OURANT. N°- 84. Vrijdag 1871. 7 April. <3uitcnlanö. Bij deze courant behoor! een bijvoegsel. Middelburg 6 April. In de gisteren avond alhier gehouden algemeene ver gadering van het Zeeuwsch genootschap der wetenschap- - pen zijn tot leden benoemd de heeren J. C. Altorffer en mf. W. A. van Hoek, te Middelburg; II. M. Kesteloo, te Domburg; d<\ S. H. von Baumbauër, te Haarlem prof.'' J. T. Buys, te Leiden; J. G. Frederiks, jonkheer mr. w. C. A. de Jonge en m'. A. A. de Pinto, allen te 's-Gravenhage; E. J. Potgieterte Arasterdamprof. H.P. G. Quack, te Utrecht; prof. P. J. Veth, te Leiden, mr. J. de Vries Joz. te Amsterdam; B. Buoncompagni prins van Piombino, te Rome, en F. de Lesseps. In de heden gehouden jaarlijksche vergadering der alhier gevestigde afdeeling van Het roode kruis is o. a. verslag uitgebracht van de werkzaamheden dier afdee ling in het afgeloopen jaarwaaruit blijkt, dat tijdens den oorlog dit comité in de gelegenheid is gesteld geworden, om van hier 13verzendingen van verplegings- middelen en drinkwaren naar het hoofdcomité te doen plaats hebben. Aan geldelijke bijdragen is eene som van f 3116.75 overgemaakt, terwijl eene ingezetene uit deze gemeente op haar verlangen met eene ambulance uit Rotterdam {Sédan heeft bezocht en aldaar zeer nuttig werkzaam is geweest. Ook is in die dagendoor den heer S. van Os, geneesheer alhier, inhetgasthuisdriemaal per week een cursus gehouden met hen die zich wilden bekwamen tot het leggen van verbanden, waarvan door vier personen gebruik is gemaakt. Voorts is in deze vergadering tot lid en secretaris van het comité benoemd de heer J. W. de Raad, ter ver vanging van jonkheer J. W. Paspoort, die naar elders vertrekt. De kiesvereeniging de Grondwet, te Weert, heeft den heer mr. K. L. J. Cornelis met 44 van de 47 stemmen tot candidaat gekozen voor het lidmaatschap van de tweede kamer der staten-generaal. De Staats-courant van gisteren bevat het koninklijk besluit van den 29en Maart 1871, houdende opheffing van het verbod van uit- en doorvoer van ammunitie en buskruit, uitgevaardigd bij koninklijk besluit dd. 24 Juli 1870 (Staatsblad n°. 145) en gewijzigd bij dat van 3 September 1870 (Staatsb lad n°. 159). Benoemingen en besluiten. leger. Eervol ontslag uit Zr. M«. militairen dienst verleend, met toekenning van pensioenaan den met verlof hier te lande teruggekeerden kapitein-kwartier meester van het leger in Nederlandsch-Indië A. W. H. de Haan, wegens ongeschiktheid tot het gaan hervatten van den werkelijken dienst, ten gevolge van lichaams gebreken. Kerknieuws. Gisteren heeft te Aardenburg de stemming plaats gehad of bij de Nederduitsche hervormde gemeente het kiescollege zal blijven bestaan. Het getal stembevoegden bedraagt 168; er zijn uitgebracht 44 stemmen, waarvan 40 voor en 4 tegen, zoodat het college üog 10 jaren zal blijven werken. Marine en leger. In de Staats-courant van heden brengt de minister van marine ter kennis van belanghebbenden dat.dit jaar 18 jongelingen als adelborst der 3C klasse voor den zee dienst op het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord kunnen worden aangenomen en dat 22jon- gelingen als machinist-leerling 2e klasse bij de marine kunnen worden geplaatst. De vereiechten voor de af te leggen examens en de voorwaarden ter plaatsing zijn in hetzelfde nommer der Staat-conrant opgenomen. Koloniën. De minister van koloniën maakt in de Staats-courant van gisteren, met vermelding der voorwaarden om aan het examen te kunnen deelnemen, bekend, dat de commis sie, belast met het in dit jaar hier te lande afnemen van het examen, voorgeschreven in art. 4 van bet koninklijk besluit van 10 September 1864 (Staatsblad n°. 93), hou dende vaststelling der verordening op het benoemen van ambtenaren bij den burgerlijken dienst in Nederlandsch- Indië, hare eerste vergadering zal houden te 's-Graven hage, den 19e» Juni a. Gemengde berichten. De ongehuwde dienstbode, die verdacht wordt de moeder te zijn van het in de vorige week uit de vest alhier opgehaalde kinderlQkje, is, naar wij vernemen, gisteren gearrèsteerd. In de gisteren gehouden zitting van den gemeente raad te Amsterdam is besloten de voorjaarsmarkt wel te houdendoch door Amsterdamsche poorters met Amster- damsche kramers. Het besluit is genomen met groote meerderheid en men is dus teruggekomen op het besluit der vorige vergadering, tengevolge van een ingekomen verzoek van belanghebbenden. De redactie van Het Noorden heeft aan de lezers bekend gemaakt, dat de leening ten behoeve van dat blad niet is volgeteekend, en dat dientengevolge met ultimodezer Het Noorden zal ophouden te bestaan. Gisteren zijn in den Haag 22 gevallen van pokken aangegeven, waaronder 15 te Scheveningen. Te Delf shaven is in een van de zijmuren van het raadhuis een wit marmeren steen aangebracht, waarop met vergulde letters het bezoek wordt vermeld van Z. M. den koning en Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, bij de onthulling van het standbeeld van Piet Hein. Een New-Yorksch blad had inedegedeelddat Jenny Lind, de „Zweedsche naehtegaal", zich van haren echtge noot had doen scheiden omdat deze haar aanzienlijk bijeengezongen fortuin had zoek gemaakt; zij zou thans in haar onderhoud voorzien door het geven vanmuz iek- lessen. De heer en mevrouw Goldschmidt-Lind wisten nu wel beter, maar wilden de onwaarheid van het be richt gaarne door de rechterlijke macht gestaafd zien. Zij stelden daarom eene vervolging in tegen eenige Engelsche bladen die den laster hadden overgenomen, en wel met het niet onaardige gevolg dat reeds drie dezer bladen veroordeeld zijn totgeldboeten, twee hunner van f 90G0, en een van 6000. Stat en-gen er a al. EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag 4 April. {Vervolg). Tegen het wetsontwerp op de bevordering, het ont slag en op pensioen stellen der militaire officieren bij de zeemacht worden zoowel wat den ge wijzigden vorm als het vreemde, dat de minister zijne voornaamste beginse len, daarin primitief nedergelegd, had laten varen, be zwaren geopperd door de heeren Hein, Nobels, van Swinderen, Messchert en van de Putte. Laatstgenoemde spreker zag geen enkele verbetering in den bestaanden toestand. Door deze sprekers en den heer Cremers werd ook de quaestie behandeld van het vervallen van eene vereischte vergunning voor de officieren om te huwen. Sommigen achtten dat niet goed voor de bevordering van kame raadschap. De minister meent dat er werkelijk verbeteringen zijn aangebracht, al zijn zijne oorspronkelijke denkbeelden niet geheel aangenomen. Aan de permissie tot trouwen hecht hij niet veel, omdat de koning het nog altijd in zijne macht houdt, het vragen van die vergunning aan de officieren op te leggen. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 26 stemmen tegen 1 stem (die van den heer van de Putte). De kamer is daarna op reces uiteengegaan. Gemeenteraad Tan Goes. In de gisteren gehouden vergadering, waarin 9 leden tegenwoordig warendeelde de voorzitter mede dat bur gemeester en wethouders op jl. Zaterdag hebben getracht aan te besteden de vergrooting der bewaarschool, waar voor laagste inschrijver was A. de Bestevoor 2900, welke som boven de begrooting was, en die na wijziging van het bestek is gereduceerd op 2674waarvoor het werk is gegund. Voorts deelde hij mede dat de school der 2C klasse dringend vergrooting eischt, en burgemeester en wet houders door den bouwmeester bereids een plan en begrooting hebben doen opmaken, welke is geraamd op ƒ4800. De stukken zullen voor de leden ter inzage worden gelegd, teneinde in een volgende vergadering daaromtrent een voorstel te doen. Nog deelt de voorzitter onder andere mede dat zijn ingekomen: a Bericht van het burgerlijk armbestuur dat het bereid is te blijven fungeeren totdat het nieuw col lege zal zijn geconstitueerd, hetgeen voor kennisgeving wordt aangenomen, b Jaarverslag van den archivaris, hetwelk ter inzage zal worden gelegd, c Een verzoek van J. Strijd om verlenging van pacht van zijn boerderij. d Idem van J. Stoutjesdijk om gelijke verlenging van de pacht van sommige stukken gemeentegrond. Op voor stel des voorzitters worden beide om advies verzon den naar burgemeester en wethouders, e Een verzoek van O. de Fouw, om ontslag als lid van het bestuur van het gasthuis, waaromtrent wordt besloten aan dien heer eervol ontslag te verleenen. Vervolgens zijn aan de orde de volgende benoemingen: Tot lid der financieele commissie wordt gekozen de heer B. Meijlink met 5 stemmen, terwijl jonkheer mr. J. J. Pompe van Meerdervoort tot voorzitter wordt benoemd met 7 stemmen, welke beide heeren zich die benoeming laten welgevallen. Tot lid der commissie voor het fonds van kazerneering wordt met 5 stemmen benoemd de heer B. Meijlink, die verklaart die benoeming aan te nemen. Tot lid der commissie van toezicht op de gemeente apotheek wordt benoemd de heer J. A. A. Fransen van de Putte met 4 stemmen, terwijl de heer d"\ C. A. van Renterghem 3 stemmen bekwam; eene eindstemming plaats hebbende tusschen beide heerenhielden beide zich buiten stemming; eerstgenoemde verklaarde zich bereid die benoeming aan te nemen. Overgaande tot de vervulling der vacatures ontstaan door het bedanken als benoemde leden voor het alge meen armbestuur in de vergadering van 28 Maart jl. door de heeren mr. J. L. H. Liebert, T. van Heel, C. E. Massee, mi". P. van der Meer Mohr en D. M. Molijn, worden achtereenvolgens in hunne plaats be noemd de heeren Z. D. van der Bilt la Motthe, J. A. Bevier de Fouw, B. M. den Boer, Ph. M. de Ronde Bresser en F. S. A. Knitel, van welke benoeming aan die heeren zal worden kennis gegeven. Tot lid der openbare gezondheidscommissie, waarvoor waren voorgedragen de heeren dr. N. J. F. Verschoor en J. L. Goemans, wordt eerstgenoemde gekozen met 8 stemmen, terwijl laatstgenoemde 1 stem bekwam. Daarvan zal aan den benoemde worden kennis gegeven. Een verzoek van P. Buitendijk om 100 vierk. meters grond in erfpacht wordt toegestaan voor zooveel be treft de 33 vierk. meters naast, maar afgewezen wat de 67 vierk. meters achter het huis betreft, tegen den gewonen prijs en onder de gewone voorwaardenna te hebben verklaard dat die grond niet meer ter algemeenen dienst bestemd zal zijn. Algemeen overzicht. Het bericht voor eenige dagen door the Times ver spreid, dat het aan Thiers gelukt was, om de eerste ter mijn ad 500 millioen te voldoen, waardoor de regeering te Versailles het voorrecht zou erlangen, om uit het noorden van Frankrijk troepen bijeen te trekken en na

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1