MIDDELRURGSCHE COURANT. N°' 82, Woensdag 1871. 5 April, Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Middelburg 4: April. Na een breedvoerige beantwoording van de verschil lende sprekers door den minister van koloniën in de zitting der eerste kamer van heden, werd hoofdstuk II der Oost-Indische begrooting aangenomen met 25 tegen 5 stemmen; het wetsontwerp op de middelen voor Oost- Indië werd vervolgens aangenomen met 25 tegen 2 stem men en dat op de bevordering, het ontslag en het op pensioen stellen van officieren bij de zeemacht met 26 stemmen tegen een. De kamer is daarna op reces gescheiden. Ter openbare terechtzitting voor burgerlijke zaken van het provinciaal gerechtshof in Zeeland van heden heeft de lieer mr. Jacobus Isaiic Del Baere de voorge schreven eeden als president van de arrondissements rechtbank te Goes afgelegd. Het Provinciaal blad van Zeeland n°. 54 bevat den staat aanwijzende de bevolking in da onderscheidene gemeenten der provincie Zeeland op den 3lCD December 1870. Bij de bewerking van dien staat zijn echter de uitkomsten van de vijfde algemeens tienjarige volkstel ling, welke vooralsnog niet geheel bekend zijn, niet in aanmerking genomen, zoodat de mededeeling van bet bevolkingcijfer als voorloopig moet worden beschouwd. Het totaalcijfer bedraagt: 89,85S mannen en 91,613 vrouwen, samen alzoo 181,471 personen. Daaronder zijn begrepen 795 mannelijke en 171 vrouwelijke personen tot de landmacht- behoorende, benevens 37 van de zee macht en 21 gevangenen. Op 31 December 1869 bedroeg de bevolking 88,655 mannen en 90,781 vrouwen, samen 179,436 personen, zijnde alzoo 2,035 minder dan op hetzelfde tijdstip in 1870. De bevolking van Middelburg telde op 31 December 1870 16,350 en op hetzelfde tijdstip van 186916,201 per sonen; die van Vlissingen op 31 December 1870 10,607 en op hetzelfde tijdstip van 1869 10,765 personendie van Yeere op 31 December 1870 1478 en op hetzelfde tijdstip van 1869 1474 personen; die van Goes op 31 December 1870 6315 en op betzelfde tijdstip van 1869 6288 personen; die van Zierikzee op 31 December 1870 8155 ën op hetzelfde tijdstip van 1869 8043 person en. In het voormalig 4® district bedroeg zij op 31 Decem ber 1870 24,174 en op hetzelfde tijdstip van 186923,860; in het voormalig 5® district op 31' December 1870 35,372 en op hetzelfde tijdstip van 1869 35,047; in Zuid-Beve land c. a. op 31 December 1870 32,828 en op hetzelfde tijdstip van 1869 32,298; in Walcheren c. a.op31 Decem ber 1870 43,656 en op hetzelfde tijdstip van 1869 43,620; in Noord-Beveland op 31 December 1870 7073 cn op het zelfde tijdstip van 18696958; inTholen c.a. op 31 Decem ber 1870 14,793 en op hetzelfde tijdstip van'186914,478 in Schouwen en Duiveland op 31 December 1870 23,575 en op hetzelfde tijdstip van 1869 23,175. Bij beschikking van 1 dezer is aan C. G. Harison, te Bath, tot wederopzegging vergunning verleend voor een stoomsleepdienst op de Ooster- en Wester-Schelde, het kanaal van Zuid-Beveland, de Keete, het Zijpe, de Krammer, het Hollandsch Diep, de Dordsche Kil en de Haas tot Rotterdam. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft besloten het ontwerp van wet der heeren 's Jacob c. s. tot sub- sidieering van rijkswege van een geregelde stoomvaart tusschen Vlissingen en New-York, bijadresaan detweede kamer te ondersteunen. Eergisteren is te Utrecht, onder leiding van den heer E. H. Kol, eene algemeene vergadering gehouden, tot oprichting eener „Vaderlandsche vereeniging, onder de zinspreuk: Orde, vrijheid, recht, ter bevordering der belangen van den werkenden stand." De heer Kol opende deze vergadering met eene toe spraak, waarin hij wees op het gewicht dezer bijeenkomst, omdat zij geldt een belangrijk vraagstuk, dat tot dusver door niemand in het dagelijksch leven is opgelost. De schuld hiervan ligt zijns inziens aan kapitaal en arbeid beiden, omdat beiden niet tot den grond doordringen, de wonden niet diep genoeg peilen. De bij ons volk nog HÏgémecn geldende spreekwijs: „bet geld is de ziel van de negotie" wordt door allen verstaan, maar vraagt hij waar is de ziel van het geld gebleven? En zijn antwoord luidt: de ziel van het geld ligt in de bede op het randschrift der Fransche munt en van de onze afge drukt: „God besckerme Frankrijk" en „God zij met ons"; vandaar dat ieder wel op het zijne ziet, maar niet op het geen eens anderen is, en kapitaal aldus niet meer uitgaat van den christelijken stelregel, dat de arbeider zijn loon waardig is, en arbeid niet begrijpt dat hij in den aard- sche^heer den koning der koningen dient en aan hem verantwoording schuldig is. De bestaande toestand eischt dringend verbetering, maar al wat daartoe beproefd werd was tot dusver onmachtig om verandering aan te brengen. De Interna tionale is ontstaan, spreekt schoonklinkende woorden, belooft gouden bergen, neemt grootereu omvang aan, werpt het masker af en doet de uitkomst harer daden zien in de verschrikkelijke dingen die rondom ons ge beuren. Het wordt dan ook thans, meer dan vroeger, duidelijk dat bet kapitaal den arbeid noodig heeft, maar evenmin de arbeid het kapitaal missen kan. Zonder behartiging van dezen stelregel wordt eene door God gewilde verhouding verbroken, de maatschappij, waarin rust, welvaart en voorspoed zon kunnen regeeren, een schouwspel van plundering, moord en doodslag, om ein delijk een geheele ontbinding- tegemoet te gaan. Na zijne toespraak gaf de heer Kol aan hetbestuurslid Gordeau gelegenheid, om mededeeling te doen van den uitslag van het door 't bestuur dezer dagen ingesteld onderzoek omtrent de klachten en bezwaren van kapi taal en arbeid. Genoemd bestuurslid die de vorige week het hou den dezer bijeenkomst voorstelde, teneinde zijne mede arbeiders te redden toen dat spook der Internationale zijne armen naar hen uitstrekte gaf als zijn gevoelen te kennen dat het niet onbillijk zon zijn als verhooging van loon direct door den kapitalist werd gedragen alle grondstoffen rijzen daardoor niet, want als het kapitaal draagt, dragen allen; en het kapitaal zal er niet door lijden, daar het meerdere onder den werkman komende kapitaal direct in "den handel gestoken wordt en zich dus weer in het vereenigde kapitaal uitstort. De ver dere middelen ter verbetering van den werkenden stand moet men, naar hij meent, zoeken in vereeniging van kapitalist, werkbaas of fabrikant en werklieden. Uit een algemeene arbeidersvereeniging, waarin alle vakken en patroons alsmede den werkenden stand goedgezinde kapitalisten behooren vertegenwoordigd te zijn, moeten vakvereenigingen opgericht worden, teneinde ieder vak te kunnen vertegenwoordigen. Ook moet eene commis sie van klacht benoemd worden tot het inwinnen van alle grieven en klachten. Plaatselijke arbeid kan direct verhoogd worden zonder moeite. Concurrentie behoeft niet te bestaan en kan door middel van vereeniging vernietigd worden. Is het eene fabriek die met het bui tenland concurreeren moet, dan moeten tot die concur rentie alle mogelijke middelen in 't werk gesteld word en daardoor zal de industrie mede bevorderd worden. Ook behoort een geregeld krediet van zes maanden te wor den ingevoerd. Een vervolgens overgelegd ontwerp betreffende het doel, de samenstelling en de werkzaamheid der Vereeni ging zal in een volgende bijeenkomst van toegetreden leden een onderwerp van beraadslaging uitmaken. Daarin wordt onder anderen bepaald dat de te benoemen alge meene vergadering zal bestaan uit 10 patroons, 10 eere leden en 80 werklieden dat deze algemeene vergadering alles bespreekt en behandelt wat in het belang van den arbeid wordt geacht; dat zij eene commissie zal benoe men belast met het houden van registers voor vraag en aanbod van den arbeid, zooveel mogelijk uit alle gemeen ten des landsdat zij zich verklaart voor stilstand van werk op Zondag, zooveel doenlijk; dat zij eene commis sie van toezicht benoemt en een tot onderzoek van den arbeid van kinderen, enz. Ieder lid (werkman) betaalt 5 cent per maand; dona teurs-patroons betalen minstens een inleg van f 5 's jaars. Donateur is ieder lid die boven de gewone contributie een op de algemeene vergadering te bepalen som bij draagt. Van de circa 500 in deze bijeenkomst aanwezigen hebben 238 zich als lid aangesloten. De opbrengst der kaarten ten behoeve der armen bedroeg f21.25. Benoemingen en besluite n. jiinisterieele departementen. Benoemd tot adjunct-com- mies bij het departement van justitie mf. A Teixeira de Mattos, advocaat te 's-Gravenhage. notarissen. Benoemd tot notaris: te Zeist A. Vos- maer, candidaat-notaris te Utrecht; te Velsen W. Boer lage, thans notaris te Leymuiden, en te Leymuiden J. Heenk, canditaat-notaris te Woubrugge. marine. Op verzoek eervol uit 's-rijks dienst ontslagen, met den laatsten Maart jl., de klerk bij de directie der marine te Amsterdam S. A. Verniers van cfer LoefF, en met 1 dezer al3 zoodanig bij die directie benoemd de klerk bij den commissaris der loodsen te Vlissingen T, Q. Harder. Marine en leger. De luitenant ter zee 2® klasse J. C. A. Wissel, die nende op Zr. M». schroefstoomschip Kijkduin, en de adel borst le klasse G. Moerlant, dienende op Zr. Ms schroef stoomschip Vice-Admiraal Koopman,worden respectieve lijk met den 10®" en dezer op nonactiviteit gesteld terwijl met den lien daaraanvolgende worden geplaatst: op eerstgenoemd stoomschip de luitenant ter zee 2® klasse M. F. Reeringh, en op 7j. M>. wachtschip te Amsterdam de luitenant ter zee 2® klasse J. H. Bucker Andreae. Gemengde bericliten. Gedurende de afgeloopen week bedroeg het aantal te Leiden aangetaste poklijders 36, de week te voren 63. Het muntcollege heeft een guldenstuk, den 17"» Maart jl. door den ontvanger der registratie van de gerech telijke akten te Middelburg onder het ten zijnen kantore aanwezige geld ontdekt, dragende de beeltenis van koning Willem III en bet jaartal 1865, valsch verklaard en ver vaardigd in nabootsing eener echte rijks muntspecie. Door den miaister van justitie is een circulaire gericht aan de besturen der huizen van verzekering, arrest en bewaring, met verzoek om de onder hun beheer staande gevangenissen niet beschikbaar te stellen, voor het in bewaking nemen van krankzinnigen, daar derge lijke plaatsing strijdig is met de bedoeling van de wet. Sedert eenige dagen vormt de natuur een nieuwen waterweg langs Brielle naar zee doordien zich in de Oude West-Maas een geul gevormd heeft, waar de stroom recht in- en uitgaat. Daardoor bestaat, naar men ver neemt, het vooruitzicht dat de diepte, welke thans in die geul bij laag water reeds 17 a 18 decimeter is, bij hoog water circa 35 decimeter zal zijn, welk vaarwater, naar het oordeel van deskundigen, door eenige tegemoetko ming aan de natuur door kunstmiddelen en met geringe kosten (naar evenredigheid van de enorme kosten van den waterweg van Rotterdam naar zee) tot een best vaarwater te maken zal zijn. Stoomschepen, die niet dieper dan 35 decimeter gaan, kunnen nu reeds met stil weder daar ongehinderd in- en uitgaan. Het vaarwater zal in deze week betond worden. Handelsblad Bij besluit van Z. M. den koning, is op voor dracht van het bestuur der strafgevangenis te Hoorn, de jaarlijksche gratie verleend aan 33 gevangenen, onder welke 2 onmiddellijk in vrijheid gesteld zijn, en den overigen vermindering van straftijd geschonken is, en wel aan 10 zes maanden en aan 21 drie maan den van hun straftijd.

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1