MIDDELBURGSCHE COURANT. N° 103. Maandag 1871. 1 Mei. MIDDELBAAR ONDERWIJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat de Commissie van Examen volgens artikel 56 der wet tot regeling van het middelbaar onderwijs rg^T belast met liet afnemen vanEIncl- voor «le Burger-Avondsclaool tc lartoe eene openbare zitting zal houden in der school op Donderdag den 11 Mei voormiddags van 9 tot 12 ure en des iftimidda^s van 1 tot 4 ure; terwijl de uitslag van het examen terzelfder plaatse mede in het openbaar later zal worden bekend gemaakt. Zij noodigen alle belangstellenden'tot bijwoning vau dit examen uit en hendie zich aan het examenter verkrijging van het getuigschrift bij art. 65 der wet bedoeld, wenschen te onderwerpenom zich vóór den 6 Mei e. k. aan te melden hij den Voorzitter der Com missie, den heer mr. P. VAN DER MEER MOHR te Goes. Goes, den 27 April 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. P. BLAAUBEEN. De Secretaris, HARTMAN. fötnncnlanö. Middelburg 29 April. Na repliek door de ministers en eene discussie over het krijgswezen, zijn in de zitting der tweede kamer van hedende algemeene beraadslagingen over de staatsbe groting voor 1871 gesloten. De minister van binnenlandsche zaken heeft een voor stel tot wijziging van de wet op liet lager onderwijs toe gezegd. De eerste tien artikelen van hoofdstuk II der staats- begrooting (Hooge colleges van staat huis des koninga) zijn aangenomen. Op den lcn Juni zal te 's-Gravenhage worden aanbe steed het doorgraven van den leidijk voor de nieuwe haven en het aanleggen van een gedeelte bazaltkade met verdere werken ten behoeve van den spoorweg bij Middelburg. In eene vergadering van vennooten der Middelburg- sche maatschappij van stoomvaart van 18cn Maart 11, werd door de bestuurders, de heeren II. J. van Deinse, mr. T. A. Lambrechtsen en J. P. W. Boddaert den wensch te kennen gegevenom redenen van particu lieren aard, van die betrekking te worden ontheven. Naar aanleiding daarvan werden op voorstel van bestuurders en commissarissen de statuten der ven nootschap gewijzigd, zoodat voortaan het bestuur zal gevoerd worden door éen bestuurder, bijgestaan door een secretaris-boekhouder, evenals tot dusver onder toezicht van vijf commissarissen. Nadat op genoemde wijziging de koninklijke bewii- Hg'ingvolgens art. 3G wetboek van koophandel was ver kregen is door de vennootenin hunne vergadering van heden tot bestuurder benoemd de heer L. W. Roelse, sedert 1860 boekhouder der maatschappij om als zoodanig den len Juli e. k. op te treden. De benoeming van den secretaris-boekhouder behoort volgens de statutentot de bevoegdheid van den bestuurder en de commissarissen. Het devident over het afgeloopenjaar is bepaald op f 185 per aandeel van f 1000. De' kamer vau koophandel en fabrieken te Schoon hoven, heeft in 'hare vergadering van den 26 dezer met eenparige stemmen besloten adhaesie te verleenen aan het voorstel 's Jacobcs. aan de tweede kamer der staten-generaal. De vergadering nam in overweging dat de haven van Ylissingen de voorhaven van Middelburg en de zeehaven bij .uitnemendheid in Nederland is, meest geschikt voor zoodanige onderneming, terwijl ijzeren stoomschepen van het grootste kaliber bij elk water getij kunnen binnen loopen zonder des winters door ijs belemmerd te worden, gelijk met andere havens niet het geval is; daarbij gunstig gelegen aan den straajtWTOoqveg YlissingenRoermond enz. zou be- doe^h^i^^Qver den Oceaan van Amerika over Vfissitfgën-kortsten weg vormen naar Duitsch- land. Voorts dat deze onderneming, al mocht zij eenige opofferingen vanwege den staat vorderen, behalve een kosteloos vervoer der brievenmailhoogst beduidende voordeelen aan den staatsspoorweglijn opleveren zal. Benoemingen en besluiten. belastingen. Afgescheiden van het kantoor der directe belastingen Tholen de gemeente St. Philipsland en gevoegd bij dat kantoor te Bruinisse, onder beheer van den ontvanger J. Moolenburgh. Onderwijs. Benoemd tot hulponderwijzer te Colijnsplaat W. C. Crucq,te Middelburg. Ker knieuws. Stemgerechtigde manslidmaten der Nederduitsche hervormde gemeente te St.Laurensc. a.hebben besloten, bet beroep van predikanten en het benoemen van ouder lingen en diakenen aan den kerkeraad op te dragen en" wel met 36 van de 52 uitgebrachte geldige stemmen. Marine en leger. De minister van marine brengt in de Staats courant van heden ter kennis van de belanghebbenden, dat bericht is ontvangendat de gele koorts sedert 1 Maart jl. te Buenos Ayres heerscht en in hevigheid toeneemt, en dat dientengevolge is bepaald, dat de schepen, die na dat tijdstip die haven verlaten, bij aan komst in Nederland, als verdacht van besmetting door gele koorts besehouwd, en derhalve aan quarantaine maatregelen onderworpen zullen worden. Gemengde berichten. De prins van Oranje is eergisteren middag te 1 uur te St. Petersburg aangekomen en aan het spoorwegstation opgewacht door den keizerden grootvorst-troonopvol ger en een aantal hooggeplaatste personen. Eergisteren kwamen te Nijmegen per stoomboot Wil lem III, uit Pannerden, 42 Fransche krijgsgevangenen van allerlei wapenen aan. Onder hen bevonden zich 6 onderofficieren en ook een aantal soldaten die bij Metz waren gevangen genomen. Volgens hun zeggen, waren zij door een onderaardschen gang aan den vijands ont komen. Gisteren zijn zij per stoomboot naar Rotterdam vertrokkenten einde zich aldaar bij den consul aan te melden, om weder naar hun vader-land terug te koeren. Bij hun vertrek ontvingen zij vande omstanders sigaren en geld. Uit Berlijn wordt verzekerd, dat aldaar, tegen den intocht van de DuitschetroepenOnder delinden kamers zijn verhuurd voor 1000 thalers en een venster voor 500 thalers. De Volkszeitung bevat het bericht van een zeer zonderlinge petitie, aan het Duitsche parlement gericht, het verzoek behelzende, dat het Duitsche keizerrijk een tegen-paus moge benoementeneinde zoodoende in Duitschland een nationale kerk in het leven te roepen. Thermometer stand 28 Apr. 's av. 11 u. 52 gr. 29 'smorg. 7u.52gr.'smidd.l u.59gr.'sav. 6 u.56gr. Verkoopingen en aanbestedingen. Heden werd alhier aan het gebouw van het gewestelijk bestuur van Zeeland aanbesteed: het verbeteren en tot 31 December 1871 onderhouden der gewone aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan de zeedijken der cala- miteuze polders in Zeeland, in 30 perceelen. Deze perceelen werden door verschillende aannemers aangenomen voor een gezamenlijk bedrag-van f 359,788. Heden werd alhier door het polderbestuur van Walcheren onder nadere goedkeuring aanbesteed: De uitvoering der weiken tot verbetering en onderhoud der aarde-, kram-, rijs- en steenglooiing werken behoorende tot de vier wateringen van den polder Walcheren in vier perceelen. Voorloopig gegund: perceel 1 aan J. M. Dekker en Schram de Jongh voor 32,400; perceel 2e aan dezelfde voor 3,675; 3<= perceel aan dezelfde voor f 8400; 4C perceel aan Fillis voor f 8,400. Staten-geiieraal. tweede kamer. Zitting van Vrijdag 28 April. Voortzetting der discussie over de staatsbegrooting. In den loop der zitting worden de afdeelingen voor h,et volgende driemaandehjksch tijdvak getrokkenen tot voorzitters benoemd de heeren: van der Linden, Heemskerk Bz., KienLuyben en Stormtot ondervoor zitters de heeren GuljéCremers, van Kuykde Brauw en van Reenen; en tot leden der commissiën voor de commissie der petitiën, de heeren Smidt, van Beyma, Sandberg, Arnoldts en Bredius. De algemeene beraadslagingen over de begrooting wor den voortgezet, waarbij in de eerste plaats de heer van Eek repliceert. Hij verklaart op de verschillende beden kingen die tegen zijne redevoering in het midden zijn gebracht, niet te willen behooren tot hetgeen men de ge avanceerd-liberalen noemt. Hij is liberaal, en men noemt hem radicaal, maar altijd in dien zin, dat dit beteek ent iemand die niet weet wat hy wil. Zijne beweringen om trent hetgeen wij rechtmatig uit Indië kunnen vorderen houdt hij volmaar hij meent, dat zijn stelsel ook dat van de regeering isen tracht dit door het citeeren van hare eigen woorden te staven. Hij wil gaarne deze regeering steunenonder de voorwaarden echter die de heeren Zylkervan de Putte en andere leden hebben ge steld. Hij is geen voorstander van algemeen kiesrecht maar wel van een betere regeling van den eensus. De heer van Lijnden van Sandenburg komt op tegen de weigering van den minister van binnenlandsche zaken om verklaring van beginselen te geven en vraagt of de zienswijze, dat de kamer daardoor in een debattinffclnb zou ontaardenook wijziging toelaat, maarmate men lid of adviseerend lid der kamer is. Volgens hem is census- herziening een wezenlijk volksbelang. Niemand heeft eene discussie verlangd over den geest der herziening; daaromtrent bestaat weinig verschil. Hij bepaalt zich tot de vraag: is er van de regeering een voorstel te wach ten tot herziening der kiestabel? Omtrent het lager onderwijs is geen voorstel van de re geering te verwachten maar handreikingingeval de kamer het initiatief mocht nemen. Zou echter die handreiking hartelijk zijn, daar de heer Thorbecke een voorstander is van een krachtig gez/ag der regeering en niet van de kamer? Hij antwoordt den minister, dat hij geen vijand van schoolplichtigheid is, mits het onderwijs goed en godsdienstig zijonder die voorwaarde heeft hij veel voor het onderwys over. Hij heeft de regeering met geen coalitie bedreigd zooals men meende; van zijn waarheids liefde en oprechtheid kan men overtuigd zijn. Nu echter een misverstand daaromtrent bestaat, wijst hij er op, dat de liberale partij op het punt van coalitie ook niet zuiver is. Zijn vraag omtrent de inkomsten-belasting is niet beantwQord, doch hij verheugt zich over de gun stige mededeelingeu die door dcu minister van koloniën over de financien zijn gedaan. De heer van Nispen verdedigt zijn vroeger voorge dragen cijfers en de heer van Voorthnysen rectificeert zijn vroegere rededoor mede te deelen, dat hij wel het defensiewezen op den voorgrond wil stellen, maar niet om de gebeurtenissen van den Kaatsten tijd. De heer In singer betwijfelt het of deze regeering

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1