OÜRANT. N° 91. Maandag Oinnrnlanö. 4871. 17 April. ÖuitcnUtnö. AANBESTEDING. Op Zaturdag, den 29stcn April aanstaande, des voor middags ten 10 ure, zal, onder nadere goedkeuring, aan het gebouw van hot Provinciaal Bestuur te Middelburg bij inschrijving en opbod worden aanbesteed: Het verbeteren en tot en met31Decem- ber onderhouden der gewone aarde-, kram-, rijs- en stcenglooijfng- werken aan de zeedijken der Cala- miteuze polders van Zeelanden zulks in 30 perceelen van aanbeste ding. Het bestek ligt ter lezing aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur van Zeeland, te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te bekomen bij den boekhandelaar M. Nijhoff Raam straat n°. 49 te 'sGravenhage, en door zijne tusschen- komst in de voornaamste gemeenten des Rijks. Den negenden tot en met den vierden dag vóór de besteding, met uitzondering van den Zondagwordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur van den Waterstaat te Middelburg voor de werken in het algemeen en bij de Arrondissements-Ingenieurs te Goes, te Zierikzee, te Middelburg, te Breskens en te Reuzen, voor de werken tot elks arrondissement behoorende. NB. De gegadigden worden verzocht overeenkom stig de voorwaarden volledige biljetten in te leve ren, aanduidende denamen en voornamen (voluit) het beroep en de woonplaats van lien en van hunne borgen, het nummer van het perceel en de som in cijfers en in schrijfletters. Gedrukte biljeten zijn te bekomen bij de drukkers van het gewestelijk bestuur U. F. ADER ZOON. Middelburg 15 April. In de heden alhier gehouden algeineene vergadering van het polderbestuur van Walcheren zijn de onlangs benoemde commissarissende heeren mf. N. J. C. Snouck Hurgronje, A. de Landmeter en C. van de Putte Cz.na onderzoek hunner geloofsbrieven toegelaten, en hebben zij, na het afleggen van den voorgeschreven eed, zitting genomen. De rooster van aftreding van commissarissen is bij loting vastgesteld als volgtin 1872 de heeren Vis Schorer, Loeff, de Nood, Volkrijk Liebert en de Land meter; in 1874 de heeren Dronkers, de Visser, Vol kers, Boone, Rooze en Snouck Hurgronje; in 1876 de heeren Maljaars, Verhage Minderhoud, van Berlekom, Koene en van de Putte. Behalve andere aan de orde gestelde werkzaamheden is ook de begrootiug der inkomsten en uitgaven van den polder Walcheren voor het dienstjaar 1871 behandeld en vastgesteld tot een bedrag van 247,145.001 in ont vang en uitgaaf. Benoemingen en besluiten. rechterlijke macht. Op verzoek eervol ontslag ver leend aan jonkheer mr. D. R. Gevers Deynoot als kan tonrechter te Rotterdam (eerste kanton). Ouderwijs. Dezer dagen is door den academischen senaat der Groningsche Loogeschool aan beide kamers der staten- generaal een adres gericht naar aanleiding van deinden laatsten tijd verleende vrijstellingen van het adniissie- examen en van de studie der oude talen. Het is'volgens adressant tegen den geest van de grond wet, die een regeling van het openbaar onderwijs bij de wetvoorschrijftdat de minister bij het verschuiven van die wet inmiddels zich veroorlooft de beginselen van het thans nog vigeerende organieke besluit van 1815 te ontzenuwen. Marine en leger. Bij het departement van marine is een telegram ont vangen met het bericht, dat Zr. Ms. schroefstoomschip Willem den 12co dezer uit Oost-Indië is vertrokken, ter opvolging van zijne bestemming naar Nederland. De luitenant ter zee le klasse C. E. Uhlenbeck laatst 1« officier op Zr. Ms. schroefstoomschip het Loo, ter Kuste van Guinea en van daar den 6en dezer in Nederland teruggekomenwordt met dat tijdstip op nonactiviteit gesteld. Naar aanleiding van Zr. Ms. besluit van 13 dezer, n°. 2, wordt de drijvende batterij Neptunus, liggende te Willemsoord, met den laatsteu dezer buiten dienst gesteld, en de kapitein-luitenant ter zee J. J. Boelen met dat tijdsüp, eervol van het bevel over die batterij ont heven en op nonactiviteit gesteld. Gemengde berichten. De stedelijke gasfabriek te Delft zal eerlang den prijs van 't gas, die nu zeer hoog is14 cent per kubieke meter, op 12 cent brengen. Het Twentsche volksblad meldt, dat het personeel van het klooster te Zenderen eerlang aanzienlijk zal vermeerderd jworden, doordien tal van vreemde monni ken van de orde van den Verlosser daar bun intrek zullen nemen. Woensdag 12 Aprildes avonds laatis M. Hagen, die als nachtrijder des Woensdags van Deventer over Amersfoort naar Utrecht rijdtdoor rijksveldwachters bij Voorthuizen (Geldersch grondgebied) aangehouden die hem de bij zijne pakken enz. behoorende adres sen, welke allen gesloten \faren, afvroegen, en na daarvan eene lijst opgemaalct te hebben, medenamen. Zoo het schijnt, beweerden: zij dat de adressen bij pakken en goederen niet gesloten door hem mochten worden medegevoerd, en hij dus enkel open adressen bij de pakken enz. behoorende mocht vervoeren. Hagen heeft zich te dezer zake den volgenden morgen naar het parket bij den officier van justitie te Amers foort begeven, die hem geruststellende verzekeringen moet gegeveu hebben. Men verdiept zich in gissingen omtrent deze zonderlinge vangst der rijksveldwachters, omdat, in hqt midden gelaten wat de wet omtrent geleidende adressen bepaalt, toch dagelijks door spoor wegondernemingen, diligences, beurtschepen enz. ge sloten brioveu als adressen van pakken enz. bij dui zendtallen worden afgezonden en ontvangen zonder de minste verhindering door de justitie-ambtenaren. (Handelsijl,) Uit Borger meldt men dat door het rijk weder drie fraaie hunuebedden gelegen in de xuarke van Drouwen en Bronger, aangekocht zijn. Van de elf in die gemeente liggende hunnebedden zijn nu acht reeds rijks-eigendom. Over de overige drie wordt nog onderhandeld. Op verschillende plaatsen in Duitsehland worden tegenwoordig eikenboomen ter herinnering aan den vrede geplant. De feesten die daarbij plaats hebben leve ren dikwijls het bewijs van het eigenaardig, in sommige opzichten ziekelijk karakter der Duitschers. Zoo werd Dinsdag een vrede-eik te Steglitz in de nabijheid van Berlijn geplaatst. De feestelijkheid begon des namiddags te 3 uren met het zingen van een danklied. Rondom de kuil, waarin de wortels van den boom lagen, stonden deleden van den gemeenteraad en de schooljeugd. Daarom heen hadden zich de inwoners van Steglitz en talrijke gasten uit Berlijn geschaard. De onderwijzer der ge meente herinnerde in weinige woorden, dat dit de derde maal was dat in Steglitz een boom geplant werd, ter gedachtenis aan belangrijke gebeurtenissen. Ver volgens werd onder begeleiding van een muziekkorps door alleu een vaderlandsch lied gezongen en daarna werd door den geestelijke der gemeente een rede gehou den om den boom te wijdenwaarin bij sprak over den roem dien Duitsehland verworven heeft. Opnieuw werd een koraa'gezongenterwijl de boom met door bloemen versierde stokken werd opgericht. De vrouwen der plaats hadden voor de feestelijkheid een rijk vergulde spade geschonken. Onder bet zingen vaD Hie Wacht am Rkein werd een algemeene optocht rondom den boom gehou den, terwijl het plein des avonds was versierden verlicht. Een Duitseh soldaat is uit den oorlog tegen Frankrijk weder in zijne woonplaats,Koningsbergenteruggekeerd, versierd met een Fransch onderscheidingsteeken, n. 1. eene medaille die hij zich te Nancy heeft verworven door het redden van een Franschen drenkeling. Hoe groot het gebrek aan kleine woningen in de city van Londen is, blijkt uit het volgende: Verleden Donderdag werd te Londen eene vrouw voorden rechter gebracht omdat zij gepoogd had zich door verdrinking van het leven te berooven. Het was de vrouw van een agent van politie, en deze, als getuige opgeroepen, ver klaarde dat zijne vrouw eene trouwe gade en liefderijke moeder was, maar dat zij in de laatste, dagen tot wan hoop was vervallenomdat zy geen onderkomen had. Hoe vreemd dit klonk, bleek het bij onderzoek waar té zijn. De man moet volgens bevel zijner superieuren in de city wonen, maar daar is geen huis of kamer te vinden, welke hij betalen kon. Nadat zij nu hierdan daar in wonin gen, die afgebroken werden, verblijf hadden gevonden, kregen zij eindelijk vergunning in een donkeren pakhuis kelder te wonen, en hier was de arme vrouw malende geworden. De man verklaarde, dat vier zijner collega's in hetzelfde geval verkeerden en dat zij zich niet durfden beklagen uit vrees hunne betrekking te verliezen. De rechter verklaarde, dat hij klagen zou en dat de vrouw gevangen moest blijven totdat raad was geschaft. Yerkoopingen en aanbestedingen. Gisteren is te Vlissingeu te koop aangeboden 1° een huis en erveop den hoek van de Oranjestraat, wijk K n°. 63verkocht voor 12012°. een huis en ervenaast het vorenstaandewijk K n». 64voor 2400; 3<>. een huis en erve op de Hooikade, hoek Palingstraat, wijkK n°. 176, voor ƒ3200; 4°. een huis en erve, op de Hooikade, wijk K nü. 178, voor 2055;5°.een huis en erve, in het Lange Groenewoud, wijk G n°. 32, voor/1631; 6°. een huis en erve, op de Groote Markt, wijk C n°. 78, voor 681 7°. een pakhuis en erve, in de Palingstraat, wijk K n°. 174, en 8°. een pakhuis en erve, naast het vorenstaande, •wijk K n°. 175, samen voor 1800. Eergisteren zijn te Zuiddorpe, bij publieke veiling, verkocht de volgende perceelen voor de daarbij uitge drukte sommen: 1». Eene hofstede, bestaande in woon- huis,graanschuur en verdere gebouwen, met 66 aren 65 cen tiaren erf, tuin, boomgaard en weiland, voor 7000. 2°. 13 aren 6C centiaren cijusgrond, 375. 3°. 49 aren 80centiaren bouwland, 1050. 4°. 44 aren 10 centiaren bouwland, /1G50. 5°. 3S aren bouwland, 900. 6°. .1 bektare 73 aren 70 centiaren bouwland, 3375. 7". 2 hektaren 2 aren 30 centiaren bouwland3300. 8°. 1 hektare 44 aren 30 centiaren bouwland2550. 9°. 1 hektare 18 aren 60 centiaren bouwland2350. 10°. 57 aren 40 centiaren bouwland 1050. 11° tot 13°. 4 hektaren 5 aren 50 centiaren bouwland, ƒ7050. 14°. 37 aren bouwland550. 15°. 16 aren 34 centiaren cijnsgrond, 65. 16°. 11 aren tuingrond, 570. 17°. 17 aren 99 centiaren cijnsgrond100. 18°. 93 aren 60 centiaren bouwland, 2450. Bovengenoemde perceelen zijn allen gelegen in de gemeente Zuiddorpe. 19°. eu 20°. 74 aren 90 centiaren weiland, watergang en tuin, gelegen in de gemeente Axel, f 1685. Therm ometerstand. 14 Apr. 'sav. 11 u. 49 gr. 15 'sraorg.7 u.48gr.'smidd. 1 u.gr.55'sav.6 u.53gr. Algemeen overzicht. Grooter tegenstrijdigheid in de berichten der beide partijen heeft men nog nooit opgemerkt, dan gisteren het geval was. De tijdingen uit Parijs spraken van hevige botsingen en behaalde voordeelenterwijl het gouvernement te Versailles de laatste 48 uren bevel gegeven had, o.u zooveel mogelijk den strijd te vermij den en berichtte, dat dientengevolge ook Dinsdag en

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1