ache taalminnaren, te Lier (België), zijn de vol gende bekroningen aan mededingers uit Nederland te beurt gevallen: Drama. le prijs (fr. 500 en een zilveren verguld eere metaal) aan de Letterlievende vereeniging Hooger zij ons doel, van Amsterdam, met Schuld en boete; 2eprijs (fr.250 en een zilveren verguld eeremetaal) aan de Ver eeniging Vrede en vriendsehap, van Botterdammet Kapitein Paul. Als bewijs van bjjzondere voldoening werd door de jury met eenparige stemmen een zilveren eermetaal toegekend aan de rederijkerskamer de Génestet, van Utrecht. Beste tooneelspelers in het drama (zilveren verguld eermetaal.) De heerenHeddenvan Amsterdamrol van Vliet, in Schuld en boete; P. A. van Ommeren, van Rotterdamrol van Paulin Kapitein Paulen J. de Leur, van Utrecht, rol van Lazaroin Lazaro de vee hoeder. Beste tooneelspeelsters in het drama (zilveren ver guld eermetaal). Mejufvrouw E. Verduyn, van Rotter dam, liefhebster, rol van de markiezin d'Auray, in Kapitein Paul. Beste tooneelspeelsters in het blijspel (zilveren verguld eermetaal). Mejufvrouw Vleming, van Utrecht, liefheb ster, rol van de baronnes de Eourchevif, in De baron van de porseleinkast. De meetingwelke jl. Zondag te Londen in Hyde- Park gehouden is, met het doel om ingenomenheid met de Parijsche commune aan den dag te leggen, heeft niet veel te beduiden gehad. Op het Finsbury-Sqnare heeft zich eene soort van optocht gevormd, die zich, met eenige roo de,AmerikaanschePoolsche en andere vlag. gen en met eenige muzikanten aan het hoofd," naar Clerkenwell, en van daar naar het Park begeven heeft, en aldaar door eene vrij talrijke, meest uit straatjeugd bestaandenieuwsgierige volksmenigte is opgewacht en nu en dan is uitgejouwd. Zekere James Murray, een schoenmaker, heeft de meeting geleid, en, op een appel wagen geklommen zijnde, eene toespraak tot verheer lijking der „Parijsche broeders" en tot beschimping der „niet-roode Engelsche republikeinen" gehouden. Daarna heeft een ander persoon een adres „aan de communehet hoofdcomité, de nationale garden en de werkende stan den van Parijs" voorgelezenhetwelk verklaard is te zijn aangenomen en daarmede was de zaak afgeloopen, daar eene poging om het terrein in optocht te verlaten wegens gebrek aan deelneming mislukt is. Bij de politie te Antwerpen kwamen sedert eenigen tijd klachten in dat van jonge meisjes de gouden oorbel len en andere sieraden op straat waren gestolen. Uit het verhoor der kinderen bleek, dat eene vrouw hen lekkernijen had aangeboden en zoo tot zich gelokt gevraagd had of de ringen of belletjes van goud waren en, als het antwoord bevestigend was, ze te zien vroeg en dan spoedig op de vlucht ging. Op aanwijzing van een der kinderendie wandelende de diefegge aanweesj werd deze gevat en bleek een meisje van 18 jaren te zijn. Een bundeltje Amerikaansche effecten, te Arnhem verloren, is door een meisje gevonden en mede naar huis genomen waar men de stukken voor Franscbe prentjes hield. Een medebewoner van het huis vermoedde echter dat het de verloren effecten konden zijn, 't geen zich bevestigde. De uitgeloofde 100 voor den vinder vielen thans aanhet huisgezin ten deel. Verkoopingen en aanbestedingen. Gisteren hebben burgemeester en wethouders van 'Zïerikzee ten raadhuize aldaar in het openbaar te koop aangeboden het aan de gemeente toebehoorende huis en erf op de Oude haven, waarin zich het telegraafkantoor bevindthetwelkzooals reeds vroeger is gemeldnaar de Meelslraat verplaatst en met het postkantoor ver- eenigd wordt. Het hoogste bod werd gedaan door L. Geers timmerman te Zierikzee bedragende f 2600. Thermometerstand. 19 Apr. 'sav. 11 u. 49 gr. 20 'smorg.7 u.47gr.'smidd.ln.50 gr.'sav.6u.50gr. öuitmlcmïr. Algemeen overzicht. Ofschoon het wapenfeit Maandag morgen niet, zooals wij gisteren meenden, op zich zei ven stond, doch door andere gevechten gevolgd is, schijnt het toch dat deze allen hun ont3taan slechts te danken hadden aan toeval lige omstandigheden en niet het uitvloeisel zijn der plannen van de regeering te Versailles, om door een doortastenden maatregel aan den burgerkrijg ten haren I voordeele een einde te maken. Bezwaarlijk toch kan men aannemendat deze betrekkelijk onbeteekenende aanvallen, buitendien slechts op ëen punt van de gan- sche linie ondernomen, het grootsche plan zouden zijn, waarvan door Thiers tweemalen in eene circulaire gespro ken wordt, volgens hetwelk, na het bijcentrekken van een voldoend aantal troepen, Parijs tot onderwerping ge dwongen zou worden. De goede uitslag dezer ge vechten zal er desniettemin zeer veel toe bijdragen, om dat plan, zoodra daartoe de juiste tijd gekomen is, te doen gelukken. Niet onwaarschijnlijk is het echter ook, dat juist dit goede succes er Mac-Mahon toe noopt, om met inachtneming der grootste voorzichtigheidten einde niet met zijne geringe macht in een hinderlaag gelokt te worden, op den ingeslagen weg langzaam voort te gaan. Die pogingen zullen waarschijnlijk met het be3te gevolg bekroond wordenwant uit cleze eerste teleurstellingen der insurgenten ziet men reeds hoe wei nig de moreele kracht is, die toch noodzakelijk de mili taire manoenvres der slecht geoefende nationale garden moet steunen. Zoolang de insurgenten straffeloos het geschut hunner forten en versterkte punten konden laten werken en daardoor Parijs in den waan brengendat de overdreven verhalen hunner overwin ningen volkomen waarheid behelsden, was de moed dei- strijders zeer groot; nauwelijks echter zijn zij genood zaakt, om voor de krachtiger aanvallen der regeerings- troepen te wijkenof van alle zijden neemt men moede loosheid en lafhartigheid waar. Sedert Maandag morgen slaan dan ook de berichten uit Parijs een geheel anderen toon aan en zijn de bevelhebbers der commune veel kariger in het gebruik hunner groote woorden. De berichten uit Parijs over deze gevechten stemmen vrij goed met die uit Versailles overeen, en uit deze waarheidsliefde blijkt ook reeds, dat de hoofden het onhoudbare hunner positie beginnen in te zien. De gebeurtenissen, die zoo groote verslagenheid onder de insurgenten veroorzaakt hebbenkomen in hoofdzaak hierop nederNadat de regeeringstroepen het kasteel Becon genomen en aldaar hunne batterijen in positie gebracht hadden, bestookten zij door bun vuur het door de insurgenten bezette plaatsje Asnièresterwijl zij te gelijker tijd een aanval op Colombes deden, dat na eenigen tegenstand door hen bezet werdwaarbij de opstandelingen verscheidene doodengewonden en ge vangenen verloren. Hierdoor was het, volgens vroeger rapport van generaal Dombrowsky zoo zeer versterkte Asnières van twee zijden aan het vuur der regeerings troepen blootgestelddie de opstandelingen dan ook noodzaakten hunne positiën aldaar te ontruimen, en eenige honderde ellen terug te gaan. Volgens het bericht uit Paiijs werd het plaatsje echter nog niet terstond door de regeeringstroepen bezeten wanneer men hier mede het bericht uit Versailles van gisteren avond ver gelijkt, dat de regeeringstroepen Dinsdagavond Asnières bezet hebben en aldaar ookweder eenige opstandelingen1 gevangen namendan schynt het, dat na de eerste verdrijving door het geschut de opstandelingen we der gepoogd hebben, zich opnieuw in dit plaatsje te nestelenZooveel staat vast en wordt ook volgens de laatste berichten uit Parijs erkend, dat de opstandelingen Dins dag avond uit al hunne positiën op den linkeroever der Seine verdreven werdenen zich op den anderen oever hebben moeten terugtrekken. De verliezen der opstan delingen bij deze gevechten worden door hen zelve als zeer zwaar opgegeven, terwijl de regeering verklaart dat hare troepen zeer weinig geleden hebben. Twee batterijen, door de regeeringstroepen bij Asnières opge richt, bestrijken de spoorwegbrug over de Seine en beletten de insurgenten om pogingen aan te wenden teneinde zich op den verloren linkeroever opnieuw te kunnen vestigen. Volgens le Bien public zijn het voor namelijk de bataljons der voorsteden, juist diegene die het oproer veroorzaaktenbij wie men thans de groot ste moedeloosheid waarneemt. De terugslag der eerste teleurstellingen van het leger der opstandelingen doet zich in Parijs en in de naaste omgeving der commune zelve ook terstond gevoelen. De bladen, die het revolutionair bewind steunen en daar onder zelfs die, welke door zijne leden geredigeerd wordenstemmen hunne grootspraak plotseling eenige tonen lager, en komen thans met hunne raadgevingen aan de communeom eene conciliatie met Versailles te beproeven. Nog voor eenige dagen schreef le Mot d'or- dre onder anderen: „gij wildetmijnheer Thiers, niet met den opstand onderhandelen, welnuthans wil Parijs het niet. Gij noodzaakt de'hoofdstad tot de overwinning, en Parijs zal overwinnen." En thans slaat dat zelfde blad eene poging tot verzoening voor! De voorwaarden, waarop men tot die verzoening wil medewerkenzijn echter van dien aard, dat aan eene aanneming door de regeering te Versailles niet te denken valt. LeVengeur, la Commune en het genoemde orgaan van Rochefort geven het volgende programmahandhaving der repu bliek communaal recht voor Parijs en alle steden, auto nomie der nationale garde, ontbinding der nationale vergadering en der communenieuwe verkiezingen voor beide lichamen, interimair bestuur te Parijs en te Ver sailles en onbeperkte amnestie en wapenstilstand. Wanneer de troepen der commune nog meer terrein verliezen, zullen die eischen van lieverlede ook nog wel lager gesteld worden. Voor eenige weken vernam men het ongunstige rap port, door de commissie uit de vertegenwoordiging van Noorwegen over het voorstel uitgebracht, om den lang gekoesterden wensch des koning te vervullen en de ver eeniging met Zweden tot stand te brengen. De storthing heeft thans na een debat van drie dagen zich met de meening der commissie vereenigd en het voorstel met 92 tegen 17 stemmen verworpen. Uit dezen uitslag blijkt, dat deze wensch des konings volstrekt niet het verlan gen van het volk uitdrukt, en voor dien afkeer tusschèn twee landen, die reeds zoolang onder éen scepter ver eenigd zijn en steeds elkander de beste sympathie toe dragen, moet wel een bijzondere oorzaak bestaan. l'In- dépendance beige schrij ft dit verschy nsel voornamel y k to e aan de nieuwe militaire organisatie van Zweden, die aan Noorwegen in dat geval lasten en plichten zou opleggen waarvan dit land steeds zeer afkeerig was. Uit Munchen wordt bericht, dat professor Düllinger door den aartsbisschop van Munchen geëxcommuniceerd is, het eenige wapen dat den clericalen nog tegen hem ten dienste stond. Gelukkig heeft ook de tijd aan dit wapen de grootste kracht en beteekenis ontnomen. Laatste berichten. Versailles. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de nationale vergadering medegedeeld, dat de troepen Asnières genomen hebbenen er bijgevoegd, dat dit succesgevoegd bij het resultaat der Parijsche verkie zingen, waarschijnlijk een doodelijken slag aan den opstand toebrengen zou. Parijs. De voorposten der nationale garde te Asnières en Neuilly werden Dinsdag door een panischen schrik bevangen en konden niet dan met moeite weder bijeen gebracht worden. Dombrowsky tracht Neuilly op alle mogelijke wijzen te versterken. In alle straten van Parijs, die op de zuidelijke poorten uitloopenworden barricades en loopgraven aangelegd. Be strijd te Parijs, Om het bezit van Neuilly werd in de laatste dagen tusschen de troepen van Versailles en de nationalender commune ernstig getreden. De medegedeelde berichten van de autoriteiten der opstandelingen leverden reeds het bewijs, dat zij, niettegenstaande hunne volharding, dien strijd niet gelukkig voerden. Reeds op den I6cn hadden de troepen van Versailles Neuilly bezet aan de zijde van de Avenue de Neuilly tot aan deRnedes Huis- siers en van de zijde van de Avenue du Roule tot aan den boulevard d'Inkerman, zoodat de commune nog vrij wat huizen en tuinen kon veroveren alvorens zij kon zeggen een groot gedeelte van Neuilly te hebben inge nomen. De kanonnade was aldaar zeer hevig geweest. De kannonnen van de batterijen te Courbevoie en die van den Mont Valérien hadden een moorddadig vuur onder houden, waartusschen van tijd tot tijd het vreeselijk geratel der mitrailleuses weerklonk. Tusschen de batterijen van Chatillon en Meudon en de forten Vanvres en Issy had voortdurend een hevigen artilleriestrijd plaats, hoezeer ook de regen bij stroomen nederviel. Niettegenstaande de opstandelingen daartegen een hevig vuur onderhieldenhad toch de redoute van Chatillon weinig geleden en berokkenden zij over het geheel aan de batterijen van de troepen van Versailles slechts geringe schade, terwijl die aan het fort Vanvres belangrijk was. Meer en meer wordt ook algemeen de erkentenis uitgesproken, dat de verliezen van de nafcio- nalen vooral in de laatste dagen aanzienlijk zijnzoo wel aan dooden als aan gewonden. Te Asnières werd nog steeds hevig door de batterijen der opstandelingen geschoten, doch zij deden niet veel kwaad aan de batterijen der linietroependie zich ter nauwernood moeite gaven om het vuur te beantwoorden. De troepen van Versailles hadden te Colombes batterijen opgericht, en uit vrees voor een aanval van die zijde

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2