zou worden bediend. De aartsbisschop deed alle moge lijke pogingen om den koning van gedachte te doen veranderen, doch tevergeefs, want op den 6en April bediende Döllinger in bijzijn van geheel het hof de feesten in de hofkapel en het koninklijk paleis. Hier door is een groote beweging ontstaan in het kamp der Beiersche ultramontanen. Burgerlijke stand. Middelburg. Eerste huwelijksafkondiging van den 9«j dezer: P. M. Burki, jra. 35 met C. S. Menschaart, jd. 28 j. J. J. Kuijpers, jin. 27 j. met M. J. de Ruijter, jd. 25 j. J. C. M. Dhont, jm. 24 j. met C. S. van Sluijs, jd. 23 j. (Van 1—8 April 1871.) Vlissingen. Bevallen: S. C. Jorens, geb. Hoeydonck, d. A. de Kruiter, geb. Rinders, z. K. P. Warman, geb. Amrhein, d. W. Scherer, geb. Dommisse, d. M. G. Cor- nellie, geb. Dieryckx z. Overleden: J. Wondergem, jm. 25 j. T. Kolichem d. 12 w. L. Parrent, vrouw van J. van der Kolk, 66 j. Goes. Gehuwd: D. P.Broekman, jm. 33 j. met I. A. I. Soetbrood Piccardt, jd. 27 j. BevallenC. J. Koolsgeb. van Calmthoutz. SA. C.P. Pilaar, geb. van Borrendam, z. P. Vermeulc, geb. Strijd, z. A. C. Geluk, geb. Maartense, d. Overleden: G. Ch. de Jonge, d. 10 m. M. J. Loobeek, z. 3 m. Th. II. Meijler, z. 8 j F. Schoonen, z. 3 j. Zierikzee. Bevallen: D. Kandel, geb. van de Velde, z. A. C. Simmers, geb. Stoutjesdijk, d. T. Lammers, geb. Kanaar, z. A. Schulling, geb. Corbeel, d. E. van de Ven, geb. Bultereijs,z. A.Vroonegeb. Stolp,d. C.Hof man, geb. Proost, d. Overleden: H. W. Le Sage ten Broek, d. 12 j. A. M. Eijeriks, d. 8 j. Thermometerstand. 8 Apr. 'sav. 11 u. 40 gr. 9 's morg. 7 u. 40 gr. 's midd. 1 n. gr. 50 's av. 6 u. 45 gr. 's av. 11 u. 42 gr. 10 'smorg. 7 u. 41 gr. 's midd. 1 u. 51 gr. 's av. 6 u. 49 gr. 's av. 11 u. 40 gr. 11 'smorg.7u. 38 gr.'smidd.lu. 54gr.'sav.6u.53gr. föuitcnlanï). Algemeen overzicht. In den toestand van Parijs is nog weinig verandering gekomen, hoewel de troepen van de regeering te Ver sailles eenige voordeelen behaalden. Vrijdag morgen ontwikkelde zich te Gourbevoie een hevige strijd tusschen de artillerie van beide partijen. Die van de troepen van Versailles had de hoogten van Puteaux bezet, die van de natoinalen stond buiten de poorten van Maillot en Neuilly. Tegelijkertijd leverden de linietroepen slag tegen denationalen de eersten trokken, niettegenstaande het hevige vuur, over de Seine, dron gen tot in de Avenue de Neuilly door en veroverden de barricade bij de brugdie echter door de nationaleu werd hernomen. Bij de poort van Maillot was de strijd niet minder hevig daar de linietroepen eene batterij bij het voetstuk van het voormalig standbeeld van Napoleon hadden opgesteld, waarmede zij de opstandelingen be stookten. Zaterdag morgen werden de vijandelijkheden met vernieuwde kracht hervat bij de brug van Neuilly en de poort van Maillot. De linietroepen wonnen voortdu rend terrein en namen stellingen voor Bicêtre en Mon- trouge in, terwijl zich te Villejuif een hevige strijd ontwikkelde en tusschenBagneux enBilancourt ernstige schermutselingen plaats hadden. De Mont Valérien en de batterijen der linietroepen wierpen aanhoudend bommen op verschillende plaatsen in de stad, waardoor verscheidene menschen werden gedood. De kanonnade tusschen de forten ten zuiden van de stad en de batte rijen der linietroepen duurde den ganschen dag. Des avonds rukten 'verscheidene nieuwe bataljons uit, om de andere die den ganschen dag hadden ge streden te vervangen. De toestand in Parijs werd ieder oogenblik gevaarlijker en des avonds liep het gerucht, dat in de voorstad Saint Antofne een gevecht plaats had, door de weigering van sommigebataljons.ora uit te trekken. Van verschillende departementen kwamen afgevaardigden in de stad en de bladen der commune ver zekerden, dat Limoges, Vierzon, Thiers, Clermont, Narbonne, Marseille en Toulouse in vollen opstand waren. De ambulances waren niet in staat, om aan al de gekwetsten der opstandelingen, die buiten de muren van Parijs de grootste smarten verduurden, de noodige hulp te verleeneu. Tot laat in den avond duurde de kanon nade voort. Eergisteren streed men onophoudelijk tusschen Neuilly en Vanvres, en hoewel de berichten der commune verzeke ren, dat hunne troepen de tegenstanders terugdrongen en dezelfde stellingen van Vrijdag Weder bezetten, mel den toch bladen, als lo Vengeur en le Mot dlOrdre, dat de troepen van Versailles, zij het dan ook met groote ver liezen, voordurend terrein wonnen. Steeds werden nieuwe barricades opgeworpen en des avonds rukten de nationalen, die buiten den vestingmuur warenweder binnen, terwijl de troepen van Versailles de Seine over trokken en zich in de vlakte van Longekamps concen treerden. Des avonds werd te Courbevoiedat geheel in de macht der regeeringstroepen was, ernstig gestreden en werd van die zijde de stad voortdurend beschoten. Den ganschen nacht donderde het kanon, en gisteren hadden de troepen der commune Asnières geheel ingeno men, doch was daarentegen Neüilly in de macht der regeeiingstroepen, die ook Sablonville bezetten, en in de renbaan vau Longchamps zich tot een hevigen aanval op de poort van Maillot gereed maakten. Zij scheuon ech ter met behoedzaamheid te werk te gaan, teneinde zooveel mogelijk verlies van manschappen te voorkomen en de inwoners te sparen. Wederom werd de uitgave van eenige dagbladen verbodenwaaronder le Siècle en le Temps. Glais Bizoin werd gearresteerd. In de zitting van de nationale vergadering van Zater dag Leeft de heer de Peyramont de regeering geïnterpel leerd over de onlusten te Limoges die worden toegesche- ven aan de handelingen van den prefect. Deze zou die onlusten hebben georganiseerd en gesteund, door zonder toestemming van den minister van binnenlandsche zaken 6000 geweren aan de nationale garde te hebben uitge reikt. De regeering heeft geantwoord, dat zij ten opzichte van den prefect haar plicht zou weten te doen en dat reeds een onderzoek was ingesteld. Na eene discussie over artikel 9 van het wetsontwerp op de verkiezing van de gemeenteradenwaarin de be noeming van maires in steden boven de 6000 zielen aan het uitvoerend bewind wordt opgedragen, besliste de vergadering met 285 tegen 275 stemmen dat alle maires door de gemeenteraden zouden worden benoemd. De commissie voor het initiatief stelde daarop een amende ment voor, volgens hetwelk de benoeming in steden boven de 10,000 zielen voorloopig door de regeering zou plaats hebben. Thiers verklaardedat de regeering met de beslissing der vergadering geen genoegen kon nemen. „Gij verlangt de orde, zeide hij, en gij weigert de mid delen om die te handhaven." Hij stelde de vergadering onmiddellijk voor eene kabinetsquaestie door de stellige verzekering dat onder zoodanige omstandigheden hij het gezag niet kon blijven uitoelenen. Dit hielp. De heer Langlois bad hem, om niet aan zijn gevoelen vast te willen houden, daar hij onmisbaar was, en de vergadering eindigde om het voorgestelde amendement met een groote meerderheid aan te nemen. Berichten inl'Italia nuova doen voor een conflict vree zen tusschen den sultan en den onderkoning vap Egypte. Deze laatste toch zou hebben geweigerd, om aan de regeering te Constantinopel eenige torten en kazernen af te staan op de kust van de Roodezee, die de Porte had gevraagd, ten behoeve van de gezondheid barer troepen in die zee. De khédive zou hebben bevolen, om langs de kust van Alexandrië en Port Saïd torpedo's te leggen. Laatste berichten. Parijs. Tengevolge van het bombardement is de poort van Maillot ingestort. Tusschen de leden der commune zijn, naar men ver zekert oneenigheden ontstaan. Volgens de bekendmakingen van het hoofdcomité bedroegen de verliezen der nationalen op Zaterdag en Zondag 225 aan dooden en 435 aan gekwetsten. Op eene bijeenkomst van het verbond tot verdedi ging der rechten van Parijs is de mcdedeeling gedaan,dat Thiers zich tot verzoening bereid heeft verklaard, onder voorwaarde dat de opstand zou worden onderdrukt. Tevens dat hij genegen was om de afgevaardigden van het verbond te ontvangen, waarop terstond werd beslo ten, dat een der leden onmiddellijk naar Versailles zou vertrekken. Marseille. De orde is alhier geheel hersteld. Versailles. Jules Favre heeft in de nationale vergadering mede gedeeld, dat alle gouvernementen hunne sympathie aan het gouvernement van Versailles hadden betuigd. De Duitschers hebben aan het gouvernement to Versailles hunne hulp tegen de opstandelingen aange boden, doch voor dit aanbod is bedankt. Varia uit Parijs. Do regeering te Versailles heeft verklaard, dat de geruchten omtrent interventie door de Duitschers, indien vóór den 15cn April de orde niet was hersteld, onwaar zijn en dat Jules Favre niet naar het Dnitsch hoofd kwartier was vertrokken. Generaal Péchaud is aan zijne wonde overleden. Nadat Vrijdag avond de barricades bij de brug van. Neuilly door de troepen van Versailles waren genomen vielen terstond daarop bommen in de Avenue de Ia grande arméo en in de Avenue Josóphiue. Den ganschen dag vielen ook op verscheidene andere punten bommen in de stad, zoodat zelfs het gebouw der Turksche am bassade driemaal werd getroffen. Bij den Are detriomphe en in de ChampsElysées sprongen versclueidéne bommen. Zaterdag zouden reeds tien personen daardoor zijn gedood en een dertigtal gewond. De Mont Valérien en de batterijen van de troepen van Versailles wierpen aan houdend hunne kogels in de stad. Eergisteren nam het bombardement steeds in hevig heid toe en werd bij de poort van Maillot in de Avenue de la grande armée totaan den Are de triompho en in de Ave nue des Ternes groote schade aangericht. De inwoners namen allen de vlucht naar verder verwijderde gedeelten der stad; het getal dooden en gewonden wordt „aanzien lijk" genoemd en de bommen vielen reeds 250 meters achter den Are de triomphe. De nationalen moesten do Champs Elysées verlaten en hun toevlucht tot de nabu rige straten nemen. De pogingen van de leden der commune om de be woners van verschillende kwartieren der stad te bewe gen om de wapenen op te vattenwerden met geen gun stig gevolg bekroond. Het getal onwilligen wordt steeds grooter. De commune heeft in de laatste dagen verschillende maatregelen genomen om de verdediging te kunnen voortzetten en o. a. metaal cn arbeiders gevraagd voor de vervaardiging van patronen. Zij schijnt echter steeds zwakker te worden, want op haar bevel hebben in de laatste dagen talrijke arrestaties plaats gehaddie een ongunstig teeken zijn, evenzeer als de stellige weigering van de winkelbedienden van het Louvre en de la Belle Jardinière, om in de bataljons van de commune dienst te doen, tengevolge waarvan zij werden ontwapend. Bij decreet, in 1' Officiel openbaar gemaaktheeft de commune den rang van generaal van de nationale garde opgeheven en tot kommand ant van Parijs, in plaats van geueraal Bergeret, benoemd den komraandant van het 12e legioen Dombrowski, een vriend van Garibaldi. Bergeret heeft Delescluze van diefstal en samenspanning met het gouvernement van Versailles beschuldigd. Ber geret en Delescluze, beide leden van het comité voor de uitvoerende macht, zijn gearresteerd. Tevens werden te Versailles een paar andere be noemingen bekend gemaakt. De maarschalk Mac-Mahon was aangesteld tot opperbevelhebber van het leger van Ver sailles terwijl het lcommando over de reserve werd opge dragen aan generaal Vinoy. Het actieve leger is verdeeld in drie legerkorpsenonder bevel van do generaals Lad- mirault, de Cissey en Du Barrail. Men vermoedt, dat Thiers ongenegen is, om gewa penderhand Parijs binnen te rukken, maar dat hij voor nemens zou zijn om de stad geheel in te sluiten en door de afsnijding van alle gemeenschap haar tot onderwer ping te dwingen. Hij zal waarschijnlijk een gevecht in de straten van Parijs, waardoor het in een waar bloed bad zou veranderen, willen voorkomen. De arestaties schijnen voornamelijk plundering ten doel te bebbeD, want de agenten der commune die reeds een aantal personen hebben gearresteerd nemen ter stond bezit van het geld" van hunne gevangenen. Uit Havre wordt gemeld, dat eenige kannonneer- booten de Seine zijn opgestoorad, om tegen de opstan delingen te manoeuvreeren en dat van Cherbourg kanon nen wordea verzonden om de forten mede te beschieten. netgetal gevangen genomen nationalen te Versail les werd Zaterdag op 1500 of 2000 geschat. Vrijdagnamiddag togen drie uren bewoog zich een stoet door sommige straten van Parijs, die zeer de aan dacht trok en die inderdaad indrukwekkend mocht heeten, terwijl hij wel geschikt was om de toeschouwers tot ernstig nadenken te stemmen over den treurigen toestand van stad en land. Het was de lijkstoet der nationalen, die in de eerste dagen van den strijd waren gesneuveld.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2