eerit had willen uitvoerengeen ondernemer er voor te vinden was. De geheele bouw het gevaarte zal tot zijn geheele voltooiing f 40,000 kosten is door de Gebroeders Gehrlein voor f 20,500 aangenomen. In Maart 1870 wérd met het bouwen van het schip begonnen zoodat het renzengevaarte van 270 voet lang, 70 voet breed en 8 voet hoog met een draagkracht van 50,000 cen tenaars den 18en Juni van stapel kon gelaten worden. Tot de maand Juni was de bovenbouw zooverre gevor derd dat men tot de inrichting van logesamphiteater stallen, kleedkamers enz. kon overgaan, toen de plot seling gevolgde oorlogsverklaring en de daardoor ont stane versperring van den Rijn de onderneming deden staken. Hiermede vangt de lijdensgeschiedenis van het circus en zijn eigenaars aan. Het groote vaartuig werd als hinderlijk voor het vervoer beschouwd en ongeveer ten tijde van den slag van Sedan, op hooger bevel, van de plaats waar het gebouwd we rd, op den rechter Rijnoever bij Maxau, naar de vesting Germershein overgebracht. Ook hier zou de verlaten ark echter nog niet tot rust komen want een storm op 26 October deed het gevaarte wegdrijven en op een zandbank in de nabij heid stranden vanwaar het eerst met veel moeite los gemaakt werd. Nadat halt Frankrijk door de zegevie rende Duitsche wapenen bedwongen was, hoopte de eigenaar dat men van regeeringswege het circus weder op zijn vroegere plaats zou laten terugbrengen, te meer omdat het buiten zijn toedoen weggevoerd was. Maar hij vergiste zichde eigenaar moest den heeren Gehrlein het vaartuig naar Maximiliansau laten terug brengen om het daar te doen voltooienhet vervoer kostte hem echter f 700. Zonder nog te rekenen het verlies hetwelk het vaartuig door verscheidene bescha digingen op zijn tochten her- en derwaarts leedvoorts van de interestverliezendie bij zulk een grootsche onderneming vrij aanzienlijk zijn, de schadeloosstellin gen van kunstenaars met wie reeds een contract geslo ten was, zonder dit alles te rekenen werd den eigenaar tot dusver niet eens de geringste schadeloosstelling voor het terugbrengen verleend. Ondanks al die wedervarin gen ligt het drijvende Rijn-monster thans te Maxau in de haven waar het nog in den loop der volgende maand voltooid zal worden daarna zal het zijne kunstreis met artisten van alle natiën beginnen en misschien ook onze aan de rivierg elegen steden een bezoek brengen. 6uitmlcmir. Algemeen overzicht. Na een onafgebroken burgerstrijd van een tiental dagen beginnen zich eindelijk'teekenen te vertoonen, die met eenigen grond op het einde doen hopen. Met blijdschap worden zij begroet, want geheel Europa gruwde van dien broedermoord, die in een tijd als de tegenwoordige niet anders dan algemeene veroordeeling kan vinden, zelfs al kon men zich vereenigen met de beginselen waarvoor hij werd gevoerd. Hoe is'tmogelijk, vroeg men dikwijls bij het lezen der berichten van de hevige gevechten, dat de burgers van hetzelfde land zoo tegen elkander kunnen strijden? Met ons zooveel kalmer karakter kunnen wij ons daarvan geene voorstelling vormen. Wij zijn niet gewoon om testrijden voor een denk beeld, voor eene theorie waarvan de deugdelijkheid niet altijd is bewezendat doen de Franschen. Zeker falen zij in de aanwending der middelen om hunne denkbeelden in toepassing te zien brengen; ge weld en bloedvergieten kuifnen niet worden vrijgespro ken. Toch zijn er verzachtende omstandigheden, en tot zekere hoogte moet men hen bewonderen dat zij voor hun vrijheidlievendedenkbeelden strijden tot het uiterste. Menig martelaar, die voor eene dwaling stierfwerd later een heilige verklaard. Zoo zal het misschien ook nog met de Franschen gaan; de strijd dien zij voeren zal, evenals hunne vroegere omwentelingen, menigen vrucht baren zaadkorrel over Europa verspreiden. Sanguis mar- tyrum semen liter talis, het bloed der martelaren is het zaad der vrQheid! Verleden Woensdag werd door eenige voormalige afgevaardigdenmaires, adjunct-maires van Parijs en andere personen gesticht eene „Republikeinsche vereeniging voor de rechten van Parijs," die tot grond slagen van haar programma stelde: de handhaving der republiek, de erkenning van het recht van Parijs om zich dooreen vrij en onafhankelijk gekozen gemeenteraad te besturen binnen de wettige grenzenen het opdra gen van de bewaking van Parijs aan de nationale garde. Op deze grondslagen wil zij onderhandelingen tot ver zoening aanknoopen met het gouvernement te Versailles. Ten huize van den heer FJoqnet, die als lid der natio nale vergadering zijn ontslag heeft genomen, werd Maandag eene bijeenkomst gehouden. Er waren berich ten van Thiers ontvangen, die zich bereid had verklaard, om drie leden van de vereeniging als afgevaardigden te Versailles te ontvangen, waartoe hij gisteren drie vrij geleiden zou zenden voor hen die men zou afvaardigen. De vergadering koos daartoe de heeren Desonnaz, Bon- valet en Lafont, en besloot, dat de eerste, met het oog op de dringende omstandigheden, onmiddellijk zou ver trekken, zonder op het vrijgeleide van Thiers te wachten, terwijl de andere heeren later zouden volgen. De heer Desonnaz zou onmiddellijk met het lid van de nationale vergadering Peyrat spreken, opdat deze de vergadering zou bekend maken met de wenschen der vereeniging tot verzoening. De commune maakte bezwaar om de afgevaardigde der vereeniging naar Versailles te laten vertrekken, doch men hoopte, dat de bezwaren zouden worden overwonnen. Deze pogingen nu geven eenige hoop op een gunstige verandering, maar nog meer hoop daarop geeft de oneenigheid onder de leden der commune zelve. Er zal niet veel meer behoeven te gebeuren of zij zullen hun gezag niet langer kunnen handhaven en de voorstanders der orde zullen zich haasten om van de zwakheid der commune gebruik te maken door het bestuur over de zaken in handen te nemen. Tusschen het hoofdcomifé en de leden der commune zijn ernstige oneenigheden ontstaan over de maatrege len tot voortzetting van den strijd, en', behalve de giste ren reeds medegedeelde arestaties, is ook Amouroux gevangen genomen, terwijl dr. Goupil, bataljonschef en lid van de commune, Parijs heeft verlaten. Intusschen duurde de strijd voort, waarvan echter weinig nieuwe bijzonderheden worden medegedeeld. In de Avenue de la grande armée, in de Champs Elysées en op de Place de la Concorde werden voortdurend nieuwe barricades opgericht, terwijl de Rue de Rivoli, de hoog ten van Montmartre en Chaumont, benevens de Place de Clichy met kanonnen werden bewapend. Men verwachtte ieder oogenblik een aanval van het leger van Versailles op verscheidene punten te gelijk. Blijkens de verklaring van Jules Favre in de nationale vergadering zijn door de Duitsche autoriteiten aan de regeering te Versailles aanbiedingen gedaanom haar tegen de opstandelingen hulp te verleenenwaarvoor echter is bedankt De aanleiding tot die aanbieding is misschien een gevolg van pogiBgen die, volgens de Kreuz Zeitung, door het Engelsche gouvernement zijn aangewend, om eene iuterventievan de Duitsche troepen te bewerken. Dat blad verzekert, dat in de diplomatieke kringen van Berlijn de geruchten omtrent die pogingen thans bevestigd zijn. In Spanje hebben nog altijd woelingen en ongeregeld heden plaats; men schijnt nog niet geheel tot rust te kunnen komen en de verschillende partijen laten zich tusschenbeide weer eens gelden. Eergisteren is een schot gelost op den minister van justitie, den heer Zorilla, terwijl hy zich op den noorderspoorweg op reis bevond. Het schot miste echter zijn doel. Het huis van volksvertegenwoordigers te Washing ton heeft Maandag een wet aangenomen waarin de bur gerlijke en staatkundige bevoegdheden weder worden teruggegeven aan allen die haar, omdat zij bij den oorlog tot afscheiding betrokken zijn geweest, hadden verloren. Evenwel zijn van dezen maatregel uitgesloten de leden van het federalistisch congres, de officieren van het leger en van de marine der Vereenigde staten en de leden van de volksvertegenwoordiging die vóór de scheiding hebben gestemd. Wederom worden middelen beraamd, om de Alabama- quaestie, die reeds zoolang een twistappel tusschen Engeland en Amerika was, te vereffenen. Het Ameri- kaansche huis van volksvertegenwoordigers heeft eene commissie benoemd, om deze zaak overeenkomstig de beginselen van internationale onzijdigheid te regelen. Laatste berichten. Parijs. De troepen van het gouvernement te Versailles heb ben gisteren avond een aanval gedaan in de richting van Montrouge en werden door de nationalen met hevig geweer- en kanonvuur ontvangen. De uitslag van het gevecht is nog niet bekend. De ophaalbrug bij de poort van Maillot is weder hersteld. De afgevaardigden van de, republikeinsche ver eeniging voor de rechten van Parijs zijn naar Versailles vertrokken, om Thiers met de wenschender vereeniging bekend te maken, zijnde: handhaving der republiek, volkomen vryheid der gemeente in het beheer harer aangelegenheden en de opdracht van de bewaking van Parijs aan de nationale garde. Uit Frankrijk. In de zitting van Maandag heeftin de nationale ver gadering te Versailles, de heer Jules Favreminister van buitenlandsche zakeneene rede gehouden over de pogingen tot herstel van den vrede. Hij verzekerde, dat de opstand van Parijs de afkeuring van alle regeeringen ondervindt, blijkens de bewijzen van sympathie die zij aan het gouvernement van Versailles hebben doen toe^ komen. De Duitsche autoriteiten hadden hun billijke vrees te kennen gegevendat het gouvernement niet aan zijne verplichtingen zou kunnen voldoen, doch de minister verklaarde ernstig te moeten opkomen tegen de beschul diging, dat men in overeenstemming met de Duitschers handelde. Door de overlegging van stukken kon het gouvernement bewijzen, dat de aangeboden hulp der Duitschers stellig wals geweigerd. De houding der Duit sche autoriteiten tegenover de opstandelingen te verkla ren was onnoodig, daar die autoriteiten, evenals als alle Europeesche regeeringen, steeds het gouvernement, dat door het algemeen stemrecht de macht heeft verkregen als het eenige wettige heeft beschouwd en dat voldoende waarborgen aanbiedt. Wat de geruchten betreft, dat de leden der commune onderhandelingen met de Duitsche autoriteiten hadden aangeknoopt en dat hun een gunstig gehoor was ver leend, verzekerde Jules Favre dat het volkomen waar was, dat een lid der commune eene mededeeling aan ge neraal Fabrice had gedaan, waaruit blijkt dat de man nen die te Parijs aan het hoofd der commune staan uit sluitend aan hunne hartstochten voldoening willen verschaffen. In het stuk was te kennen gegevendat de commune van Parijs zich, evenals de andere gedeelten van Frankrijk, aan het vredestraktaat wcnscht te houden en daarom den inhoud daarvan verlangde te weten. De commune heeft aan generaal Fabrice gevraagd of, indien door het gouvernement van Versailles de eerste storting van 500 millioen voor oorlogskosten was ge schied, de forten ten noorden van Parijs, die een deel der commune uitmakenzullen worden ontruimd. Hierop was echter geen antwoord gegeven. Ook deelde Jules Favre mede, dat de commune eenecir- culaireaan debuitenlandscheregeeriDgen heeft gezondeD, waarin zij kennis geeft van hare samenstelling en den wensch uitdrukt, om met alle natiën in vrede te leven. Do opstandelingen hadden de geldkist van het ministerie van buitenlandsche zaken geheel geplunderd. Jules Favre doet opmerken, dat zij de betaling der oorlogs kosten willen overlaten aan een gouvernement hetwelk zij niet erkenneDdoch dat zij de voordeeleu daarvan zeiven willen genieten. Hij eindigt met de hoop uit te drukken, dat de ordelievende bevolking van Parijs weldra zich zal doen gelden en de rust zal worden hersteld. Maandag hebben de opstandelingen twee vergeef- sche pogingen aangewend, om de hoogten van Chatillon stormenderhand te veroveren; zij werden telkens door de troepen van Versailles met kracht teruggeslagen. Gis teren werd de kanonnade tusschen de forten en de batterijen van de troepen der regeering met kracht voortgezet. De opstandelingen hebben de leden van den ge. meenteraad van Boulogne gearresteerd. De maire is het gevaar ontvlucht. Het Journal officiel van Versailles bevatte Maandag een artikel waarin werd geprotesteerd tegen de beschul digingen die dagelijks tegen de nationale vergadering worden ingebracht dat zij de republiek zou verraden, de witte vlag zou willen opsteken en een koning benoemen. De maarschalk Mac Mahon heeft het opperbevel over bet leger van Versailles aanvaard. Ladmirault voert het bevel aan de zijde van den Mont Valérien, generaal Gissey bij Chatillon. Te Chatillon is een aanzienlijke voorraad mnnitie gevondeDdie door de opstandelingen was verborgen. De dagbladen verhalendat de Duitsche generaal Fabrice zijn hoofdkwartier naar Saint-Dénis heeft over gebracht. Zij verzekeren, dat die generaal aan het gou vernement van Versailles heeft kennis gegeven, dat de commune hem haar voornemen had medegedeeld, om den dienst op den noorderspoorweg te doen staken. Te Toulouse hebben eenige ongeregeldheden plaats gehad, doch de orde werd terstond weder hersteld. Nationale garden, die buiten dienst zijn, mogen Parijs niet verlaten zonder voorzien te zijn van een pas, afgegeven door den kommandant der stad of van den prefect van politie. Andere personen kunnen ook vertrek ken indien zij een pas hebben van den voormaligen pre fect van politie. In het gevecht van Zondag zijn 21 officieren van het leger van Versailles gesneuveld.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2