OÜRANT. r 95. Vrijdag 1871. 21 April, Middelburg 20 April. In de jl. Maandag gehouden vergadering van de afdee- ling Letterkunde der Koninklijke academie van weten schappen is, blijkens het in de Staats-courant van heden voorkomende verslag dier vergadering, door den heer Leemans eene mededeeling gedaan over het Nehalen- nia-altaar,-~in hét .begin van dit jaar op het strand van Walcheren- gevonden.- Vooraf gaf hij een kort overzicht der Domburgsche oudbeden en der elders bewaarde .Nehalennia-steenen, die naar zijne meening allen tot de tweede eeuw en de eerste helft der derde behooren en uit Zeeland afkomstig zijn. Ook liet hij photographische afbeeldingen van het altaar zien en deelde eenige opmerkingen over het opschrift mede. Het gesprokene gaf aanleiding tot opmerkingen en vragen aan de heeren Boot, Kern en Moll. Eene afbeelding van den steen met toelichting zal door den heer Leemans voor de verslagen geleverd worden. Men verzekert dat sedert eenige dagen een gezant uit Venezuela zich in de residentie .bevindt, die onderschei dene cbnferentiën met den minister van buitenlandsche zaken moet hebben gehouden. Het Vaderland De gemeenteraad van Amsterdam heeft in zijne zitting van gisteren aangenomen het voorstel van burgemeester en wethouders tot het indienen van een adres aan de tweede kamer, met verzoek om het door den heer mr. S. van Houten gedaan voorstel tot wijziging der personeele belasting te verwerpen. Benoemingen en besluiten. ziooGEE onderwijs. Verleend de titel van lector in de geneeskunde aan de hoogeschool te Groningen aan H.W. Middendorp, medicinae doctor aldaar. middelbaar onderwijs. Op verzoek eervol ontslag verleend aan J. Esser jp. uit zijne betrekking van leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Assen. marine. Bepaald dat, bij wijziging van het konink lijk besluit van den 5en dezer, de kapitein ter zee W. C. Klis, in plaats van den kapitein ter zee P. van der yelden Erdbrink, als lid deel zal uitmaken van de in dat besluit bedoelde commissie tot het afnemen van het examen voor den rang van 2en luitenant bij het korps mariniers in dit jaar. Kerknieuws. Naar wij vernemen zal de vacature, die door het emeritaat van den heer H. Boonen bij de Nederduitsche hervormde gemeente alhier is ontstaanniet worden vervuld, en is de reden hiervan dat thans door de regeering is gevolg gegeven aan art. 3 van het be sluit van den souvereinen vorst van 8 April 1814 n°. 15, hetwelk bepaalt dat gemeenten van 10 tot 13 duizend zielen, onder welke thans de Nederduitsche hervormde gemeente alhier behoort, slechts aanspraak hebben op rijks-bezoldiging voor zes predikanten. Het kiescollege van de Nederduitsche hervormde ge meente te Amsterdam heeft, ter vervulling der vacature ontstaan door het emeritaat aan den heer Schuuring en voortdurende door het bedanken van den heer Jorissen uit het opgemaakte grostal van predikanten het volgende drietal gekozen: de heeren N. H. de Graaff, te Rotter dam; J. P. Nonhebei, te Middelburg, en dr. P. S. van Bonkei, te Zutfen. Het beroep zal den len Mei gedaan worden. Bedankt voor het beroep tot predikant bij de Ne derduitsche hervormde gemeente te Nieuw- en Sint Joos- land door jonkheer W. F. Trip van Zoutlandt, predikant te Hattem. Eergisteren avond is te Amsterdam de jaarlijksche vergadering van moderne godgeleerden geopend. Zij werd geleid door den voorzitter prof. L. W. E. Rauwen- hoff en door 182 personen bijgewoond. Gisteren werd eene bijeenkomst gehoudenwaartoe ook niet-theologanten toegelaten werden. Marine en leger. De Staats-courant bevat de volgende opgave van geplaatste, overgeplaatst^ en op nonactiviteit gestelde officieren. Met 30 April a. op nonactiviteit gesteld: de luitenants ter zee 2e klasse G. W. L. Diemont van Langerak) W. C. P. E. de Klopper en H. Vreedenberg van Z*" Ms. drijvende batterij Neptunus, W. C. A. Ziegenhirt von Rosenthal van Zr. M». ramschip Schorpioen J. Ticliet en P. A. *A. "Frankarap van Zj. Ms. ramschip Buffel P. M. W. F. Krayenhoff van de Leur van Zp. Ms. monitor Heiligerlee, T. H. baron van Verschuer en A. A. Escher van Zr. Ms. monitor Tijger, C. H.Cornelissenen J. Schouw Santvoort van Zr. Ms. wachtschip te AmsterdamJ. R. Eek van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis; de luitenant ter zee lc klasse K. A. Stakman Bosse, lc officier op Zr. M>. monitor Krokodil, en de officier van admini- stratiö^Jj? „klasse C. H. S. Pastor van Zr. Ms. monitor Heiligerlee. Met 1 Mei a. overgeplaatst. Van Zr. Ms. drijvende batterij Neptunus de luiteuant ter zee 2e klasse P. G. Bruch op Zp. Ms. ramschip Schorpioen en de officier van administratie 3e klasse J. L. Kroeze op Z<\ Ms. wachtschip te Hellevoetsluis; van Zp. Ms. wachtschip te Willemsoord de luitenant ter zee 2e klasse Z. J. Cambier op Zp. M». ramschip de Buffelvan Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetluis de luitenant ter zee 2C klasse R. H. Jarman op Zp. M». monitor Krokodilals le officier en de officier van administratie 3C klasse J. H. C. Vermeer op Zr. M8. wachtschip te Amsterdam, en van Zp. M*. wachtschip te Amsterdam de officier van administratie 3e klasse, N. de Ronde Bresser op Zp. Ms. monitor Heiligerlee. Met 1 Mei a. geplaatst de volgende officieren thans op nonactiviteit: op Zp. M*. ramschip Buffel, de luitenant ter zee 2p klasse V. C. Dijkmeester; opZr. Ms. monitor Tijger, de luitenants ter zee 2e klasse, W. van Hasselt en E. D. Kits van Heyningen: de luitenants ter zee 2e klasse J. C. Sprenger op Zr. Ms. monitor Heiliger lee, R. C. A. L. Jansen en D. G. Brand, op Zp.M». wacht schip te Amsterdam, jonkheer S. F. T. de Vaynes van Brakell,op Zp. 3D. wachtschip te Willemsoord, D. J. W. A. G. Coops rn L. A. Wallaardt Sacré, op Zp. Ms. wacht schip te Hellevoetsluis, de laatste om gedetacheerd te worden op Zp. Ms. stoomflottille-vaartuig Hector. Rechtzaken. De arondisseraents-rechtbank alhier heeft gisteren de volgende vonnissen uitgesproken. Simon Jacobus Geldof, oud 32 jaren, gedetineerd in het huis van burgerlijke en militaire verzekering alhier? was beklaagd dat hij den 13en Februari jl. zich tegen de bewaarders in het huis van verzekering W. Schotsman en G. J. Vos, toen deze hem op last van den directeur omdat hij, niettegenstaande herbaalde waarschuwing, telkens het raam zijner kamer had opengeworpen naar eene cel wilden brengen, heeft verzet, geschopt, gesla gen en gescholden voor „moordenaars" en „beulen." Hij is schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde feitengepleegd jegens bedienende beambten in de waarneming hunner bediening, en, met aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van vier maanden en eene geldboete van f S, alsmede in de kosten. Maria de Mey, werkster te Sluis, was beklaagd dat zij den 7cn Maart jl. arglistig ongeveer een emmer roode en witte aardappelen heeft weggenomen en zich toe geëigend uit den toen ongesloten keldc-r van J. deVisscr en ten nadeele van dezenwelke aardappelen zij vervol gens voor 35 cent heeft verkocht. De beklaagde gaf op die aardappelen gekregen te hebben van den zoon van de Visser, die dit evenwel ontkende. Zij is schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal eDonder aanneming van verzachtende omstandighedenveroordeeld tot eene maand gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te onder gaan benevens in de kosten. Jozina Adriana Huijssoon, werkster alhier, was beklaagd dat zij den 8en Maart jl., ten nadeele van J. M. Krombeek, uit de gemeenschappelijke woning arglistig drie baalzakken heeft weggenomen en ten eigen bate voor 25 cent verkocht. Zij is schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal en, onder aanneming van verzach tende omstandighedenveroordeeld tot een gevangenis straf van 8 dagen en in de kosten. Cornelia Goote en Adriana Goote, beide alhier wonende, waren beklaagd dat zij den 15cn Maart jl. Jo hanna Maria Hofman in hare woning, na voorafgaande woordenwisseling over de vermissing door laatstge noemde van een stuk bleekgoed, moedwillig slagen hebben toegebracht. Zij zijn beide aan het haar ten laste gelegde feit schuldig verklaard en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene geldboete van 16 en in de kosten. Christiaan van Es, metselaar te Veere, was be klaagd dat hij den 6«> Maart jl. op de kanaalwerken aldaar J. W. Klaassen moedwillig heeft mishandeld. Daar dit feit het gevolg was van misbruik van sterken drank en dit zich, volgens klacht der hoofdopzichters, steeds het meest op den eersten werkdag der week onder de werklieden openbaart, werd door het openbaar minis terie aangedrongen op toepassing eener strenge straf. De rechtbank heeft den beklaagde bij verstek schuldig verklaard aan moedwillige mishandeling, waardoor geen ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, en bem ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van 15 dagenin een zame opsluiting te ondergaanalsmede eene geldboete van f8 en in de kosten. De in deze zaak gedagvaardedoch niet verschenen getuige C. van der Mast, te Veere is ter zake van zijne niet-verschijning veroordeeld tot eene geldboete van 3 en in de kosten. Desiderius Bernardinus Maurits van IJzelenberg oud 16 jaren, arbeider te Zoutelande was beklaagd dat hij den 6en Februari jl. een van een wrak afkomstig stuk ijzeren ketting, geborgen op het strand te Zoutelande ten nadeele van de opbrekers van dat wrak arglistig weggenomen en vei kocht heeft. Hij is schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal en, onder aanneming van ver zachtende omstandigheden, veroordeeld tot 8 dagen gevangenisstraf en in de kosten. Petrus de Jager, wonende te Eede was beklaagd dat hij den 22eo October 1870 zich beeft schuldig ge maakt aan vervoer van lompen op het terrein van toe zicht aan de landzijde zonder voorzien te zijn van het daarvoor vereischte document. Hij is aan dit feit schul dig verklaard en, onder aanneming van verzachtende omstandighedenveroordeeld tot drie dagen gevange nisstraf en in de kosten, met verbeurdverklaring der aangehaalde goederen. Gemengde berichten. Tusschen eergisteren en gisteren namiddag 4 uren zijn te 's-Gravenhage geen gevallen van pokziekte aan gegeven. Sedert het begin van December is dit de eerste dag, waarvan zulks gezegd kan worden. Er is thans een plan verzonden tot droogmaking van bet Workumsche meer. De voorstellers, de hee ren M. Kingma Hz te Makkumen J. J. Verver, te Bolswardschatten daarin de onkosten op hoogstens^ f 225,000waardoor men, blijkens de menigvuldige boringen ?gronden zou verkrijgen uitmuntend tot weilan den geschikt. In New-Yor k heett de politie de hand gelegd op verscheiden^ geheime speelhuizen. Een vijftal dier inrichtingen werd op 31 Maart overvallen en de cor pora delicti en de eigenaars en medespelers, in 't geheel een veertigtal personen, medegenomen. De rechter voor wien de delinquenten gebracht werdenontsloeg de spelers terstond, met de waarschuwing dat ze zich voor het vervolg zouden te wachten hebben, daar voortaan alle in speelhuizen gearresteerden als land- loopers zonden gestraft worden. De eigenaars en crou piers werden gevangen gehouden. Bij den wedstrijd van tooneelkun3tingerichtdoor de maatschappijen: Vooruit voor Kunst en de Vlaam-

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1