r MIDDELBURGSCHE COURANT. N°' 92. Dinsdag 1871. 18 April, Middelburg 17 April. Wij herinneren aan onze kiesbevoegde lezers in deze gemeente dat morgen (Dinsdag) tusschen 9 en 5 uren de inlevering moet plaats hebben van de stembiljetten voor de verkiezing van twee leden voor den gemeenteraad. In de jl. Zaterdag gehouden algemeene vergadering van het polderbestuur van Walcheren is ook behandeld het concept-reglement van orde voor de algemeene ver gadering. Door den heer Schorerweid een amendement voorgesteldstrekkende om te bepalendat alle voorstel len en amendementen s ch rif tel ij k moeten ingediend worden,als waarborg dat geen ondoordachte voorstellen worden gedaan en ter bevordering der duidelijkheid van hetgeen waarover beraadslaagd wordt. Van verschillende zijden vond dit voorstel steun. De heer de Nood gaf daar entegen den wensch te kennen, dat het amendement niet mocht aangenomen worden, omdat het schriftelijk indie nen van voorstellen in eene vergadering als deze voor velen moeilijk zal zijnen de vrijheid belemmeren zal, welke meening mede door onderscheidene leden werd gedeeld. De heer Vis, hoezeer erkennendedat de schriftelijke indiening van voorstellen in het begin voor sommigen moeilijk zou kunnen zijn, onderstelde echter,dat man nen die deel van eene vergadering als deze uitmaken zich wel zullen willen oefenen om die moeilijkheid te overwinnen, waartoe vooral nauwkeurige inzage der ter lezing liggende stukken is aan te bevelen. De heer van de Putte vond die oefening evenzeer bezwarenduit hoofde de discussies allicht zeer uitgebreid en verward worden. Dit laatste argument was echternaar de heer van Berlekom opmerkte, juist eene reden om het voor gestelde amendement aan te nemen en met den heer Schorer vertrouwde hij dat de vergadering zich-zelve geen brevet van onbekwaamheid zou uitreiken door zich met de zienswijze van den heer de Nood te vereeni gen. De uitslag der daarop gevolgde stemming was evenwel dat het amendement van den heer Schorer werd verworpen met 14 tegen 9 stemmen. Vóór stemden de heeren VisSnouck Hurgronje, Volkrijk Liebert, Lam- brechtsen van Ritthem, Verhage, Schorer, van Berle kom, Sprenger en de voorzitter.Bij een volgend artikelwaarop het amendement mede betrekking had, schaarde de heer Louwerse zich onder de voorstemmers, zoodat het amendement toen met 13 tegen 10 stemmen werd verworpen. De geheele concept-verordening werd ten slotte onveranderd goedgekeurd. In de vorige algemeene vergadering verklaarde het dagelijksch bestuur zich, opuitnoodiging van den heer Schorer, bereid om het al of niet wenschelijke te over wegen van het doen van een voorstel, om het beheer over de kleiwegen, en meer bepaald de buurtwegen der 2e en 3C klasse, evenals vroeger weder bij de gemeente besturen over te brengen. Naar aanleiding dezer opdracht is thans door het dagelijksch bestuur een rapport en voorstel dienaangaande gedaan waarvan de conclusie strekt: om het dagelijksch bestuur te machtigen zich tot gedeputeerde staten van Zeeland te wenden met ver zoek om den polder Walcheren te ontheffen van het in 1839 aan de Centrale directie van Walcheren opgedragen en in 1870 op het polderbestuur overgebrachte beheer en toezicht over die wegenen dit voortaan door de ge meentebesturen moge uitgeoefend worden. Bij de beraadslaging over dit voorstel werd door den heer Schorer aangevoerd dat, daargelaten datdegemeen- tewet het bedoelde beheer aan de gemeentebesturen opdraagt en de opdracht daarvan door gedeputeerde staten aan Walcheren alleen van provisioneelen aard was, de toestand der aardewegen zeer onvoldoende is. Vooral geldt dit den weg langs den Oranje-polder, den zoogenaamden Veerschen dijkdie zelfs voor boeren wagens geheel onberijdbaar if*. Op de vele klachten over dien slechten toestand die in zijn vorige betrekking bij hem werden ingebracht, moest hij antwoorden met eene verwijzing naar het bestuur van Walcheren, hoewel de wet het toezicht aan de gemeentebesturen opdraagt, doch Walcheren keek er niet naar en de toestand was en bleef slecht. Wordt nu het beheer aan de gemeente besturen opgedragen, dan kunnen deze bij de min ste klacht partieel in het bestaande gebrek voorzien en daar zij nooit met rust zullen gelaten worden zullen zij ook wel behoorlijk toezicht houden. De heer Snouck Hurgronje meende dat de heer Schorer wat het gebrek aan toezicht betreft, wel wat overdreef, hoezeer hij erkende dat de genoemde weg wel onder de stiefkinderen mag gerangschikt worden. Hij geloofde evenwel dat bij terugkeer tot den toestand van vroeger, toen trouw toezicht op de wegen gehouden werd, de wegen weder goed zullen wordenen verklaarde zich tegen het voorstel van het dagelijksch bestuur, terwijl hij in het beheer door Walcheren ook geen strijd zag'met de wet. Ook de heer Vis kon dien strijd met de wet niet inzien, achtte evenzeer de voorstelling van den heer Schorer, als zou de algemeene toestand der wegen gelijk zijn aan dien van een enkelen genoemde, wel wat over dreven en maakte zich van beheer en toezicht door de gemeentebesturen geen illusiën. Anderen daaren tegen meenden dat de heer Schorer niet alleen niet overdreven, maar nog niet eens genoeg gezegd had, daar sommige wegen zelfs gevaarlijk zijn om te berijden. Ook de heer Schorer kwam op tegen de beschuldiging van overdrijving en hield vol dat de toestand der buurt wegen in het zoogenaamde Kleine Walcheren allerellen digst is. De heer Snouek Hurgronje beriep zich nog op zijne bekendheid met de wegen in het voormalig 4e district waarvan de meeste in ondeihoud zijn bij de polders en enkele bij de gemeentebesturen, en daar leert de ondervinding dat de wegen, met welker onderhoud de polders zijn belast, meestal ^oed, en daarentegen die onder het toezicht der gemeentebesturen altijd slecht zijn. De slotsom der gedachtenwisseling was dat 1G leden zich tegen en 7 zich vóór het voorstel van het dagelijksch bestuur verklaarden, zoodat dit is ver worpen en het beheer der buurtwegen voorloopig aan den polder Walcheren blijft opgedragen. Vóór het voor stel stemden de heeren Lambrechtsen van Ritthem Rooze, Schorer, Koene, van Berlekom Sprenger en de voorzitter. Een voorstel van het dagelijksch bestuur tot verkoop van het dijkwachterehui3 aan de Westwatering is goed gekeurd. Het door den griffier voorgelezen jaarverslag van den toestand van den polder Walcheren over 1870 zalop voorstel van den heer Vis, worden gedrukt. {Vervolg in een volgend nommer.) In de op 11 dezer gehouden vergadering van de kamer van koiphandel en fabrieken te's-Gravenhage hebben de leden zich eenparig vereenigd met het gevoelen van de kamer van koophandel en fabrieken te 's-Hertogen- boscbmedegedeeld in haar adres van 3 Maart jl. aan den minister van financiën, dat namelijk de patentbelas ting behoort afgeschaft te worden. De Haagsche kamer wil echter afwachten wat de onlangs opgetreden regee ring omtrent deze aangelegenheid zal doen waarvan bij de aanstaande behandeling der staatsbegrooting ver moedelijk zal nader blijken, zoodat zij besloten heeftdeze aangelegenheid tot een meer geschikt tijdstip aan te houden. De kamer van koophandel en fabrieken te 's-Graven hage heeft een adres aan de tweede kamer der staten- generaal vastgesteld, waarin de aanneming wordt verzocht van het ingediende wetsvoorstel tot bevorde ring van een geregelden stoombootdienst tusschen Vlissingen en New-York. Daarentegen beeft de kamer van koophandel en fabrie ken te Groningen een adres vastgesteld ter bestrijding van dat wetsvoorstel, welk adres zal gezonden worden aan de leden der beide kamers van de staten-generaal, aan de ministers en aan de kamers var. koophandel en fabrieken. Benoemingen en besluiten. schutterijen. Benoemd tot 2^ luitenant bij het 3« bataljon der rustende schutterij in de provincie Zee land P. J. Schoonakker, thans schutter. marine. Op verzoek wegens langdurigen dienst op pensioen gesteld, ten bedrage van ƒ1032 's jaars, de kapitein 2e klasse bij het korps mariniers T. G. Cor- belijn, en bij dat korps bevorderd tot kapitein 2e klasse de lc luitenant;-F. A. van Braam Houckgeest en tot leD luitenant de 2e luitenant A. R. de Werdt. Onderwijs. De gemeenteraad van Vlissingen heeft in zijn heden gehouden zitting op verzoek, op de meest eervolle wijze, ontslag verleend aan den heer P. Puijpe Az. als hoofd onderwijzer der openbare school B, voor gewoon lager onderwijs. Kerknieuws. In de gisteren avond gehouden godsdienstoefening der Nederduitsche hervormde gemeente alhier heeft de heer H. Boonenwien op verzoek eervol ontslag als predikant te Middelburg is verleend, zijne afscheids rede uitgesproken naar aanleiding van Romeinen 116. Koloniën. De minister van koloniën brengt in de Staats-courant van Zaterdag jl., met opgave der vereischten, ter kennis van belanghebbenden, dat op den 8en Mei a. een verge, lijkend onderzoek zal plaats hebben voor een tiental plaatsen als klerk bij zijn departement. De per mail aangebrachte berichten uit Oost-Iudië loopen tot 9 Maart, doch.be vatten geen meldenswaardig nieuwe. (xeiuei)g(ie berichten. Vrijdag zijn te Maastricht 400 Fransche krijgsge vangenen gepasseerd, die uit Duitschland naar hun vaderland terugkeerden. Te Leeuwarden is de prijs van het gas op 10 cents per kubiek meter gebracht. Vrijdag zijn te Arnhem een aantal Fransche solda ten van verschillende wapenen aangekomen, die uit hunne krijgsgevangenschap te Wezel zijn ontsnapt. Men zegt dat zij bij honderdtallen vluchten; is dit zoo, dan mag men aannemen dat dePruissen de vlucht oog luikend toelaten. Velen zijn zwemmend den Rijn over gestoken, en trokken slechts des nachts verder. Op Hol- landsch grondgebied zijn zij goed ontvangen, en te Arn hem hebben zij een tijdelijk verblijf gevonden in het militair wachthuis, achter het huis van verzekering. De vorige weck is opnieuw gebleken welke kunst middelen door sommige lieden in 't werk worden gesteld, om in 't bezit van kleinere of grootere geldsommen te geraken. Met den trein van 5 uren kwam Woensdag middag te Meppel een arme zwerfster aanvergezeld van een klein kind. Naar haar uitzicht te oordeelen ver keerde zij in de allertreurigste omstandigheden, zoodat zij al spoedig met hare kleine op de stoep van een der deftigste huizen aan den Zwolschen weg nederzeeg en een aantal lieden zich om deongelukkigen schaarde, die hun beklag luide openbaarden. Op last van de politie werd zij vervolgens naar een passantenhuis vervoerd, teneinde daar in hare nooden te doen voorzien endes noodig, geneeskuudige bulp te verschaffen, waaraan zij voorgaf behoefte, te hebben wegens geweldigen maag kramp enz. Pas daar aangekomen, begaf zij zichna eenige ververschingen genoten te hebben, met haar kind ter ruste en viel weldra in een diepen slaap. Ver kwikt en wèl stond zij des morgens vroeg op en werd vervolgens op de stoomboot naar Zwolle bezorgd; terwijl later aan 't licht kwam, dat. zij om een groote som aan getuigengeld te verkrijgentijdens haar omzwerving te Assen, tegenwoordig geweest zijnde bij een diefstal in een winkel'tplan had gevormd van gemeente tot ge meente naar Middelburg te reizen, teneinde over 14 da gen van daar uitte Assen getuigenis af te leggen, en zoodoende in 't bezit van eene som gelds te geraken. {Hel Noorden

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1