OÜRANT. N°- 83. Donderdag 1871. 6 April. Middelburg 5 April. In de heden namiddag gehouden zitting vau den ge meenteraad van Middelburg zijn onder anderen de volgende zaken behandeld. Na mededeeling des voorzitters dat den 18en dezer de verkiezing zal plaats hebben van twee leden voor den gemeenteraad (in de plaats van de heeren m". Bijleveld van Serooskerke en Lantsheer), zijn tot leden van het stembureau benoemd 4e heeren van Visvliet en Rekker, en tot plaatsvervangers de heeren Mathon, van Diggelen en Dronkers. Tot voorzitter der commissie van toezicht over de scholen van middelbaar onderwijs is, in de plaats van den heer mr. J. F. Bijleveld van Serooskerke, benoemd jonkheer mr. J. W. M. Schorer. Een verzoek van den heer van de Garde, om eervol ontslag tegen 1 Mei a. als hulponderwijzer op de school C, is gesteld in handen der plaatselijke schoolcommissie. Burgemeester en wethouders zijn gemachtigd, iumiddels eene oproeping van sollicitanten te doen. Op voordracht van burgemeester en wethouders, naar aanleiding eener missive van de plaatselijke schoolcom missie, is besloten om hen te machtigen de tijdelijke betrekking van mejufvrouw Hamakers als hulponderwij zeres op de school van mejufvrouw Achilles van maand tot maand te doen voortduren tot de aanstaande groote vacantie, evenals nu tegen f20 's maands, waarvan de helft wordt bijgedragen "door mejufvrouw Gersen, die wel is waar de lessen weder waarneemt, maar nog niet genoegzaam van hare ziekte is hersteld om dit, vooral nu het aantal leerlingen tot 80 is geklommen, geheel te doen. Door de driedaartoe benoemde gemeentebouwmeesters van Ylissiugen, Zierïkzee en Goes is rapport ingezonden omtrent de gehouden enquête betreffende de herstelling van den muur in de stadssch^ur alhier. De slotsom van dit rapport is: dat de herstelling van den muur wel is waar niet in die mate als nu zou zijn noodig geweest indien hij in der tijd door behoorlijke voeging beter ware onderhouden, doch de herstelling daarom niet te voorko men zou zijn geweest; dat zij door kleine instoppingen en bijvoegen niet naar behooren had kunnen verricht worden; dat zij op juiste en doeltreffende wijze is ten uitvoer gebracht, en dit niet op bekende betere of minder kostbare wijzeis kunnen verkregen worden. Van dit rapport zal den gemeentebouwmeester alhier afschrift worden gezonden. De kosten der enquête. 130 bedra gende, zijn goedgekeurd. Blijkens mededeeling van den voorzitter is de passage over den dam naar den Vlissingschen weg vervallen en het verkeer over de kauaalbrug opengesteld, 'waarheen alsnu het kantoor van toezicht der plaatselijke belastin- tingen is verplaatst. Genoemde brug en do Langevijle- barrière zijn nu gedurende den geheelen nacht toegan kelijk. Binnen kort zal ook de passage door de Haven barrière vervallen. Alsdan zal worden overgegaan tot eene wijziging der verordening op het openen en sluiten der poorten en barrières. Het onzen lezers bekende voorstel van burgemeester en wethouders tot gunstige beschikking op het adres van W. Nieuwelink, te Hoek, betreffende het ophalen van den beer, vuilnis enz., is, in overeenstemming met het advies van de commissie van fabricage, met 10 tegen 8 stemmen verworpen, zoodat de tegenwoordige pacht der nog overblijvende twee jaren voortduurt. Vóór het voorstel verklaarden' zich de heeren Verbrugge, Snouck Hurgronje en van Visvliet. Met betrekking tot de vernieuwing der Seis-buiten- brng, geraamd op f 5,700, werd bij de behandeling der gemeentebegrooting in October jl. besloten, dezen post als kredietpost op de begrooting te laten, doch burge meester en wethouders uit te noodigen om in overleg te treden met het polderbestuur van Walcheren en in overweging te geven, om ter genoemde plaats een dam door de vest te leggen met een ijzeren koker of buis van behoorlijke capaciteit, waardoor de kosten met plus minus f 3000 zouden word er verminderd. Door genoemd pol derbestuur werd hiertegen bezwaar ingebracht. De com missie van fabricage heeft deze aangelegenheid nader overwogen en, na overleg mee den gemeentebouwmees ter, een ander plan voor eene brug voorgedragen, waar van, blijkens het heden uitgebracht rapport, de kosten 750 minder en alzoo ƒ4,950 bedragen. Dit plan is alsnu goedgekeurd, en burgemeester en wethouders zijn gemachtigd tot de aanbesteding over te gaan. Nog heeft in deze zitting de artikelsgewijze behan deling plaats gehad van de door burgemeester en wethouders voorgedragen concept-verordening op het verleenen van pensioen en wachtgeld aan gemeente ambtenaren en bedienden, die ten slotte met 11 tegen 3 stemmen (van de heeren Snijders, Mathon en Snouck Hurgronje) is aangenomen. Het hoofdbeginsel, in deze verordening nedergelegd, is dat de gemeente-ambte naren en bedienden van Middelburg geen recht op pensioen helibÊUr^naar dit bij het verleenen van ontslag door den ra£d~lnrh;vyórden toegekend. Wachtgeld wordt verleend aan-iwa^tenaren of bedienden, die bij reorgani satie of opheffing hunner betrekking buiten dienst geraken. In een volgend nommer geven wij een meer uitvoerig verslag. Jl. Maandag is de heer von Perponcher door den koning in een bijzonder gehoor ontvangen, ter overhan diging van zijne geloofsbrieven als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van het Duitsche keizerrijk bij het Nederlandsche hof. Benoemingen en besluiten. belastingen. Verplaatst Th. E. Moltké, controleur der directe belastingen, in- en uitgaande rechten en accijnsen, van Helmond naar Roermond. Onderwijs. Mejufvrouw A. Jacobs van Sappemeer, die in het bezit is eener akte als leerling-apotheker, zal zich aan de hoogeschool te Groningen op studie der geneeskunde toeleggen. Daartoe heeft zij vrijstellinggevraagd van het admissie-examen, welke haar zal worden verleend. Gemengde berichten. Naar wij vernemen zullen geen pogingen in het werk worden gesteld om het onlangs voor Vlissingen gezon ken Nederlandsche stoomschip Holyroad te lichten of te lossen. Het schijnt dat geen duikers op aannemelijke voorwaarden geëngageerd kunnen worden. De veroordeelden wegens het Rotterdamsche oproer van October 1868, die vermindering van straf heb ben gekregen, zijn Zaterdag te Rotterdam uit het tucht huis te Leeuwarden teruggekeerd. De Volksgaarkeuken der Maatschappij tot nntvan 'talgemeen op de Spruistraat bij den Nieuwendijk, L. n°. 647, te Amsterdam, heeft gedurende de maanden Januari, Februari en Maart van dit jaar verkocht 32,922 porties gekookte spijs, a 10 eenten per portie. De pokken heerschen ook hevig inChinaen Japan, onder inboorlingen en vreemdelingen. Te Yokohama zijn in de laatste zes maanden 3000 personen aan de pokken overleden. Ook in Nagasacki, Iliogo en Hong kong heeft de epidemie een bedenkelijke hoogte bereikt. Men meent op te merken, dat ditmaal de koekpokinen- ting maar zelden den gewenschten waarborg schenkt. Te Bodegraven wordt een gedeelte van een der grootste kaaspakhuizen in de kom van het dorp tot Ame- rikaansche kaasfabriek ingericht. Als zij gereed is, zal voorloopig voor die nieuwe wijze van kaasbereiding da gelijks de melk van omstreeks 200 koeien gebezigd wor den. Volgens den berichtgever zou deze inrichting de derde van dien aard in ons land zijn. Yerkoopiugeii en aanbestedingen. Heden is te Serooskerke ten verkoop aangeboden lo. een hofsteedje met woning, schuur en verderen tim mer, verkocht voor 1600; 2<>. 50 aren 48 centiaren bouwland en sprink, verkocht voor 10073°. 28 aren 40 centiaren bouwland, verkocht voor 511; 4°. 32 aren 90 centiaren bouwland, verkocht voor 506; 5°. 29 aren 80 centiaren bouwland, verkocht voor f 515. Thermometerstand. 4 Apr. 'sav. 11 u. 43 gr. 5 'smorg.7 u.46gr.'smidd.l u.52gr.>sav.6 u.48gr. Staten-generaal. eerste kamer. Zitting van Dinsdag 4 April. Aanneming der Indische begrooting en de wet op de bevordering enz. van zee officieren. De minister van koloniën beantwoordt bij de hervat ting der beraadslaging over de Indische begrooting de verschillende geopperde bedenkingen. Den strijd over de kolonihle regeerings-politiek van dit kabinet had hij liever gevoerd bij de behandeling der staatsbegrooting, maar als bewijs dat hij ook thans dien strijd niet wil ontwijken, treedt de minister in eenige details van regee- ringsbeleid voor Indië. Met de heeren Hartsen, Rahusen en Messchert vdÊ Vollenhoven stemt hij volstrekt niet in dat de financieele belangen van Indië aan die van het moederland zouden ondergeschikt moeten blijven. Dat aan vermeerdering van inkomsten niet gedacht kan worden, is een beweren in strijd met de werkelijkheid. Wanneer eenmaal de agrarische wetgeving zal zijn inge voerd, zal in Indië waarborg voor kapitaal ontstaan en de particuliere industrie kunnen ontwikkelen. Het terugkeeren tot de oude beginselen, zobals die leden willen, zou leiden tot teruggang van zaken. Het tegenhouden van de Preanger-hervorming, die men blijk baar toch goedkeurt, leidt tot niets dan tot uitstel en tevens tot het stichten van ontevredenheid onder regen ten en bevolking. Dat de kamer niet vrij zou zijn in hare beslissing is onwaar; zij kan nu na kennisneming van al de stukken over de Freanger een volledig oordeel vellen, en zoo men gelieft geloof te hechten aan de eenparige adviesen der Indische autoriteiten, kan de kamer wederom de be grooting afstemmen. Ten aanzien van een in de andere kamer reeds besproken geschrift, waarin beweerd wordt dat het regentschap Bandong aan den toenmaligen regent in 1763 zou zijn oveagedragen, verklaart de minister niet te kunnen begrijpen hoe na zijne historische mededee- lingen nog .dergelijke onjuiste praatjes worden te be: de gebracht. Welk bezwaar, vraagt hij verder, kan er bestaan, om de hervorming in te voeren, wanneer de bestrijders erkennen dat men desnoods het toegezegde verhoogde koffieloon moest toekennen? De heeren Messchert van Vollenhoven en Cremers repliceeren. Hoofdstuk II (uitgaven in Nederlandsch Indië) wordt daarop met 25 tegen 5 stemmen hangenomen. Tegen stemden de heeren Hartsen, van Goltstein, Messchert van Vollenhoven, Rahusen en Schimmelpen- ninck. Zonder beraadslaging wordt daarop aangenomen het wetsontwerp op de middelen in Indië met 25 tegen 2 stemmen, die van de heeren Messchert en Hartsen. tweede kamer. Volgens de memorie van antwoord van den minister van financiën over hoofdstuk VII/v (financiën) is een wetsontwerp tot wijziging der wet op de burgerlijke pensioenen in gereedheid gebracht, om weldra naar den raad van state gezonden te worden. Bij de vele werk zaamheden, waaraan een nieuwe minister zich te wijden heeft, durft bij niet toezeggen spoedig eene comptabili teitswet ter hand te zullen kunnen nemen. Voor de be spoediging der inzending van de staatsrekeningen die nog achterlijk zijn gebleven zijn maatregelen genomen. Eerlang hoopt men een ontwerp te kunnen aanbieden als resultaat der onderhandelingen met de Nederland sche bank, omtrent de waarneming der fuuetiën van rijks-betaalmeeéter. Een bewaking der oesterbanken op de Schelde en Zeeuwsche stroomeD, zoodanig afdcende, dat geene ont vreemdingen plaats hebben, is uiterst moeilijk. Er worden daartegen zooveel doenlijk maatiegelen aange wend; de politie wordt gestadig versterkt. En bet mis bruik is dan ook merkbaar afgenomen, althans er zijn

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1