De instructie der zaak, die aan de Krakauer klooster geschiedenis herinnert, wordt krachtig voortgezet. Folkt-Zeilung In de Nederlandsche Industrieel wordt er op aan gedrongen, de betaling der werkloonen niet op Zater dag avond te doen plaats hebben. De werkliedenver- eenigingen, in een verkeerde richting geleid, hebben reeds zeer veel kwaads berokkend; vooral is de werkman zelf door werkstakingen en oproerige bewegingen 't meest benadeeld en is zijn opgespaard geld verloren gegaan. Gelukkig heeft de Nederlandsche werkman zich tot dusver meerendeels buiten 't gedrang gehouden. Wat echter voor de hand ligtom te worden verbeterd diende gewijzigd te worden. En 't is duidelijk, hoe groot het ongerief is, wanneer de werkman eerst des Zaterdags avonds dikwijls vrij laat te huis komt, en zijne vrouw dan nog hare iukoopen moet doen. De man heeft zijne vrouw niet rustig thuis; is 't wonder, dat hij ook uitloopt? De winkels zijn vol, men kan nauwelijks geholpen worden't geen voor de ontvangst der goede ren ook niet gunstig werkt. Waarom niet des morgens of op een anderen dag den betaaltijd gesteld? Op de rijkswerven wordt sinds het ministerie van den heer Lotsy het loon op Dinsdag morgen betaalden 't werkt uitmuntend; ook elders is dit het geval. De Nederland sche Industrieel hoopt dat men algemeen van 't betalen van 't arbeidsloon op Zaterdag avond moge terug komen. Bij de hooge prijzen van de haver in de laatste jaren heeft men meermalen naar een ander geschikt paar- denvoeder omgezienen zoowel in Duitschland als in Engeland op verschillende wijzen proeven met maïs geno men. Het was vooral de Omnibus-companyte Londen, die in den vorigen zomer hare paarden uitsluitend met maïs, in plaats van met haver, heeft gevoederd. In een schrijven, voorkomende in de Wiener Landwirthschaft- liche-Zeitung wordt medegedeeld, dat de zeer bevredi gende resultaten, welke in het afgeloopen jaar met het voederen der paarden met maïs zijn verkregen, de directie der Omnibus-company tot het besluit hebben geleidhet gebruik van maïs op nog grooter schaal in te voeren. De berichtgever meldt verder, dat de Omnibus- company door het voederen met maïsin plaats van met haver, in een half jaar tijd de belangrijke som van ƒ162,500 heeft uitgewonnen. Een bankier van Parijs verzekert, dat van 20Maart tot 6 April tusschen de 6 a 700 millioen franken aan goud en bankbiljetten uit Parijs naar Londen zijn gezonden. De struisvogelteelt aan de Kaap de Goede Hoop heeft, volgens het te Londen verschijnende blad „Land and Water," in de laatste jaren een belangrijke uitbrei ding ondergaan. Op de zoogenaamde „farins" teelt men de struisvogels alleen om de veeren, welk een belangrijk handelsartikel uitmaken. Dezehoeven, welke gemiddeld een oppervlakte van 6a8 hektaren beslaan, zijn door lage steenen muren, waarover de struisvogels niet dur ven ontvluchten omgeven. Nabij Grahamstown worden in den laatsten tijd de eieren dezer kostbare vogels vol gens een nieuwe en eenvoudige methode uitgebroeid. Men houdt ze namelijk door middel van een olielamp, op een temperatuur van 100105° Fahrenheit; de kosten dezer methode zijn zeer gering en bedragen ruim 5 cent in de 24 uren. De struisveeren vinden, omdat zij voor velerlei doeleinden worden gebruikt, steeds grooten aftrek. Hare waarden verschilt naar gelang van kleuren hoedanigheid. De lange, witte veeren, die uit de vleu gels worden getrokkenhoudt men voer de bestede lange zwarte en grauwe veeren zijn goedkooper dan de witte; de kleine zijn het minste waard. Aan de veeren der wilde struisvogels wordt de voorkeur boven die der tamme gegeven. Een struisvogel met goede veeren heeft een waarde van ongeveer 192, en elk dier levert 9 a 11 hektogrammen van de beste witte veeren. Ten opzichte van de verdeeldheid welke onder de republikeinen te Londen is ontstaan, schrijft men het volgende: „De Londensche republikeinsche Associatie, aan welker hoofd de heer George Odger staat, keurt het gedrag der Parijsche opstandelingen en dat van hunne bewonderaars te Londen ten zeerste af. Door die veree- uiging is dezer dagen in de Wellington-muziekzaal eene bijeenkomst gehouden waarin de heer Odger betoogd heeft, dat de jongste meetingswaarin roode vlaggen en vrijheidsmutsen worden tentoongesteld, aan de zaak van het republicanisme in Engeland groot nadeel toe brengen en dat de voorgenomen demonstratie in Hyde- Park, ter eere van den Parijschen opstand, afkeuring verdient. Het programma der vereeniging is in de bedoelde bijeenkemst als volgt vastgesteld: „De vereeni ging neemt als leden aan, alle personen, die republi keinsche beginselen toegedaan zijn. Onder republica nisme wordt verstaan verwerping van het beginsel van erfelijkheid, zooals dat in monarchïsche en aristocra tische instellingen geldt, en van alle kunstmatige onderscheidingen en voorrechten, welke van geboorte afhangen." Eandelsbl Yerkoopingen en aanbestedingen. Gisteren is te Neuzen aanbesteed het eenjarig onder houd der geniewerken aldaar, in drieperceelen, en wel 1°. de werken voor ƒ975; 2«. de zeeweringen voor ƒ3750, en 3°. de kazernegebouwen voor 775; van al de percee len is aannemer geworden de heer D. P. J. van Rees, te Neuzen. Thermometerstand. 13 Apr. 'sav. 11 u. 49 gr. 14 's morg. 7 u. 48 gr. 's midd. 1 u. gr. 53 's av. 6 u. 55 gr. öuttcntcmü. Algemeen overzicht. Wanneer men de verschillende en uiteenloopende be richten uit Versailles en Parijs raadpleegt, en na aftrek van het overdrevene 'en onjuiste, de waarschijnlijkste conclusie trekt, dan zou men heden geneigd zijn, om te gelooven, dat de zon van vrede en rust hare eerste stra len, hoewel nog zeer flauw, in den somberen en deernis- waardigen toestand laat vallen. Om tot die verzoening te gerakenwaarnaar niet slechts het gouvernement maar ook het rustiggezinde Parijs reikhalzend verlangt schijnt Thiers geen middel onbeproefd te laten, dat slechts eenigszins strookt met het gezag en prestige van het wettige gouvernement. En die taak is niet zoo gemakkelijk, als le Temps schijnt te meenen. „Wie verzet zich tegen de toenadering van Frankrijk en Parijs?" zegt het blad. „Is het 't gouvernement van Versailles? Is het de nationale vergadering? Is het de commune? Wij weten het niet en willen het ook niet weten; maar wat wij weten, is, dat er een enkel man is, die door zijn macht, door zijn exceptioneel gezag, dat hem door 1500 duizend stemmen opgedragen is, een krachtig initiatief tot verzoenig nemen kan. Die man is Thiers." Maar juist wat le Temps niet weten wil is de oorzaak der groote moeilijkheden. Juist de tegenstand van nationale vergadering en van commune levert de grootste bezwaren tot conciliatie op. En tusschen die beide uitersten staat Thiers, reeds gewantrouwd door de reactie, omdat hij aan den opstand concessiën wil doen en gehaat door de roodenomdat zij in hem den ver momden Orleanist zien. En niettegenstaande dit alles heeft Thiers het initiatief genomenwat Ie Temps van hem verlang de. In zijn antwoord op de voorstellen der Parijsche afgevaardigden van het republikeinsch verbond, heeft het hoofd van het uitvoerend bewind eene mildheid aan den dag gelegd, die, al bevredigt zij de eischen I der Parijsche bewindsmannen niettoch aan enkelen de verklaring zal moeten afdwingen, dat zij dit van het reactionaire gouvernement niet hadden kunnen verwach- I ten. Doch zal thans in Parijs rede en gezond verstand over de woeste hartstochten en driften zegevieren? Van harte hopen wij het, doch vleien er onsnog niet mede. Volgens bericht uit Versailles is reeds sedert 48 uren aan de regeeringstroepen bevel gegeven niet meer offensief te werk te gaandoch zich slechts hiertoe te bepalenom de aanvallen der insqrgenten af te slaan en is de afge vaardigde Schoelcher naar Parijs vertrokken, om pogin gen tot verzoening in het werk te stellen op de grond slagen door Thiers gesteld (gisteren in onze laatste berichten opgenomen). Behooren deze beide tijdingen i bij, elkander, en zoo ja, zijn zij waar? Niet zonder eenigen I grond moet men daaraan weder twijfelen. Wanneer de regeeringstroepen reeds gedurende 48 uren uitsluitend j defensief handelen, wat dan te denken van hun mis lukten aanval op de forten Issy en Vanvres? Heeft deze aanval plaats gehad, dan zijn slechts deze beide zaken I mogelijk: óf de aanval is niet zoo glansrijk afgeslagen, I en heeft dus het telegram uit Parijs weder een onjuist I bericht gebracht, óf dit heeft wel zoo plaats gehad, en I dan heeft die gedwongen defensieve houding der regee- I ringstroepen niet de minste waarde en karakteriseert deze tijding uit Versailles weder volkomen den geest der Fransche legerberichten. Ongelukkigerwijze bestaat voor de laatste opvatting de meeste waarschijnlijkheid. Wanneer de regeerings troepen zooveel in het voordeel waren, dat zij vrijwillig offensief en defensief konden strijden en het buitendien i der regeering ernst was om langs den weg der onder handeling tot verzoening te gerakendan was het haar plicht geweest en Thiers zou dit zonder twijfel ge- I daan hebben niet om slechts defensief te werk to I gaan, maar om tot een wapenstilstand te dwingen, ten einde het treurige bloedbad voor Parijs te doen ophou den. Buitendien kan men gerust aannemen dat in dit geval dan ook de regeering niet slechts den heer Schoel cher als officieus persoon naar Parijs zou hebben laten vertrekken, om voorstellen tot verzoening te doen, doch de gevolmachtigden uit Parijs te Versailles afgewacht zou hebben, of ten minste eene commissie, van de offici- eele volmachten der regeering voorzientot het aan- knoopen der onderhandelingen zou hebben aangewezen. Hoe het zijde vergevingsgezindheid van Thiers moge een gelukkig evenement zijn, ten hoogste valt het echter nog te betwijfelen, of bij den tegenwoordigen stand van zaken de commune voor die toegevendheid wijken zal. Dit voornemen blijkt tenminste niet uit haar gisteren in het Journal Officiel gepubliceerde besluit, om de ver kiezingen tot aanvulling der vacatures in de commune op Zondag a. te doen plaats hebben. Deze waren vroeger uitgesteld wegens de voordeelen, die de regeeringstroe pen op de opstandelingen behaalden, en thans geeft dus deze maatregel groote waarschijnlijkheid voor de waar heid der berichten van de verschillende communale bevelhebbers, dat zoowel in het zuiden als bij de brug van Neuilly de regeeringstroepen teruggeslagen zijn. Een ander besluit der commune beveelt de vernietiging van de bekende kolom op de Place Vendöme, het eigen aardig verschijnsel bij alle revolutiën, dat men uit afkeer voor het despotisme de weinige schoone herinneringen, die het achterliet, vernietigt en vergeet, dat in de vele opzichten, die het despotisme gehaat maakt, men zelf nog willekeuriger handelt dan zijn vijand. Een bewijs ziet men'daarvan inde in staat van beschuldiging stelling van Assy en Bergeret, die, van hoogverraad beschuldigd, Woensdag nacht hun eerste verhoor ondergingen. De gehate Napoleon had ten minste nog deze deugd, dat hij nooit weldaden vergaten zijne handlangers, die hem op den keizerlijken troon zetten, met onderscheidingen en rijke giften beloonde. De communedie in naam voor de vrijheid des volks optreedt, en vooral aap de energie van Assy hare macht dankt, bezigt dieom haren stichter te straffen voor het volbrengen van de misdaad, waarvan zij zelve de vruchten plukt. Beklagenswaardig Parijs, dat aan de willekeur van zulke vrijheidsmannen over geleverd is! Reeds voor ruim een maand geleden vermeldden de Deensche bladen hetzelfde gerucht als thans the Daily News datNoord-Sleeswijk weder Deensch worden zou,'op voorwaardedat Denemarken deel zou uitmaken van het tolverbond. Toen reeds vestigden wij de aandacht op de baatzucht der Pruisische regeering, die voor het ver liezen van een recht nog een belangrijke tegemoetkoming verlangtthans is dit bericht nog meer onverklaarbaar, daar zoowel de Duitsche rijksdag als de pers duizende bezwaren weten op te sommendie aan het behoud der verhouding van Luxemburg tot het Duitsche rijk in den weg staan, nu het tolverbond opgeheven is en zijne voor deelen, door het ontstaan van het Duitsche keizerrijk, slechts aan deelen van dat rijk ten goede kunnen komen. Hieruit bewijst men vooreen groot deel de noodzakelijk heid van Luxemburg's annexatieen thans wil de Prui sische regeering diezelfde onhoudbare verhouding tot een ander land in bet leven roepenMet reden mag men dus wel aannemen, dat dit bericht slechts een herhaling van het vorige en van allen grond ontbloot is, tenzij men moet aannemen, dat de militaire oppermacht niet alleen algemeen erkende rechtsbeginselen aantast, maar bovendien nog een sauve-garde is voor de grootste tegen strijdigheden. Laatste berichten. Parijs. Woensdag was een levendig gevecht in de richting van Asnières. Bij Neuilly heeft zich een infanteriegevecht ontwikkeld, waar de insurgenten op verschillende punten teruggedeinsd zijn. Generaal Dorabrowski vroeg versterking en nieuwen toevoer van ammunitie. De dagbladen der commune verklaren dat de regee ringstroepen teruggeslagen zijn. Versailles. Dinsdag had geen gevecht plaats. Woensdag hebben de insurgenten wel hun vuur geopend, zij hadden echter geen vijand tegenover zich. Uit Parijs. In Parijs hebben tegenwoordig de meest willekeurige handelingen plaats. Voor eenige dagen zag men des avonds een troep van ongeveer 400 personen met de grootste stilte zich van den Faubourg Saint Antoine

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2