mam Rouher te Boulogne had aldaar een groote onrust ver oorzaakt en de regeering aldaar had, niet om den heer Rouher gevangen te nemen, maar om hem tegen het opgewonden volk te beschermen, hem naar de gevange nis gebracht en behandeld met alle onderscheiding aan hem verschuldigd. Op andere plaatsen hadden gelijke gebeurtenissen plaats gehad. Terstond had hij een bekwaam persoon afgezonden om een onderzoek in te stellen, teneinde allen argwaan te voorkomen en onmiddellijk bevel te geven, om den heer Rouher in vrijheid te stellen, hem te verzekeren, dat het Fransche grondgebied voor niemand werd afge sloten, maar hem te verzoeken, dat hij zich niet aan gevaren zou blootstellen, waarvoor men hem wellicht niet meer zou kunnen bewaren. Rouher gaf zijn woord dat hij zich niet met de onlusten in Frankrijk zou bemoeien, en vroeg de hulp van Thiers, om hem uit zijn gevaarlijke positie te verlossen, waarop deze hem behulpzaam was in zijn vertrek naar België, daar hij zelf verlangde niet in Frankrijk te blijven. Terwijl het hoofd van het uitvoerend bewind zelf aan de vergadering de vrijheid vroeg, om niet meer te zeg gen dan hij zou willen, verwierf hij niet alleen hare goedkeuring over zyne daden, maar zelfs de bewijzen van hare bewondering en vertrouwen, en de zitting eindigde zonder dat weer eenige belangrijke beslissing was genomen. Yariauit Frankrijk en Duitschland. Le Soir heeft een brief uit Duitschland ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de heer Karl Max, een der invloedrijkste hoofden van de Internationale, in 1857 particulier secretaris van von Bismarck was. De strijdkrachten te Versailles vereenigd omvatten acht divisiën infanterie en drie divisiën cavalerie. De beste divisie moet die zijn waarover de kapitein van de marine Bruat, die tijdelijk tot divisie-generaal is ver heven, het bevel voert; bij deze afdeeling behoort een uitmuntend bataljon scherpschutters van de marine. Hac-Mahon komt bijna dagelijks van Saint Ger main naar Versailles, alwaar hij langdurige bijeenkom sten met Thiers heeft. Jules Favre is naar Rouaan vertrokken, om eenige quaesties van ondergeschikt belang betreffende het ver blijf der Duitschers in Frankrijk te regelen. Men heeft te Versailles de tegenwoordigheid van eenige agenten van de commune ontdekt, die de troepen tot hunne partij trachtten over te halen. Sedert de instelling der commune te Parijs is het getal der huwelijken op ongeloofelijke wijze toegenomen, omdat het sluiten van een huwelijk niet meer aan zoo veel formaliteiten of zelfs niet aan zooveel rechtshande lingen als vroeger onderworpen is. De vraag rijst of de nu gesloten huwelijken na het herstel der orde ook rechtsgeldig zullen zijn. In de laatste dagen is over Brussel een groot aan tal Fransche officieren, die in Duitschland krijgsgevan gen zijn geweest, naar Versailles gegaan, alwaar zij zijn uitgenoodigd, om zich ter beschikking van den mi nister van oorlog te stellen. In een der straten van Epinal kwam een zouaaf eenige Pruisen tegen. Een hunner zeide Franpais capoutle en sloeg tevens den zouaaf de muts af. Deze beval den Pruis de muts op te rapen en weder op zijn hoofd te zet ten. De Pruis weigerde, waarop de zouaaf eensklaps de sabel van zijn tegenstander trok en hem met een slag den schedel kloofde. Voor den Duitschen opperbevel hebber gebracht werd zijne handeling volkomen goedge keurd. Uit Berlijn wordt verzekerd dat door de Duitsche autoriteiten maatregelen zijn genomen om, indien het noodig mocht zijn, binnen 24 uren 200,000 man Duitsche troepen Parijs te kunnen doen binnentrekken. In de na bijheid der Seine staan verscheidene afdeelingen cava lerie die bestemd zijn om Versailles te beschermen, als de vijandelijkheden dit mochten noodzakelijk maken. Op den 28en Maart hield de koninklijke academie van wetenschappen in Beieren een buitengewone verga dering om haar 112jarig bestaan feestelijk te vieren. In die zitting hield de heer von Liebig, de beroemde schei kundige, een belangrijke rede waarin hij sprak over de plaats die door de herstelling van het Duitsche rijk, de nationale wetenschap zal innemen en de toekomst die haar daardoor wordt geopend. Opmerkenswaardig was vooral wat hij zeide over de toekomstige betrekkingen tusschen Duitschland en Frankrijk: „De academie, zoo sprak hy, zal misschien deze gele genheid te baat nemen, om openlijk te verklaren, dat er bij de Germaansclie volken geen nationale haat bestaat tegen de stammen van het Romeinsche ras. De hevige plagen, die andermaal door de Fransche natie over Duitschland zijn gebracht, beschouwen wij als eene ziekte waarvan men het lijden vergeet zoodra men herstelt. „Het eigenaardig karakter van den Duitscher, zijn taalkundige kennis,zijn bekendheid met vreemde natiën, zijn vroegere en tegenwoordige slaat van beschaving, hebben er hem toe geleid om rechtvaardig tegenover andere volken te zijn, terwijl hij jegens zich-zelven onrechtvaardig handelde; wij erkennen daarom wat wij aan de groote Fransche wijsgeeren, wiskundigen en natuurkundigen verschuldigd zijn, die in zoovele opzich ten onze meesters en voorbeelden zijn geweest." Dit is althans een eerlijke bekentenis uit den mond van een der groote mannen van de wetenschap. Hij schetst vorvolgens wat hij zelf aan de Franschen ver schuldigd is en wat een Gay Lussac, Arago, Thenart en andere geleerden voor hem zijn geweest, waarna hij zegt: „Een warme toegenegenheid voor alles wat edel en groot is, evenzeer als een belanglooze gastvrijheid vor men eenige der schoonste eigenschappen van het Fran sche karakter. Deze hoedanigheden zullen weldra een nieuw leven en nieuwe werkzaamheid doen ontstaan op het onzijdig gebied- der wetenschap, een gebied waarop de beste geesten der beide natiën elkander moeten ont moeten. Deze on verbreekbare broederband tusschen Fran sche en Duitsche geleerden zal langzamerhand de bit terheid verdrijven, die tengevolge van een tegen ons begonnen oorlog het nationaal gemoed der Franschen tegenover ons vervult." Belgische brieven. Brussel 4 April Indien menschenmoord misdaad is, dan is de moord, aan een geheele natie gepleegd, de afschuwelijkste. En dat is toch de misdaad, waaraan de mannen zich schuldig maak ten, die men in eene meeling te Brussel door de Internatio nale ter eere vanhet succes der ca w gehouden, toege juicht heeft. Afgezien van de theoriën der Internationale, die van de overmacht van het proletariaat, vaneen soort van despotisme droomt, dat door zijn brutaal geweld nooit anders dan denkbeeldig succes gehad heeft en nooit langer dan voor éen dag, wat hebben dan de man nen der commune van Parijs gedaan? Zij hebben het leven van Frankrijk aangetast, zijne waardigheidj zijn eer verkracht, zij hebben aan den vreemden overwinnaar het schrikkelijk schouwspel gegeven van een broeder moordenden strijd. En men waagt het hier voor zulke handelingen zich op te winden! Het is goed er te kunnen bijvoegen, dat deze verdediging derParijsche toestanden weinig onder steuning vindt. Het is een geluk voor Europa, dat de beweging te Parijs geheel gelocaliseerd is, en dat de beginselen van wanorde, die bijna overal bestaan, geen vrees inboeze men, dat ook elders eene rustverstoring gewaagd zal worden. Het is integendeel te hopen, dat de gebeurte nissen te Parijs op den duur een heilzaraen invloed zul len uitoefenen. De Internationale, die zich op dit oogenblik in Parijs geheel opgeofferd ziet aan de Jacobijnen men spreekt zelfs van de arrestatie van Assy zal zelve weldra erkennen, dat hare bloedige samenzweringen tegen de bestaande orde in de maatschappij, haar doel voorbij streven, en dat de werkman zich van eene misdaad be dient, die, zoo zij al zijne tegenstanders wondt, tegelij kertijd hem zei ven en op veel noOdlottiger wijze bena deelt. In België kan men, op de meest vertrouwbare bronnen steunende, zeggen, dat de werkman, wijzer ge worden door de treurigste ondervinding, moedig aan alle opruiingen wederstand geboden heeft. Wat de meetings betreft, moet men hun volkomen vrijheid van publiciteit en discusèie geven, en toelaten dat zij alle theoriën, zelfs de meest gevaarlijke, bespreken, wat steeds verre te verkiezen is boven geheime genoot schappen. De stad Brussel is nog opgevuld met Fransche vluch telingen. Het is bijna als bij het begin van het beleg, wan neer men hunne klachten hoort. Het geluk van duizende familiën is voor goed verwoest. Eervolle en met moeite verkregene positiën zijn verloren, in éen woord, het is een algemeene wanorde en teleurstelling in Frankrijk. Er is bijna geen huiselijke haard, waarbij niet de sombere wanhoop hare plaats inneemt. Arm Frankrijk! Door den vreemdeling verwoest en uit duizende wonden bloedende, hebben zijn eigen kinderen het geschandvlekt en willen het den dolk tot diep in het hart stooten. Gij veroorlooft mij, u morgen het veryolg van dezen brief te zenden en dan in een nauwkeurig en geregeld onderzoek te treden van de Belgische politiek die weder belangrijk begint te worden. Aldus, tot morgen! 3rrti(öingm. Gisteren is te Vlissingen, met bestemming vöor die gemeente, in de haven gekomen de Nederlandsche schooner Adrians Wilhelmina, gezagv. C. Reijnhout, met kolen van Engeland komende. tjanïrelsbmcljtcn. Graanmarkten enz. Amsterdam, 5 April. Raapolie op 6 weken 49$, Lijnolie op 6 weken ƒ35 Prijzen ran effecten. Amsterdam 5 April 1871. Nederland. ♦Certific. Werkelijke schuld2$ pet. 52$ ♦dito dito dito 3 61$ ♦dito dito dito 4 82$ *Aand. Handelmaatschappij 4$ dito exploitatie Ned. staatssp. 98$ België. ♦Certificaten bij Rothschild 2$ Rusland. ♦Obligatiën 1798/1816 5 94$ ♦Certific. adm. Hamburg5 67$ ♦dito Hope 0.1855, 6e serie 5 77$ ♦Gert. 1000 1864 5 92$ ♦dito 1000 1866 5 91$ ♦Loten 1866 5 217$ ♦Oblig. Hope Co. Leening 1860 4$ 82$ ♦Certific. dito4 65$ ♦Inscript.Stieglitz&Co.2ea4eL. 4 ♦Obligatiën 1867 4 67$ ♦Obl. 1869 4 „67 ♦Certificaten 6 ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 214$ ♦Oblig. dito 4 163$ ♦dito dito4$ Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 85$ dito dito Jelez Orel 5 81$ dito dito CharkowAzow. 5 82$ Polen. ♦Schatkistobligatiën5 66$ Pruisem ♦Obligatiën 4 Oostenrijk. *Oblig. metall. in zilver Jan.Juli 5 53$ ♦dito dito April/Oct. 5 53$ ♦dito in papier Mei/Nov. 5 45$ ♦dito dito Febr./Aug. 5 45$ Italië. Leening 18615 50$ ♦Certific. bij Lamaison c. s.5 ♦Obligatiën2$ thans 3 30$ ♦dito 1867 3 30$ ♦dito Binnenlandsche3 25$ Portugal. ♦Obl. 1856—1862 3 32-jV ♦dito 1867 3 „32$ Turkije. dito (binnenl.) 5 41$ Griekenl. dito (blauwe) 5 8$ Egypte Obl. 1868 7 74$ Amerika. ♦Obl. Yereenigde Staten (1874) 5 94 ♦dito dito dito (1882) 6 96$ ♦dito dito dito (1885) 6 96$ ♦Obl. Illinois 7 ♦dito dito Redemtion 6 87$ Oblig. Atl.Gr.W.Spw. Ohio sec. (7p) 99$ dito dito geconsolideerde 7 40$ dito dito debentures 8 42$ Obl. St.Paul &Pac.Spw. lesec. 7 64$ Brazilië. ♦Obl. 1863 4$ 80$ ♦dito 1865 5 90$ Mexico. dito 18513 13$ Grenada. dito afgestempeld.6 24$ Venezuela, dito 3 8^ Prijzen wan coupons. Amsterdam, 4 April. Metall. 19.77$; Dito zilver 24.30. Dito Eng. per 11.871; Eng. Russen per Eng. Portugal per 11.87-1; Fransche j Belg. /56$; Pruis, 34$; Hamb. Russen f 30$; Russen in Z. R. 30$Pools, in Fl. 36-^; per Z.R. Spaans Amerik.Dollars 2.39$; dito papier 2.15; Spaans, in 11.87$; Piasters ƒ2.24. .Hiim-tcnttm. Getrouwd Middelburg, 5 April 1871. J. H. W. VAN MEERENDONK J. ARNOLDUS. Getrouwd J. A. VAN PUFFELEN L.Wz., Middelburg, Ambtenaar Staatsspoorwegen, Moerdijk, 5 April 1871. en M. VERHULST. Heden overleed plotseling ons geliefd jongste zoontje. Middelburg, J. FAK BROUWER Mz. 4 April 1871. A. M. FAK BROUWER, Salm, De ondergeteekenden betuigen hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, bij gele genheid van hun Huwelijk ondervonden. J. A. VAN PUFFELEN L.Wz. M. VAN PUFFELEN, Verüülst.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3