öuitcnlanö. Algemeen oyerzicht. De laatste berichten, gisteren avond in ons nommer opgenomen deden gelooven dat de regeering te Ver sailles reeds verder gevorderd was, dan thans werke lijk (het geval bhjktf te zijn. Volgens de heden ont vangen tijdingen toch is in den toestand niet zeer veel verandering gekomenen heeft de retraite der opstan delingen zeer langzaam plaats; de regeeringstroepen vorderen wel, doch zóo langzaam, dat men moet geloovenof dat de regeering slechts over een ge ringe troepenmacht kan beschikken, óf dat een groot gedeelte daarvan nog niet te vertrouwen is en daarom niet gebruikt wordt. De regeeringstelegrammen over beslissende overwinningen en de lofrede van Thiers op de houding van het leger verliezen zeer veel van hunne waarde, wanneer men daarmede den waren toestand vergelijkt. Bijna voor zeker kan men thans aannemen, dat de communerekenende op het over- loopen der linietroepen en meenende dat de Mont- Valerien niet op de insurgenten vuren zou, het voor haar prestige noodig[oordeelde om een aanval op Ver sailles te wagen, en dus aan haar het initiatief tot den burgeroorlog geweten moet worden. Het eenige succes, dat de regeering tot dusverre behaald heeft, en nog wel voornamelijk gesteund door de misrekeningen der opstandelingen, wier rechtervleugel door het vuur van den Mont-Yalerien geheel uiteengejaagd werd, bestaat hierindat de aanval afgeslagen werd. Nu zij hierin geslaagd is, blijkt zij voorloopig onmachtig om verder te kunnen gaan. Wel is waar zijn aan een verder voortdringen zeer groote bezwaren verbonden doch na de nederlaag der insurgenten, zooals die uit Versailles beschreven wordt, had de regeering met de troepenmachtwelke zij bij Parijs vereenigd heeft, reeds veel meer kunnen uitlichten. En daarom is het niet onwaarschijnlijk, dat de regeering nog niet volkomen op het leger bouwt en de armée slechts daarom zoo door Thiers geprezen wordt. In de depêche uit Versailles van Donderdag avond zyn twee verschillende berichten in elkander gevloeid. De regeering meldt, dat dien dag de troepen do brug van Neuilly, die sedert Maandag door de insurgenten weder bezet was genomen hebben en de opstande lingen vervolgen, en, dat aan dezijde van Cha- t ill on het kanonvuur met de forten d'Issy en Vanvres voortgezet wordt. Eene vervolging der insurgenten door do regeeringtroepen in de richting van Chatillon was ook zeer onwaarschijnlijk, omdat dit plaatsje buiten den kring der forten ligt. In de tweede depêche uit Parijs is ook eene onnauwkeurigheid ingeslopen, die in verband met de berichten uit Versailles schijnbaar waarheid behelsde, doch thans blijkt niet zoo gunstig voor do regeering te zijn als deze tijding wel deed vermoeden. De nationale garde heeft namelijk geen bevel gekregen, om zich uit de forten terug te trekkeD, doch slechts om de voorgeschoven schansen en redouten te ontruimen en zich binnen de forten te concentreeren, teneinde uit sluitend een defensieve houding aan te nemen. Slechts enkele bataljons ontvingen bevel om naar Parijs terug te gaan, teneinde gereorganiseerd en weder voltallig gemaakt te worden. Thans blijkt in verschillende opzichten weder, dat de zucht tot overdrijven bij het vermelden van den uit slag der gevechten nog niet veel veranderd is sedert den oorlog met de Duitschers. Bij de eerste ontmoeting tus- scben de troepen en de insurgenten bij voorbeeld werd in hetregeeringstelegram gezegd, datde opstandelingen naar alle richtingen over de brug van Neuilly uiteenge jaagd waren, en thans blijkt uit de tijding van Donder dag avond weder, dat, niettegenstaande de overwinning van Zondag de troepen der commune in het bezit van deze brag waren. Van deze zelfde brug, die volgens het regeering8-telegram Donderdag door de troepen genomen werdrapporteerde generaal Bergeret 's morgens nog ain de communedat dit punt thans zóo versterkt was, dat hij ieder leger tartte, om het aan te vallen. Des avonds was het reeds in handen der regeeringstroepen. Uit dergelijke staaltjes ziet men dat men niet dan met de meeste omzichtigheid de berichten van beide partijen moet beoordeelen. Garibaldi heeft voor eenige dagen het aanbod van het revolutionair bewind van de hand gewezen, om het opperbevel over de troepen der commune te aanvaarden. In dien brief ried hij het bewind aanom eene keuze te doen uit hun eigen middenwaaronder zulke uitstekende mannen gevonden werden als Victor Hugo, Delescluse, generaal Billot en anderen. De laatste heeft naar aan leiding hiervan in de zitting der nationale vergadering van Donderdag geprotesteerd tegen het beweren van Garibaldi, dat hij het vertrouwen der opstandelingen bezat, en verklaard dat hij nooit eenig ander gezag erkennen zal dan dat der vrij gekozene nationale ver gadering. In de zitting vanVrijdag heeft de minister van binnen- landscho zaken een telegram voorgelezeninhoudende, dar de barricaden bij de brug van Neuilly door de regee ringstroepen genomen zijn en de generaal Montaudon meester is van dit voor de insurgenten zoo belangrijk punt. De heer Picard besluit met den wensch, dat de vergadering hare dankbaarheid aan het leger uitspreken zal voor zijne dappere houding. Deze woorden werden met algemeene toejuichingen ontvangen en het schijnt dat het leger deze aanmoediging nog zeer van noode heeft. Aan de zuidzijde van Parijs ten minste schijnt het succes der regeering niet zoo schitterend te zijn. Terwijl de minister van binnenlandsche zaken in de zitting vanVrijdag de overwinning bij Neuilly mededeelt, bewaart hij het diepste stilzwijgen over de andere ope- ratiën van het leger van Vérsailles. Daarentegen brengt een bericht van Vrijdag morgen uit Parijs wel is waar de bevestiging van den uitslag van het gevecht aan de brug van Neuilly, doch meldt tevens, dat het geweer- en kanonvuur den gansehen Donderdag aan dezijde van Montrouge en Chatillon voortgeduurd heeft en ook de forten van Bicêtre, Ivry en Charenton door de arillerie van de regeeringstroepen beschoten werden. Als succes der gevechten van dien dag worden echter opgegeven de herneming van het plateau van Chatillon door de opstandelingen en het demonteeren van eene batterij der regeeringstroepen voor het fort van Vanvres, zoo dat de regeering aan deze zijde verloren zou hebben. Ofschoon men deze berichten niet onvoorwaardelijk vertrouwen kanpleit toch eenigszins voor de waarheid daarvan, dat Vrijdag morgen het kanonvuur geheel zweeg en de nacht volkomen rustig geweest was. Hadden de regeeringstroepen geen nadeel geleden, dan zouden zij ongetwijfeld Vrijdag morgen den aauval niet gestaakt hebben. De onderhandelingen, door eenige genootschappen en particulieren in Parijs met de regeering te Versailles aan geknoopt, hebben tot dusverre nog tot geen resultaat geleid, en bezwaariijk kan men hiervan een gunstigen uitslag verwachten, zoolang de insurgenten bij hunne drie eischen blijven volharden: erkenning van den ge meenteraad van Parijs, straffeloosheid en in geen geval ontwapening der nationale garde. Het is zelfs zeer te betwijfelen, of de nationale vergadering in eenige schikking zal willen treden, en waarschijnlijk zal zij tot het herstel der orde onvoorwaardelijke onderwerping eischen. Te verwonderen is het dan ook niet, dat de insurgenten blijven volhouden, om te trachten nog iets te winnen, terwijl zij door onderwerping alles zouden verliezen. In het Journal officiel van Vrijdag morgen verbiedt de commune dan ook het houden eener meetingdie bijeengeroepen was, om de middelen tot reconciliatie te beramen. Het revolutionair bewind schijnt zijne verordening tot dienstplichtigheid van alle ongehuwden tot den leeftijd van 35 jaren ten strengste te handhaven. Donderdag heeft in alle magazijnen en werkplaatsen een onderzoek plaats gehad, of zich aldaar ook manschappen bevonden, die volgens dit besluit verplicht warenom voor de commune te strijden, en zijn allen, die in deze termen vallen, met geweld medegevoerdom bij de verschillende bataljons ingedeeld te worden. Aan het station van den Noorder spoorweg, waarschijnlijk het eenige waar van Parijs nog treinen vertrekken, eischen de nationale garden, dat ieder die Parijs verlaten wil voorzien zij van een be wijs van den burgerlijken stand, dat men gehuwd of ouder dan 35 jaren is. De handelingen der commune doen dus nog geen spoedig einde van den burgeroorlog verwachten, en wanneer de regeeringstroepen geen groo- ter voordeeldan gedurende de laatste zes dagen het geval was, kunnen behalen, is het te voorzien, dat het ongelukkige Frankrijk nog langen tijd door die vreese- lijke ramp geteisterd zal worden. Laatste berichten. Parijs7 April 's namiddags. Sedert heden ochtend wordt hevig gevochten bij Cour- bevoie. De linietroepen zijn geposteerd op de heuvels van Puteaux en de artillerie der commune buiten de Porte Maillot en op de wallen bij Porte Neuilly. Het kanon vuur op de forten zwijgt. Het meerendeel der nationale garde vecht dapper. Londen7 April. Er wordt een nieuw wanhopig gevechtgdoverl bij Courbevoie en Neuilly. Eene wandeling buiten Parijs. Het was niet gemakkelijk op den 4« dezer om de poort Maillot te worden uitgelatenals men het wacht woord niet kende of geen pas van de commune had. Aan enkele correspondenten van dagbladen, d ie aan den wacht- hebbenden officier hunne namen en betrekkingen opga ven werd echter somtijds vergunning verleend, om zich buiten de stad te begeven, onder belofte, dat zij zich des avonds weder zouden aanmelden en niets zouden vertel len dan de waarheid. De Avenue de Neuilly, die eene lengte van ongeveer 500 meters heeft, was tot aan de brug geheel verlaten, terwijl alle deuren en vensters zoo dicht mogelijk waren, gesloten. De enkele personen die men nog zag, slopen l.ings de huizen, met een angstig en treurig voorkomen. Kort bij de brng veranderde de toestandop een afstand van twaalf meters was een groote barricade opgeworpen die door eenige nationalen, bijgestaan door gamins werd bewaakt. Korter bij de brug verhief zich een tweede barricade en tnsschen die beide verdedigings middelen kampeerde het 384 bataljon der nationale garde. De geweren stonden in rotten; de mannen spraken over de gebeurtenissen van den dag; sommigen lagen rondom het vuur en kookten hun soep, anderen rookten hun pijp; velen koesterden zich in de zon. Zij bewaakten eene batterij van geheel nieuwe 12-ponders, die slechts wachtten op de gelegenheid om bewijzen van hunne geschiktheid te geven. Aan de andere zijde van de brug lag eveneens een barricade met kanonnen gewapenddie het plein van Courbevoie bedreigden. Op het midden van dit plein waaide van het voetstuk waarop het beeld van Napo leon I heeft gestaan de roode vlag. De verdedigings werken die bij het beleg van Parijs door de Fransche genie op het plein waren aangelegd bevonden zich nog in denzelfden toestand Op den grooten weg van Saint Germain vertoondezich een breed spoor van bloed. Daar waren de beide paar den van het rijtuig waarin geaeraal Bergeret zat door een bom uit den Mont Valérien getroffen en kort daarna afgemaakt. Een weinig verder komt men op het plein des Bergères alwaar eenige huizen staandie de sporen vertoonden van den gevoerden strijd; drie waren geheel verwoest; allen waren verlaten, vol angst waren de inwoners gevlucht. Ter zijde van dit plein korter naar den Mont Valérien zag men in een bebouwden akker een versch omge woelde plaats, waarop vijf ruwe kruizen, uit takken vervaardigd, stonden. Op éen daarvan stond een képi terzijde van een ander een politiemuts. Op die plaats waren verleden Zondag de vijf gevangen nationalen door de gendarmes gefusilleerd. Een jong mensch (die op eenigen afstand in een hut verscholen lag had het treurig schouwspel gadegeslagen. Bij bet plein van Courbevoie hadden een twintigtal gendarmes deze vijf nationalen omringd en hen met kolfslagen en sabelhouwen naar de plaat3 waar zij nu lagen gedreven. De gendarmes waren woedend van haat en toorn, zij wilden de gevangenen naar den Mont Valérien brengen, doch deze waren geheel uitgeput; een hunner, een voormalig soldaat der linietroepeu had nog eeuige krachten. De gendarmes besloten hunne gevan- geuen to fusilleeren; zij plaatsten ze naast elkander gingen op tien passen van hen atstaan, een hunner beval: „vuur!" cn de vijf mannen vielen neder. De gen darmes verwijderden zich zonder zich te overtuigen of de ongelukkigen wel dood waren. Den volgenden dag worden zij door bewoners van nabijgelegen woningen begraven. Vier hunner waren gehuwden drie hadden kinderen. De vierde was pas een jaar geleden gehuwd en werd geprezen als een uitste kend arbeidzaam man, die van Maandag morgen tot Zaterdag avond had gewerkt, toen hij te wapen werd geroepeo. Als men het plein des Bergères in de richting van Nanterre verlaat, ontmoet men rechts van den weg een herberg met een uithangbord waarop men leest: „De zon schijnt voor ieder." Bezijden van dit huis hadden de nationalen drie kanonnen geplaatst en tegen den Mont- Valérien gericht. Telkens als zij een schot deden werden zij met een bom beantwoord. Drie bommen kwamen in de herberg terecht en richtten daar een geweldige ver woesting aan, zoodat letterlijk niets geheel bleefmaar- alles in spaanders en scherven lag. De eigenaar, een knap metselaar, had zijne woning zelf gebouwd ract- behulp van zijne vrouw, een sterke dochter wan den Elzas. De ongelukkigen, die hun eenige bezitting verwoest zagen waren aan wanhoop ten prooi en kon den zich niet begrijpen wat er toch eigenlijk gebeurdei daar de Pruisen reeds weg waren. Van do commune had den zij geen verstand.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 2