Sutfccnlimö. Algemeen overzicht. Het belangrijkste dat heden uit Frankrijk bericht wordt is het sluiten eener wapenschorsing aan de west zijde van Parijs, voor den tijd van 24 uren, teneinde de bewoners van verschillende dorpen in de gelegenheid te stellen, zich zeiven en hunne goederen in veiligheid te brengen, en de dooden en gewonden, die wegens het hevige vuur der laatste dagen grootendeels hebben moe ten blijven liggen, te begraven of te verplegen. De eer van dezen maatregel komt aan bet republikeinsch ver bond toe, dat er in slaagde, -n deze concessie te Ver sailles te verkrijgen te meer ciaar,-zooals men verneemt de regeering reeds vroeger dit verzoek had afgewezen omdat iedere toezegging aan eenige particuliere depu tatie gedaan niet de erkenning door de commune waar borgde, en men dus slechts op verzoek van het revolu tionair bewind hierover zou kunnen onderhandelen. De vreeselijke toestand, waarin de ongelukkige bevolking der zwaar geteisterde dorpen verkeerde, schijnt echter de regeering bewogen te hebben, om het verzoek van het republikeinsch verhond in te willigen, welk besluit der regeering, blijkens mededeelingvan generaal Cluse- ret, door de commune mede aangenomen is. Of het republikeinsch verbond met zijne pogingen tot reconciliatie zoo gelukkig zijn zal, is zeer te betwijfelen. Eene deputatie der vrijmetselaars loges te Parijs had zich met hetzelfde doel naar Versailles begeven, doch zonder eenig succes. In antwoord op hare vragen no pens de gemeentelijke vrijheden van Parijs, heeft Thiers zonder eenige restrictie geantwoorddat op geen anderen grondslag van eene schikking sprake kan zijn dan op dien van de gemeentewet die onlangs door de nationale vergadering aangenomen was. Hoezeer men deze streng heid der regeering afkeuren moet, omdat zij iedere maat regel tot verzoening onmogelijk maakt en buitendien de billijke eischen van Parijs, die ontegenzeggelijk aan den onwettigen opstand ten grondslag liggen, a priori negeert, is het niet te verwonderen, dat Thiers slechts deze en geen andere beslissing nam. De hardnekkigheidwaarmede hij voor de benoeming der maires van de steden met 20,000 inwoners en meer door de regeering streed, heeft te duidelijk zijn verouderden centralisatiegeest aan het licht gebracht, dan dat men thans van hem de inwilliging eener uitge breidere autonomie van Parijs zou kunnen verwachten. Voor het Engelsche lagerhuis heeft eene eigenaardige demonstratie plaats gehad, die echter geen ernstige gevolgen gehad heeft. Een groote menigte werklieden heeft zich naar het parlementsgebouw begeven, om een adres over te brengen, waarin zij het huis der gemeente verzoekt, zijne goedkeuring aan de belasting op de lucifers te weigeren. In de zitting heeft de heer White nene motie voorgesteld, dat het huis verklaren zal, dat de voorgedragene belastingen niet te rechtvaardigen zijn en het budget minstens eene dwaling van twee milliöen pond sterling bevat. Wat het lot dezer motie zijn zal is moeilijk te bepalen, doch dat een der nietigste voorwerpen der inditstrie als een wapen tegen het En gelsche kabinet gebruikt wordt, verdient vermelding als eigenaardige bijzonderheid. Gaat men echter de laatste stemmingen in het Engelsche lagerhuis na dan is he niet te verwachten dat de lucifers het kabinet uit den zadel zullen lichten dat reeds de moeilijkheden van den Fransch-Duitschen oorlog en van de Zwarte-zee-confe- rentie gelukkig te boven gekomen is. De senaat van het koningrijk Italië houdt zich bezig met de behandeling der wet op de waarborgen voor den paus ten opzichte van zijne verhouding tot het Itali- aansch gouvernement. De minister van buitenlandsche zaken, de heer Visconti Venosta, heeft daarbij een lange redevoering gehouden, waarin hij betoogde, dat dit wetsontwerp het nationale programma ten aanzien der Romeinsche quaestie behelst, dat, wat de annexatie van Rome aan Italië betreft, bet. die als een uitsluitend binnenlandsche aangelegenheid beschouwt, en wat de geestelijke macht des pausen aangaat, dat ontwerp de belangen van alle zoo Italiaansche als vreemde katho lieken eerbiedigt. Nu Italië zijn nationaal doel bereikt heeft, moet het in alle opzichten de beginselen van ge-' matigdbeid en vrijheid huldigen, teneinde de mogelijke stappen van katholieke mogendheden ten gunste van het wereldlijk gezag te voorkomen. De zetel van het gouvernement te Rome gevestigd geeft de meeste vei ligheid voor den paus. Ten slotte eindigt de minister met de verwachting van Rome's on Italië's grootheid, wanneer Italië aan de wereld zal kunnen zeggendat het door de voldoening aan zijn nationale wenschen de vrijheid en onafhankelijkheid der kerk op hechteu grondslag gevestigd heeft. Ofschoon er wel geen twijfel bestaan kanof het wets ontwerp zal, evenals door de kamer van afgevaardigden, ook door den senaat aangenomen worden schijnt de Italiaansche regeering toch een schoonklinkende aan beveling noodig te achten, waarschijnlijk echter minder gericht tot de senatoren dan tot de katholieke wereld Niettegenstaande zij op den voorgrond steltdat het be zetten van Rome een geheel nationale en binnenlandsche aangelegenheid is, treedt toch de minister van buiten landsche zaken en niet zijn ambtgenoot Lanza op, om de apologie der daad van geweld voor te dragen en voor Europa den schijn aan te nemendat het koning rijk Italië volstrekt niet verlegen is met zijn aandeel in de erfenis van den Fransch-Duitschen oorlog. Na de eerste slagen, die Frankrijk van zijnen vijand ontvangen had, meende Italië niet beter te kunnen doen, dan aan zijn nationalen hartstocht toe te geven en Rome te bemachtigen. Italië's wensch is thans vervuld, doch het is zeer te betwijfelen, of de voldoening aan zijnen hartstocht beantwoordt aan de illusie, die men er zich van vormde. Menigeen in Italië en de koning en zijne regeering niet het minste zal in ang stige verwacht ing de maand Juli zien naderen, waarin volgensgedane beloftedezetelvanhetgouverneraentnaar de „eeuwige stad," Italië's natuurlijke hoofdstad, overge bracht zal worden. Aan het koningshuis van Savoije vielen sedert 1859 van iederen twist, van iederen oorlog in Europa, hetzij Italië daaraan deelnam of niet, en in het eerste geval ook al geslagen werd, de rijpe vruchten in den schoot; de laatste echterdie het verkreeg, wik kelt het land in grooteremoeilijkheden, dan alle vorige voordeel en te zamen. Laatste berichten. Versailles. Aan bet zuiderfront van Parijs heeft geen enkel be langrijk feit plaats gevonden. Munchen. De koning heeft bij eigenhandig schrijven aan profes sor Döllinger zijn leedwezen over zijne excommunicatie betuigd. Uit Parijs. Bij decreet van de commune is te Parijs eene com pagnie luchtreizigers gevormd, bestaande uit een kapitein, een eersten luitenant, een tweeden luitenant, een sergeant, twee korporaals en twaalf luchtsebip- pers. Jules Durnof is tot kapitein en Nadar tot eerste luitenant benoemd. De uitvoerende macht is door de commune thans opgedragen aan de volgende commissie: Cluscret, oor log; Jourde, financiën; Biard, levensmiddelen; Pascal Grousset,buitenlandsche zaken; Franchei, arbeid en nijverheid; Protot, justitie; Adrien, binnenlandsche zaken; Vaillant, onderwijs; Raoult Rigault, openbare veiligheid. Het is een soort ministerie dat de commis sie voor het uitvoerend bewind vervangt. De vrijheidlievende commune heeft gedecrete_erd dat de bakkers alléén bij dag en niet meer des nachts mogen werken, zoodat men alleen des avonds nieuw bakken brood kan krijgen. De algemeene aanval door de troepen van Ver sailles die de commune reeds verscheidene dagen ver wacht, is nog niet gevolgd. Het tooneel van den strijd strekt zich voornamelijk uit van Nenilly tot Genne- villers en de Duitsche voorposten te St. Ouen. Door het bezit van het kasteel Bécon zijn de troepen van Versailles iu staat gesteld om een schipbrug over de Seine te leggen en Clichy te bezetten, waardoor zij de positiën der opstandelingen te Levallois omsingelen. Bij Puteaux hebben de linietroepen eene batterij opge steld om het Bois de Boulogne en Longchamps te kun nen beschietenteneinde de opstandelingen te verhin deren aldaar verdedigingswerken aan te leggen. Na iederen strijd begint de ontmoediging bij de nationale garde grooter te worden, de verliezen zijn ook telkens gevoeliger. Alle wegen buiten Parijs zijn steeds vol vluchtelingen, die, met achterlating van al hun goed, dikwijls zonder eenig geld te bezitten, een veili ger verblijfplaats opzoeken. Parijs is kalm vertellen zij kalm terwijl Nenilly wordt verwoest, de strijd voorduurt dag en nacht, de gevangenissen voller zijn dan ooitde priesters worden gearresteerd, kerken en kloosters wor den bestolen. De ongelukkige Parijzenaars zijn vernie tigd; de schrik heeft hen ziek gemaakt; het beleg van Parijs heeft hunne hersens gekrenkt. Parijs moet zich aan het bestuur van Frankrijk onderwerpen, zonder eenige voorwaarden. Indien Parijs zich niet onderwerpt dan is het gedaan met de eenheid, het krediet en de toe komst van Frankrijk. Zoo denken de meeste Franschen er over. Men verwacht een nieuw decreet volgens hetwelk alle mannen gehuwd of ongehuwd tot den ouderdom van 55 jaren verplicht zullen zijn om dienst te doen bij de nationale garde. Sedert 1789 is het gevaarlijk aartsbisschop van Parijs te zijn. De aartsbisschop de Puiqué toch stierf in 1793 op het schavot: kardinaal Maury moest in 1815 naar Rome vluchten in 1830 werd de aartsbisschop de Quélen door de oproerlingen verjaagd en zijn paleis geplunderd en verwoest, zijn opvolger Affre sneuvelde op een barricade in den Faubourg St. Antoine den 24e Juni 1848. De heer Sibour werd door den dweeper Berger in 1857 vermoord. Kardinaal Morlot was geluk kiger, doch de tegenwoordige aartsbisschop Darboy zit alweder als gijzelaar van de oproerlingen in de gevan genis. In honderd jaren is slechts een dier geestelijke heeren in zijn paleis gestorven en zijn drie gewelddadig omgekomen. Revolutionaire vrouwen. Bij alle omwentelingen in Parijs hebben de vrouwen een groote rol gespeeld, gelijk zij op vele plaatsen doen waar ongeregeldgeden en onlusten plaats hebben. De groote steden in Nederland kunnen ook gewagen van het krachtig aandeel dat de vrouwen in alle oproerighe den nemen. De Parijsche vrouwen echter hebben zich dikwijls naam gemaakt door hare revolutionaire hande lingen. Haar opgewonden karakter is licht geneigd om zich op een dwaalweg te laten leiden, zij oefenen een sterken invloed op de groote menigte uit, die zij vaak tot uitersten kunnen drijven. Reeds bij de eerste ongeregeldheden in 17S9 verscheen Tkéroigne de Mirecourt, aldus genaamd naar bare woon plaats, als amazone in de straten van Parijs; een veder bos wapperde op haar hoedzij droeg een sabel op zijde en in den gordel zag men twee pistolen. Zij spoorde iedereen tot opstand aan. Aan het hoofd der opstande lingen veroverde zij de kanonnen der Invalieden; bij de bestorming van de Bastille ging zij. allen voor en kreeg in de bres een eeresabel. In de Octoberdagen ging zij met de Parijsche vrouwen naar Versailles. Te paard nam z\j aan de zijde van Jour- dan deel aan het terugbrengen van den koningen volgde zonder te verbleeken de afgehouwen hoofden van Vari- cuurt en Deshuttes, die als zegeteekenen op pieken wer den rondgedragen. Theroigne voerde het bevel over het derde korps van het leger der faubourgs en had den titel van generaal. Het treurig einde der Gerondijnen opende haar de oogen en deed haar inzien dat zij in naam der vrijheid misdaden had gepleegd. Zij wilde de omwenteling trach ten te stuiten; hierdoor werd zij verdacht, verloor haar prestige, en den 13enMei 1793 werd zij op het terras der Tuileriën gegeeseld en daarna in de gevangenis gewor pen, waar zij 24jaren tot aan baardood doorbracht. Na Theroigne zijn vooral bekend geworden Louise Audu, genaamd la reine des hallesen Jeanne Lacombe. In de nationale bibliotheek te Parijs leest men onder een plaat, de terugkomst van Lodewijk XVI voorstellende "Reine Audu est Vhéroïne de ces journées. „Den 5CI> October 1789 te tien uren des morgens stelde zij zich aan het hoofd van acht honderd vrouwen, allen even stoutmoedig als zij, en ging daarmede door de Champs Elysées naar Versailles. „Koningin Audu liet de verraders bewakenliet de dragonders en het regiment van Vlaanderen den eed afleggen, arresteerde de vier rijtuigen van den koning waarmede hij naar Metz zou gaan en kwam in zegepraal weder in Parijs. Uit dankbaarheid werd zij kort daarop door de opstandelingen gedurende een jaar in de gevan genis van de Chatelet en de Conciergerie gezet." In 1792 onderscheidde Louise Audu zich opnieuw en ontving een eeresabel. Bij den aanval op de Tuileriën gaf Jeanne Lacombe zulke bewijzen van moed dat zij van de opstandelingen een burgerkroon verkreeg. Jeanne, een tooneelspeelster van middelmatige verdienstehad het tooneel verlaten voor de politiek. Zij was als man gekleedsteeds gewa pend en reed te paard of op een kanon. In 1830 en 1848 namen vele vrouwen een werkzaam deel aan de revolutie. Den 23fn Juni 1848 te tien uren begaven zich 2000 vrouwen met 70 banieren naar de poort van Saint Denis om barricades op te werpen. Toen de nationalen hen uiteen dreef bleven eindelijk 7 man nen en twee vrouwen op de barricade. Een der mannen hield het roode vaandel geheven, toen de banierdrager sneuvelde, trad een groot en schoon meisje toe, hief het vaandel op, trad over de barricade in de richting van Clésy. De nationalen waren overbluft, na drie salvo's vie1-

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3