MIDDELBURGSCHE Zaterdag 1871. COURANT. 29 April, Öinncnfanïr. N° 102. STEIGER TB ZIJPE. BEHEXB M AKIN G. Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend, dat, uithoofde van het herstel der geschade, van den steiger te 25ijpe door stoombooten of andere vaartuigen, geen -gebruik zal kunnen worden gemaakt tot den 7 Mei aanstaande. Middelburg, 28 April 1871. R. W. VAN LIJNDEN, Voorzitter. BUTEUX, Griffier. LANBE§TEUING. Op Zaturdag, den 29slen April aanstaande, des voor- middags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, bij inschrijving en opbod worden aanbesteed: Het verbeteren en tot est met3£ Decem ber 18ïl onderhouden der gewone aarde Stram-, rijs- en stccnglooijing- werken aan de zeedijken der Cala- miteuze polders van Seelanden zulks in SO perceelen van aanbeste ding. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, te Middelburgen is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijuoef, Raam straat nn. 49 te 'sGravenhage, en door zijne tusschen- koinst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Den negenden tot en met den vierden dag vóór de besteding, met uitzondering van den Zondag, wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg voor de werken in het algemeen en bij de Arrondissements-Ingenieurs te Goes, te Zierikzee, te Middelburg, te Breskens en te Neuzen, voor de werken tot elks arrondissement behoorende. NIB. De gegadigden worden verzocht overeenkom stig de voorwaarden volledige biljetten in te leve ren aanduidende de namen en voornamen (voluit) het beroep- en de woonplaats van hen en van hunne borgen, het nummer van het perceel en de som in cijfers en in schrijfletters. Gedrukte biljeten zijn te bekomen bij de drukkers van het gewestelijk bestuur U. F. AUER ZOON. Het gemeentebestuur van Eïruiningcn vraagt een tweeden hulponderwijzer voor de openbare school. De jaarwedde bedraagt f300. Sollicitanten adresseeren zich onder overlegging der vereischte stuk ken, met franco brieven aan den burgemeester der gemeente vóór den 15 Mei e. k. Krniningen den 19 April 1871. W. J. JANSSEN, Burgemeester, DOMINICUSSecretaris. Middelburg 28 April. De algemeene beraadslagingen over de staatsbegroo- ting voor 1871 weiden in de zitting der tweede kamer van heden voortgezet, waarbij door verschillende spre kers werd gerepliceerd en verder het woord werd gevoerd door de heeren Insinger, van Lijnden en Saagmans Vader. Bij de voorzetting op morgen zullen de ministers aan het het woord zijn. Benoemingen en besluiten. eereteekenen. Vergunning verleend aan A. J. L. M. Lux, referendaris bij het departement van justitie, pre sident van den hoofdraad der vereeniging van den Hei ligen Vincentius van Paulo te 'sGravenhagetot het aannemen en dragen der versierselen van commandeur der orde van den Heiligen Gregorius den Groote, hem door den paus geschonken. Onderwijs. De minister van binnenlandsche zaken heeft besloten het personeel der van zijnentwege- zamen te stellen examencommissiën zooveel mogelijk te beperken, en de commissarissen des koning in de provinciën zijn door hem uitgenoodigd om hetzelfde in overweging te nemen bij benoeming der coramissiën voor de eindexamens der hoogere burgerscholen, welke eerlang behoort te geschieden. Volgens Eet Vaderland is de minister toe dit besluit ge^e^T^pVij^>olgende overwogingen 'Atfeerffialcü trok de talrijkheid van het personeel der examen-comraissiëninzonderheid van die voor het mid delbaar onderwijs, de aandacht. Het scheen alsof elk vak, waarover te vragen was, in die commission afzonderlijk, liefst door eene specialiteit vertegenwoordigd moest worden. Bij,, zufk een weelde loopen de examens gevaar niet enkel noodeloos omslach tig «n langdurig te worden maar zich van hunne ware bestemming te verwijderen; vooral bij de eindexamens der hoos^re burgerschool komt het minder op elk vak voor ziclreelf, dan op blijken van algemeéne ontwikke ling aan. Een bekwaam man kan zeer wel over meer dan éen vak ondervragen.; hij behoeft evenmin eene specialiteit te wezen, als van den candidaat, wiens examen zoo onderscheidene vakken omvatmag gevor derd worden dat hij in ieder een aanstaande specialiteit zij. Worden de vragen saamgetrokken, zoodat haar beantwoording voldoende beoefening der eerste gron den aan den dag brengen kandan zullen de examens, bij hetgeen zij in eenvoudigheid winneDniet minder doeltreffend zijn. Kerknieuws. Bedankt voor het beroep bij de hervormde gemeente te Arnetnuiden door E. A. Lazonder, predikant te Ber- kel en Rodenrijs. Marine en leger. De minister van marine brengt in de Staats-courant van heden, met opgave der voorwaarden ter kennis van belanghebbenden, dat in dit jaar achttien jongelingen als adelborst 3C klasse voor den zeedienst (na behoorlijk afgelegd exauien) op het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord kunnen worden aangenomen. Rechtzaken. Eergisteren stond voor het provinciaal gerechtshof te Amsterdam terecht den chef van het station Elburg-Epe, beschuldigd van op28 December 1870 zich bediïegelijk te hebben toegeëigend een uit Amsterdam verzonden, hem ter band gesteld en toevertrouwd ver zegeld pakket, inhoudende f 2000 aan bankbiljetten. In plaats van dit aan den geadresseerde a f te gevenheeft hij zich daarmede naar Amstei dam begeven en tevens f 100 uit een onder zijn beheer staande brandkast der .centraal-spoorwegmaatschappij mede genomen, welk laatste bedrag hij grootendeels verteerd had, toen men hem aldaar in hechtenis nam. De beschuldigde gaf voor, dat het pakket door zijn hond beschadigd was en hij het daarom niet durfde afgeveven aan den geadresseerde maar dat hïj het te Amsterdam aan den adressant had willen bezorgen. De vorige week stonden voor de arrondissements - rechtbank te Assen een 70jarige blinde vrouw en hare dochter terecht wegens zeker niet alledaagsche feiten. Aan de Nieuwe Rottterdarasche courant wordt daarom trent het volgende medegedeeld. „In het vorige jaar deed de predikant Z. zijn intrede in bet dorpje H. Onder dogenen die bem kwamen verwelkomen, bevond zich ook ook een 45jarige boerin, die met haren broeder, beiden ongehuwdbij hunne moeder inwonen. Bij die gelegenheid zeide de predikant tegen haar, dat, hoewel hij ongehuwd waszijn deur toch voor haar zou openstaanhetgeen hij bij een latei- huisbezoek herhaalde. Hieruit leidde de boerin afdat de predikant baar gaarne mocht lijden. Dit schijnt opge- j merkt te zijn door de beklaagden. In den zomer van het j vorige jaar brachten deze aan de boerin een brief, dien zij zeiden van den predikant voor baar ontvangen te hebben. In den brief stond eene liefdesverklaring en eindigde met het vragen om eene gedachtenis. De boe rin gaf aan de beklaagden een vingerhoed, die deze beloofden in het geheim aan den predikant te zullen overbrengen, daar bij de zaak nog niet publiek wilde hebben. Sedert dien tijd brachten de beklaagden haar geregeld minnebrievendie steeds eindigden met het vragen om de een of andere gedachtenisnu eens voor den predikant zeiven, dan voor zijn zusje, dan weder voor zijne ouders. Successievelijk zou zij aldus aan de beklaagden ter bezorging aan den predikant ter hand gesteld hebben; behalve den vingerhoed, een paar broeksknoopen en een naaldekoker, allen van zilver en over de 100 aan geld. Haar öOjarige broeder scheen iets van de zaak te bemerken, en kwam zoodoende ook met de beklaagden in aanraking, die hem vertelden, dat zij te A. een rijke naaister kendendie hem wel ten huwelijk zouden begeeren. Zij haalden hem eindelijk over aan deze onbekende een brief te schrijven, waarin moet voorkomen: „dat alle dingen bepaald zijn en dat als er een huwelijk tusschen hen moest plaats grijpen, het ook zoude gebeuren." Op dit schrijven ontving hij een antwoord, dat hem wel wat al te fraai voorkwam, waarom hij besloot er den predikant over te raadplegen, hetgeen hem door de beklaagden werd afgeraden, die bet beter oordeelden dat hij er den predikant over schreef en dat zij zich dan wel met de bezorging van dien brief zouden belasten. De beklaagden brachten hem spoedig antwoord, dat zij van den predikant zeiden gekregen te hebben en waarin deze hem reeds zwager noemde, en hem een zeer gunstig bericht zond omtrent die onbe kende naaister. Daarop zette hij de briefwisseling met- de onbekende voort, die hem antwoordde, dat zij hem als een geschenk van God beschouwde, en welke brief eindigde met het verzoek, om aan beklaagden die den brief brachten, iets te geven, hetgeen hij ook gedaan heeft. Eindelijk ging hij den predikant spieken en bij dezen bemerkte hij, dat hij en zijne zuster door de be klaagden misleid waren." Gemengde berichten. Zondag morgen den 23en April werd ten huize van Jan Boonman laudbouwer onder O vezande een brutalen diefstal gepleegd. Bij afwezigheid van de huisgenooten waren op den zolder drie kisten opengebroken. Uit een daarvan, die van M. Boonman, broeder van J. Boonman, was eene portefeuille met 950 aan bankbiljetten en een beurs met 300aan rijksdaalders ontvreemd: uit de kist van J. Boonman zelf een paar gouden knoopenter waarde van f 50 en uit die van den knecht J. Knuyt een groene almanak met f 60. Deze laatste, die zelf de aangifte kwam doen bij den rijksveldwachter, werd na ingesteld onderzoek, zelf als verdacht van den diefstal gearresteerd. De portefeuille met de bankbiljetten werd gevonden in den schuur onder een hoop stroo en de beurs met rijksdaalders onder een hoop blauwe erwten op zolder, de gouden knoopen werden op den weg gevonden en zijn waarschijnlijk door den verdachte weggeworpen. De sleutel van diens kist paste 'op de beide andere kisten. Bij zijne arrestatie trachtte hij teontvluebten en sprong in een diepe paarden- put waaruit hij met moeite gered en vervolgeus naar Goi 8 getransporteerd werd. Van verschillende zijden zijn, wegens het voortdu ren der pokken-epidemie, bij den gemeenteraad van Utrecht bezwaren ingekomen tegen het houden der aan staande academie-feesten. Door gedeputeerde staten van Groningen is in het belang der publiciteit besloten om aan de redactiën van de te Groningen uitkomende dagbladen te berich ten dat. voortaan hare verslaggevers in do gelegenheid zullen worden gesteld, om onmiddellijk na den afloop der zitting van de provinciale staten, in een aangewezen lokaal, inzage of afschrift te kunnen nemen of ontvan gen van de in de zitting behandelde amendementen.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1