OÜRANT. N°- 97. Maandag 1871. 24 April. Middelburg 22 April. Op de interpellatie van den heer de Casembroot, betreffende het al of niet verleenen van verlot tot het aangaan van huwelijken van zeeofficieren, hebben in de zittiDg der tweede kamer van heden de minister van maTrme--r^HJi)rlog geantwoord, dat zij het ver leenen door den koning tot het aan gaan vim een huwelijk voor officieren noodzakelijk blijven achten. De conclusiën van de verslagen der commissiën betreffende de aangelegenheden van Venezuela, de begrooting van de kust van Guinea voor 1869 tot en met 1871 en de goedkeuring eener met de firma Hen- drich en O. te Amsterdam gesloten dading zijn aan genomen. Uit Yq^ndijke schrijft men ons van 21 dezer: „In eene gisteren gehouden vergadering van den ge meenteraad alhier is kennis gegeven dat de minister van binnenlandsche zaken besloten heeft te dezer plaatse een telegraaf- en postkantoor te vestigen. De raad heeft daarop eene commissie van drie leden uit zijn midden benoemd, om een voorstel te doen omtrent de plaatsing der gebouwen die, overeenkomstig de door den minister bijgevoegde teekeningen, daartoe vereischt worden. Verder is besloten, aan den minister kennis te geven dat de gemeente bereid is van het aanbod gebruik te maken. In den gemeenteraad van Leiden is eergisteren behan deld het voorstel van den heer Buys om meer plublici- teit te geven aan de in den raad behandelde stukken. Dit voorstel strekte: 1°. om alle stukken die voor de leden van den raad gedrukt worden ook toe te zenden aan de redacteurs der dagbladen te Leiden, die daarvan tegen betaling der kosten wilden gebruik maken, en 2°. om al de stukken die voor de leden van den raad ter inzage liggen, insgelijks ter inzage te leggen voorbedoelde redacteurs. Burgemeester en wethouders adviseerden tot aanne ming van het eerste, maar tegen het tweede gedeelte van het voorstel, De heer Buys vordedigde zijn voorstel. Naar zijne be schouwing had men alleen de vraag te behandelen: is publiciteit nuttig of niet? Zoo ja, dan alles publiek, zoo neen, dan niets. Het eerste gedeelte van het advies van burgemeester en wethouders werd aangenomen. Over het tweede gedeelte staakten de stemmeD. Men schrijft aan de Delftsche courant uit het West- land: „Jl. Dinsdag hebben, op uitnoodiging van burge meester en wethouders van Delft, de onderscheidene burgemeesters en wethouders van de gemeenten in deze streek, zoomede die van de gemeenten Vrijenban, Hof van Delft, Pijnacker, Soetermeer en Zegwaard, op het raadhuis te Delft, onder het voorzitterschap van den burgemeester aldaar, eene vergadering gehouden, om den aanleg van zoogenaamde lokaalspoorwegen in het Westland enz. te bespreken. Na uitvoerige deli beratie heeft de vergadering als haar gevoelen te kennen gegeven dat de aanleg van zoodanige wegen wensche- lijk is. In verband hiermede is eene commissie benoemd van vijf leden, bestaande uit de heeren mr. J. van Kuyk, burgemeester van Delft, J. A. van der Goes, burge meester van Naaldwijk, A. S. M. Hageman, burge meester van 's-Sravesandejonkheer J. L. Hesselt van Dinterburgemeester van Pijnacker, en L. A. van Berckelwethouder van Delft, om deze zaak verder voor te bereiden, zich daartoe zooveel noodig met de besturen van andere spoorwegen en corporaties in verbinding te stellen, en om van hare bemoeiingen in een later te houden vergadering v crslaguit te brengen." Bij ministerieele beschikking van 20 April is de ver gunning voor een stoomsleepdienst in de provinciën Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland, Noord-Hol. land, Zeeland, Utrecht, Overijsel en Limburg, vroeger verleend aan L. Kalis Kzte Sliedrechtde erven P. Langeveld Pz. en J. Blokland Jzte Hardinxveld overgeschreven ten name van de firma L. Kalis Kz. c°. te Sliedrecht. Kerknieuws. Beroepen tot predikant bij de hervormde gemeente te Arnemuiden de heer E. A. Lnzonder, te Berkel.en Ro denrijs. Met hem waren op het drietal geplaatst de hee ren C. J. van Vledder, te Waal en Koog, en C. P. van Toorente Hellevoetsluis. Marine en leger. Zr. Ms. schroefstoomschip Citadel van Antwerpen onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. A. H. HugenholJufflrL^t ^stemming naar de kust van Guinea, is, volgèns eei^Üij het departement van marine ontvan gen bericht, den 2" dezer te St. Vincent (Kaap-Verdi- sche eilanden) aangekomenen zou den 5cn daaraan- volgendofcijne reis vervolgen. Zr Ms. schroefstoomschip Schouwen, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee C. T. Hackstroh, laatstelijk gestationeerd geweest in Suriname, is den 21" dezer terreede van Texel aangekomen. Veeziekte. De Staats-courant van heden bevat het koninklijk besluit van den 19" dezer tot wijziging en aanvulling van het koninklijk besluit van 4 December 1870 (Staats blad n°. 190)bepalende welke ziekten van het vee voor besmettelijk worden gehouden en welke der in de wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad n°. 131) genoemde maat regelen bij het heers chen of bij het dreigen van elke dier ziekten moeten toegepast worden. Rechtzaken. Gisteren zijn voor den hoogen raad der Nederlanden de pleidooien gevoerd betreffende den door de Zeeuw- sche maatschappij van stoomvaart tegen den staat inge- stelden eisch, om vergoeding der schade geleden door het zinken der stoomboot Stad Vlissingen n°. 2 te Sta- venisse op den 10" December 1869. Voor de eischeres trad op mr. van Eek en voor d en staat mr. van der Linden. Volgens eerstgenoemden is de staat in deze wel dege lijk aansprakelijk, omdat hij verantwoordelijk is voor het niet aanwijzen van belemmeringen in zijne bevaar bare en vlotbare rivieren op de door hem uitgegeven kaarten, zQnde dit gemis van aanwijzing eene onrecht matige daad. De verdediger van den staat daarentegen bestreed den eisch en achtte den staat niet tot schadevergoeding verplicht, omdat op hemde verplichting niet rust tot het doen dier aanwijzingen en het nalaten daarvan geen onrechtmatige daad is. De advocaat-generaal mr. Karseboom zal den 4" Mei a. zijne conclusie nemen. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft gisteren de volgende arresten uitgesproken Pieternella Smallegange, oud 24 jaren, dienstmeid, wonende te Nieuwerkerk, thans gedetineerd te Middel burg, was beklaagd als zou zij op den 27" Januari jl. ter correctioneele terechtzitting van de arrondissements rechtbank te Zierikzee als getuige onder eede gehoord in de strafzaak ten laste van Hendrik Johannes Cappelle, arbeider te Nieuwerkerk en beklaagd van overtreding op de jacht en visscherij en van het toebrengen van een slag aan een bedienend beambte in functie, in strijd met de waarheid hebben verklaard: „dat zij gezien heeft dat de rijksveldwachter Bakker op den 9" Januari jl. op de hofstede van den landbouwer P. van Westen onder Nieuwerkerk, naar H. J. Cappelle, die van een andere zijde op die hofstede kwam, is gegaan, zijne handen in diens zakken poogde te stekenhetgeen H. J. Cap pelle niet wilde toestaan; dat genoemde Cappelle echter zijne handen, die hij in zijne broekzakken hield, daar niet uit heeft gehaald, en aan den voornoemden rijks veldwachter Bakker, geene duwen of stooten heeft toe gebracht, en dat zij getuige, zoo hij zulks gedaan had, dit noodzakelijk had moeten zien." Het hof heeft haar vrijgesproken, op grond dat de schuld aan hefbaar ten laste gelegde feit niet is bewezeD, met last dat zij in vrijheid zal worden gesteld ten ware zij om andere redenen behoort in hechtenis te blijven. De kosten te dragen door den staat. Leendert Verheul, oud 38jaren, arbeider, wonende te Zierikzee, thans gedetineerd te Middelburg, was be klaagd wegens hetzelfde feit als in de vorige zaak. Het hof heeft ook ten zijnen aanzien hetzelfde arrest ge wezen. Gemengde berichten. Te Hoofdplaat heeft den 20" dezer een twaalfjarige knaap zich door ophanging in het varkenshok van het leven beroofd. De redenen die hem daartoe kunnen geleid hebben zijn onbekend. Gisteren is te. Stockholm het lijk van H. M. de ko ningin van Zweden plechtig ter aarde besteld. De gevallen van kinlerziekte met doodelijken afloop te Londen, die in 10 weken, eindigende den 8" dezer, tusschen 185 en 227, gemiddeld dus 206 ge weest waren, zijn in de vorige week tot 265 gestegen, het hoogste' cijfer dat de tegenwoordige epidemie nog heeft aangewezen. Het hoogste wekelijksche c^fervan sterfgevallen aan kinderziekte te Londen gedurende de verschillende epidemiëndie in de 31 jaren tus schen 1840 en 1871 hebben geheerscht, was 102 in de laatste week van 1840. Van den 1" tot den 17" dezer is het getal pok lijders te Groningen met 46 vermeerderd, er zijn 16 lijders bezweken. Te Leiden zijn thans 195 pokziekea onder behan deling. Te Utrecht zijn eergisteren 7 pokzieken aange geven. Men leest in het Ermelosch Zendingsblad: „We tenschappelijke mannen berichten, dat men eerlang een vreemd luchtverschijnsel te wachten heeft. Een kolom magnetisch licht straalt al verder en verder af uit het zonnestelsel, thans reeds tot 45 millioen mijlen lengte, derhalve halfweg de zon en de aarde. Deze sterke licht kolom maakt bij tusschenpoozen hare nadering kenbaar door met grooten luister te stralen. Zóo krachtig zijn daarvan de uitwerkselen, dat twee sterreknndigen, een te Londen en een te Oxford, die niets van elkanders waarneming wistenmeenden dat het donkere glas van hun telescoop niet meer deugde, zoo sterk was de flik kering dezer lichtkolom voor het gezicht. Men voorspelt dat voor het einde van het jaar dit magnetisch licht de aarde dicht genoeg zal zijn genaderd, om er de onmiddel lijke invloeden, die sterk zullen zijn, van te kunnen ge voelen. Van welken aard die invloeden zullen zijnlaat zich slechts bij gevolgtrekking gissen; maar zeker zoo als nog nimmer door het menschelijk geslacht aan schouwd of ondervonden zijn." Gemeenteraad van Goes. In de eergisteren gehouden zitting werd door den voor zitter mededeeling gedaana dat jonkheer M. J. de Marees van Swinderen is benoemd tot onbezoldigd com mies ter secretarie; b dat de heer P. Lipjes de huur heeft opgezegd van het voormalige ijkkantoor, eerst tegen primo Meidoch later verzocht heeft dat te blijven ge bruiken tot 31 Meic dat vele aanvragen voor de plaat sing van kinderen op de bewaarschool en de school 2e klasse niet zijn kunnen ingewilligd worden, de bewaar school wordt vergroot en het plan tot vergrooting der school 2e klasse bij burgemeester en wethouders in onder zoek is. Vervolgens doet de voorzitter mededeeling van dö volgende ingekomen stukken1°. Het verslag van den toestand der gemeente Delft over 1870, hetwelk ter inzage voor de leden wordt gelegd. 2°. Aanbevelingen van het bestuur van het gasthuis voor een lid tengevolge

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1