MIDDELBURGSCHE COURANT. N°- 89. Vrijdag 1871. 14 April. Middelburg KI April. Bij de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal in het kiesdistrict Roermond waarvan wij den uitslag reeds gisteren in liet kort hebben medegedeeld zijn 1G14 geldige stemmen uitgebracht, waarvan 925 op den heer Arnoldts. De heer Cornelia verkreeg 653 Btemraen. Het departement Middelburg der Maatschappij tot nut van 't algemeen heelt in z'jnc gisteren avond goliou- den vergadering, ter vervanging van don naar elders vertrekkenden heer II. Boonen, tot lid van het bestuur benoemd den heer J. F. L. Abrcsch. De gemeenteraad van Arnemuiden heelt tot ontvanger dier gemcento benoemd den heer D. Kouseraaker. Do gemeenteraad van Winterswijk wilde voor den bouw van een school voor meer uitgebreid lagor onder wijs voor meisjes een lccning sluiten voor 68 jaren met de Maatschappij van gcmeente-crediet. Gedeputeerde staten keurden het besluit af, daar de termijn te lang was. Do raad kwam in beroep bij den raad van stato. Deze heelt de beslissing van gedeputeerde staten ge handhaafd. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan EL J. E. C. Chovaliier, gewezen gezagvoerder bij do particuliere stoomvaart in Nederlandsch-Indiö, tot het aannemen der versierselen van ridder der militaire orde van Christus, hem door Z. M. den koning van Portugal geschonken. GKZANTSCHArrEN. Benoemd tot buitengewoon gezant te Berlijn mr. W. T. Rochussen, thans buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in België; tot gezant in België in<\ J.W.van Lansberge,minister-resident, thans geplaatst bij het ministerie van buitenlandsohe zaken to 's-Gravenhage. gevangenissen. Benoemd tot vice-president van het college van regenten ovor het huis van arrest te Zio- rikzee mr. J. W. D. van Dongenthans lid van dat college, en tot lid C. van der Vliet Dzn., te Zicrikzoo. Kerknieuws. ♦Bedankt voor de beide beroepen naar de gemeen ten Vlaardingen en Bergum door den heer J. II. Wiersma, predikant bij de christclijk-gerclormeerde gemeeuto te Zierikzoe. Marino on leger. Volgens bekendmaking van den minister van marine in dc Staats courant van heden zullen dit jaar drie jongelingen, na in Augustus a. af te leggen examen, als scheepsklerk kunnen worden toegelaten, waarvoor alleen In aanmerking komen zij die geboren zijn in do jaren 1854 ol 1855. Als adelborst 3« klasse voor den zeedienst kunnen achttien jongelingen op het koninklijk instituut voor do marine te Willorasoord aangenomen worden, mits geboren in de jaren 1855 en 1856 en na behoorlijk afgelegd examen. Do verdere voorwaarden zijn in de Staats-courant omschreven. Koloniën. Do per mail uit Wost-Indiö aangebrachte berichten loopen tot 20 Maart. Er blijkt uit dat, wegens do op cenigc plaatsen in Nederland en Groot-Britannië heer- schende pokkenvoor allo van daar komende schepen alsmede ten aanzien der met do Engelsche mailboot aangebracht wordende passagiers, brieven en pakketten, voorzorgsmaatregelen zijn vastgesteld. In do Surinaamscho courant wordt aangedrongen op hot verplichtend stollen dor koepokinenting. Ter aanbe veling daarvan wordt onder anderen herinnerd aan do ontzettende sterfte in de kolonie onder do slaven, onge veer 15000, tengevolge der pokken-epidemie in 1869. Reeds velen hebben zich tot gratis inenting aangemeld, doch wegens gebrek aan stol konden niet allen dadelijk geholpen worden. Rechtzaken. De arrondi88ements-recbtbank alhier hééft gisteren de volgendo vonnissen, uitgesproken. MarV'Tila^blis, oud 35 jaren, arbeidster te Eede, was beklaagd dat zij in de maand Februari jl.ton nadeele van Seraphina llemschoot, uit den kelder der gemeen schappelijke woning arglistig een halven hektoliter aardappelen, ter waarde van f 1.50, ontvreemd en zich toegeëigend zou hebben. De rechtbank hoeft het leit en de schulTtcför beklaagde wettig, doch niet overtuigend bewezen verklaard, en de beklaagde mitsdien vrijge sproken dekoston to dragen door den staat, met bevel tot teruggaaf der overtuigingstukken aan den eigenaar ol rechthebbende. Ludovicus van den Broekearboider te Ileille, was beklaagd dat hij iu do maand Februari jl., ten nadeele van den landbouwer L. Allaart opdcr Ileillebij wien hij in dienst was, 10 a 12 liter wittebooncn en 28 kipcicren arglistig weggenomen en zich toegeëigend heeft. Hij is bij verstok schuldig verklaard aan diefstal dooreen loon bediende ten nadeele van zijn meester,en, onderaanne ming van verzachtende omstandigheden, voroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, alsmede in de kosten. Maria van Dale, oud 18jaren, dienstbodo lo Aar denburg, was beklaagd dat zij omstreeks do maand Juli des vorigen jaars, tijdens zij in dienst was bij den heer G. A. Vorstcrman van Oijen onderwijzer te Aardenburg, ten nadcolo van dozen arglistig heelt weggenomen en zich toegeëigend vier portretjesAjr waardcvan75 cent, en ten nadeelo van do schoonzuster van genoemden heer en van een andere dienstbode, beide ten zijnen huize wonende, respectievelijk een kraagje, ter waarde van 70 cent, en een kapje of vrouwenmuts, ter waarde van 25 cent. Tor terechtzitting bleek dat vcrsckillondo klei nigheden ten huizo van den heer Vorstorman van Oijen vermist waren zonder dat daarvan aangifte is gedaan, en de klacht over do vermissing der bovengenoemde voorwer pen is geschied, om zoodoende wellicht te komen tot de ontdekking van een vermisten handdoek, tocbehoorende aaneen der kostleerlingen van den onderwijzer. Ditdoel is echter niet bereikt, daar die handdoek niet ia terecht gekomen. Dc beklaagde is bij verstek schuldig verklaard aan: 1°. diefstal door oen loonbediende gepleegd ten nadeele van haren meester, en 2". diolstal door een loon- bediendo ton nadeelo van iemand die zich in het huis haars meestors bevond, en onder aannomiug van ver zachtende omstandighedenveroordeeld tot eene maand gevangenisstraf, benevens in de kosten. Sophia Frcdcrik8, oud 36 jarenarbeidster onder IJzendijke, was beklaagd dat zij den 4"> Maart jl. op een stuk land, ten nadeele van den landbouwer W. van den Ilemcrt, uit een kuil met paardenpenen arglistig eene hoeveelheid, ter waarde van 7 cent, heeft weggenomen en zich toegeëigend. Met aanneming van do geringe waarde van het ontvreemde en do arraocdo der beklaagde als verzachtende omstandigheden, is zij bij verstek schuldig verklaard aan cenvoudigen diefstal en veroor deeld tot veertien dagen gevangenisstraf, alsmede in de kosten. Adriaan Frits, oud 25 jaren, en Willen IJpselaar, oud 25 jaren, boiden zeovarendon en wonende te Vlis- singen, waren beklaagd dat zij in den avond van den 16f» Februari jl. in do Walstraat to Vliösingon op de openbare straat den korporaal dor infanterie J. Kooij- mans moedwillig aangegrepen en mishandeld hebben. Laatstgenoemde had die mishandeling aan eeno vergis sing te danken daar een andore korporaal do bedoelde persoon was, omdat hij verkeering had aangeknoopt met do zuster van don eersten beklaagdehetgeen dezen niet beviel. De rochtbank heelt beide beklaagden schul dig verklaard aan hot moedwillig toebrengen van slagen ou stootcn, zonder dat daardoor ziekte of beletsel om te werken is ontstaan, en hen veroordeeld: den eersten tot twintig dagen en den tweeden tot vijftien dagen gevan genisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, alsmede beidon in eeno geldboete van f8en solidair in de kosten. Jacob Versprille, oud 35 jaren, werkman te Bres- kens, was beklaagd dat hij in den voormiddag van don. 17c° Februari jl. in de herberg van L. van den Hemel to IJzendijke, don veldwachter P. Filis belcedigend de woorden „oude smeerlap" toegevoegdzich tegen hem verzet on hora geduwd heeftalsmede dat hij moedwil lig oen lucifersdoosje ton nadoele van genoemden her bergier zou hebben stuk geworpen. Dit laatste feit ia niet bewezen verklaardzoodat do beklaagde daarvan is vrijgesproken. Hij is echter schuldig verklaard aan 1° belecdiging met woorden van een bedienend beambte in do waarneming zijner bediening, en 2° aan het zon der wapenen en zonder kwetsuren toebrengen van slagen aan een bedienend beambte in de uitoefening van zijn dienst, en voroordeeld tot eeno maand gevangenisstraf eene geldboete van 8, alsmede in de kosten. Gemengde berichten. Er heeft zich te Aardenburg weder een geval van pokken voorgedaan; do lijder weet niet of hij met pok- zieken in aanraking is geweest. Eergisteren zijn te Utrecht 13 poklijders aange geven. Uit Schiedam wordt van 8 dezer het volgende geschreven: „Reeds geruimen tijd wenschten do beurs bezoekers alhier, in het belang hunner gezondheid, do koopmansbeurs overdekt to ziouzooals dit in alle koop steden van ecnig belang plaats heelt. Daartoe was ecu adres van de kamer van koophandel en fabrieken lieden middag aan den gemeenteraad ingediend. Naar de com missie van fabricage verzonden, kwam dat adres met ongunstig advies in den raad terug. De bezwaren der commissie die echter op dat punt niet eenparig was bestonden hoofdzakelijk in do financioole odors, welke dit vorderde, en in de vrees dat een overdekking hot daglicht to veel zou belemmeren. In bet oog van ver- schcideno raadsleden waren dio bozwaron niet gewichtig genoog, om van do genoemde verbetering af te zien, waarom dc lieer J. F. Legner, raadslid en koopman, don wenscli uitdrukte om genoemd adres evenwel in bchan- doling to nemen. De voorzitter verklaarde dat do behan deling dier zaak niet aan do ordo wasals zijndo niet op do convocatie uitgedrukt, waarop de heer Legner repliceerde, dat er wel moer van deze gedragslijn was afgeweken, on dat hij om don gunstigen tijd tot bouwen er op moest aandringen, dat do raad er thans over be sliste. Doordien de voorzitter zich toen een uitdruk king veroorloofde, die de heer Legner als een verdacht making beschouwde, ontspon zich tusschen beide hccrcn een vinnige discussie, waarbij wel eens tegen de parle mentaire vormen gezondigd word, en aan welk betreu renswaardig incident de voorzitter eensklaps een einde maakte door, tot verbazing der overige dood bedaard toeluisterendo raadsleden, te verklaren dat hij de zitting sloot, omdat het handhaveu dor orde zulks vcreischte. In het belang van hot prestige van don raad is te hopen dat (lo aanleiding tot dergelijke extra-parlementaire evoluties, die iu onzen gemeenteraad volstrekt niet zeld zaam zijn, in 't vervolg zal vermeden worden." Da gilvan V G raven/.) Naar men verneemt, is onder directie van den secretaris dor Ilollandsche maatschappij van wetenschap pen te Haarlem eene vcroeniging van Ncderlanilscho wetenschappelijke genootschappen tot stand gekomen, tot gemeenschappelijke verzending en ontvangst der ruilgeschenken in boekwerken met dc buitonlandsche genootschappen, bibliotheken engeleorden. Dc genoot schappen, die reeds tot deze vcrceuiging zijn toegetre den, zijn: do nollandscho maatschappij der wetenschap pen, Tcylers stichting en do Noderlandscho maatschappij ter bevordering van nijverheid to Haarlem; het Konink lijk instituut van ingenieurs en de Ncderlaudsche entomologische vereon.iging te 's-Gravouhago; de Rijks

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1