veel mogelijk moeite geeft, om de verzending van vyan- diggezind'e dagbladen en particuliere correspondentiën te verhinderen. Buitendien heeft het meerendeel der ambtenaren van de posterijen de. vlucht naar Ver sailles genomen, en wordt dus de dienst ook voor het revolutionair bestuur zeer belemmerd. De commune heeft zich over deze hindernissen willen wreken door het bevel tot inhechtenisneming van den directeur, den heer Rampont. Het nieuwe Parijsche bestuur schijnt nog niet geor ganiseerd te zijn, en te oordeelen naar de groote ver deeldheden die er tusschen de verschillende leden heerscheu, laat het zich niet aanzien, dat daarin spoedig verandering komen zal. Het oorspronkelijk comité central Md reeds Zondag bij proclamatie zijn mandaat neder- gëlegd en zijn gezag overgedragen aan een interme diair comité, dat de zaken loopende zou houden, totdat de commune geproclameerd zou zijn. Dit alles is geschied slechts met deze uitzondering, dat feitelijk de beide comités ook nog hunne macht behouden schijnen te hebben, want men hoort van decreten en proclamatiën van al deze drie lichamen. Ieder voor zich oordeelt eene controle over de andere oollegiën noodig, en wel be schouwd, geven zij allen bewijzen: te over, dat zij mis schien tot alles geschikt zijn, behalve totregeeren. Een klein staaltje der wijsheid van het Parijsche bestuur ontleenen wij aan le Vengeur. Volgens dit blad zal de communo de voordacht behandelen, waarbij de betaling der oorlogs-indemniteit aan Duitschland op de volgende ■wijze voorgesteld wordt: 1». door den verkoop van Versailles aan een Engelsch- Amerikaansche maatschappij voor éen milliard, 2®. door dien van St.-Cloud aan de Duitschers voor 800 millioen, en 3°. door dien van Fontainebleau voor 500 millioen. Verwonderlijk is het, dat zij, om alle herinnering aan Frankrijk's vroegere heerschers uit te wisschen, niet tevens voorstellen om de Tuileriën en eenige andere gebouwen binnen Parijs aan den meestbiedende te verkoopen Van de regeering te Versailles verneemt men heden bok niets naders. Misschien is het de stilte," die aan den storm pleegt vooraf te gaan. Volgens een gerucht aldaar in omloop gebracht, heeft de regeering zeer gerust stellende berichten uit Algiers ontvangen, inhoudende, dat het aan den militairen gouverneur, den generaal Lallemand, gelukt zou zijn, om den opstand meester te worden en slechts tot enkele plaatsen te beperken. Is dit waarheid, dan waren de 60,000 man versterking, die men beweerde aldaar zoo hoog noodig te hebben vrij overbodig, want het laat zich niet denken, dat de regeering bij machte geweest is om aan dit verzoek te voldoen. Laatste berichten. Parijs. Er zijn, tien commissiën benoemd voor de openbare aangelegenheden. Het onderwijs is verplicht en wordt kosteloos verstrekt. Hét onderwijs door de geestelijk heid is verboden. De dienst der posterijen is geheel gestaakt. Rochefort is hersteld en wordt hier ver wacht. Londen. The Times meldt, dat Thiers de verschuldigde 500 millioen betaald heeft, teneinde terstond versterkingen uit het Noorden te kunnen laten komen. Het uitioepen dei commune te Parijs. De leden van het hoofdcoraité te Parijs schijnen hunne belangrijkste vergaderingen des nachts te honden mis schien in navolging van. de Engelsche vertegenwoordi ging die ook meestal des nachts werkt. Maandag avond had het comité besloten om het uitroepen der commune uit te stellen tot den volgenden Donderdag, teneinde aan de plechtigheid meer luister te kunnen bijzetten. De kalmte van den nacht echter bracht sommige leden tót nadenken: zij kwamen tot de bewustheid dat het oogenblik ernstig was en dat zij krachtig zouden moe ten handelen tegenover de nationale vergadering te Versailles. Zij stelden daarom vóór, om zoo spoédig mo gelijk de commune te proclameren. Het comité kwam op zijn eerste besluit terug, gaf onmiddellijk bevel om de nationale garde bijeen te roepen en liet aan de nieuw gekozenen weten, dat. de uitslag der verkiezing zou worden bekend ge maakt bij de feestelijke uitroeping der commune des namiddags te vier uren. Het Journal officïel had niets daaromtrent medegedeeld, en toen des namiddags uit alle richtingen de bataljons der nation alen met tamboers en hoornblazers naar de Placé de V Hotel de Ville oprukten, wisten zij zeiven niet waarom.- Op dat plein heerschte een buitengewone beweging. De kanonnen, die den vorigen dag nog midden op de Place de 1'Hotel de Ville stonden, waren thans vóór het. stadhuis gerangschikt, terwijl de munitiewagens aan weerszijde van den Pont d'Arcole stonden. Middenvoor hét stadhuis was eene verhevenheid opgericht, omgeven, door roode en blauwe drapperieën. Op de verhevenheid zag men een beeld der republiek met een Phrygische muts en. eveneens omgeven door roode en blauwe drappe rieën. Voorts stond op dë verhevendheid een twintig tal stoelen met rood fluweelen zittingen. De barricades werden door personen in de meest ver schillende uniformen bewaakt. Alle vensters van het stadhuis waren door duizenden nieuwsgierigen meest nationalen of ouvriers bezet, terwijl alle plaatsen van het stadhuis, die men kon bereiken, waren ingenomen; zelfs klemde het volk zich aan de beelden en was tot op het dak en den toren geklommen. Eveneens waren alle hui zen en gebouwen op het plein door een aanzienlijke menigte nieuwsgierigen ingenomen. Het geheele plein werd door nationalen bezet, die zich in slagorde voor het stadhuis opstelden. Doch voort durend kwamen nog nieuwe bataljons aan en het plein werd te klein; de Rue de Rivoli, de Boulevard Sebasto- pol, de Avenue Victoria, de Quai des Onnes stonden allen vol nationalen, die met geen mogelijkheid het plein konden bereiken. De muziekkorpsen speelden de Mar seillaise. Toen het vier uren sloeg op de klok van het stadhuis donderde een kanonschot over de Quai des Ormes. Op dat oogenblik verschenen de leden van het hoofdcomité met roode sjerpen op de verhevenheidde trommels rodelden en de trompetten schet,terdende vaandeldra gers en de leden van den staf rangschikten zich vlak voor de tribune; de képi's werden op de bajonetten ge plaatst en een geweldige kreet, „Leve de republiek!uit honderdduizende monden begroette het comité. Het was inderdaad een .indrukwekkend schouwspel! Een man van middelbare lengte en met lango zwapte haren en baard trad op de tribune naar vorenhet was, de „burger" Assy, die de betrekking van president waarnam. Hij hield een papier in de Mud, waarvan hij onder het* gebulder van 21 kanonschoten iets voorlas, dat niemand verstond; het waren, zooals later bleek, de namen der nieuw gekozene leden van de commune. De proclamatie eindigde met de kreten: „Leve de repu bliek! Leve de commune!1' De voorlezing had ongeveer vijf minuten geduurd, waarop Assy zich tot de nieuw gekozenen wendde en hun ieder de hand gaf, terwijl de trommelslagers en hoornblazers zich dapper weerden en het volk schreeuwde„Leve de republiek!Weder dreunden 21 kanonschoten, de leden van bet comité en van de commune bcgaVen zich in het stadhuis en de plechtigheid was afgeloopen. Van de leden die voor den nieuwen gemeenteraad werden gekozen hebben twaalf maires en adjuncteD, die herkozen zijn, bedankt. Het hobfdcomité, dat zijn macht aan den gemeenteraad moest overdragen, heeft echter niet alle gezag uit handen gegeven, maar zich geconsti tueerd tot een onder-comité belast met het toezicht op den gang van zaken en dat tevens de hoogste macht over de nationale garde zal uitoefenen. De orde werd nergens in Parijs verstoord en overal heeschte vroolijkheid en rust. Van de meeste openbare gebouwen wapperde de roode vlag, en toen het avond werd, zag men op vele plaatsen een schitterende ver lichting ontsteken, die bij het fraaie weder een leven- digen indruk maakte. Varia uit Fiankrijk en Duitschland. Te Amiëns worden krachtige pogingen aangewend, om in navolging van Parijs, de roode republiek tot stand te brengen. Tot nogtoe kan men niet berekenen welke de uitslag zal zijn. Eenige werklieden te Havre, die getracht hebben om aldaar oplusten te doen ontstaan, hebben hunne po gingen met geen gunstigen uitslag bekroond gezien. De raddraaiers zijn gearresteerd en naarVersaillesgcbracht. In, het departement Cöte d'or zijn alle revolutionaire bewegingen mislukt door de tegenwoordigheid der Duit sche troepen die, volgens sommige berichten, weder geheel op, voet van oorlog zijn ingericht en de requisites hebben hervat. De „burger" G. Tridon, een vriend van Blanqui en voormalig afgevaardigde van het departement, is door de Duitschers verhinderd, om in zijne woonplaats de commune te proclaraeercn. Men verzekert, dat deze voorzichtige „burger" zeer rijk is, zoodat zijn jaarlijk- sehe inkomsten 25,000 franken zouden bedingen,doch dat hij id Frankrijk geen goederen op zijn naam heeft en in het laatste jaar 10,000 franken heeft betaald vqoj registratierechten om zij;n goederen op naam van een vreemdeling te brengen. De provincie Oran in Algerie is weder volkomen rustig. De grootste oproermaker Si Gaddaur ben Hamza heeft zich aan het wettig gezag onderworpen. De matrozen onder bevel van den admiraal Janrèa zijn naar Versailles geroepen en worden met groote snelheid daarheen vervoerd. Men verzekert, dat Ulrich de Fonvielle te Saint: Germain ceneafdeeling van drieduizend nationale garden organiseert, om het wettig gezag te ondersteunen. De generaal Gallifet van de cavalerie zou het bevel over die afdeeling op zich nemen. De generaal Chanzy heeft weder zitting genomen in de nationale vergadering te Versailles, bij welke gele genheid hij een menigte gelukwenschen heeft ontvangen met zijn behouden terugkomst uit Parijs. Hij heeft plaats genomen onder de leden der rechterzijde, inde nabijheid van generaal Thochu. De ter dood veroordeelde Blanqui is, volgens som mige berichten, te Bretenaux in het departement Lofc gevangen genomen en naar Cahors gebracb t, alwaar hij zou worden bewaard. Andere tijdingen daarentegen verzekeren, dat hij zich te Montmartre in Parijs bevindt. Paris Journal verzekert, dat de chef van de ge heime politie van Londen te Parijs is, en dat hij zich overtuigd hield, dat op dit oogenblik 4000Londenscbq dieven te Parijs waren om de zakken van de nieuwsgie rigen te onderzoeken, die zich overal in dichte groepen vereenigen. Als een bewijs van de nauwgezetheid der Fran- sche generaals wordt verteld dat Ducrot te Bry sur; Marne 4000 chassepots verzuimde mede te nemen, die in handen der Duitschers vielen, Vinoy leverde hen kort daarop 12,000 geweren en Saisset vergat dezer dagen uit Parijs de mitrailleuses mede te brengen, die hem uit Versailles waren gezonden. Te Saint-Cloud hebben reeds alle nachten scher mutselingen plaats tusschen de nationalen van Parijs en de troepen van generaal Ducrot. Die voorpostengevech ten hadden Dinsdag een zoo ernstig karakter aangenomen dat de generaal het noodzakelijk achtte om de bruggen to doen wegbreken. Te Parijs worden toebereidselen gemaakt om bin nen kort een groote wapenschouwing over de nationale garde door de leden der commuue te doen plaats hebben, Volgens het Neue Tagblatt heeft zich te Weenen eene vereenigiDg geconstitueerd om eene beweging in het leven te roepen, welke ten doel heeft om alle Fran- schen, die in' het bezit van Duitsche ridderorden zijn, te bewegen hunne ordeteekenen weder naar de ver schillende Duitsche vorsten terug te zenden. De Allgemeine Zeitung bericht, dat de heeren Liebknecht en Bebel alsmede de schrijver Hepner, die^ beschuldigd van pogingen tot hoogverraad, zich in arrest bevonden, op hun eerewoord zijn ontslagen. De heer Bebel mag gedurende de zitting van den rijksdag, in Berlijn vertoeven, doch de anderen mogen het dis trict Leipzig niet verlaten. tja«ïrrUbmd)tm. Prijzen van effecten. Amsterdam 1 April 1871. Nederland. ♦Certifïc. Werkelijke schuld 2$ pet. 51$£ *dito dito dito 3 „62-, ♦dito dito dito 4 85$ ♦Aand. Handelmaatschappij 4$ dito exploitatie Ned. staatssp. 98$ België. ♦Certificaten bij Rothschild 2$ Rusland. ♦Obligatiën '1798/1816 5 „94 ♦Certifïc. adm. Hamburg 5 67$ ^lito Hope C®. 1855, 6e serie 5 76$ ♦Cert. f 1000 1864 5 „92 *dito 1000 1866 5, r 91$ *Loten 1866 5 2161 ♦Oblrg. Hope Co. Leening 1860, 4$ 82$ ♦Certific. dito4' *Inscript.Stieglitz&Co.2ea4«L. 4 651 ♦Obligatiën 1867 4 67 ♦Óbl. 1869 4 661 ♦Certificaten 6 42$ ♦Aand. spoorweg Gr. Maatsch. 5 214 ♦Oblig. dito 4 ♦dito dito4j Obl. spoorweg Poti-Tiflis 5 85$; dito dito Jelez Orel 5 84$" dito dito Charkow Azow. 5 B2|' Polen. ♦Schatkistobligatiën5. 6,6.1. Pruisen. ♦Obligatiën 4 Oostenrijk. ♦Oblig. metall. in zilver Jan.Juli 5 53$ ♦dito dito April/Oct. 5 53$ *dito in papier Mci/Nov. 5 45$ ♦dito dito Febr-./Aug. 5 45$,

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 3