MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 104. Dinsdag 1871. 2 Mei. Middelburg 1 Mei. Hoofdstuk II der staatsbegrooting voor 1871 (hooge collegiën van staat en huis des konings) is, in de zitting der tweede kamer van heden, met algemeene stemmen aangenomen, na cene discussie over de ver keerde inrichting van den,raad van state. De algemeene beraadslaging over hoofdstuk III der begrooting (bnitenlandsche zakeD) zijn aangevan gen met breedvoerige discussion over de Luxemburg- sche schuld. De gemeenteraad alhier zal op Woensdag a. des na middags te een uur een openbare zitting houden ter be handeling der volgende zaken: onderzoek geloofsbrieven raadsledenmissive eerstaanwezend ingenieur staats spoorwegen, overdracht gemeentegronden; missive be- stuurleen bank, rekening 1870; voorstellen burgemeester en wethouders: a verhuring gemeentegrond aan R. R. Freeman en van der Waeyen Pieterszenb verkoop idem aan M. Wanjan, C. Wachtgeld en L. F. Krijger; voor dracht hulponderwijzer school C.; rapporten commissie van financiën a rekening schuttersraad 1870, b adres Wol ter beek, van Baggen cie., c comptabiliteit, bur gerlijk armbestuur cn bestuur de godshuizen 1870; ko hier plaatselijke directe belasting 1871 en daartegen ingekomen bezwaarschriften; benoeming leden stem bureau verkiezing 9 Mei a. Bij resolutie van den minister van financiën van den 27 April j). is bet ontvangkantoor der directe belastingen en aecijnsen te Tholen c. a, gerangschikt in de zevende klasse. Staats-cour De eerstkom ende vertrekdagen der landmail van hier zijn bepaald: via Triest: 2, 16 en 30 Mei; via Brindisi: 5, 12,19 Mei en 1 Juni. Reitoemingen en besluiten. posterijen. Benoemd tot directeur van het postkan toor te Purmerend W. C. Wijnmalen, thans directeur van het postkantoor te Oud-Beierland. Kerknieuws. Door het provinciaal kerkbestuur van Zeeland is tot lid van de synode voor het jaar 1871 benoemd B. A. Overmanpredikant te Heinkenszanden tot diens secundus P. J. Rienstra, predikant te Veere. Gisteren avond nam de heer A. M. Cramer, sedert October 1812 leeraar bij de Doopsgezinde gemeente alhier, tengevolge van verzochten verkregen emeritaat, afscheid van zijne gemeente, naar aanleiding van Han delingen 20 vers 32. Tot predikant bij de Nederduitsche hervormde ge meente te Amsterdam werd heden avond door het kiescol lege aldaar benoemd de heer N. H. de Graaff, predikant te Rotterdam. Marine en leger. De officier van administratie 3e klasse A. Vermeulen dienende op Zr. M». wachtschip te Willemsoord wordt met den 15 Mei a. op nonactiviteit gesteld, en met den 16e" daaraanvolgende vervangeu door den officier van administratie 3e klasse J. C. Kluit. Gemengde berichten. In de week van 23 tot 29 April zijn te 's-Graven- hagc aangegeven 77 personen als door de pokziekte aangetast en 30 als daaraan overleden. De week te voren bedroegen die cijfers 44 en 36. Het aantal der hoogst aangeslagen en in de provin cie Zuid-Holland, verkiesbaar als leden voor de eerste kamer der staten-generaal, is, in verhouding tot de be volking, bepaald op 206. Aan het hoofd dezer lijst voor 1871 staat Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden 17,749.49. De gemeenteraad van Sneek heeft nu reeds beslo ten dat, de kermis in Augustus geen plaats zal hebben. Eergisteren avond is in eene vergadering van het Utrechtsche studentenkorps besloten om de academie feesten dit jaar wegens de heerschende ziekte niet te doen plaats hebben. Een voorstel om die feesten uit te stellen tot Juni 1872 is verworpen. Door den hoogen waterstand op de rivieren zijn in de laatste dagen der vorige week langs den Rijn de Waal en de Maas vele uiterwaarden ondergeloopen, en is belangrijke schade toegebracht aan verschillende te veld staande gewassen. Yerkoopingen en aanbestedingen. Zaterdag avond is door het polderbestuur van Wal cheren nog aanbesteed: Het gedeeltelijk verlagen, zeewaarts verlengen en inet pa^Jrpge^s voorzien der hoofden n». 12, 13, 14 eh. l3~onoorderstrand van de Noordwatering van den polcfer Walcheren, met de levering van alle daartoe gevorderde gebouwen en arbeidsloonen. Voorloopig gegund aan Joh». Yerkuyl Quakelaar te Ylissingen voor 14,500. Theriu ometorstand. 29 Apr. 's av. 11 u. 53 gr. 30 'smorg.7 u.48gr.'smidd.lu.51gr.'sav.llu.44gr. 1 Mei 's morg. 7 u. 48 gr. 's midd. 1 u. 51 gr. 's a v. 11 u.49 gr. Staten-generaal. tweede kamer. Zitting van Zaterdag 29 April. Ingekomen regeeringsbescheiden en adressenwaar onder een van het gemeentebestuur te Rosmalen hou dende adhaesie aan het wetsvoorstel betreffende de stoomvaart op Amerika. De algemeene beraadslagingen over de staatsbegroo- ting voor 1871 worden voortgezet. 1 De minister van financiën geeft mededeeling van eenige cijfers waaruit blijkt, dat het geraamd tekort minder zal zijn dan men dacht. Wat aangaat de vrees van zijn vroegere medeleden, dat hij ze in een moeilijke positie zou brengen door hen voor het alternatief te plaatsen om öf hunne beginselen te verloochenen óf een ministerieele crisis te veroorzaken, die vroe gere medeleden (van vrienden zal hij nu maar niet meer sprekeD) behoeven niet bevreesd te zijn dat hij tot het een of ander aanleiding zal geven. Er bestaat een ander middel dat hij in geval van nood aan de hand zal doenwaardoor crisis en gevaar voor het land ontweken kan worden. Onder de ontwerpen welke in hunne geboorte zijn, behoort ook eene wet op de inkom stenbelasting. De heer Kien zegt te behooren tot de leden die liever in de afdeelingen werken, en in de openbare vergade ringen zwijgen. Hij acht het echter thans, nu er zoo veel over verkiezingen gesproken is, zijn plicht tegen over zij ue kiezersom van zij n gevoelen over den toestand des lands te doen blijken. Aan den eenen kant vindt hij die opperbest. De natie is gelukkig, tevreden, rustig en als wij in Afrika onze bezittingen niet verkwanselen waait bijna in alle werelddeelen onze vlag met eere. Vooral met het oog op onze naburen eD wat bij hen ge beurt acht hij onzen toestand zeldzaam gelukkig. Hij wil geen annexatie, geen agglomeratie, geen Germaui- satie, en nog veel minder Fransche fraternisatie, maar „bij de gratie Gods," burger van Nederland blijven. Aan den anderen kant ziet hij den toestand minder gunstig inhet schip van staat is erg aan het stooten, schommelen en wankelen, zoodat de zeelieden daarop zelfs zeeziek zijn. Hij zet daarop zijne bedenkingen uiteen die hij tegen de vcrschilende stuurlui, die het roer in handen hebben, heeft. De heer Arnoldts komt op tegen het beweren van den heer Rutgers, dat hij een „mandaat impératif zou heb ben". Hij heeft van niemand een mandaat; maar zijne beginselen heeft hij ncdergclögd in eene circulaire aan zijne kiezers gericht, en daaraan hoopt hij zich te houden. De heer Heydenrijk dringt opnieuw aan op duide lijke verklaring van de regeering omtrent hare homoge niteit met de beginselen van den heer van Houten, en de heer van Kuyk op nadere verklaringen omtrent het hooger onderwijs en den census. De heer Jonekbloet constateert dat de vrijheid van onderwy9, die de heer van Loon voorstelt, niets dan dwang is; uit de door den afgevaardigde aangehaalde voorbeelden blijkt, dat men de openbare school wil ver dringen. De heer Thorbecke beantwoordt de verschillende sprekers. Een bepaalde uiteenzetting van het verschil tusschen hem en den heer van Houten wil hij niet geven. Men moet dat verschil uit de daden kunnen op maken. Het verwijt van terughoudendheid i3 niet ver diend, want er is reeds gezegd dat de quaestiën van census-herzieninghet hooger onderwijs en de belasting hervorming aan de orde zouden komen. Van uitstellen van nuttige zaken is geen sprakemaar men moet met den voorhanden tijd te rade gaan. Ten aanzien van het lager onderwijs raadt hij de leden van eene zekere parij aan om zelf het initiatief te nemen, maar hij erkent, dat de wet van 1857 voor verbetering vatbaar is en daartoe wil hij medewerken, onder twee voorwaarden: vooreerst, dat het toegeven aan bijzondere belangen nietten koste van de belangen van allen geschiede en ten tweede, dat het kwaad door eene proef van herziening veroorzaakt, niet grooter dreige te zijn dan het goede dat de verbetering zou kunnen aanbrengen. Met betrekking tot de defensie-quaestie is [de minis ter verast door den aandrang van den heer de Roo om nu eerst de levende strijdkrachten te organiseeren en daarna het vestingstelselterwijl hij vroeger op het omgekeerde zoo zeer heeft gestaan. Op de aanmerking van den lieer Heemskerk Az. dat Engelsche staatslieden steeds gewoon waren program ma's te geven en deze minister, doordat niet te doen zich du3 hooger wilde stelleDantwoordt hijmet zijn ouden vriend van Eek: andere landen, andere zeden: zulke openbaringen brengt ons constitutioneel geweten niet mede. Hij wil echter wel toegeven dat het ook hier soms te rechtvaardigen is, dat bij naderende verkiezin gen sommige leden meer spreken dan zij anders zouden gedaan hebben. Maar is dat eene reden voor ministers om bg naderende verkiezingen meer te zeggen dan anders TeD slotte meent de minister met den beer van Eek, na echter diens denkbeelden omtrent de herziening van de artikelen 56 en 57 der grondwet te hebben bestre den, dat het streven by kamer en gouvernement gelijk- tydig moet zijn om tot stand te brengen. Het optreden van dit kabinet in moeilijke omstandigheden was zelf verloochening, maar bij hetgeen het welzijn van 't vader land vordert, zal die ook van de leden gevergd worden. De heer Stieltjes meent dat de ingeslagen weg op militair gebied verkeerd is. Het verschuiven van de organisatie onzer levende strydkrachten acht hij nood lottig. Deze moet voor alles gaan. De heer de Roo sluit zich daarbij aan en zet uiteen, waarom hy vroeger eerst regeling van 't vestigstelsel vroeg. De heer van de Putte geett in overweging om alsconcili- atie op het militair'terrein, de begrooting van oorlog in een kredietwet opnieuw voor zes maanden te veran deren. Na repliek van den heer Bredius wordt de algemeene beraadslaging gesloten. Over afdeeling I (staten-generaal) van hoofdstuk II der staatsbegrootiug heeft geene discussie plaats en worden achtereenvolgens de artikelen 110 aangeno men. In de zitting van Maandag zal de discussie aanvangen over afdeeling II (raad van state) waarbij de beer van .Namen het woord heeft gevraagd. In den loop der zitting is medegedeeld, dat de heer Sandberg benoemd is tot voorzitter der commissie voor de petitiën. Dinsdag 2 Mei zal geen openbare vergadering plaats hebben. WoensdagSiMeizaldenominatie voorden hoogen raad zal worden opgemaakt.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1