OURANT. N°" 79. Zaterdag ÖtmtmlctniX 1871. 1 April, 6uitcnlanö. Het gemeentebestuur van Bronwers- haven zat, ten raadhuize aldaar, op Vrijdag den 14 April aanstaande, des middags ten 12 ure, openbaar aanbesteden Het aanleggen van een nieuwen HLEV- BlERWECi met de leveranclën over eene gezamcntlij he lengte van 300 nieters en breedte van 2,Jr5 meters in die gemeente, van den ffoordpoort- dam tot den Ouden Scliouwscheit dijk. De aanwijzing zal plaats hebben des morgens van den dag der aanbesteding. Het bestek ligt ter lezing op de Gemeente Secretarie, waar verdere inlichtingen te bekomen zijn. De Burgemeester van Brouwershaven, J. M. LOCKER de BRUIJNE. .Middelburg 31 Maart. De eerste kamer heeft in hare zitting van heden een tiental wetsontwerpen van ondergeschikt belang met eenparigheid van stemmen aangenomen. Tegen morgen is aan de orde gesteld, de behandeling der wetsontwerpen omtrent de West-Indische huishou delijke begrootingen, dat op het batig slot der Indische inkomsten over 1866, en dat tot bekrachtiging van kredie ten door den gouverneur-generaal boven de Indische begrooting over 1869 en 1870 geopend; tegen Maandag, hoofdstuk II der Oost-Indische begrooting, benevens de wet op de middelen voor Indië en die, regelende de bevordering, het ontslag en het op pensioen stellen der militaire officieren bij de zeemacht. De heer Cornelia heeft zich te Roermond weder candi- daat gesteld voor het lidmaatschap van de tweede kamer der staten-generaal. De commissie belast met de opneming der aanval- en verdedigingswerken te Parijs, onder de leiding van den generaal-raajoor der genie, graaf van Limbnrg Stirum, is in de residentie teruggekeerd. Benoemingen en besluiten. burgemeesters. Ilerbenoemd tot burgemeester van 's-Gravenpolder C. P. Lenshoek van de Zwake. diplomatie. Overgeplaatst Z. M. gezant te Berlijn, de heer C. M. E. G. graaf van Bylandt, in dezelfde betrek king bij het hof van Groot-Brittannie. Onderwijs. De gemeenteraad van Ylissingen beeft heden benoemd tot hulponderwijzer op de school voor gewoon en meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens (hoofdonderwij zer de heer Stuart) den heer Michiel Walraven van de Garde, hulponderwijzer te Middelburg, met 7 van de 14 stemmen, zijnde 6 stemmen uitgebracht op den heer J. K. F. van Oeveren, hulponderwijzer te Nijmegen, en 1 biljet oningevuld ingeleverd. Voorts is op verzoek eervol ontslag verleend aan den heer L. Versluijs, als hulponderwijzer op de burger school A (hoofdonderwijzer de heer Fret), te Vlissingen, ingaande drie maanden na den datum der aanvraag, of zooveel vroeger als het zal kunnen worden toegestaan. Gemengde berichten. Een aantal ingezetenen te 's Gravenhage heeft zich bij adres tot den gemeenteraad aldaar gewend, met ver zoek, om de kermis voortgang te doen hebben. Ditadres is gesteld in handen van burgemeester en wethouders. Te Antwerpen hebben de sigarenmakers den arbeid gestaakt, omdat zij geen vermeerdering van loon kunnen verkrijgen. Hun getal bedraagt 600. De maatschappij van onderstand zou hun 12 franken per week moeten be talen, doch daar de kas 3lechts 6000 franken bevat zul len zij zich met 6 franken tevreden moeten stellen. Er zijn afgevaardigden benoemd ora zich met den Werk mansbond, eene sectie der Internationale, te verstaan. Een groot aantal werklieden is voornemens om zich in Engeland te gaan vestigen. Het bekende partijhoofd van de sociaal-democraten te Berlijn, dr. Schweitzer, heeft, teleurgesteld over zijn niet-verkiezing in den Duitachen rijksdag, besloten zich voortaan aan de muzen te wijden, en niet meer aan de arbeiders. In een proclamatie aan zijn geest verwanten, zegt hij „Jaren lang heb ik tijd, arbeids kracht, zielsrust en geld voor de arbeiderspartij opge offerd. „Niemand kan van my eischen nog meer op te offeren." Aan de werken van het kanaal van „Holland op zijn smalst" is bij het nederlaten van een betonblok op een der havendammen in de Noordzee de ketting ge broken, zoodat het 7000 kilo's zware blok viel, doch gelukkig den duiker, die de plaatsing bij het neer laten moest regelen, slechts even aan de zijde trof, zoodat men hoopt, dat hij het leven zal behouden. Terwijl men te Harich bezig is met het vergrooten van het kerkhof, is men bij het afgraven van den zeer hoogen grond gestooten op een ring vau groote keistee- nen, die overeind bijna rakelings naast elkander staan. Daaronder zyn er vele van ruim een kubieke meter in houd; de meesten zijn plat van vorm, sommigen bijna vierkant. Buiten dien steenen ringmuur onder den grond heeft men een £waalftai aarden potten, allen be vattende beenderen van pas geboren of zeer jonge kin deren gevondendoch tot dusver is er slechts éen onge broken te voorschijn gebracht. Deze is van een leigrauwe kleur, duidelijk op een wiel gevormd, maar niet bijge- gewerkt; de klei waaruit hij gevormd is, bevat witte kiezel; het baksel is poreus en schilferig op de breuk ge lijk leisteen. De vorm van dezen pot is rond, maar bene den spits toeloopend, met pootjes, die er klaarblijkelijk met duim en vinger zijn aangeknepen. Te Avignon hebben op het bericht "van de om wenteling te Parijs eenige ongeregeldheden plaats ge had, die echter niet tot een ernstige rustverstoring aanleiding hebben gegeven. De orde werd spoedig gehandhaatd. Yerkoopiugen en aanbestedingen. Den 28*° dezer zijn te Axel verkocht de volgende per- ceelen, voor de daarbij uitgedrukte sommen 1°. Eene hofstede, bestaande in woonhuis, twee schuren, schapen stal enz., met 54 hektaren 64aren34centiaren hofgrond, boomgaard, moestuin, bouw- en weiland, rietveld, dijk enz.73.575. 2° 4 hektaren 68 aren 50 centiaren bouw land, 5885. 3° 5 hektaren 81 aren 16 centiaren bouw- en weiland, 6550. 4° 3 hektareu 76 aren 70 centiaren bouwland en rietveld, 4225. 5° 2 hektaren 85 aren dijk 2460. 6° 3 hektaren 82 aren 10 centiaren bouw- en weiland4330. 7° tot 9° 13 hektaren 75 aren 90 cen tiaren bouwland enz.18,680. 10°, 3 hektaren 40 aren 51 centiaren zeedijk en de zoogenaamde Nol760.11° 48 aren 52 centiaren erfpachtgrond325.12° en 13° Eene hofstede, bestaande in woonhuis, scharen,schapen stal, wagenhuis, enz., met36 hektaren 86 aren 24 cen tiaren hofgrond, tuin, bouw- en weiland, dijk, enz., ƒ52,655. 14° 9 hektaren 48 aren 60 centiaren bouwland, dijk en kreek, alsmede 60 aren zeedijk en 2 hektaren 44 aren 56 centiaren daarvoor liggende schorren, ƒ10.960. 15° 6 hektaren 62 aren 30 centiaren bouw- en weiland, dijk enz., alsmede 60 aren zeedijk en 2 hektaren 10 aren 94 centiaren daarvoor liggende schorren6685. Alles gelegen in de gemeente Zaamslag. Thermometer stand 30 Mirt. 's av. 11 u. 41 gr. 31 'smorg,7u.43gr.'smidd. lu.öOgr.'sav. 6u.47gr. Algemeen overzicht. Ia den Duitschen rijksdag is ingekomen het zoowel door conservatieve als liberale leden onderteekende ontwerp-adres van antwoord op de troonrede, hetwelk door de Duitsche dagbladen besproken en op verschil lende wijze beoordeeld wordt, doch ook voor de landen, buiten Duitschland's grenzen gelegen, niet van gewicht ontbloot is. Reeds was in eene zinsnede van de troon rede gezegd, dat de hoogte, waarop) Duitschland door den jongsten oorlog gekomen is, slechts strekken zal, om achting voor zich zeiven af te dwingen, maar ook die zelfde achting aan alle volkeren, zoo groot als kleiD, te bewyzen en hunne eigene belangen te eerbiedigen. Dit beginsel eener non-interventic politiek in den inwendi- gen toestand der andere landen van Europa is in het ontwerp-adres nog scherper aangeduid en nader omschre veD, en ofschoon de hoofdbedoeling, die door de voor stellers in deze woorden gelegd is. voornamelijk op den tegenwoordigen toestand van Rome gericht is, heeft deze uitiDg der overgroote meerderheid van het Duitsche parlement eene nog ruimere beteeke- nis. „Ook Duitschland heeft voorheen," zegt het ont werp-adres, „terwijl de bestuurders de overleveringen van vreemden oorsprong volgden, door de inmenging in het leven van andere natiën de kiemen tot eigen verval gelegd. Thans heeft het dezen hoogen trap van macht bereikt, omdat de geest van het volk, dat slechts gewa pend is om aanvallen af te weren, tot de werken des vredes neigt. In het verkeer met vreemde natiën eischt het voor zijne burgers de achting, waarop recht en zede lijkheid aanspraak maken. Overigens echter streeft Duitschland, niet geleid door de afwisselende stroomen van sympathie of antipathie, naar zijn vreedzaam doe), en vergunt aan iedere natie, om den weg der eenheid, aan iederen staat, om den besten vorm zijner inrichting op hunne eigene w'ijze te kiezen. De dagen der inmen ging, hopen wij, zullen onder welk voorwendsel en in welken vorm ook nimmer wederkeeren De clericale leden hebben om deze zinsnede geweigerd het ontwerp-adres te onderteekenen, en schijnen voorne mens te zijn, om een amendement hierop voor te stelleD, waardoor de mogelijkheid zou blijven bestaan, dat het herstelde Duitsche rijk, gedachtig aan zijne al oude traditiën, bemiddelend zou kunnen optreden voor de belangen van den paus. Dat deze poging hun geluk ken zal is hoogst te betwijfelen, want niet alleen zal de meerderheid, die thans reeds het ontwerp-adres onder steunt, zich tegen dezen eisch der clericalen ver zetten, maar waarschijnlijk ook zullen er onder de katholieke leden van den rijksdag nog velen gevonden worden, die zich het behartigen der Duitsche belangen meer tot plicht stellen dan het voldoen aan de eiBcben hunner kerk. Ofschoon woorden geen voldoenden waarborg opleve ren, en de omstandigheden zoo licht eene wijziging kunnen brengen in de gevoelens eener meerderheid, die thans onder den indruk eener versche herinnering aan de bloedige en zware offers, die de oorlog aan Duitsch land gekost heeft, slechts vrede wenscht en de werken des vredes bevorderd wil zieD, is het toch een verblij dend.en geruststellend verschijnsel, dat zoowel de kroon als de vertegenwoordiging van het machtigste rijk van Europa openlijk vrede predikt en van iedere inmenging in de belangen van andere natiën afziet. Deze algemeene overtuiging gevoegd bij den algeineenen dienstplicht, die noodzakelijk eenen oorlog zwaarder en ingrijpender voor een land maakt, zullen er hopen wij, ten minste, de Duitsche natie geruimen tijd voor behoeden, om, ten einde hare maeht uit te breiden, een onrechtvaardige^ oorlog te beginnen. Moge de Duitsche natie, die juist door hare kolossale militaire macht er het beste toe in staat is den vrede te waarborgen, waarlijk toonen de plaats in te nemen, die zij zichzelve reeds zoo gaarne toekent en die zij haren vijand bestreden heeft, namelijk

Middelburgsche Courant | 1871 | | pagina 1