naar la Madeleine begeven. In de Rue de la Chaussée d'Antin gekomen hielden zij halt en begonnen schild wachten uit te zetten voor de huizen in de nabijheid van het Nouveau theatre du Vaudeville. Het doel der expeditie bleek de restaurant Peeters en het Amerikaansche hotel te zijn. In dit hotel bevond zich, naar men beweerde, „een verdacht persoon/' een Fransch officier die uit de krijgs gevangenschap in Duitschland was teruggekeerd. Alle officieren die voor hun vaderland tegen de Duitschers hebben gestreden schijnen nu verdacht te zijn. De per soon die men zocht was gelukkig niet aanwezig, doch de expeditie wilde niet met ledige handen terugkeeren en na zich van de wapenen en papieren van den offiicier te hebben meester gemaakt, werden bezoeken in eenige nabijgelegen aanzienlijke buizen afgelegddie tenge volge hadden, dat de wapenen van de nationalendie in deze fraaie huizen woondenin beslag werden genomen, «want men kon geen goed patriot zijn en in zulke huizen wonen." Toen generaal Vinoy te Versailles de kolonne krijgsgevangenen ontmoette, waarbij zich de generaal Duval bevond, hield hij den trein op en sprak„Er is onder u een zeker heer Duval, die zich generaal noemt; ik wensch hem te zien." Duval trad trotsch vooruit en zeide: „Dat ben ik!" „Gij hebt twee bataljonskomman- danten bij u?" vroeg Vinoy. Ook deze hoeren traden te voorschijn. „Gij zijt gemeen canaillezei Vinoy, gij hebt de gene raals Clement Thomas en Lecomte gefusilleerd; gij weet wat u te wachten staat. Kapiteinvorm een pelo ton van 10 jagers, en gij mijne heeren gaat hier naast op dat veld!" De officieren der commune gehoorzaamden en sprongen over een sloot, gevolgd door de tien man schappen. Het drietal werd tegen den muur van een klein huis geplaatstop welks gevel toevallig het opschrift stond: „Duval, bloemist." De officieren wier pen zelf hunne kleederen uit en vielen een oogenblik later onder den kreet: „Leve de communedoodelijk ge troffen neder. Vinoy en zijne officieren woonden die straf oefening zonder de minste teekenen van ontroe ring bij. Bij decreet van de commune is aan iedere vrouw van een nationalen garde, die voor de rechten van het volk mocht sneuvelen, toegezegd een jaarlijksch pensioen van 600 franken en aan ieder kind erkend of niettot zijn 18e jaar een jaarlijksche toelage van 365 franken. Als de kinderen hun moeder reeds hebben verloren zullen zij op kosten der commune worden opgevoed. Ieder achtergebleven familielid van den gesneuvelde, hetzij vader, moeder, broeder of zuster, die kan bewijzen dat door den gesneuvelden in zijn onderhoud werd voorzien, heeft aanspraak op een pensioen van 100 tot 800 franken voor ieder persoon. Na den strijd voor de barricade van Neuilly werd een groot aantal gewonden naar het hospitaal Beaujon, het grootsto dat zich in de nabijheid van het tooneel van den strijd bevond, gebracht. In een enkele zaal werden zestig personen verpleegd. De meeste hadden wonden van chassepotskogels, enkelen van splinters van bom men. Ook werden vele gewonden naar de barakken ge bracht, die terzijde van de poort van Maillot en bij het Palais de l'industrie zijn opgericht. Professor Ranzi, die dienst deed bij de Amerikaan sche ambulanceis in het gevecht bij Chatillon gedood terwijl hij de gewonden van het 158e bataljon der natio nalen hulp verleende. De prefectuur van politie was in de laatste dagen onophoudelijk belegerd door personen die een pas kwa men vragen om de stad te kunnen verlaten. De heer Pierard, de directeur van den spoorweg van het westen, werd des morgens gearresteerd, doch na een kort verhoor weder in vrijheid gesteld; slechts ©enige uren daarna werd echter opnieuw bevel gegeven om hem te arresteerendoch de heer Pierard had den tijd gebruikt om zich in veiligheid te begeven. Ten westen van de stad zijn tusschen de vesting werken en Asnières op de spoorbaan gepantserde wagons geplaatst, om de troepen van Versailles in de flank te bestoken. Deze monstergevaarten zijn met een pantser van zesdubbele platen voorzien en hebben inwendig zware eikenhouten wanden, door balken en bouten goed versterkt. De kogels die hen tijdens het beleg hebben getroffen, hebben slechts geringe sporen nagelaten. Iedere wagon weegt 80,000 kilogrammen en de rails buigen door als zij er over gaan. La Verité klaagt hevig over den treurigen toestand in Parijs. Volgens dat blad moet de bevolking gedurende het beleg van vijf maanden door de Duitschers, niet tegenstaande er overvloed van geld was, honger lijden bij gebrek aan levensmiddelen thans, hoewel er levens middelen genoeg zijn, zal men omkomen door gebrek aan geld. Zij die de stad verlaten nemen het grootste gedeelte van de nog voorhanden zijnde geldswaarden mede en laten de achterblijvende in de grootste ellende achter. Sedert Zaterdag heerscht in het Quartier des Champs Elysées voortdurend duisternis. In de Rue deMorny ziet men geen enkelen wandelaarzij die het plein bij den Are de l'Etoile willen oversteken worden door de schildwach ten verzocht om terug te keeren. Op den boulevard ziet men voortdurend lijkstaties voorbijtrekken van gesneu velde nationale garden. Eergisteren heeft zich een menigte huilende en schreeuwende vrouwen uit de gemeenten Colombes en d'Argenteuil naar den Pruisischen bevelhebber te San- nois begeven, om hem te smeeken, dat hij met'zijne troepen bescherming tegen de opstandelingen zou ver- leenendie alle mogelijke buitensporigheden en wreed heden ondernamen. Zij verzekerden, dat de nationalen in de laatste dagen met geweld eenige mannen hadden medegevoerddie in hunne bataljons hadden ingelijfd en sommigen die weigerden om hunne dorpen te ver laten hadden gefusilleerd. Wanhoop en woede hadden de ongelukkigen er toe gebracht om de hulp van de vijanden van hun land in te roepen. La Verité verzekert dat tengevolge daarvan eene afdeeling van 6000 man Beieren en Pruisen de dorpen Argenteuil en Colombes hebben bezet. Het bombardement uit den Mont-Valérien nam eergisteren steeds in hevigheid toe. De opstandelingen hebben eene batterij met 6 zware stukken geschut opge steld om dat fort te beschieten. Yan Brussel naar Versailles. Om van Brussel naar Versailles te gaan heeft men thans evenveel tijd noodig als voor een reis van eerstge noemde stad naar Marseille. De tocht gaat over Saint Denis. Daar aangekomen vindt men de stad vol met vluchtelingen uit Parijs, die zich niet met de eom- munalistische handelingen der commune kunnen ver eenigen en ze in tijds zijn ontsnapt. Niet alle burgers van 20 tot 40 jaren hebbeu lust om in de gelederen der nationalen voor „de vrijheid" van Parijs te strijden of om hunne goederen daarvoor op te offeren. Alle middelen worden soms te baat genomen, om aan de handlangers der commune te ontkomen. Te Saint Denis was een vluchteling die zich krankzinnig had gehoudenom niet te worden ingelijfd. Zijne familie had hem zelf als zoodanig aangegeven en hij werd naar Charenton gebracht. Telkens als hij de posten der op standelingen naderde, schreeuwde, zong, danste hij en stelde zich geheel aan als een gek. Eens zelfs liet hij zich, om de misleiding sterk genoeg te doen zijn, uit het rijtuig vallen. Het aantal Duitschers te Saint Denis is tegenwoordig nog grooter dan vóór den oorlog. De generaal Fabrice heeft er zijn hoofdkwartier opgeslagen. Begeleid door een viertal ordonnance-officiereu van verschillende wa pens rijdt hij dikwijls door de straten. Er is geen gebrek aan rijtuigen om naar Versailles te vertrekken, maar bet zijn dan ook rijtuigen. Zij vormen de volledigste verzameling van voertuigen die sedert het begin dezer eeuw tot op dit oogenblik in gebruik waren postwagens, kabriolettentilbury's, wagens en karren. Voor zeven franken kan men een plaats krijgen in een ouden glazenwagen, bespannen met een blind paard. Van Saint Denis over Epinay en Argenteuil tot Saint Germain wordt men telkens aan de tegenwoordig heid der Duitschers herinnerd. Nu en dan ontmoet men eene afdeeling van de ruiters die een zoo geduchten naam in den laatsten oorlog hebben verworven en die het hart van iederen Franschman sneller doen kloppen zoodra hij ze zietde uhlanen. Daar de brug van Pecq is verwoest, moet de wagen een omweg van twee kilometers door het land maken op dien weg passeert men een langen tunnel, begeleid door twee fakkeldragers. Hoewel de reis lang en moei lijk is, ontbreekt het dus niet aan afwisseling. Te Saint Germain en Laye is alles bezet door hen die te Versailles geen plaats meer konden krijgen, zoodat er een ongekende drukte heerscht. Alle hotels, herber gen en bijzondere huizen zijn vol vreemdelingen. Te Saint Germain worden twee dagbladen geredigeerd en gedrukt, nl. de Gazette de France en la Liberté. Van Saint Denis ontmoet men op zijn reis overal wachten en posten van het leger van Versailles, linie troepen en cavalerie. Te Nanterre vindt men een aan zienlijk kamp voor den voorpostendienst. Na een reis van zes uren komt men te Versailles, en heeft in dien tijd 35 kilometers afgelegd. Versailles is levendiger dan ooit. In gewone tijden telt deze plaats 40,000 inwoners, thans bevinden er zich 150,000. Het is dan ook bijna onmogelijk om een onder komen te vinden en als men voor zes franken nog een verblijf voor een nacht kan krijgen, mag men van geluk spreken. Evenzoo is het in evenredigheid met de levens middelen gesteld. Men betaalt een frank voor een kop koffie en een frank voor een sigaar, die anders 5 centi mes kost. Het is nog duurder dan toen de Pruisen er waren. Zij gebruikten veelmaar hadden zelf het tarief vastgesteld. Algemeen waren in de laatste dagen geruchten in omloop over een aanstaande verzoening tusschen de strijdende partijen, tengevolge van de stappen der repu- blikeinsche vereeniging tot verdediging van de rechten van Parijs bij den heer Thiers, terwijl men verzekerde dat deze zeer verzoeningsgezind gestemd was. ücctijömtjm. Heden morgen is van Vlissingen naar zee gezeild het barkschip Walcheren, gezagv. M. T. Larsen, op avon- tuur. llattöfisbmcijtm. Door de Nederlandsche handelmaatschappij zijn be vracht voor Amsterdam de navolgende 3 schepen, als: Aurora, gezagv. II. Visser, 753 lasten, /"75.40 vracht; Elizabeth,gezagv. M. Feenstra, 610 lasten, f 75.90 vracht; Johannes, gezagv. I. E. Kramer, 845 lasten, f7640 vracht. Graanmarkten enz. Gent, 14 April. Roode en witte tarwe fr. 29.00 a fr. 32.25, geene verandering rogge fr. 22.00, weinig aanvoer; gerst fr.haver fr. 11.00; boekweit fr. 23.00; paardenboonen fr. 23.50; koolzaad fr. 52.00; lijnzaad fr. 42.00; koolzaadkoeken fr. 32.50; lijnkoeken fr. 22.50; boter per kilogram fr. 3.50; eieren fr. 1.70 per 26 stuks. Vlissingen, 14 April. Boter f 1.50 a/"1.55 per kilo gram. Amsterdam, 14 April. Raapolie op 6 weken 49$, Lijnolie op 6 weken 34f Prijzen van effecten. Amsterdam 14 April 1871. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld 2$ pet. 52$ *dito dito dito 3 62f *dito dito dito 4 83 f ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ dito exploitatie Ned. staatssp. 99$ België. ♦Certificaten bij Rothschild 2$ 58$ Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 94$ ♦Certific. adm. Hamburg. 5 67VV *dito Hope O. 1855, 6e serie 5 77$ ♦Cert. 1000 1864 5 ♦dito 1000 1866 5 r 92 ♦Loten 1866 5 „221 ♦Oblig. Hope Co. Leening 1860 4$ 83$ ♦Certific. dito4 66 ♦Inscript.Stieglitz&Co.2ca4cL. 4 66 ♦Obligatiën 1867 4 68 *Obl. 1869 4 67$ ♦Certificaten 6 42$ ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 219 ♦Oblig. dito 4 159 ♦dito dito 4$ Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 „85 dito dito Jelez Orel 5 „85 dito dito Charkow Azow. 5 83$ Polen. ♦Schatkistobligatiën5 67 -Pruisen. ♦Obligatiën 4 Oostenrijk. ♦Oblig. metall. in zilver Jan.Juli 5 53$ ♦dito dito April/Oct. 5 53$ ♦dito in papier Mei,'Nov. 5 „45,^ ♦dito dito Febr./Aug. 5 45 Italië. Leening 18615 50$ ♦Certific. bij Lamaison c. s.5 Spanje. ♦Obligatiën2$ thans 3 30J ♦dito 1867 3 30$$ ♦dito Binnenlandsche3 26 Portugal. ♦Obl. 1856—1862 3 „32$ ♦dito 1867 3 32^ Turkije. dito (binnenl.)5 42 Griekenl. dito (blauwe)5 8 Egypte Obl. 1868 7 74$ Amerika. ♦Obl. Vereenigde Staten (1874) 5 93$ ♦dito dito dito (1904) 5 ♦dito dito dito (1882) 6 „97,^ ♦dito dito dito (1885) 6 „96$$ ♦Obl. Illinois 7 ♦dito dito Redemtion 6 86$ Oblig.Atl.Gr.W.Spw.Ohiosec.(7p) 99$ dito dito geconsolideerde .7 4L$ dito dito debentures 8 44$

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3