OURANT. N°- 90. Zaterdag 1871. 15 April, Middelburg lé April. De eergisteren alhier gehouden collecte ten behoeve van noodlijdende kerken en personen heeftbehalve de later nog te ontvangen giften, f 202.76.^ opgebracht. De hoog®, raad der Nederlanden zal a. Zaterdag namid dag een algemeene vergadering houdentot het opmaken van voordrachten aan de tweede kamer der staten-gene- raal ter voorziening in de vacatures, in dat college ontstaan, door het verleend eervol ontslag aan den raadsheer mr. Geradts en door het overlijden van den wel benoemdenmaar nog niet beëedigden en geïnstal- leerden raadsheer mr. Matthes, die geroepen was den zetel van m?. Jolles in te nemer- Benoemingen en besluiten. verbetering. huizen van arrest. Opgedragen het vice-presidium van het college van regenten over het huis van arrest te Zierikzee aan mr. J. W. D. van Dongen, lid van dut col lege, en benoemd tot lid van gemeld college J. van der Vliet, koopman en administrateur te Zierikzee. In het vorignommer stond.O. van der Vliet Dzn. Ouderwijs. Te Leeuwarden zijn vanwege de vereeniging voor volksonderwijs aldaar drie vergaderingen gehouden, ter bespreking van de vraag, of het wenschelijk en nood zakelijk is, dat te Leeuwarden eene middelbare school voor meisjes worde opgericht. Deze hebben na vele hoogst belangrijke discussien tot het resultaat geleid dat de vergadering vrij algemeen instemde met de stel ling, dat de inrichtingen voor onderwijs voor meisjes aldaar aan de eischen des tijds en de bepalingen der wet niet voldoen. Van de voorgestelde middelen tot verbete ring van dezen toestand, meest in verband staande met de) plaatselijke inrichtingen van onderwijs, werd ten slotte aangenomen het systeem van gecombineerd onder wijs voor jongens en meisjes, eu daarom besloten zich tot den minister van binnenlandsche zaken te wenden, met de vraag, of, volgens de wet het onderwijs aan de rijks hoogere burgerschool ook voor meisjes toegankelijk ishetgeennaar het oordeel van den directeur der rijks hoogere burgerschool te Leeuwarden, wel het geval moet zijn. Uit het verslag der plaatselijke schoolcommissie te Amsterdam over het jaar 1870 blijkt o. a. dat in het laatst van bet jaar voor 2019 kinderen, die waren aan gegeven, geen plaats op de openbare scholen te vinden was. Op éen school waren 756 kinderen saamgepakt, terwijl de plaatselijke verordening slechts de opname van 360 kinderen toelaat. Rechtzaken. Het provinciaal gerechtshof in Zeeland heeft heden de volgende arresten uitgesproken. Olief Johan Olsen, oud 19 jaren, geboren te Bergen (koninkrijk Noorwegen), wonende aldaar, matroosthans gedetineerd alhier, was beklaagd als zou hij op 14 Ja nuari jl. den arbeider P. van Splunter, op den openbaren weg tus$chen Poortvliet en Tholen, met geweld op den grond geworpen, en hem eene portemonnaie, bevattende ongeveer zes gulden, ontvreemd en zich toegeëigend hebben. Het hof heeft hemop grond dat niet voldoende is be wezen dat door den beschuldigde geweld is gebezigd, schuldig verklaard aan diefstal gepleegd op den open baren weg, zonder geweldpleging of bedreiging, en, onder aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeld lot eene correctioneele gevangenisstraf van 4 maanden en in de kosten der procedure. Pieternella Wiskerke, oud 43 jaren „geboren, en, wonende te Heinkenszaudarbeidster, thans gedetineerd alhier,.was beklaagd als zou zij arglistig:hebben wegge nomen en zich toegeëigend: 1°. op 30 November 1870, des avonds te half zes uur, uit eene doos staande op den zolder van het bewoonde buis der weduwe Cannegicter te Heinkenszand, een blauw baaien borstrokaan een zoon van genoemde weduwe toebehoorenden 2». op 1 December daaraanvolgende, mede te half zes uur in den avond, uit een schuurtje gebouwd onder éen dak met het WjxmBüiS' van genoemde weduwe Caunegieter en daarmede een geheel uitmakende, als binnenshuis met een toegangdeur verbondeneen paar vetlederen laarzen, ten nadeele van m"". Ermerins, die destijds bij gezegde weduwe inwoonde, zulks terwijl de beklaagde bij die weduwe wekelijks éen of meer dagen voor loon kwam werken en ook beide de genoemde dagen werk- zaam was. Het hof heeft haar schuldig verklaard aan diefstal door een werkvrouw ten huize waar zij gewoon was te werken, ten nadeeie van hare meesteresen aan diefstal gepleegd by nacht in een bewoond huis, en, onderaan neming van verzachtende omstandighedenveroordeeld tot een correctioneele gevangenisstaf van 3 maanden en in de kosten der procedure. Gemengde berichten. In den avond van jl. Woensdag is in eene woning te Zierikzee aan de Noordzyde der nieuwe kerk, terwijl de bewoonsters zich in het paardenspel bevonden, dief stal met inbraak gepleegd. Er was uit een kabinet eene som van ruim 200 ontvreemd. Het was dus weder, een diefstal gedurende kortstondige afwezigheid der bewo ners, gelijk in de laatste maanden meermalen aldaar plaats had. Jl. Dinsdag is te Amsterdam het tweede kosthuis van de Maatschappij voor den werkenden stand geopend- Uit officieuse bron, zegt Het Noorden, deelt men ons mede, dat de vier fabriekbazen met den onder-direc teur voor het fabriekwezen in de vrije koloniën te Fre- deriks-., Wilhelmina's- en Willemsoord aanzegging heb ben ontvangen, dat zij tegen 1 Januari 1872 uit hunne respectieve betrekkingen ontslagen zijn en vóórdien tijd gelegenheid hebben om naar de een of andere functie buiten de koloniën der Maatschappij van weldadigheid om. te zien; uithoofde de fabrieken tegen Augustus a. zullen worden opgeheven, wegens het nadeelig saldo dat zulks aan bedoelde inrichting oplevert. Naar men vertier verzekert, leed genoemds Maatschappij elke week 50 schade op den fabriekmatigen arbeid behalve de sala rissen aan bovenbedoelde ambtenaren, waaronder alleen de-onder-directeur met f 1200 per jaar. De hoofdoorzaak van het. deficit moet voornamelijk gelegen zijn in het voldoen aan de vereischtendoor de handelmaatschappij bij- de- aflevering gesteld, zoodat de keuringen gedurig het resultaat opleverden, dat de goederen wederom werden teruggezonden, als wanneer de directie der Maatschappij van weldadigheid genoodzaakt was> ze te gen verminderde waarde van de handt te doen. In hoe verre de koloniale bevolking al of niet geschikt kan. geacht worden om fabriekmatigen arbeid te verrichten laten wijzegt Hei Noorden gaarne aan de beoordeeling van deskundigen over. Op Teijlers' prijsvraag naar een tooneelstuk in het Nederlandschin poezie, dat de uitgave en opvoering wordt waardig gekeurd, zijn vier antwoorden ingekomen waarvan de beoordeeling vóór Mei 1872 zal geschieden. De steilte aan pokken te Amsterdam bedroeg van 2 tot 8 dezer 50 personenwaaronder 36 kinderen zijnde 3 gevalien meer dan de voorafgaande week. Te Botterdam stierven in de vorige week 111 personen aan pokken. De ziekte blijft daar op éen hoogte; Te Breda, daarentegen neemt zij in de laatste dagen toe. Het gebouw voor de bureaux van-de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen iu de Moreelsc- laan. te-Utrecht, zal den ltD Mei in gebruik-worden geno- rneu. Het Utreehtsch dagblad zegt.daaromtrent het vol gende; „Het gebouw, in modernen stijl, uitgesneden steen, met hardsteenen onderpui, opgetrokken, heeft een trotsch aanzien, en doet zoowel den ontwerper als den bouwmeester alle eer aan. Het bestaat uit een souterrain een bel étage en twee bovenverdiepingen, terwijl een plat dak van zink het geheel dekt. In 't front heeft het 30, aan de beide flanken 70 en aan de achterzijde 52 ramen behalve nog een 70tal aan de binnenplaats. Een ruime vestibule geeft den toegang, terwijl in die vesti bule een keurige en kolossale dubbele trap naar boven geleidt. Behalve deze zijn in de beide zijgangen nog diensttrappen aangebracht. Het geheele gebouw heeft op de vier étages een breeden gang in 't vierkant, terwijl aan de buiten- en binnenzijde van den gang de lokalen voor de bureaux liggen, een honderdtal ruime,luchtige zeer goed verlichte vertrekkendie aan de buitenzijde ontvangen overal licht van buitenen hebben een zeer fraai uitzicht; die van de binnenzijde hebben licht van een vierkanten binnenplaats; de vertrekben hebben allen uitgang op die corridors, en loopen tevens meest allen in elkander. Het souterrain is voor conciërgewoning, magazijnen, bewaarplaatsen, lokaal voor 't plaatsen van een paar drukpersen en brandvrij vertrek ingericht; op de bel étage heeft men de vertrekken van den directeur en eenige hoofdbeambtenop de eerste verdieping een prachtige zaal voor de directiemet vertrek voor den rijks commissaris, met balkon enz. Voor gas- en waterleiding is natuurlijk door 't geheele gebouw heen gezorgd. „Door de gemeente wordt op het terrein voor het ge bouw een plantsoen aangelegdwaardoor dit een der schoonste punten onzer stad zal worden." Na afwijzing van 't aan-den minister van binnen- landsche zaken gedaan verzoek, om de theologische school der christelijk gereformeerde gemeente te Kampen te ontheffen van de naleving der verordening tegen besmettelijke ziekteD, hebben de curatoren besloten, de beslissing in deze van de eerlang te vergaderen synode dier gemeente af te wachten. Maakte de Stoompost in zijn laatste nommer met een enkel woord gewag van een te Hamburg ontworpen plan tot den aanbouw van twee stoomschepen vangroote afmeting tot opruiming van het ijs in de Elbe, thans vernemen wij, dat een onzer scheepsbouwmeesters op den bouw van een stoomschipgeschikt tot het breken van het ijs in onze rivieren, bedacht is. De constructie en vooral de vorm van den kop van het vaartuig zouden daartoe eigenaardig worden ingericht, en wel zoodanig, dat het onderdeel van den boeg onder de dikke ijsschol schiet en deze als het ware opbreekt. De machine zou minstens van 100 a 120 paardenkracht zijnterwijl de wielen van ijzeren schoepen zouden worden voorzien. Jl. Dinsdag zijn van Kampen per stoomboot naar Harlingen vertrokken 9 gezinnen, bestaande uit 60 pef- sonQumcerendeels uit OldebroekErmelo en andere plaatsen op de Veluwe afkomstig, met het doel om zich van Harlingen over Engeland naar Amerika te begeven. De vorige week zijn vier gezinnen met hetzelfde doei Kampen gepasseerd. In het Roomsch katholieke weeshuis te Wollstein in Posen bevond zich onder de weezen eeu knaap, Tomaszewski, uit Griitz, wiens plicht het o. a. was om den vicaris Janke te wekken en zijue laarzen te poetsen. Toen de knaap zich eens had verslapen liet deze geeste lijke, hem een. zoo duchtig pak slaaggeven, dat de jongen ontvluchttedoch kort daarna moede en uitgehongerd terugkeerde, waarop een nog krachtiger tuchtiging volgde. Na; eenige dagen beging de knaap een andere kleine overtreding en werd op bevel van de opperste der geestelijke zusters in een stal gesloten. De vicaris beval daïirua,, dat de knaap uit den stal zou worden ge haald, duchtig afgeransoldaanhauden en voeten sterk zou worden gebonden en met een ijzeren ketting aan den. muur zou worden vastgehecht. Toevallig kwam deze strafoefening des avonds aan een particulier ter ooreo die er de politie kennis van gaf. De burgemeester liet het klooster onderzoeken èn de ambtenaren vonden den knaap in een bckiagenswaardigen toestand; hij was bijna zinneloos en kon loopen noch staan, zoodat hij ter- ttond onder geneeskundige behandeling-is gekomen.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1