hadden de opstandelingen gepantserde spoorwegen uit Parijs gezonden, die tot aan de voorposten bij Saint- Germain waren genaderd. Vier kanonneerbootenwaar van de bestemming niet bekend isliggen te Auteuil voor anker. De naam der kanonneerboot Farcy is veranderd in die van la Liberté, terwijl een ander wordt genaamd „Mort aux gendarmes." Bij de poort van Maillot is de toestand zeer treurig. De ophaalbruggen zijn bijna geheel vernield, de toe stand van het station is verschrikkelijk. De huizen op den Boulevard Gouvion, die naar de wallen zijn gekeerd, hebben allen aan de gevels sporen van bommeneven eens als de huizen in de Avenue de la grande armee van de poort van Maillot tot aan de Rue Pois3on. Aan de linkerzijde van de poort staan zeven kanonnen en ter rechterzijde drie, terwijl vlak voor de ophaalbruggen nog acht stukken zijn opgesteld. Zij doen thans echter geen dienst; slechts vier nationalen houden de wacht. Sedert acht dagen ziet men in de nabijheid van de poort van Maillot bijna niemand. De nationalen vertoo- nen er zich ook niet meerzij bevinden zich echter in grooten getale in de Avenue Malakoff, alwaar men ze met allerlei spelen zich kan zien vermakenterwijl ande ren een groep rondom een aardige marketenster vormen. Sommigen staan voor de deur van een tijdelijke ambu lance te kijken, vanwaar de gewondenna verbonden te zijn, naar de hospitalen worden vervoerd. Een der natio nalen vroeg dezer dagen aan een officier van gezondheid maar het getal gewonden, waarop hij ten antwoord kreeg, dat het Vrijdag en Zaterdag 205 had bedragen. „Kijk, hernam de nationale, en de generaals zeggen dat er bijna geen gewonden zijn!" „O! ja, zei een jong mensch, die zich in het gesprek mengdemaar kom dan eens bij ons in Batignolles kijken; alle huizen zijn vol gewonden en de dooden liggen op elkander gestapeld." Bij de Porte Dauphine en in de Avenue de l'Impéra- trice legeren de nationalen in tenten, terwijl er voortdu rend bommen vallen, doch zij schijnen zich daarover niet te bekommeren. De Amerikaansche ambulancedie in de Avenue de l'Impératrice was opgeslagen, heeft zich moeten verwijderen, daar zij reeds door verscheidene bommen was getroffen. De groote staf had geheel eigendunkelijk bezit geno men van een hotel van prins Czartorisky in de Rue de Presbourg, waarvan het gevolg was dat het spoedig door verscheidene bommen werd getroffen. De eigenaar heeft zich bij den Russischen gezant beklaagd, die de commune heeft gesommeerd om het gebouw terstond te ontrui men hetwelk dan ook is geschied. Teneinde eenige afleiding te bezorgen aan den Are de triomphe en de rondom gelegen huizen, die aanhoudend worden beschoten, heeft men eene barricade opgewor pen, tegenover de Avenue de Jena en de Rue de la Reine Hortense. De nationalen hebben het huis n<>. 12 in de Rue de Presbourg met kanteelen voorzien, de vensters dichtgemetseld en schietgaten aangebracht. De laatste strijd te Asnières op den 18eu dezer is hevig geweest. De opstandelingen hadden hunne stellingen in het dorp zeer versterkt en hunne posten reeds tot Gen. nevilliers uitgezet. Op een afstand van twee- of driehon derd meters van het station werd de spoorweg verdedigd door eene barricade met mitrailleuses .gewapend. Twee andere barricades verdedigden de wegen naar Courbe- voie en Charlebourg. Deze beide stellingen waren sedert eenige dagen door het 77c, 32c en 152c bataljon bezet, terwijl dat van Seine en Oise op den linkeroever der Seine de reserve vormde. Op den rechteroever en over de spoorwegbrug waren nog andere strijdkrachten verzameld; ook waren er op den spoorweg gepantserde wagons. De bataljons waren door den langdurigen dienst zeer vermoeid. Gedurende den nacht was het geweervuur aan de zijde van Charlebourg zeer hevig geweest. De troepen van Versailles bereidden zich voor op een krachtige beweging en verzamelden in het schiereiland van Gen- nevilliers aanzienlijke strijdkrachten. De kommaudant der nationalen te Asnières kreeg van een en ander be richt en vroeg van Parijs manschappen en kanonnen, daar hij een hevigen aanval verwachtten. Des morgens te tien uren rukten de linietroepen uit Gennevilliers op en ontwikkelden zich in de vlakte van Argcnteuilonder begunstiging van een hevige kanon- nade van de zijde van Demi, Lune, Courbevoie en het •kasteel Bécon. De bommen vielen als hagel op het station van Asnièresden spoorweg en het telegraaf- kantoor. De nationalen trokken zich achter de barricades terug, maar waren slecht gedekt voor het hevig kanon- en geweervuur; zij antwoordden zoo goed mogelijk, doch vielen in menigte dood of gewond neder. Tegen 11 uren waren de troepen van Versailles op de rechterzijde van den spoorweg dezen op korten afstand genaderd en openden zij het vuur uit twee gedekte mitrail leuses op de barricade, zoodat de nationalen van het 77c bataljondie aldaar stondende vlucht moesten nemen naar den linkeroever der Seine; zij sleepten hunne kame raden die de andere barricades verdedigden in hunne vlucht mede. De batterijen der linietroepen vervolgden hen en wierpen bommen te midden van de vluchtende bataljonszelfs op den anderen oever der Seine. De vluchtelingen vlogen de straten van Levallois bin nen en riepen de winkeliers toe dat zij de winkels zouden sluitendaar de troepen van Versaillles hun op de hielen zaten. De schrik was algemeendeuren en vensters werden gesloten, vrouwen liepen schreeuwende rondmen vluchtte naar de kelders en intusschen don derden de kanonnen en ratelden de mitrailleuses. De vluchtelingen trokken naar dc barrière van Asnières en trachtten binnen de stad te komen. Slechts aan een klein gedeelte gelukte ditde mees ten moesten een anderen weg kiezen. Bij het station van Batignolles stond een post die de vluchtelingen trachtte tegen te houdendoch het gelukte niet en zij verspreidden binnen de stad vrees en angst. Intusschen was de strijd te Asnières voortgezet; het station en telegraafbureau waren door een troep nationa len bezet, de tirailleurs der linietroepen rukten van alle zijden op, en schoten hevig op hen. De opstandelingen echter hielden stand totdat de telegraafdraden waren afgesneden, en namen toen ook de vlucht. Toen zij aan den oever der Seine kwamen zagen zij tot hun schrik dat de schipbrug was weggenomen. Dit was geschied op bevel van hun kommandant, die'meende dat al zijn manschappen reeds in veiligheid waren. Andere nationalen, die door een charge van de cavalerie in de vlakte van Bezons uiteen waren gedreven, kwamen eveneens vluchtende aan; de ongelukkigen wer den bijna wanhopig. Sommigen wierpen zich in liet water, anderen trachtten de touwen der schepen te krijgen om de brug te herstellenvelen eindelij k vluchtten langs den spoorweg op het gevaar van door bommen of kogels te worden getroffenwant de linie troepen vuurden steeds met groote hevigheid. Het aantal dooden en gewonden was aanzienlijk; vele verdronken, anderen werden doodgeschoten, het kleinste gedeelte ontkwam het gevaar. Uit Frankrijk en Duitschland. De liberaal-katholieke beweging, waaraan Döllinger den eersten stoot heeft gegeven, breidt zich meer en meer uit. Volgens een telegram aan de Neue freie Presse uit Rome wordt door de professoren der universiteit al daar een adres van gelukwensching aan Döllinger gereed gemaakt. Ook de hoogleeraars aan de hoogeschool te Weenen teekenen een gelijk adres. Te Bonn had den 15en dezer eene vergadering plaats van invloedrijke personen, die aan de beweging in de katholieke kerk een werkzaam aandeel nemen en ver schillende hervormingen trachten tot stand te brengen. Onder de aanwezigen merkte men vooral op den schrijver Florencourt uit WeenenSchultehoogleeraar in het kanoniek recht te Praag, en Cornelius, hoogleeraar in de geschiedenis te Münchenen de hoogleeraars Reinkens uit Ereslau en Michelis uit Braunsberg. Wederom heeft een ongeluk plaats gehad met een trein waarmede militairen werden vervoerd. Op den llcn April geraakte bij Metz een trein met Fransche krijgsgevangenen, die onder geleide van Duitsche land weermannen werden getransporteerd, bij Metz op de baan naar Thionville en liep tegen een aantal ledige goederenwagens. Een twintigtal manschappen van de Duitsche landweer en evenveel krijgsgevangenen wer den zwaar gewond. Een vijftigtal gevangenen maakten van de verwarring gebruik om te ontvluchten. Uit Coblentz wordt gemeld, dat men aan den Rijn een gedenkteeken voor de overwinningen der Duitsche legers wil oprichten bestaande uit een Ger- mania-beeld, als verpersoonlijking van die Wacht am Rhein. Over de plaats waar het gedenkteeken zal worden opgericht schijnt men het nog niet eens te zijn; men noemt de Drachenfels en het Niederwald. Te Versailles zijn van de Fransche soldaten die in Zwitserland waren geïnterneerd reeds 84,500 man aangekomen, benevens 6000 paarden. Paris Journal, dat door de commune was opgehe ven en thans te Saint Germain uitkomt, verhaalt in zijn nommer van den 14cn, hoe het steeds in staat is geweest om aan zijne lezers verslag te geven van hetgeen op het stadhuis voorviel. Ieder uur kreeg het bericht van het gebeurde en iederen avond kreeg het een afschrift van het register waarin de hande lingen werden opgeteekend. De heeren der commune waren hierover zeer verbitterd, daar dit door niemand dan door een valschen broeder kon geschieden en het blad verklaart dan ook, dat zij dit alles kreeg dooi' een lid van de commune zelf, dat thans reeds in onge nade is gevallen. Het blad haast zich om te zeggen dat deze Judas zich niet hoog liet betalen daar hij alle geheimen voor 15 franken per dag aan het Paris Journal bekend maakte. The Times behelst de volgende niet onbelangrijke mededeeling van een Pruisisch officier van den generalen staf te St. Denis, die eenig licht verspreidt over de onbe grijpelijke manoeuvres der regeeringstroepenop den 12eo en I3en dezer maand. Volgens dezen officier zou generaal Fabrice eene mededeeling uit Versailles ontvangen heb ben, dat de regeering voor den nacht van 12 April een beslissenden aanval op Parijs voorgenomen had, en om de volgende redenen daarvan aan de Duitsche autori teiten kennis gaf: De oproerlingen kunnen de wallen aan de noordwestelijke zijde niet wapenen, omdat de kanonnen in dit geval de Pruisische liniën bestrijken zouden; intusschen zou eene afdeeling troepen tusschen Parijs en het neutrale gebied kunnen passeeren. Mac- Mahon zou daarom langs Asnières, Clichy en de uiterste grens van Gennevilliers optrekken en van die zijdede wallen trachten te bereiken. Tegelijkertijd zouden twee aanvallen tusschen Montrouge en Chatillon en aan de Avenue de Courbevoie gedaan worden zoodat 40,000 man te gelijk de positiën der opstandelingen overvallen zouden. De Pruisen gaven hunne toestem* ming, om het korps van Mac-Mahon aan hunne linie voorbij te laten trekken, onder voorwaarde, dat'zy hunne positiën van Asnières tot St. Denis zouden wape nen, om desnoods de troepen der beide partijen te ver hinderen, die linie te overschrijden. Het schijnt dat Dombrowsky van dit plan de lucht heeft gekregenen moeten daaruit de bewegingen der insurgenten tegen Asnières en Levallois verklaard wordenwaardoor de marsch van Mac-Mahon afgesneden en het plan verijdeld werd. Wanneer deze mededeeling waarheid behelstdan worden daaruit tevens de aanvallen der regeeringstroepen der laatste dagen verklaard en is het niet onmogelijk, dat dit plan nog niet opgegeven is. ijcmöflsbcricl)trn. Graanmarkten enz. Oostburg, 19 April. Bij zeer ruimen aanvoer van gra nen bestond heden vrij goede kooplust, doch was het voor verkoopers moeilijk vorigen koers te bedingenals zijnde alleen de puike monsters als voren te plaatsen. Alle afwykende qualiteiten moest men lager afgeven, of bleven onverkocht Inzonderheid was dit het geval met haver en gerst, waarmede houders steeds hoog blij ven gestemd. De besteede prijzen waren: tarwe 12.75, 12.50, 12.25 a /ll. Rogge 8.50, 8 a 7.50. Win- tergerst 7.90, 7.75, 7.60 a 7.40. Zomergerst 7.40, 7.25 a /7. Haver /5.75, 5. /4.50, 4 a /3.50. Paar- denboonen ƒ9.40, 9.25, /9a 8.50. St. Nicolaas, 20 April. Tarwe fr. 30.20rogge fr. 20.80; boekweit fr. 24.50; haver fr. 11.00; gerst fr. 16.70; boonen fr. 25.00lijnzaad' fr. 31.00. Middelburg, 20 April, Puike Walchersche tarwe van f 13 en daarenboven gekocht; Zeeuwsclie dito 12.50 verlaten; rogge tot 9 uitgesleten; wintergerst 7.50 a 7.60; Walchersche zomergerst 7.10 a 7.25; Zeeuw- sclie dito bracht 6.80 op; Walchersche witteboonen ƒ18.25, een partijtje van den zolder werd op 19 ge houden; dito bruineboonen ƒ16; dito paardenboonen 9.50 a 9.60; dito groene kookerwten tot 10 a 10.75 gekocht. Raapolie ƒ51.50; patentolie 53.50; lijnolie 36.50 per vat op zes wekena contant 1 lager. Harde lijnkoeken 13 per 104 stuks; zachte dito 15 per 104 stuks. gemiddelde marktprijzen. Middelprijzen van bakbare tarwe '13.00 en rogge 8.75. Aardappelen 2.90 a ƒ3.per hektoliter. Ver- sche boter 1.30 a 1.40 per kilogram. Prijzen van effecten. Amsterdam 20 April 1871. Nederland. *Certific. Werkelijke schuld 2 j- pet. 52£ *dito dito dito 3 62.{- *dito dito dito 4 83.1 *Aand. Handelmaatschappij 41 dito exploitatie Ned. staatssp. België. *Certificaten bij Rothschild 2^ Rusland. *Obligatiën 1798/18165 94$ *Certific. adm. Hamburg 5 671 *dito Hope C°. 1S55, 6? serie 5 771 *Cert. 1000 1864 5 92 *dito 1000 1866 5 r *Loten 1866 5 „2211 *0blig. Hope Co. Leening I860 4J>- 83^- *Certific. dito4 66$

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3