorden oorlog spant alle mogelijke krachten in, om zijn betrekkelijk geringe macht zoodanig te verdoe len en aan te wendendat hij op alle punten der uitge strekte linie van aanval weerstand kan biedeDdoch klaarblijkelijk ziet hij zelf indat hij door deze verbrok keling zijner troepen zijne positiën weldra zal moeten opgeven en tot den ringmuur als zijn tweede verdedi gingslinie zijn toevlucht zal moeten nemen. De forten aan de zuidzijde zijn gedurende den ganschen Zaterdag weder hevig beschotenen sedert dien tijd zijn maatregelen genomen, om die te verlaten en achter de e%denie wederstand te kunnen bieden. Zoo zijn o. a. 24 kanonnen in batterij gebracht aan de poorten van Orleans en Vaurigard, en hebben alle bewoners van de verschillende wijken tusschen de eigenlijke stad en de encienle gelegen, waarschuwin gen ontvangenom te verhuizen. De bewoners van Montmartre maken ook toebereidselen, om elders een onderkomen te zoekenomdat een begin gemaakt zal worden met het gebruik der batterijen, welke op de hoogten van denzelfden naam geplaatst zijnden naamdie steeds naast de revolutie van den lSen Maart in de geschiedenis van Frankrijk genoemd zal worden. Gisteren morgen vroeg hebben de regeeringstroepen het parkhet kasteel en het kerkhof van Issy na een hevig gevecht bezet, waarbij zij 150 gevangenen en acht kanonnen met ammunitie buit maakten. Aan de zijde der regeeringstroepen waren geen belangrijke verliezen terwijl de insurgenten vele dooden en ge wonden achterlieten. Het schijnt, dat deze overwin-^ ning van zeer groot gewicht voor de regeeringstroepen geacht wordtdaar men zich dientengevolge in het fort Issy niet langer zou kunnen staande houden. Sterker bewijs voor het gevoel van zwakte bij de commune zelve kon moeilijk geleverd worden dan door hare zitting van Zaterdag. De burger Courbet had voorgesteld, om een manifest tot de Europeesche mo gendheden te richten, ten einde de erkenning der commune als oorlogvoerende macht te verkrijgen welk voorstel door den burger - Grousset, een der gedele geerden voor buitenlandsche zaken, bestreden werd. Hij vond het ongepast, om Europa rechter te maken over den burgeroorlog en een vonnis uit te lokkenwaarbij in elk geval Franschen veroordeeld zouden worden. Daarom moest men tot eiken prijs de vreemde in menging vermijden, te meer, omdat het geen beteekenis heeftde hoedanigheid van oorlogvoerende macht voor de commune te vragen, nu zij die feitelijk reeds bezit. Niet twijfelachtig kon de uitkomst zijn, wanneer Europa zijn oordeel over den burgeroorlog uitspreken moest, en dat oordeel wilde Grousset dus vermijden, omdat hij zelf er van overtuigd was, dat dit voor de insurgenten ook niet gunstig zijn kon. „Hoedanig het oordeel van Europa, van de wereld ook zijn mocht, niemand kan der commune en haren verdedigers een enkele daad verwijten, die niet in den oorlog bij alle beschaafde volkeren in gebruik is. "Wij strijden op loyale wijze, wij wenden geen onmensche- lijke middelen aan, wij maken niet van politie-agenten en gendarmes linietroepen, wij bombardeeren geeneonschul dige vrouwen en kinderen, wij laden onze kanonnen niet met brandkogels en onze geweren niet met van stalen punten voorziene kogels, wij executeeren geen krijgsgevangenen zonder vorm van proces." Het voorstel werd Da deze bestrijding verworpen en nietten onrechte. Het doel dat de burger Courbet beoogde kon toch niet bereikt worden Europa zou der commune in geen geval recht hebben laten wedervarenen terecht begreep Grousset, dat een afkeurend oordeel slechts de positie der toch reeds onwettige regeering verergeren zou. De voorsteller hoopte in zijne kortzichtigheid onge twijfeld, dat het gunstig antwoord der Europeesche mogendheden het zwakke en wankele gebouw nog staande zou houden. Die mannen moeten toch bijzonder van hun goed recht overtuigd zijn, dat zij in hunno verblindheid kunnen meenen, dat hunne denkbeelden ook die van het overige Europa zijn. De beschuldigingen in deze redevoering van Grousset tegen de geregelde troepen der regeering te Versailles ingebracht, gevoegd bij andere verhalen reeds vroeger door de opstandelingen tegen het leger verspreid, heb ben aanleiding gegeven tot een protest in de nationale vergadering. De minister van oorlog, generaal le Flö, noemt de quaestie ontijdig, omdat na den burgeroor log een raad van eer hiernaar onderzoek zal doen; wan neer hoogere of lagere bevelhebbers der armee zich misdragen hebben, zullen zij evenmin de welverdiende Btraf ontgaan als de moordenaars en schuldige insur genten. In dezelfde zitting heeft de minister van justitie een wetsontwerp ingediend waarbij alle verbeurdverklaarde eigendummen en goederen te Parijs onvervreemdbaar verklaard en steeds teruggevorderd zullen .kunnen wor den. Alle personen, die tot deze daden medewerken of publieke en gerechtelijke akten vernietigen, zullen streng gestraft worden. Op verzoek van den minister is de urgentie van dit voorstel door de vergadering aange nomen waaruit men kan opmaken dat men plundering en roof te Parijs tegemoet ziet, op grooter schaal dan tot dusverre het geval was, en niet alleen kerkelijke goe deren en eigendommen van corporation en genootschap pen, maar ook particuliere goederen gevaar loope'n. Is deze vrees gegrond dan is dit feit weder een bewijs te meer voor de afnemende macht en den invloed van de commune. Verwonderlijk slechts is het, dat de minister eerst thans deze zaak urgent acht, alsof die het niet reeds ware op den 18en Maart. Ongelukkig dus voor hen wier huizen en andere bezittingen vóór het aan nemen dezer wet geplunderd waren. Naar aanleiding van de bekende redevoering van von Bismarck in den rijksdag van Dinsdag verdiepten verscheidene Duitsche bladen zich in gissingen, wat de Duitsche autoriteiten wel doen zouden, wanneer de Fransche regeering de vervallen termijnen van betaling der onderhoudskosten van het Duitsche bezettingsleger niet voldeed. Zij dreigden met hervatting der vijan delijkheden, met requisitien en andere liefelijke midde len en waren niet karig met huune schimpredenen op den slechten geest der Fransche natie en de onbe kwaamheid der regeering, enz. Verwonderlijk is het, dat de Kölnische Zeitung ook hiervan niet terstond als reden opgeeft, dat in Frankrijk geene schoolplichtigheid bestaat. Hieraan ten minste schijnt dit liberale blad de uitstekende hoedanigheden der Duitsche natie toe te schrijven. In een lang artikel behandelt het de quaestie der toekenning van reis- en verblijfkosten aan de leden van den rijksdag, en ontkent de waarheid van het beweren van enkele leden dat dezen niet toe gekend behoorde te worden, om een tegenwicht te hebben tegen het algemeen stemrecht, omdat zulk een tegenwicht niet noodig is voor eene natie, die zich reeds zoo ettelijke jaren in het bezit der schoolplichtigheid mag verheu gen!! en nog beweerde hetzelfde blad, dat Duitschland er ver van verwijderd was dat het na zijn groot succes zich zou verhoovaardigenHet verheugt ons thans te kunnen mededeelen, dat de Fransche minister van financien waarheid sprak en de achterstallige termijnen door Frankrijk betaald zijn. De Spenersche Zeitung, die dikwijls goed ingelicht is, meldt het ten minste in haar nommer van Zaterdag avond. Laatste berichten. Parijs. De kasematten in het fort Issy zijn gesprongen. De muren zijn tot een puinhoop geschoten. Het garnizoen verklaarde zich niet te kunnen staande houden en het fort verlaten moest worden. Generaal Cluseret heeft besloten er nieuwe troepen heen te zenden. Versailles. Een hevig kannonvuur wordt op verschillende pun ten voortgezet. Be toestand te Parijs. Van verschillende zijden wordt het bericht bevestigd, dat de regeering van Frankrijk tegenover de opstande lingen thans een zeer krachtige houding heeft aangeno men en den strijd met alle kracht vervolgt. Gedurende het beleg door de Duitschers heeft een zoo hevig bom bardement niet plaats gehad als in de laatste dagen der vorige week door de Fransche kanonniers tegen de zui derforten en sommmige gedeelten van de wallen werd onderhouden. De bladen van de commune hebben gezegd, dat men de forten liever dan ze over te geven in de lucht zou laten springen, doch de troepen van Versailles hebben aan de opstandelingen deze moeite bespaard. Fort Issy is reeds een puinhoop geworden en Montrouge verkeert in niet veel gunstiger staat. De belegeraars hebben op minder dan 1000 meters afstand van die forten een ge weldige batterij aangelegd, en onder bescherming van het vuur van die batterij maken zij een tweede, die de forten van ter zijde kan aantasten en tevens een ge deelte van den vestingmuur der stad kan beschieten. Aan de zijde van Neuilly blijft de str^d steeds op dezelfde wijze voortduren. Er wordt veel leven gemaakt doch de vorderingen zijn gering, zoodat de stellingen der oorlogvoerende partijen ongeveer dezelfde blijven, niettegenstaande het aanhoudende vuur uit mitrailleuses en geweren. De troepen van Versailles schijnen het voornamelijk gemunt te hebben op de bastions die rechts en links van de poort van Maillot liggen, en aan een hevig vuur zijn blootgesteld. Tevens wordt het bruggehoofd van de brug van Asnières aan de zijde van Parijs hevig beschoten uit het kasteel Bócon. Driemalen hebben de opstandelingen te vergeefs eene bestorming van het station van Clamart ondernomen; zij werden telkens teruggeslagen. De Mont Valérien schi jt met tieu zware marine-kanonnen onophoudelijk op de bastions van Autcuilde poort van Saint Cloud en Point du jour, terwijl die punten evenzeer worden beschoten uit hoog en laag Meudon. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag rapporteerde Dombrowsky zelf dat de voorposten hevig waren aangevallen en dat het 2C e bataljon na een hevigen tegenstand de barricade van de Avenue Pussonnes aan den vijand had moetc-n overgeven, hoewel die stelling, volgens zijne verkla ring, later werd hernomen door het 94e bataljon. Over het algemeen schijnt de strijd in een groot artil lerie-gevecht te zijn ontaard, waardoor van beide zijde geweldige verwoestingen worden aangericht. lederen dag vraagt de commune vrijwilligers, doch er komen zich geen aanbieden. Telkens ziet men mannen opbrengen die des nachts zijn gearresteerd; zij worden als vrijwil ligers bij de nationalen ingelijfd en om hen tot den strijd te dwingen worden zij in het eerste gelid geplaatst zijn zij onwillig dan schiet het tweede gelid op hen. Een officier van gezondheid heeft verzekerd dat daaraan moet worden toegeschreven dat zoovelen van achteren zijn gewond. Sommige maatregelen van de commune doen onder stellen dat zij opnieuw een volledige insluiting verwacht. De burger Viard, directeur der levensmiddelen, heeft bekend gemaakt, dat de voorraad in Parijs aanwezig voldoende is om zonder bet minste lijden een nieuw beleg te doorstaan. Deze geruststellende verzekeringen herinneren aan die van het gouvernement voor de na tionale verdediging. De dagbla.den der opstandelingen hebben verhaald dat vier nationalen door eenige Afrikaansche jagers ge vangen zijn genomen en door een kapitein zijn gedood. Dergelijke verhalen worden voortdurend uitgestrooid om het volk te verblinden en eene verontschuldiging te hebben voor eigen handelingen waarbij moord wordt verdedigd. Zoo heeft de commune aan een nog in leven zijnden moordenaar van generaal de Brea den burger Nourrit gratie verleend en besloten om hem zoo spoe dig mogelijk in vrijheid te stellen terwijl de Eglise Brea in de Avenue d'Italie moet worden afgebroken en het daardoor ontstaande plein worden genaamd Place de Juin. De burger Assy schijnt het zijne collega's niet naar den zin te kunnen maken, want men heeft het noodig geacht hem weder te arresteer en. De rede waarom is nog niet bekend. Uit Frankrijk. Bij het transporteeren van 1500 der door het leger van Versailles gevangen genomen insurgenten naarBretagne is een der soldaten van het geleide in een waggon door de gevangenen overrompeldvermoord en uit het portier geworpen. Bij de aankomst aan de bestemming.-plaats werden de schuldigen ontdekt, en onmiddellijk gefusL leerd. Volgens den Gaulois vertoeven de hertog van Anraale en de prins van Joinville op het oogenblik in het depar tement de l'Orne. Daar schijnen zij een toevluchtsoord te hebben gevonden op het kasteel van den hertogd'Au- difïrez-Pasquier en wachten er het besluit van de natio nale vergadering af over de geldigheid hunner verkiezing. Bij den grooten staf op de Place Vendöme te Parijs wordt iederen avond een maaltijd van 40 of 50 perso nen gehouden waarbij geen gebrek is aan keur van spij zen of dranken. Allo fijDe wijnen zijn uit de huizen in den omtrek in beslag genomen en het Hotel Bristol be vat geen enkele flesch wijn ale of porter meer. Van tijd tot tijd worden onder een of ander voorwend sel kleine plunderingen ondernomen. Onlangs heeft men de keizerlijke linnenwinkel op de Place Valoïs geplun derd, terwijl de verantwoordelijke bestuurder en de linnenaaisters werden gearresteerd. Kort daarop heeft men de woning van maarschalk Canrobert uitgedragen. Zijn beeldtenis werd verbrand en de kapitein van den

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2