MIDDELBURGSCHE COURANT. r 88. Donderdag 1871. 13 April. Middelburg 12 April. Bij de gisteren in het kiesdistrict Roermond gehouden verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten- generaal, in de plaats van m<*. K. L. J. Cornelis, is, blij kens de heden gedane opening der biljettengekozen de heer J. EI. Arnoldts, burgemeester van Sittard. Door den minister van financiën is bepaald dat op den 19eQ Juni .e. k. en volgende dagen te 's-Gravenhage examen zal worden gehouden voor de betrekkingen van adspirant-landmeter en landmeter bij het kadaster. De daartoe benoemde commissie bestaat uit de heeren: voorzitter A. Bevers, ingenieur-verificateur van het kadaster bij het departement van financiën; leden J. P. Sprenger van Eyck, inspecteur der registratie en domei nen; J. ,T. Slaterus, G. W. Ovink en B. J. Hiddink, landmeters; en W. Bliim, directeur van de burgerschool voor middelbaar onderwijs te 's-Gravenhagelaatstge- melde echter alleen voor het examen van adspirant- landmeter. Als secretaris der commissie zal fungeeren de heer Slaterus voornoemd. In de Staats-courant van heden wordt door den minis ter van staat en van binnenlandsche zaken ter kennis gebracht dat in de maanden Juni of Juli a. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van het diploma of van akten van bevoegd heid als arts, hulp-apotheker of apotheker. Zij die tot de examens wenschen te worden toegelaten behooren daarvan vóór 1 Mei a. schriftelijk opgave te doen aan den voorzitter der commissie van examen: voor het natuurkundig examenden hoogleeraar dr, F. C. Don- .ders, te Utrecht; voor het geneeskundig] examen, den hoogleeraar dr. F. Z. Ermerins, te Groningen, en voor het examen van hulpi-apotheker en apotheker, den hooglceraar dr. C. A. J. A. Oudemans te Amsterdam. Benoemingen en besluiten. ridderorden. Vergunning verleend aan dr.E.F. H M. graaf von Bylandt, lijfarts van Z. K. H. prins Frederik der Nederlandentot het aannemen en dragen der ver sierselen van ridder 2« klasse der orde van den rooden adelaar, hem door Z. M. den Duitschen keizer en koning van Pruisen geschonken. notarissen. Benoemd tot notaris in het arrondisse ment Zierikzee, ter standplaats Oud-Vossemeer, J. C. Benteijn, candidaat-notaris te Middelburg. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Ap- pingedam, ter standplaats de gemeente Middelstura, jonkheer J. E. A. van Panhuys, candidaat-notaris te Groningen. rechterlijke macht. Herbenoemd tot kantonrechter te Vlissingen m'. P. J. Callenfels. Benoemd tot raadsheer in het provinciaal gerechtshof in Noord-BrabaDt mr. J. P. van Blarkomthans president der arrondissemeuts-rechtbank te Eindhoven. marine. Op verzoek eervol uit den zeedienst ontslagen de luitenant ter zee 2c klasse J. C. A. Wissel en de adelborst le klasse G. Moerland. Kerknieuws. De uitslag der bij de Waalsche gemeente alhier gehou den stemming over de vraag: of de gemeenteevenals de laatste vier jarendoor hare gemachtigden (kiescol lege) de benoeming van ouderlingen en diakenen en de beroeping van predikanten wenscht te doen, is dat met 26 van de 46 geldige stemmen daartoe is besloten; 19 stemgerechtigden wilden benoeming en beroep aan den kerkeraad opdragen. Van de 46 ingeleverde biljet ten was 1 van onwaarde. Koloniën. De gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië heeft de volgende beschikkingen genomen. (Javasche courant van den 24« Februari.) civiel departement. Verleend: een tweejarig ver lof naar Nederland, wegens ziekte, aan den secretaris der residentie Samaiang J. C.C. Struick. Ontslagen: op verzoek, uit zijne betrekking, wegens ziekte, onder toekenning van wachtgeld, de commies ontvanger der in- en uitvoerrechten te Siboga, J. C. Romswinckel. Benoemd: tot adsistent-resident van Sintang P. F. Laging Tobias, onlangs van verlof uit Nederland terug gekeerd; tot kommies-ontvanger der in-en uitvoerrechten te Siboga, de onder-kommies lc klasse bij de controle en recherche te Soerabaija J. Swart; tot onder-kommies 1« klasse bij de controle en recherche te Soerabaija, de kommies-ontvanger der in- en uitvoerrechten te Bang- kallan L. G. Beijerinck; tot kommies-ontvanger der in- en uitvoerrechten te BaDgkallande kommies ontvanger der in- en uitvoerrechten te Aljer-Bangis W, A. Pheffer- korn; tot ambtenaar ter beschikking bij de landelijke inkomsten en culturesde ambtenaar voor den burger lijken dienst iiL-Hedcrlandsch-Indië J. H. D. van der Palm. - - tto.il-- departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederlandaan den kapitein der artillerie W. C. de Jongh. departement van marine. Verl eend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den baas bij den stel winkel van de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaija G. W. A. Hamel. (Javasche courant van den 28cn Februari.) civieldepartement. B e n o e m dtot officier van justitie bij d n raad van justitie te Macassar, de griffier bij den omgaanden rechter in de 4* af deeling mr.L. J.Godefroy; tot adspirant-ingenieur bij deu waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken H. P. Gatteling, daartoe ter beschikking gesteld van de Indische regeering; tot adspirant-ingenieur bij het mijnwezen in Nederlandsch- Indië H. A. Mansfeldt en U J. W. Jonkerdaartoe gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal; tot hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Telok-Betong, P. C. van Ghert, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; tot onderschout bij de politie te Soeraba^a, de le klerk ter griffie van den raad van justitie aldaar J. W. Kok. departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland aan den kapitein der infanterie A. Luymes; een tweejarig verlof naar Nederland wegens ziekte, aan den 2en luitenant der infanterie J. A. F. Cramer. O vergeplaatst: infanterie, bij het kader van het 8traf-detachement te Klatten, de kapitein G. de Bont, van het le bataljon. (Javasche courant van den 3«n Maart.) civieldepartement. Verleend: een tweejarig ver lof naar Europa, wegens ziekte, aan den adsistent- resident van Bangil J. Heyting, en aan den 2« commies bij bet departement van financiën A. A. van Delden. Ontslagen: eervol, uit zijne betrekking, wegens ziekte, onder toekenning van wachtgeld, de gezagvoer der van den stoomsleeper Kapitein van Os, bestemd voor de steenkolen-exploitatie in de residentie Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo, B. Haring. Benoemd: tot commies bij 'slands algemeene pak huizen te Samarang, de ambtenaar op nonactiviteit E. F. G. Goernat; tot gezagvoerder van den stoomsleeper Kapitein van Os, de ambtenaar op nonactiviteit J. H. Vos. Benoemd: bij de af deeling telegrafie, tot telegrafist 3e klasse, dè leerling-telegrafist S. W. Camerik; tot leerling-telegrafist F. H. Hoedt, met bepaling, dat hij wordt werkzaam gesteld bij het telegraafkantoor te Weltevreden. departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den officier van gezondheid le klasse W. A. P. F. L. Zijnen Wartel. Bevorderd: tot len luitenant bij bet korps genie, mineurs en sapeurs, de 2e luitenants J. J. StaalC. W. Hoffmann en J. G. KerleD. departement der marine. Benoemdtot komman- deur bij het vak van scheepsbouw bij het marine-etablis sement te Soerabaija, de vice-kommaudeur G. Hagen- zieker. Gemengde berichten. Z. D. H. prins von Wied, vergezeld van Z. Exc. baron von Wrede, is gisteren namiddag te 2 uren per Rijnspoor uit den Haag over Keulen naar Stockholm vertrokken, teneinde als vertegenwoordiger van Z. K. H. prins Frederik de begrafenis van H. M. de koningin van Zweden en Noorwegen bij te wonen. Er worden pogingen aangewend om te 's-Graven» hage eene vereeniging te stichtendie zichonder den naam van Zelfverzorging, ten doel stelt voor de middel klassen der maatschappij huizen te bouwendie tegen f 425 en f 350 's jaars, en in een andere categorie tegen hoogstens 2.25 's weeks verhuurd, na verloop van 16 jaren het eigendom der huurders zullen worden. Dè vereeniging wenscht daartoe een kapitaal te verzamelen van f 160,000verdeeld in aandeelen van f 100, ren tende 4^ pet. en a pari af te lossen. De heeren P. D. Scheffelaar,architect,enC.van de Velde, bouwkundige, hebben de plannen en berekeningen der vereeniging opgemaaktwaarvan de heeren jonkheer J. Quarles van Ufford, mr. H. Beth, mr. W. van Citters, jonkheer mr. A. von Daehne van Vaiick en jonkheer mr. H. B. van Tets commissarissen zijn. Joseph Lehman een behoeftig man te Raai te,heeft den 9en dezer zijn 100cn jaardag gevierd. Hij bezit nog een goede gezondheid en ongekrenkte geestvermogens. De oud-minister de Waal ip thans van zijne wonden hersteld. Ook de andere Nederlander, die bij dezelfde spoorwegramp verwond werd, de heer Koenaart, is her steld te 's-Gravenhage teruggekeerd. Te Szarvas in Hongarije stond dezer dagen een 17jarig meisje terecht, dat niet minder dan 17opzet telijke brandstichtingen had gepleegd. Zij had dit telkens zóo slim weten aan te leggendat slechts een enkele maal vermoeden tegen haar was gerezeD, terwijl het haar meestal gelukte om de schuld op haar meesters, bij wien zij diende, te schuiven. Bij het gerechtelijk onder zoek bekende Anna Pribelsky, zoo heette zijvolkomen haar schuld, on het bleek, dat zij niet alleen steeds bij den brand was tegenwoordig geweest, maar ook telkens had zij geholpen om te blusschen. Hare zucht om brand te stichten scheen een ongeneeslijke ziekte te zijn en zij werd daarom naar Pesth vervoerd, teneinde door beroemde geneeskundigen te kunnen worden onder zocht en behandeld. Tegen 1 Januari van het volgende jaar ondergaan de koloniën der Maatschappij van weldadigheid een belangrijke verandering, daar het bestuur dier inrich tingen besloten heeft, allen fabriekmatigen arbeid te doen eindigen en zichovereenkomstig 't oorspronkelijk denkbeeld van den stichter, alleen aan landbouw en veeteelt te wijden. De reden van dit besluitmoet gelegen zijn in de verliezen door de bestaande fabrieken aan de maatschappij veroorzaakt» TJtrdagbl.) De Neue Militar Zeitung van Oostenrijk deelt mede, dat het ministerie van oorlog te Berlijn werkt met ongeveer 40 officieren en 200 hooge ambtenaren, terwijl dat ministerie in Oostenrijk 140 officieren en 150 hooge ambtenaren telt. Bij het eerste zijn slechts 4, bij het laatste 10 generaals werkzaam. De groote stat van het Noord-Duitscho leger bestaat uit 113 officieren en 40 andere personen, de Oostenrijksche heeft 302 officie ren en ambtenaren. Het blad vraagt hoe het komtdat de gang van zaken bij het Noord-Duitsche leger veel vlugger is, terwijl de staf met geringe arbeidskrachten nog tijd vindt tot het vervaardigen van uitstekende wetenschappelijke werken op militair gebied. Weder een bewijs, dat een groot aantal ambtenaren niet altijd voor een goede administratie noodzakelijk is. Geruimen tijd geleden werd als iets nienws en zeer bijzonders vermeld dat een Amerikaan op betdenk beeld gekomen was een drijvend circus te doen bouwen. Sedert heeft men er niet of weinig meer van gehoord, 't Is echter te verwachten dat dezen zomer de Rijn het gevaarte zal dragen dat door de Gebroeders Gehrlein te Maxau, aan den Rijn, gebouwd werd, daar te Spiers, waar de heer Theodor Lent van New-York zijn plannen

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1