OÜRANT. N°' 94. Donderdag 1871. 20 April. Hiddellrarg 19 April. Aan de gisteren in het kiesdistrict Hulst gehouden verkiezing van een lid voor de provinciale staten van Zeelandin de plaats van wijlen den heer A. J. Onghena, is door 488 kiezers deelgenomen. Bij de opening der biljetten op heden zjjn 7 daarvan van onwaarde bevon den. Het getal geldige stemmen is alzoo 481 en de vol strekte meerderheid 241. De uitslag is dat de heer A. L. J. van Waesberghe candidaat-notaris te Hulst, is gekozen met 241 stemmen. Voorts zijn uitgebracht op de heerenJ. Sturm 63, J. D. Noske 55, S. A. de Smidt 33, M. J. van Vessem 26 stemmen terwijl verschillende andere personen min der dan 26 stemmen op zich vereenigden. Heden zijn de biljetten geopend die gisteren zijn ingeleverd voor de verkiezing van twee leden voor den Middelburgschen gemeenteraad in de plaats van de heeren mr. J. F. Bijleveld van Serooskerke en m'. M. F. Lantsheer, die beiden hun ontslag hebben genomen. Van de 325 biljetten voor eerstgenoemde vacature (rood stembriefje) waren 6, van de 325 voor de tweede vaca ture (blauw stembriefje) 8 niet ingevuld en mitsdien van onwaarde, zoodat het getal geldige stemmen bedroeg 319 en 317en de volstrekte meerderheid 160 en 159. Uitgebrachte stemmen Rood stembriefje. Jonkheer mr. J. W. M. Schorer 306 stemmen. A. de Landmeter6 C. van de Putte Cz2 De overige 5 stemmen waren over 5 personen verdeèld. Blauw stembriefje. J. F. W. Conrad267 stemmen. A. de Landmeter14 Mp. W. A. van Hoek14 F. Nagtglas4 Jonkheer m«\ A. van Reigersberg Versluijs 3 E. K. Boudewijnse2 C. J. Kruijsse2 Mr. M. F. Lantsheer2 Voorts bekwamen 9 personen ieder 1 stem. De uitslag is alzoo dat de heeren Schorer en Conrad zijn gekozen. In de gisteren avond alhier gehouden en talrijk be zochte vergadering der afdeeling Middelburg van de Vereeniging tot bevordering van fabriek- enhandwerks- nijverheid in Nederland bleek dat veertien personen hebben deelgenomen aan den voor Zeeuwsche werklie den uit Walcheren, uitgeschreven wedstrQd. Zooals men weet was deze opengesteld voor timmerliedenmeu belmakersstoffeerderslood- en zinkwerkers, schilders en glazenmakers en smeden. Al deze vakken waren in de ingezonden voorwerpenter vergadering tentoonge steld, vertegenwoordigd. De beoordeeling dier voorwer pen is thans opgedragen aan eene jurytot leden waar van ziju benoemd de heeren C. KrijgerD. van der Tas, A. W. van Erkel, A. de Landmeter, J. J. F. Grauss C. A. H. BillerbeckJ. J. Worrell, J. N. Dikkenberg, J. van NederveenH. PeekC. de Keijzer en P. Ragut. Naar aanleiding van een der vraagpunten had eene bespreking plaats van het opmerkelijke verschijnsel, dat sedert de prijs van het gas te Middelburg is verminderd de rekeningen der gasverbruikers maandelijks stijgen, niettegenstaande zij dezelfde uren als vroeger branden alsmede over de onzuiverheid van het gas dat hier gele verd wordt. De klachten die hierover door verschillende leden geuit werden leidden ten slotte tot het besluit, om eene commissie van drie leden (de heeren Vogel, Blin- denbach en Billerbeck)in vereeniging met het bestuur der afdeeling, te benoemen, teneinde bij de concessio narissen der gasfabriekde firma Wolterbeekvan Bag- gen Co., pogingen aan te wenden tot het verkrijgen van beter gas voor minderen prijs dan thans. De met den melkweger genomen proeven toonden bij de gebleken deugdelijkheid van den weger aan, dat het soor telijk gewicht van de (van twaalf verschillende personen) beproefde melk in de meeste gevallen niet aan de ver- eischten voldeed. Onder de ter vergadering ingekomen en voorgelezen stukken kwam voor een afschrift van een adresdoor de kamer van koophandel en fabrieken alhier aan de tweede kamer der staten-generaal gericht ter onder- steuoiag van het wetsvoorstel betreffende een stoom vaartdienst tusschen Vlissingen en New-York. Eenige voorgestelde nieuwe leden werden aangenaam verklaard, waardoor het ledental der afdeeling thans tot 136 geklommen is. Het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland heeft, ter voorziening in een vacature als raadsheer in dat college, in plaats van wijlen m". G. Matthes, de volgende aanbe velingslijst opgemaaktmr. S. A. Lette van Oostvoorne rechter in de arrondissements-rechtbank te Brielle; mr. J. J. Loke, rechter in de arrondissements-rechtbank te Rotterdam,* mr. A. M. van Stipriaan Luïscius, advo caat te 's-Gravenbagemr. P. R. Feith, rechter in de arrondissements-rechtbank te Amsterdamjonkheer mr. A. F. deSavorninLohman, rechter in de arrondissements rechtbank te 's-Hertogenbosch, en mr. J. W. T. Swaters van Schaumburg officier bij de arrondissements-recht bank te Middelburg. Z. exc. mr. J. P. J. A. graaf van Zuylen van Nyevelt, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter bij het Russische hof, sedert eenige dagen te 's-Gra- venhage aanwezig, staat op het punt de residentie te verlaten, teneinde zich weder naar zijn post te St. Petersburg te begeven. Dit spoedig vertrek staat vermoedelijk in verband met het bezoek, dat Z. K. H. de prins van Oranje voornemens is aan het Russische hof te brengen. Dagblad v.s-Grao Benoemingen en besluiten. leger. Benoemd bij het wapen der artillerie tot l«n luitenant (naar ouderdom van rang) bij het 3e regi ment vesting artillerie de 2e luitenant G. J. YVink- huizen van het korps. Op nonactiviteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt, de le luitenant A. B. Star Busman van het 3e regiment vesting-artillerie. Marine en leger. Aan de oefeningen in) het krijgsspel, welke a. Maan dag in een der lokalen van de koninklijke militaire aca demie onder de leiding van den kapitein-luitenant der academie J. H. H. Dommers, zullen aanvangen, zullen de volgende officieren deelnemen: van het reg. gren. en jagers, de kapt. jonkheer W. L. van Spengler; van het le reg. inf., de kapt. J. B. L. J. Kolkman; van het 2e reg. de kapt. M. C. U. Hnber; van het 3e reg., de kapt. W. H. Doormanvan het 4e reg., de kapt. C. L. Walthervan het 5C reg. de kapt. G. C. Munters; van het 6e reg. de kapt. G. F. Zurich; van het 7e reg. de kapt. A. A. A. A. van Laakvan het 8e reg., de kapt. J. J. C. Peperkamp- Koloniën. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen. civiel departement. Ontslagen: eervol, uit'slands dienst, met behoud van recht op pensioen de opziener 1* klasse bij de cultures in het gouvernement Sumatra's Westkust J. H. Feickens; eervol, wegens vertrekals buitengewoon substituut-griffier, buiten bezwaar van den lande, bij den landraad te Indramayoe G. J.Blume; eervol, uit 'slands dienst, met behoud van recht op pen sioen, de adsistent-resident vanSumanap, tevens vendu meester aldaar, J. P. Baugardt. Benoemd: tot president der wees-en boedelkamer ter Sumatra's Westkust, de president der wees-en boedelkamer te Macassar A. W. Betbedertot opziener le klasse bij de cultures in het gouvernement Sumatra's Westkust1, de opziener 2tf klasse H. Michels; tot commies archivaris op het bureau van het mijnwezende 3e com mies bij het departement van onderwijs eeredienst en nijverheid L. C. van Berkeltot 3e" commies bij het depar tement van onderwijseeredienst en nijverheid, F.Th. Peereboom Voller, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederlandwegens ziekte aan den kolonel der infanterie E. C. van Daalen. departement der marine. Ontslagen: uit 'slands dienst, de le machinist bij de gouvernements-marine T. J. van Tooren; op verzoek, eervoluit hunne betrek king, wegens ziekte, onder toekenning van wachtgeld, de 2e commies bij het departement der marine J. C. Osieck en de dokineester bij het marine-etablissement te Soerabaija H. F. Goudswaard. Benoemd: tot dokmeester bij het marine-etablisse ment te Soerabaija E. Broers; bij het departement der marine, tot 2e" commies, de 3c commies W. Assó; tot 3<D commies, de klerk J. P. Domhof. Gemengde berichten. De groothertog van Luxemburg heeft mr. H. H. Gerardtsond-lid van den hoogen raad derNederlanden, benoemd tot kommandeur der orde van de Eikenkroon. Het Fransche koffiehuis aan het Beursplein te Rot terdam is voor f 45,560 onteigend; de staat, die 40,000 bood, is in de kosten veroordeeld, de eisch van den huur der, tot f2850 schadeloosstelling, is ontzegd. Te Amsterdam circuleert een adres van adhaesie aan professor Döllinger te Munchen, den bekenden anti- infaillibilist. (Het Vaderland Te Winterswijk kwamen den 15c" dezer ^Fran sche krijgsgevangenen uit Wesel aan. Zij werden naar Aalten getransporteerd, om van daar onder geleide te worden vervoerd. In de wachtkamer der eerste klasse op het station te Bamberg werden gedurende eenigen tijd belangrijke diefstallen gepleegd op goederen der personen die aldaar moesten vertoeven. Verleden Zaterdag gelukte het een paar der dieven in handen te krijgen; beiden waren van goede familie, en bij huiszoeking werd in de woning van den een een waar magazijn van allerlei kleedingstukkenkoffers, papieren, passen, effecten en geld gevondenterwijl de andere sleutels en allerlei instrumenten bewaarde. Hunne ontdekking was vooral van belang, omdat zij geen der effecten of waarden in Bamberg verkochten en door hunne levenswijze geen aanleiding tot kwade vermoedens gaven. Te Sl. Sigmund en Tyrol zijn drie groote stukken van een achter het dorp gelegen rots afgebroken en naar beneden gestort. Een dezer stukken viel in den tuin achter een huisjekaatste weer omhoog, rukte het geheele dak weg, wierpeen boom omrolde over een korenveld en bleef op een afstand van 30 schreden van de kerk liggen. De steen weegt ongeveer 2000 kilogram men. Geen der vijf personen die zich in het huisje be vonden werd gekwetst, slechts een werd ter aarde ge worpen. De inwoners verwachten dat nog meer rots blokken zullen afbreken. Yerkoopingen en aanbestedingen. Gisteren avond zijn alhier te kooj) aangeboden (be halve de twee perceelen, reeds in het vorig nommer medegedeeld: 1° Een winkelhuis en erve in de Nederstraat alhier, wijk O n°. 189. Verkocht voor 876. 2» Een huis en erve in de Nieuwe Ooslersche straat alhier, wijk N n°. 105. Verkocht voor f 900.90. 3° Een huis en erve in den Pentiiughoek alhier, wijk L n°. 53. Verkocht voor 576. 4°. Een huis en erve in de Lange Lombardstraat alhier, wijk C. n°. 70. Verkocht voor/375. 5° Een huis en erve in de Lange Lombardstraat alhier, wijk C. n". 71. Verkocht voor 425. Tliermoineterstand. 18 Apr. 'sav. 11 u. 55 gr. 19 'smorg.7 u.55gr.'smidd. 1 n.60 gr/sav.Gu.fögr.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1